Najlepsze nurkowania

Sea Explorers Negros - Dauin

Filipiny - Negros


Niezwykle profesjonalna baza organizująca nurkowania w najlepszych miejscach południowo- wschodniej części Negros


Opis

Szwajcarskie 5-gwiazkowe centrum nurkowe PADI IDC oferuje codziennie kilka wycieczek nurkowych jak również wynajem sprzętu, kursy nurkowania i kursy instruktorskie (w maju i listopadzie). Organizowane są nurkowe safari o długości jednego lub dwóch tygodni (maksimum 6 uczestników), odwiedzające grupę wysp Visaya. Wyprawy organizowane są z dwóch łodzi (24 metry długości, maksimum 18 nurków i 18 metrów długości dla 19 nurków) jak również z małej motorówki. Wszystkie jednostki wyposażone są w apteczkę, system tlenowy DAN i telefon komórkowy. Na pokładzie znajduje się zwykła toaleta. Codziennie nurkowania organizowane są w innym miejscu. W ofercie są również nurkowania nocne. Dokładnie naprzeciw bazy leży rafa, na której znaleźć można wiele gatunków ryb. Miejsce to znakomicie nadaje się dla fotografów i na nocne nurkowania. Baza posiada 110 aluminiowych 12-litrowych butli z zaworami INT, jak również 20 kompletnych zestawów nurkowych oraz 6 sprężarek Bauer.


Nurkowanie

Wszystkie miejsca nurkowe osiągalne są na łodzi w przeciągu 5 do 90 minut. Całodniowe wyprawy na wyspy Apo i Sumilon wchodzą również w rachubę. W każdym nurkowaniu bierze udział europejski instruktor bądź doświadczony filipiński przewodnik, bardzo dobrze zaznajomieni z miejscami nurkowymi i warunkami na nich panującymi.


Miejsca nurkowe

Bardzo różnorodne nurkowanie wśród ogrodów koralowych w płytkich wodach i wspaniale porośnięte strome ściany. Utrzymujący się w znakomitym stanie podwodny świat wokół Negros kusi nie tylko podwodnych fotografów. Są tu fascynujące podwodne krajobrazy z gorgoniami a koralowce i wielokolorowe liliowce dają schronienie murenom, skorpenom, konikom morskim, clown fish i wężom morskim. Nurkowanie możliwe jest tutaj przez cały rok, przeważnie z dobrą lub bardzo dobrą przejrzystością wody i w niewielkich prądach. Miejsca wokół wyspy Apo ze swoimi ciekawymi formacjami koralowca i wygodnym miejscem do cumowania zachęci niejednego fotografa chcącego uchwycić wspaniałe koralowce, gąbki i rozmaitość gatunków podwodnego życia. Rafa przybrzeżna bazy i jej sztuczne rafy oraz miejsca nurkowe wzdłuż piaszczystego wybrzeża będą rajem dla fanów nurkowania makro. Liczne lionfishe, koniki morskie, ghost pipefishe i rzadkie głowonogi spotykane są tu regularnie.


Naszym zdaniem

Niezwykle profesjonalna baza organizująca nurkowania w najlepszych miejscach południowo- wschodniej części Negros


Cena od: 1328 PLN

(pakiet 10 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik))Cena za osobę w termionie 26.03.2018 - 30.09.2018
Pakiet 10 nurkowań zawierający butle, balast, powietrze, łódź i przewodnika1328 PLN
Pakiet 20 nurkowań zawierający butle, balast, powietrze, łódź i przewodnika2490 PLN

Cena za osobę w terminie 01.10.2018 - 30.04.2019
Pakiet 10 nurkowań zawierający butle, balast, powietrze, łódź i przewodnika1489 PLN
Pakiet 20 nurkowań zawierający butle, balast, powietrze, łódź i przewodnika2892 PLN

Opłaty dodatkowe, płatne na miejscu:

Wokół Dumaguette znajduje się wiele sanktuariów, których celem jest ochrona raf oraz życia morskiego, dlatego bazy nurkowe w tym rejonie pobierają opłaty sanktuaryjne od nurków nurkujących na wybranych miejscach nurkowych.
Opłata sanktuaryjna za nurkowanie (PHP 150, ok. 3 EUR)14 PLN
Opłata sanktuaryjna za nurkowanie z aparatem lub kamerą (PHP 200, ok. 4 EUR) 19 PLN
Nurkowanie nocne (PHP 400, ok. 8 EUR) 38 PLN
nitrox, za nurkowanie (PHP 200, ok. 4 EUR) 19 PLN
nitrox, pakiet 10 nurkowań (PHP 1500, ok. 30 EUR) 142 PLN
Nurkowanie

Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

 

NURKOWANIE W NEGROS

Nietknięty świat podwodny wokół wyspy Apo oferuje wiele – interesujące pejzaże podwodne z gorgoniowymi wachlarzami, koralami miękkimi i liliowcami na których widuje się kolorowe ślimaki nagoskrzelne, mureny, frogfish, koniki morskie, błazenki i morskie węże. Nurkowanie jest tu możliwe przez cały rok, jednak najlepszą porą jest listopad – maj. Temperatura wody waha się w granicach 25°C - 30°C, 3 lub 5 mm pianka będzie wystarczająca.

