Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe w Coron Bay - Filipiny


Odkrycie zatopionej floty japońskich statków wojennych

24 września 1944 roku admirał „Bull” Halsey szukając bezpiecznego pasażu przez wyspy Calamian wysłał kilka zdjęć lotniczych. Analitycy po dokonaniu porównania ze wcześniejszymi zdjęciami zauważyli, że wyspy zmieniły swoje położenie w stosunku do lądu.

 

Zrozumieli wtedy, że odkryli zakamuflowane statki japońskiej floty. Halsey niezwłocznie zarządził atak. US Navy udało się zatopić 24 statki. 50 lat później 12 wraków zostało odkrytych na  chronionych wodach zatoki Corona. Leżą one na głębokości od 15 do 40 metrów. Ze względu na ich późne odkrycie i fakt, że infrastruktura nurkowa nie była tak dobrze rozwinięta dopiero niedawno nurkowie zaczęli odwiedzać wraki i piękne rafy koralowe w tym miejscu. Wielu nurków zgadza się, że nurkowanie tu jest wspaniałe, prawie tak dobre jak na lagunie na Truk, lecz płytsze.

 

Irako i Kogyo Maru

Wysunięty najbardziej na południe i często odwiedzany przez miejscowych jest wrak Irako. Był to statek chłodnia o długości około 200 metrów i pojemności 9570 ton. Teraz stanowi dom dla grouper i ławic tuńczyków. Wrak osadzony jest na głębokości 40 metrów, ale pokład tego prawie nieuszkodzonego wraku jest już na głębokości od 28 do 33 metrów. Na północ znajduje się wrak 140- metrowego frachtowca Kogyo Maru, znanego również jako wrak Tangat. Leży on pionowo na głębokości 30 metrów. Nurkowie mogą się dostać na pokład na głębokości od 18 do 24 metrów. Ładownia jest łatwo dostępna i pełno tu ławic ryb. Uważajcie na rozdymkowate, które najłatwiej spotkać przy maszcie, na dziobie i przy sterze. Miękkie korale, gąbki jak i małe, twarde korale przyczepiły się do pozostałości statku. Jest to dobry wrak dla początkujących.

 

 

Mamiya Maru

Na zachód od Kogyo Maru znajduje się wrak kolejnego, długiego na 160 metrów frachtowca. Leży on na sterburcie na głębokości 34 metrów, jest on w wielu miejscach łatwo dostępny. Ładownia jest ciągle pełna materiałów konstrukcyjnych, a na pokładzie znajduje się broń przeciwlotnicza. Wiele grouper znalazło swój dom na Mamiya Maru, a na burcie znajduje się dużo miękkich i twardych korali oraz różne ryby, np. lucjanusy, wargaczowate i lionfish. Na północny- zachód, na drugiej stronie wyspy Tangat leży 35- metrowa kanonierka . Znajduje się ona jedynie 18 metrów pod wodą i świetnie nadaje się do nurkowania z fajką, gdyż dziób znajduje się już 3 metry pod wodą.

 

Olympic Maru

Na północny- zachód od kanonierki na głębokości 25 metrów leży na sterburcie 120- metrowy statek. Również tutaj jest mnóstwo grouper a część łodzi leżąca jedynie na głębokości 14 do 18 metrów pokryta jest twardymi koralami. Ładownia i maszynownia są łatwe dostępne co sprawia, że nurkowanie to jest bardzo interesujące. Należy jedynie uważać na skorpeny.

 

Tae Maru

Dalej na północny- zachód znajduje się Tae Maru 200-metrowy zbiornikowiec leżący na głębokości 26 metrów. Dziób jest kompletnie zniszczony co ułatwia jego zwiedzanie i cały porośnięty jest miękkimi i twardymi koralami oraz gąbkami. Stanowi on dom dla sweetlips, grouper, lion fish, surgeons, wargaczowatych, tang i soldierfish. Czasami przypływają tu barakudy. Prądy bywają tu zdradzieckie i mogą zaskoczyć nieuważnych nurków szczególnie przy dziobie i rufie.

 

 

Akitisushima

Na południe znajduje się wrak lotniskowca Akitisushima, leżący na sterburcie. Ta metalowa konstrukcja położona jest na piaskowym dnie i przyciąga spore ilości batfish, barakud i tuńczyków. Uwagę przykuwa dźwig, który umieszczał hydroplan na wodzie i na statku. Mniej lub bardziej nienaruszona dziura, która spowodowała jego zatonięcie jest bardzo dobrze widoczna.

   

 

 

   

 

Coral Diving

Z północno- zachodniej strony wybrzeża Busuanga leży wyspa Dimaky. Z miejscem tym sąsiaduje wiele wspaniałych miejsc nurkowych. Na zachodniej stronie wyspy znajdują się ogromne ogrody koralowe z tame reef fish. Zbocze opadające na 17 metrów stanowi dom dla osłonic, gąbek jak również grouper i różnych gatunków parrot fish. Na końcu skały jest mnóstwo staghorn coral z barakudami, rainbow runner i goatfish. Można tu czasem spotkać manty i żółwie częściej jednak występują one w północnej części wyspy. Przy wyspie Dibuyan rafa zaczyna się na głębokości 13 metrów i łagodnie opada aż do głębokości 28 metrów. Żarłacze czarno- i biało- płetwe, szare żarłacze rafowe są tu często spotykane tak samo jak surgeonfish i batfish. Czasami napotkać można manty, a na płytkich wodach występują tropikalne ryby rafowe.

 

 

Barracuda Lake

Coron ma również jedno z najbardziej niezwykłych miejsc nurkowych na Filipinach Barracuda Lake. Żeby się do niego dostać należy się wejść na górę co trwa około 15-20 minut. Temperatura wody wynosi od 30ºC do 38ºC. Można tu nawet zobaczyć termokliny. Twoim gospodarzem będą królewskie barakudy, które oprowadzą Cię po jeziorze. Jest to wspaniała okazja dla fotografów, by zrobić zbliżenia tych zwierząt.

 


Powiązane ofertyHotele

El Rio Y Mar

Filipiny - Palawan

El Rio Y Mar to hotel oferujący bardzo dobrą relację ceny do jakości. Jest to idealne miejsce dla relaksu i nurkowania.


Bazy nurkowe

Dugong Dive Center - Dimakaya - Coron

Filipiny - Palawan

Dobrze zorganizowana baza nurkowa, oferuje nurkowania w najlepszych miejscach regionu.