Najlepsze nurkowania

Deep Blue Diving Center

Tonga


Baza zapewnia niezwykłe nurkowania wokół wyspy Tongatapu
OpisMałe centrum nurkowe prowadzone przez Sofie i Herberta Keller w Nuku’alofa na głównej wyspie Tongatapu. W ofercie widnieją wyprawy nurkowe, safari nurkowe, wynajem sprzętu i edukacja nurkowa według CMAS (konieczna rezerwacja). W okresie od lipca do listopada organizowane są wyprawy na wieloryby na Eua.

NurkowanieNa dzielnej stalowej jednostce Deep Blue I codziennie prowadzone są dwa nurkowania. Łódź wyposażona jest w radar, GPS, radio, apteczkę i tlen. Wyprawy zawierają w cenie lunch i napoje. Na specjalne życzenie organizowane są nurkowania nocne.

Miejsca nurkoweOprócz miejsc w Tongatapu łódź pływa do oddalonej o 4 godziny wyspy Eua, gdzie jest kilka widowiskowych miejsc nurkowych. Jest tam też kilka systemów jaskiń, między innymi jaskinia Evas Virgin – długa na 130 i szeroka na 50 metrów z wieloma odnogami.

Naszym zdaniemBaza zapewnia niezwykłe nurkowania wokół wyspy Tongatapu


Nurkowanie

Tonga ma do zaoferowania wszelkie gatunki zwierząt tropikalnych. Są tu koralowce, gorgonie, anemony i niemal wszystkie gatunki tropikalnych ryb. Jako że na Tonga nie prowadzi się połowów a o łowieniu z dynamitem tu nie słyszano, wiele raf jest w znakomitym stanie. Na Ha’apai i Vava’u od lipca do października można spotkać humbaki. Przypływają tu z Antarktydy i samice rodzą małe w ciepłych wodach. Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody może czasami spaść do 23ºC, szczególnie w ciągu zimy (od maja do września). 5-milimetrowa pianka jest zazwyczaj wystarczająca. Według nas nurkowanie na Tonga jest na razie mniej znane niż na przykład na Fidżi albo w Papua Nowa Gwinea. Jednak dla tych nurków, których Tonga przyciągnie do siebie, ma wiele do odkrycia.Kraj i ludzie

Wyspy Tonga to osłonięte królestwo na Pacyfiku, zaraz przy linii zmiany daty. Ma 95 000 mieszkańców, którzy jako pierwsi witają nowy dzień o wschodzie słońca. Król Tufa’ahu Tupou IV ma władzę absolutną nad swoimi poddanymi i znany jest na całym świecie ze swych licznych podróży. Kraj jest wyłącznie chrześcijański i wszelkie usługi i czynności są zabronione w niedziele – aż do tego stopnia, że mieszkańcom nie wolno kąpać się w morzu w niedzielę. Wszystkie kościoły są wypełnione wiernymi a wizyta w jednym z nich musi pojawić się w planie turystów. Ludzie na Wyspach Tonga żyją przede wszystkim z uprawy roli i poniekąd z turystyki. Na Tonga składają się trzy grupy wysp. Na południu jest Tongatapu ze stolicą Nukualofa; grupa Ha’apai pośrodku posiada piękne piaszczyste plaże, a grupa Vava’u na północy, lubiana przez żeglarzy za swoje osłonięte zatoki. Wszystkie grupy wysp połączone są ze stolicą przez codzienne loty małymi samolotami Królewskich Linii Lotniczych Tonga.


Pogoda i klimat

Przeważa klimat tropikalny z temperaturami zawierającymi się w granicach 22º-24ºC. Od marca do listopada występują niewielkie opady lecz mimo to ten okres uważany jest za najlepszy sezon turystyczny. Podczas pozostałej części roku pada zdecydowanie więcej, przeważnie w formie krótkich ulewnych deszczy. Mogą się również pojawiać tropikalne burze.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Na wyspie używa się języka angielskiego i tonga


Waluta

Walutą urzędową Wysp Tonga jest Pa’anga, zwany również dolarem tonga. 1TOP=2,05PLN. W hotelach i większych miastach honorowane są karty kredytowe i czeki podróżne.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN).


Wyjzad

Opłata lotniskowa wynosi 20 Pa’anga.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy skonsultowanie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Wyspy Tonga uważane są za obszar wolny od malarii. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

240V, 50Hz. Konieczny jest adapter z trzema bolcami.

22 213 18 31