Najlepsze nurkowaniaRaja Ampat - gdzie różnorodność biologiczna rządzi


Raja Ampat

 Rafy Raja Ampat to magiczne miejsca gdzie można dokonać osobistych odkryć podczas każdego nurkowania. Zgodnie z prawda, miejsca te znane są z oszałamiającej różnorodności biologicznej ryb, korali, mięczaków, rafy również są prawie w ogóle niezniszczone i zachwycają bogactwem kolorów gorgonii i miękkich korali.     

 Już sama nazwa tworzy wrażenie odległego, magicznego miejsca i dla mieszkańców Ameryki Północnej Raja Ampat dokładnie tym jest, Nazwa Raja Ampat oznaczająca „4 królów” pochodzi z XV wieku, kiedy to wpływowa polityczna postać islamu wskazała 4 lokalnych ‘rajas”, lub królów, na każdej z grup wysp (Misool, Salawati, Batanta i Waigeo), których teren mieścił w sobie tą nurkową mekkę. W tym znanym obszarze wschodniej Indonezji, rejon Raja Ampat był nieznany mieszkańcom zachodniej części globu, aż do współczesnych czasów, a wyspy były ignorowane przez turystów aż do chwili, kiedy pojawili się tam pierwsi nurkowe Max Ammer i Edi Frommenwiler i zaczęli zachęcać innych do odwiedzania tych wspaniałych miejsc. Wyspy znajdują się w rejonie zwanym „trójkątem koralowym” położonym między Malezją, Indonezją, Nową Gwineą i Filipinami, który znany jest z bycia centrum biologicznej różnorodności jeśli chodzi o morskie życie. W tłumaczeniu dla laików oznacza to że w tym miejscu jest więcej życia niż w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi (m.in. 535 gatunków korali, w porównaniu do 60 na Karaibach, 600 gatunków mięczaków). Ponad 75% gatunków korali znanych ludzkości występuje właśnie na Raja Ampat. W skrócie, nie ma na świecie miejsca podobnego do Raja Ampat.    

 

   Najbardziej okazały Archipelag na ziemi

   Archipelag ten rozciąga się wzdłuż równika na 5120 km od Sumatry na zachodzie do Zachodniej Papui (wcześniej Irian Yaja) na wschodzie i składa się z tysięcy wysp, dzięki czemu jest to najbardziej rozłożysty archipelag na świecie. Jest tu 5 głównych wysp: Sumatra, Jawa, Kalimantan, Sulawesi i Zachodnia Papua, 2 główne części archipelagu i ponad 60 mniejszych archipelagów. 2 wyspy łączą się z innymi krajami: Kalimantan z Malezją i Brunei, a Zachodnia Papua z Papuą Nową Gwineą.

Krajobraz Indonezji jest bardzo różnorodny. W niektórych obszarach znajdują się masywy wulkanów, z których 129 jest nadal aktywnych, dominujące nad środowiskiem. Prawie 2/3 wyspy pokrytych jest lasami deszczowymi. Namorzyny dominują w niektórych niżej położonych obszarach, w tym wybrzeża Zachodniej Papui, podczas gdy niektóre miejsca na Sulawesi i wyspach położonych bliżej Australii są już dużo bardziej suche. Na Papui obszary pokryte przez lasy deszczowe są bardziej surowe i bujne, jednak momentami wyrastają wierzchołki gór, które sięgają tak wysoko, że są pokryte śniegiem przez cały rok. Wśród tej różnorodności nie można zapomnieć o wspaniałych tarasach ryżowych.

