Najlepsze nurkowania

TongaNurkowanie

Tonga ma do zaoferowania wszelkie gatunki zwierząt tropikalnych. Są tu koralowce, gorgonie, anemony i niemal wszystkie gatunki tropikalnych ryb. Jako że na Tonga nie prowadzi się połowów a o łowieniu z dynamitem tu nie słyszano, wiele raf jest w znakomitym stanie. Na Ha’apai i Vava’u od lipca do października można spotkać humbaki. Przypływają tu z Antarktydy i samice rodzą małe w ciepłych wodach. Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody może czasami spaść do 23ºC, szczególnie w ciągu zimy (od maja do września). 5-milimetrowa pianka jest zazwyczaj wystarczająca. Według nas nurkowanie na Tonga jest na razie mniej znane niż na przykład na Fidżi albo w Papua Nowa Gwinea. Jednak dla tych nurków, których Tonga przyciągnie do siebie, ma wiele do odkrycia.


Kraj i ludzie

Wyspy Tonga to osłonięte królestwo na Pacyfiku, zaraz przy linii zmiany daty. Ma 95 000 mieszkańców, którzy jako pierwsi witają nowy dzień o wschodzie słońca. Król Tufa’ahu Tupou IV ma władzę absolutną nad swoimi poddanymi i znany jest na całym świecie ze swych licznych podróży. Kraj jest wyłącznie chrześcijański i wszelkie usługi i czynności są zabronione w niedziele – aż do tego stopnia, że mieszkańcom nie wolno kąpać się w morzu w niedzielę. Wszystkie kościoły są wypełnione wiernymi a wizyta w jednym z nich musi pojawić się w planie turystów. Ludzie na Wyspach Tonga żyją przede wszystkim z uprawy roli i poniekąd z turystyki. Na Tonga składają się trzy grupy wysp. Na południu jest Tongatapu ze stolicą Nukualofa; grupa Ha’apai pośrodku posiada piękne piaszczyste plaże, a grupa Vava’u na północy, lubiana przez żeglarzy za swoje osłonięte zatoki. Wszystkie grupy wysp połączone są ze stolicą przez codzienne loty małymi samolotami Królewskich Linii Lotniczych Tonga.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Na wyspie używa się języka angielskiego i tonga


Waluta

Walutą urzędową Wysp Tonga jest Pa’anga, zwany również dolarem tonga. 1TOP=2,05PLN. W hotelach i większych miastach honorowane są karty kredytowe i czeki podróżne.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN).


Wyjzad

Opłata lotniskowa wynosi 20 Pa’anga.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy skonsultowanie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Wyspy Tonga uważane są za obszar wolny od malarii. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

240V, 50Hz. Konieczny jest adapter z trzema bolcami.

Oferty z regionuOdznaki

IATA - lotnicza kasa biletowa
doswiadczenie w branzy podróżniczo-nurkowej od 1999r.
gwarancja najnizszej ceny
honorujemy płatności kartami