Najlepsze nurkowaniaNurkowanie w Polinezji Francuskiej - Atol Tuamotu


Królestwo rekinów - Fakarava

Atol Tuamotu, rozległy archipelag długi na 215 mil, tworzy 78 mniejszych atoli, z których zaledwie połowa jest zaludniona. Ten niezwykły turkusowy obraz  upstrzony piaskowymi obręczami, na lądzie porośniętymi palmami kokosowymi a pod wodą bujnymi koralowcami zapiera dech w piersi. Tutejsza ludność żyje głównie z rybołóstwa, turystyki oraz hodowli czarnych pereł (zwanych tahitańskimi), które nie występują nigdzie indziej na świecie.

 

Fakarava, druga co do wielkości laguna Atolu Tuamotu (Polinezja Francuska), rozpościerająca się na 37 mil oferuje ekscytujące nurkowania w niezwykle bogatym ekosystemie z ogromną ilością życia morskiego. Będziecie zachwyceni spotkaniami z pelagicznymi - ogromnymi napoleonami, barakudami, gruperami, mantami oraz stadami rekinów, których w październiku jest zatrzęsienie. Na północy i południu atolu Fakarava znajdują się 2 kanały z wieloma znanymi miejscami nurkowymi. Kanał Garuae w północnej części nazywany jest także przez miejscowych Te Ava Nui („Duży Kanał”). Ten liczący 1600 metrów szerokości kanał jest największym w całej Polinezji. Kanał Tumakohua leżący w południowej części odwiedzany jest jedynie przy dobrych warunkach pogodowych. 

 

Podczas tego rejsu będziecie mieli okazję zanurkować na zjawiskowych miejscach nurkowych oraz postawić stopę na olśniewających, bezludnych wysepkach koralowych (motu). Zadbamy nie tylko o podwodne wrażenia, w ramach programu znajdzie się również wiele poza nurkowych aktywności takich jak wycieczki lądowe, spotkania w tradycyjnych wioskach, wizyta w najstarszym kościele na Paumotu, plantacjach kokosowych.

 
Będzie wiele okazji by spotkać się z tubylcami, którzy w wielu przypadkach nadal wiodą życie dokładnie w taki sam sposób jak przed wiekami. Poznacie techniki pozyskiwania kopry (wysuszonego miąższu orzechów kokosowych), przepisy wykorzystujące walory kokosów  a także metody szczepienia czarnych pereł. Niebiańskie laguny, które odwiedzimy będą idealne dla amatorów sportów wodnych takich jak: snorkeling, nurkowanie, narty wodne, wakeboarding, kajaki oraz zabawy z dużymi rybami.
 
 

 

Archipelag Tuamotu – Polinezja Francuska

 

Typowy program dnia podczas rejsów na łodzi French Polynesia Master wygląda następująco:

  1. Lekkie śniadanie, briefing oraz Pierwsze nurkowanie
  2. Pełne śniadanie, odpoczynek, briefing oraz Drugie nurkowanie
  3. Lunch, odpoczynek, breifing oraz Trzecie nurkowanie
  4. Podwieczorek, odpoczynek, briefing oraz Czwarte nurkowanie (jeśli jest to możliwe)
  5. Kolacja

 

Poniżej opisujemy miejsca nurkowe, które możemy odwiedzić podczas safari nurkowego na łodzi M/V French Polynesia na trasie pomiędzy Rangiroa oraz Fakarava. Są to jedne z najciekawszych miejsc jednakże jacht będzie zatrzymywał się w wielu innych rejonach nurkowych oraz małych wysepkach po drodze w tym Arutua, Kankura oraz Niau. Podczas typowego tygodniowego rejsu wykonujemy pomiędzy 18 do 20 nurkowań.