Raja Ampat położone jest na zachód od półwyspu w kształcie ptasiej głowy w północno-zachodniej części Zachodniej Papui, indonezyjskiej prowincji na wyspie Nowa Gwinea. Zróżnicowany krajobraz tych 610- 1500 (ilość zależy od wielkości przyjętych dla odróżnienia wyspy od wysepek) wysp pomógł stworzyć te zapierające dech w piersiach widoki. W niektórych miejscach palmy porastają wspaniałe białe plaże, w niektórych spotkać zaś można niczym nie porośnięte klify. Z bliska można zobaczyć że większość terenu jest ostra, stroma i trudna do przemierzania. Niedawno, przynajmniej w kategorii geologicznej, wyspy były zatopionymi rafami koralowymi. Pojawiły się i nabrały kształtu w wyniku ruchu płyt tektonicznych, wybuchów sejsmicznych i zmian w poziomie morza. Wielkie, przypominające katedry jaskinie, wypełniona stalaktytami i stalagmitami znaleźć można na wielu wyspach, w szczególności na Misool. Zapierający dech w piersiach widok z góry zachodniej zatoki na Wayag na północy rejonu, to esencja tego co zobaczyć można w najlepszych miejscach na Raja Ampat.

    

   Ludzie i ich kultura

   Historia ludzi w Indonezji jest bardzo fascynująca, chociaż kultura i historia jeśli chodzi o samo Raja Ampat, jest bardzo ograniczona. Skamieniałości człowieka znanego jako człowiek jawajski (Homo erectus) datowane są na 500.000 lat wstecz. Naukowe ślady ludzkiej migracji do tego rejonu, prawdopodobnie z wysp pacyficznych lub południowych Chin, datowane są na 5000 lat wstecz. Ze względu na trudne tereny i przywiązanie do ojczystego lądu, rozwinęło się tu wiele prymitywnych kultur, z ponad 250 językami i jeszcze większą ilością dialektów, a życie pozostało takie jak w epoce kamienia znacznie dłużej niż w innych miejscach na świecie.

Europejski wpływy dotarły tu wraz z Hiszpanami na początku XV wieku lecz to Holendrzy mieli największy wpływ na te tereny. Holendrzy zrozumieli wielki potencjał tkwiący w tym rejonie i zaczęli handel z Indonezją, tworząc wielkie państwo monopol znane jako Holenderska Kompania Wschodnio- Indyjska, która kierowała handlem przyprawami. Konflikt z Portugalczykami i Hiszpanami zakończył się, gdy kompania przerodziła się w kolonię. Indonezja pozostała kolonią holenderską aż do 1942 roku. Japończycy okupowali Archipelag Indonezji przez większą część II wojny światowej, z Holendrami którzy częściowo odzyskali kontrolę pod koniec wojny. Pod koniec 1949 roku Holendrzy oddali suwerenność poza Nowa Gwineą. Powiązania z Holendrami zostały rozwiązane w 1956 roku a Irian Jaya (teraz Zachodnia Papua) formalnie stała się częścią Indonezji w 1963 roku. Wcześni Indonezyjczycy byli przeważnie animistami, wierzącymi że wszystkie przedmioty mają w sobie duszę i życie.

Obecnie w Indonezji spotkać można wyznawców hinduizmu, buddyzmu, ale trudno dokładnie określić jak i kiedy tu trafili. Pierwsze dowodu islamskich wpływów datowane są na XI w, a w XV i XVI wieku rządzący Indonezją wprowadzili islam jako religię państwową. Jednak urzędowy islam został poddany wielkim wpływom dominującego hinduizmu oraz animizmu tworząc hybrydę, która wyznawana jest po dziś dzień. Warunki życiowe ludzi na Raja Ampat są dosyć prymitywne. Wiele osób łowi ryby. By utrzymać siebie i rodziny, podczas gdy inni zatrudnieni są na farmach z perłami. Turyści mają zwykle bardzo słaby kontakt z miejscowymi.

    

   Oszałamiająca różnorodność

   Rafy Raja Ampat to magiczne miejsca gdzie można dokonać osobistych odkryć podczas każdego nurkowania. Zgodnie z prawda, miejsca te znane są z oszałamiającej różnorodności biologicznej ryb, korali, mięczaków, rafy również są prawie w ogóle niezniszczone i zachwycają bogactwem kolorów gorgonii i miękkich korali. Nurkowie są niezwykle zadowoleni ze spotkań z różnymi stworzeniami różniących się rozmiarem od małego pygmy sea horse do majestatycznych mant.