 

SUMILON ISLAND – wyspa ta była pierwszym morskim rezerwatem na Filipinach, w pewnym momencie jednak utraciła swój chroniony status, co zostało natychmiast wykorzystane przez rybaków. Połowy z użyciem dynamitu, sieci skrzelowej i włóczni były tu na porządku dziennym, w mgnieniu oka niwecząc wieloletnie wysiłki czynione w celu ochrony rafy. Obecnie rafa odbudowuje się i odżywa, spotkać tu można wiele gatunków pelagicznych, czasem, choć rzadziej niż kiedyś, widuje się młoty, manty i ogończe. Południowo-wschodnia część rafy jest w zdecydowanie lepszej kondycji, z wieloma gatunkami ryb rafowych.

 

TACOT – ta podwodna góra przyciąga wiele gatunków pelagicznych. Widoczność wynosi zazwyczaj ponad 20. Prądy są zawsze silne, dlatego nie jest to miejsce dla początkujących. Na samej rafie żyje wiele gatunków ryb – papugoryby, graniki, lucjany i rozdymki, a korale są zdrowe i spore, odżywiane przez bogate prądy. Jako że nurkowanie nie jest tu specjalnie głębokie, większość nurków ma wystarczająco wiele powietrza na dokładne zwiedzenie rafy, szczególnie jeśli zanurkuje się tu 2 razy.

 

APO ISLAND (nie mylić z Apo Reef) – od początku lat 70. wyspa Apo cieszyła się statusem obszaru chronionego. W przeciwieństwie do tego, co stało się na wyspie Sumilon, tutaj zasady były przestrzegane, a rezultat mówi sam za siebie – na Apo organizowane są wyprawy z całego regionu Visayas. Nurkuje się tu od grudnia do maja, w pozostałych miesiącach nurkowanie może nie być tak przyjemne, o ile w ogóle będzie możliwe. Rafa udekorowana jest mnogością sporych korali i gąbek, i żyją na niej prawie wszystkie gatunki rafowe – graniki, lucjany, babki, wargacze, pokolce, damselfish, ryby motyle i papugoryby. Częstymi gośćmi są tu także whitetip sharks oraz blacktip sharks. Występują tu również tuńczyki, ostroboki, barakudy, solandry i makrele.Kraj i ludzie

Negros położone jest między Cebu i Panay na południowy- zachód od Visayas. Negros to cukrowa wyspa na Filipinach, prawie połowa całkowitej powierzchni przeznaczona jest na uprawę trzciny cukrowej. Absolutnie jedyne w swoim rodzaju są stare lokomotywy parowe, które jeszcze do niedawna używane były zbiorach na polach trzciny cukrowej. Pierwotni mieszkańcy Negros to Negritos. Małe grupy tej kulturowej mniejszości żyją jeszcze w górskich regionach.

Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.

Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeepie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.Łodzie
Wokół Negros nurkuje się głównie z łodzi. Na Filipinach pływają także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

Na wyspie Negros znajduje się najwyższe wzniesienie Visayas – wulkan Kanlaon. Ta prowincja oferuje także wiele możliwości wypoczynku i przygody. Największe miasto Negros, Bacolod City, charakteryzuje się ciekawym hiszpańskim budownictwem. Odbywa się tu kilkadziesiąt festiwali, w tym najbardziej znany Mass Kara Festival (masskara znaczy „wiele twarzy”), odbywający się w weekend najbliższy do 19 października. Całe miasto szaleje wtedy w rytm muzyki, a uczestnicy noszą wyszukane uśmiechnięte maski.


PARK NARODOWY TWIN LAKES – park znajduje się około 20 km na północny-zachód od stolicy regionu Negros Oriental – Dumaguete i oferuje najbardziej widowiskową wędrówkę w regionie Visayas. Szlak mierzy 15 km i wiedzie przez dziewiczy i pełen życia las – znajdziesz tu zarówno małpy, jak też wspaniałe orchidee. Ta okolica jest także domem dla miejscowej ludności Bukidnon.


PARK NARODOWY MT KANLAON – najlepszym czasem na wspinaczkę na ten czynny wulkan jest marzec-maj oraz październik-grudzień. Aby wejść na samą górę, należy otrzymać pozwolenie. Trasa z najpiękniejszymi widokami zaczyna się w Murcii, jednak każdy z trzech szlaków na wulkan prowadzi przez lasy z orchideami, zamieszkane przez poważnie zagrożone wyginięciem gołębie wyspiarki zbroczone i jelenie Rusa Alfredi.


SIPALAY – to nadmorskie miasteczko słynie z przepięknych plaż z białym piaskiem (szczególnie słynnej Sugar Beach), odizolowanych zatoczek, rozrzuconych wysepek, raf i wód, w których mieszkają merliny, tuńczyki i karanksy.
 

Pogoda i klimat

Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.

Waluta
Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.


Powiązane ofertyHotele

Pura Vida Beach Resort - Dauin

Filipiny - Negros

Doskonały ośrodek idealny do wypoczynku dla nurków i nie tylko.


Imprezy

Filipiny - Negros wyprawa nurkowa z polską grupą
PAŹDZIERNIK 2014

Filipiny - Negros | 25.10.2014 - 30.11.-0001

Polska grupa - wybierz się z nami w podróż na sielankową plażę Dauin. Daj nura na bajecznych rafach Apo Island oraz Siquijor.

22 213 18 31
od 1328 PLN