 

Tygodniowy rejs propozycja:

- Rangiroa

- Apataki

- Toau

- Fakarava North

drugi tydzień propozycja:

- Fakarava South

- Tikehau

- Kauehi

- Manihi

 

 

Wyspa Rangiroa

Tiputa Pass – Opadając wzdłuz zewnętrznej krawędzi przesmyku można zaczepić się hakami o ścianę z rafą i podziwiać wspaniałe przedstawienie tłoczących się rekinów. Zwykle pojawiają się tu hammerheady, rekiny tygrysie oraz duże ławice szarych żarłaczy rafowych. Następnie wraz z wstępującym prądem dryfujemy w kierunku The Canyons, gdzie zobaczycie manty oraz inne duże okazy ryb. Nurkowanie kończy się w Shark Cave (Jaskinia Rekinów) gdzie zwykle odpoczywają rekiny z gatunku White Tip. Innymi spotykanymi w tym miejscu rybami są również ogromne grupery i Napoleony wargacze.

Tiputa Reef – Od strony oceanu przesmyk Tiputa na 20m rozpościera się szerokie wypłaszczenie z przepięknym ogrodem koralowym.

Deep Blue – Lub po prostu „The Blue” - „Błękit” to po prostu toń od strony oceanu przy przesmyku Tiputa gdzie nurkowie bezpośrednio z łodzi dają nura by zawisnąć w toni wraz z nęconymi tutaj rekinami. Należy się spodziewac tutaj spotkań z rekinami z gatunków Grey Reef, Silky, Silver Tipy a także butlonose delfiny.

Nuhi Nuhi – To płytki ogród koralowych gdzie spotyka się angel fishe, butterfly fishe, anthiasy oraz cała mnogość mniejszch stworzeń. Warto skupić się na poszukiwaniach leaf fisha :)

Mypristis – W sezonie ta rafa funkcjonuje jako przedszkole dla młodych rekinów z gatunku Grey Reef. Zwykle nurkowie spotykają tu duże liczby gruperów oraz anemonków i zamieszkałe tutaj błazenki.

Avanturo Pass – W tym miejscu pojawiają się silne prądy, które zwiastują pojawienie się dużych pelagicznych gatunków od żarłaczy rafowych do tuńczyków a także żaglic.

 

Wyspa Apataki

Tehere Pass – Silne prądy pojawiające się w tym miejsce pozwalają nurkom zawisnąć dosłownie jak chorągiewka na wietrze. Niezbędne będą haki rafowe, dzięki którym będzie okazja by przyjrzeć się i podziwiać setki żarłaczy polujących na fusiliery. Spotkać tu można również Tuńczyki, delfiny oraz mieczniki. Dno i ściany są tu bardziej chropowate i ociosane niż rafa koralowa dlatego po prostu dryfujemy z prądem i podziwiamy pelagiczne.

Pakaka Pass – W tym miejscu czeka nas dużo łagodniejszy dryf niż w Tehere Pass podczas którego prąd poniesie nas przez dziewicze ogrody koralowe z koralami stołowymi oraz koralowcami z gatunku Stag Horn (przypominającym poroże jelenia). Spotkać tu można rekiny z gatunku Silver Tip oraz Black Tip Reef przemierzającymi płytkie rafy. Często spotykane są tu liczne grupki rai.

 

Wyspa Toau

Otugi Pass – Ten szeroki na 400m kanał najlepiej odwiedzić podczas wstępującego pływu kiedy pojawiają się najbardziej liczne grupy rekinów z gatunku Grey Reef oraz Silver Tip.

Teahuroa – Zewnętrzna ściana rafowa jest miejscem, w którym najczęściej kumulują się duże ławice gruperów, żarłaczy rafowych, Napoleonów Wargaczy, barakud, Surgeon Fish oraz Big Eyes. Okazjonalnie spotyka się tu manty.