Dlaczego, możecie zapytać, Raja Ampat dopiero niedawno zyskała sławę jako takie wspaniałe miejsce? Odpowiedzią jest brak informacji i dostępu. Większość pionierów nurkowych to Europejczycy i Australijczycy, więc to te regiony dowiedziały się pierwsze o Raja Ampat. Dodatkowo jedynie kilka łódek uwzględnia w swoim programie wizytę na Raja Ampat, chociaż obecnie ta ilość się systematycznie zwiększa.

Większość nurkowań zaczyna się kilka uderzeń płetwą od pionowych klifów na wapiennych wyspach i od razu można zacząć podziwiać wiele rzeczy od kolorowych szkółek anthias do (tridacna) przydaczni olbrzymich. W wielu miejscach strome skały opadają na głębokość od 21 do 36 metrów. Gorgonie i miękkie korale w każdym kolorze ozdabiają piękne drop off z niezliczoną ilością mięczaków. Na gorgoniach znaleźć można różne gatunki pygmy sea horse, które stanowią jeden z powodów dla którego przyjeżdżają tu nurkowie.

Doświadczeni przewodnicy pokażą różne koniki morskie i inne małe stworzenia, ale nurkowie z czasem sami będę odnajdywać mnóstwo zwierząt, jak przywykną do panującego tu środowiska. Oczywiście, jeśli będziecie przyglądać się tylko małym istotom łatwo przegapicie stada tuńczyków, jacks, żółwi, a nawet black tip, grey reef or white tip reef sharks, węże morskie. Dobrze zakamuflowane wobbegong sharks pojawiają się na niektórych rafach, podczas gdy w czasie nurkowania nocnego prawie na pewno spotkamy cuttlefish, squid, papuan epaulette shark, anthropods, echinoderms, mollusks.

Prądy o różnej sile to norma na Raja Ampat. Przewodnicy przykładają dużą wagę do wyboru miejsc nurkowych właśnie pod kątem prądów i pływów. Nurkowanie w prądach zwykle oznacza wejście do wody przy górze drop off i płynięcie z prądem aż do chronionego obszaru bez prądów. Wielu operatorów oferuje dla certyfikowanych nurków nitroks, a ponieważ jest tu wiele wspaniałych, relatywnie płytkich miejsc nurkowych można cieszyć się nurkowaniami zachowując dobry margines bezpieczeństwa.

    

   Przeczytaj artykuł: 10 Najlepszych Nurkowań Wszechczasów - miejsca w których musisz koniecznie zanurkować raz w życiu

    

W ofercie Najlepszych Nurkowań znajdziesz kilka łodzi zawierających w grafikach RAJA AMPAT. 

SZUKAJ TERMINU


Powiązane ofertyRejsy

Blue Manta Explorer

Zwinna łódź nurkowa z dobrym jedzeniem i obsługą

Amira

Amira is a comfortable dive and cruise ship with very good service and friendly crew. For lovers of colorful and diverse Indonesian landscapes, the Amira cruise is an excellent choice.

Samambaia

Łódź o wysokim standardzie z niezwykle przyjaznymi ludźmi opiekującymi się gośćmi podczas rejsu. Pyszne jedzenie i trasy rejsów pokrywające najlepsze miejsca nurkowe Raja Ampat, Morze Banda, Komodo i Alor w Indonezji to najlepszy wybór na Twoje wakacje.

Pindito

Wysoki standard pozostającej pod szwajcarskim kierownictwem łodzi, przyjazna załoga, doskonałe jedzenie, pierwszorzędne miejsca nurkowe gwarantują niezapomniany urlop. Rejsy na Pindito to od lat nasza ulubiona oferta.