 

Północna Fakarava

Garaue Pass – Najbardziej wysunięty na północ kanał wyspy Fakarava jest uznawany za najlepsze miejsca w regionie gdzie pojawiają się duże, zwarte grupy rekinów. Przesmyk jest szeroki na 1600m i powinno się tu nurkować tylko wtedy gdy woda jest spokojna ponieważ prądy mogą być naprawdę mocne. Zaczynając na zewnętrznej ścianie napotykamy się na ogromną „ścianę rekinów” gdzie gromadzą się wprost setki Greyy Reef Sharks a pośród nich Black Tipy, White Tipy, hammerheady, rekiny tygrysie, Silky oraz oceaniczne White Tip Sharks. W tym mejscu można spodziewać się wszystkiego – napoleony wargacze, Surgeony oraz duże ławice Big Eyes i żółtych snapperów ponad rafami, do nich dołączają żółwie, mureny, lionfishe. Pojawiają się tu również manty.

Majuru – To zanurzone plateau znajduje się na zewnętrznej stronie przesmyku i wypiętrza się na 18m wprost na uroczy ogród, które tworzą twarde koralowce. Na drop offie natknąć się można na akcję rekinów podczas gdy ponad rafę pomykają snappery i barakudy tworzące ogromną ławice. Miejsce to jest dla mant i rai stacją czyszczącą oraz miejscem gdzie mogą się pożywić. Dla pasjonatów makro znajdzie się tu dosyć liczna grupa przedstawicieli ślimaków nagoskrzelnych oraz krabów rezydujących na koralach i gąbkach.

Ohutu – Drugie wypłaszczenie znajduje się na głębokości 12m i opada n 30m z żywo kolorowymi koralami. Jest to świetne miejsce na spotkania z mantami.

Restaurant Pier – Płytkie miejsce idealne na popołudniowego nura gdzie spotkać można snappery, Black Tip Reef Sharks oraz Napoleony Wargacze, które są tu częstymi gośćmi. Jest to świetne miejsce dla fotografów podwodnych.

 

 

Istotne informacje o nurkowaniu w Polinezji Francuskiej

Trasa rejsu uwzględnia kilka długich odcinków podróży oraz maksymalizację liczby nurkowań podczas rejsu dlatego warunki pogodowe mogą istotnie wpłynąć na nasze plany dotarcia do niektórych miejsc nurkowych. Wiele wysp wymaga przesunięcia jachtu do wewnątrz atolu aby zapewnić bezpieczne kotwiczenie. Bezpieczeństwo oraz zadowolenie naszych gości jest priorytetem dlatego podczas rejsu Manager statku oraz Kapitan dołożą wszelkich starań by wyznaczyć najlepszą, najbezpieczniejszą i najbardziej owocną trasę dla naszych gości.

 

Nurkowanie w Polinezji Francuskiej może być wyzywające nawet dla doświadczonych nurków. W wielu miejscach prądy mogą być dosyć silne i mimo że zwykle widzialność przewyższa 20m to może ona w zmniejszyć się ze względu na napływ dużej ilości składników odżywczych. Silne prądy wpływają również na możliwość wykonywania nocnych nurkowań, które nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Oferujemy do 4 nurkowań dziennie, gdzie 4. nurkowanie może zostać zamienione na nurkowanie nocne tam gdzie będzie to możliwe.

 

Temperatura wody utrzymuje się pomiędzy 24'C – 28'C w miesiącach od czerwca do października, które są najchłodniejszymi miesiącami w roku. Większość nurków praktykuje 3mm długie mokre skafandry. Osoby, które mogą się obawiać szybszego wychładzania powinny rozważyć zabranie dodatkowej warstwy termicznej.

 

 


Powiązane ofertyRejsy

French Polynesia Master

Łódź ma zaledwie dwa lata ale z zewnątrz może sprawiać wrażenie dosyć starego. Czasami zdarzają się awarie silnika. Mimo wszystko jest to najlepszy wybór dla nurków, którzy chcą wykonać więcej niż dwa nurkowania dziennie. Jedzenie na statku jest bardzo dobre.