Najlepsze nurkowaniaPółnocne Sulawes i- Morski Park Narodowy Bunaken


Wyspa na Morzu Celebes

Na samym środku morza Celebes pomiędzy wyspami Borneo a Papuą leży wąska wyspa kształtem przypominająca literę „k”. Jej powierzchnia równa 174 600 km kwadratowych plasuje ją na 11 miejscu listy największych wysp świata, dla porównania Wielka Brytania ma powierzchnie 209 331 km kwadratowych. Znana wcześniej jako Celebes, Sulawesi jest czwartą co do wielkości wyspą w Indonezji, a w jej północno-wschodniej części znajdziemy jedne z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Tylko bardzo niedoświadczeni lub początkujący nurkowie nie słyszeli takich nazw jak Manado, Bunaken czy Lembeh. Wyspa pierwotnie zamieszkana była przez osoby mówiące w języku malajskim, zaś w XVI w. została skolonizowana przez Portugalczyków. To oni jako pierwsi nazwali wyspę Celebes. Znaczenie tej nazwy nie jest znane, ale oryginalnie nie odnosiła się ona do wyspy, gdyż Portugalczycy uznali ten obszar za archipelag. Współczesna nazwa Sulawesi najprawdopodobniej powstała od połączenia słów „sula”- wyspa i „besi”- żelazo, które stanowiło przez dłuższy czas główny towar eksportowy. Złoża żelaza pochodziły najprawdopodobniej ze znajdującego się w południowej części wyspy jeziora Matano.

Portugalczyków szybko zastąpili Holendrzy, którzy wywarli duży wpływ na rozwój wyspy. Manado, stolica rejonu i główne miejsce rozwoju kultury było w przeszłości holenderską fortecą oraz centrum społeczności mieszkających tam Holendrów. Wpływy zachodniej kultury do tej pory można odczuć na wyspie. Mieszkańcy wyspy nadal mocno identyfikują się z Holendrami. 97% mieszkańców uważa się za chrześcijan, większość z nich to protestanci. Luterańskie Sulawesi stanowi małą enklawę w większości muzułmańskiej Indonezji. Mają tu największą ilość wybudowanych kościołów, ze średnią ok. 1 kościoła na 100 metrów drogi. Przez długi okres czasu Manado żyło głównie z handlu z Filipinami oraz handlu przyprawami z pozostałą częścią świata. Miasto zostało jednak bardzo zniszczone podczas bombardowań w czasie II wojny światowej.

Praktycznie cała wyspa Sulawesi to raj dla nurków, leżąc w samym centrum trójkąta koralowego wyspa zaskakuje nas bujnymi rafami koralowymi i niezliczoną ilością miejsc nurkowych. Najsławniejsze to leżące na południu Selayar i Wakatobi w centrum wyspy Togian i Gorontallo oraz na północy Bunakem, Bangka, Lembeh po wysepki Sangihe.

Morski Park Narodowy Bunaken

Ochrona środowiska, szczególnie jeśli chodzi o rafy, ma na Sulawesi dosyć długą historię. W 1989 roku wokół wysp na północny wschód od Manado utworzono pierwszy w Indonezji Park Morski – Bunaken. Unikalny obszar o powierzchni 75265 hektara obejmuje wyspy Bunaken, Manadotua, Montehage, Siladen i Nain oraz kawałek wybrzeża porośniętego obficie namorzynami wokół wioski Tangkaina. W jego centrum znajduje się mający kształt podkowy Bunaken. To właśnie tutaj znajduje się także najwięcej miejsc nurkowych.

Uderza nas różnorodność występowania morskich gatunków, morze bogate jest w nutriety, które w wyniku prądów są przynoszone z głębin spoczywających nie daleko wybrzeży wysp. Ponad 70 rodzin korali, 2000 gatunków ryb i wiele wciąż czekających na odkrycie. To właśnie tutaj po raz pierwszy odkryto pigmejskie koniki morskie (pygmy seahorse).

Nurkowanie w Parku Bunaken

Łódka zatrzymuje się tuż przed rafą. Powierzchnia jest gładka jak szkło, a dach rafy pokryty jest gęsto twardymi koralami. Na zewnętrznej części rafy woda wydaje się czysta jak kryształ i patrzę pod siebie i obserwuję opadającą w głęboki błękit bogato obrośniętą koralowcami ścianę. Unikalna topografia przyczynia się do występujących tu często silnych prądów i spotkań z dużymi stworzeniami.

Gdy powoli się zanurzamy naszym oczom ukazują się wspaniałe gorgonie, ogromne gąbki i pola czarnych korali. Na 30 metrach zatrzymujemy się, a prąd delikatnie przenosi nas wzdłuż ściany. Nagle zauważam dużego zielonego żółwia śpiącego tuż koło mnie pod skalnym daszkiem. Zupełnie nie przeszkadza mu moja obecność. Tutaj w Parku Narodowym jest pod ścisłą ochroną - nie obawia się nurków, ani rybaków. Zajęty jest pałaszowaniem kawałów traw, które porastają płyciznę w zachodniej części wyspy. Totalnie ignoruje nurków oraz mnie kiedy błyskam lampami robiąc mu serię zdjęć. Płynę dalej na ok. 8 metrach przewodnik żywo gestykuluje wskazując grupie 5 położonych obok siebie gigantycznych przydaczni (Tridacna). Jest to jedna z rzeczy, które każdy nurek zwiedzający Bunaken musi zobaczyć. Gdzie bym nie spojrzał, natychmiast widziałem coś interesującego. Dwa rekiny płynące na patrol odwróciły naszą uwagę od płynącej w drugą stronę ławicy tuńczyków. Kiedy moje zasoby powietrza spadły do 50 bar, prąd wepchnął mnie do płytkiej zatoczki. Jest to miejsce gdzie w poprzednich latach wielkie spustoszenie zasiały korony cierniowe, które zniszczyły wielki pas korali, szeroki na pół metra. By odrestaurować to, co zostało zniszczone, naukowcy oraz ekolodzy we współpracy z Greenpeace zainstalowali sztuczne korale mające na celu pobudzenie wzrostu korali. Niewielkie struktury powstały ze specjalnej ceramiki ułatwiają osadzenie się maleńkich polipów korali i ich wzrost. W ten sposób po kilku latach zostanie odbudowany ekosystem rafy koralowej. Park obfituje w interesujące miejsca nurkowe. Podczas pobytu można wybierać miejsca niczym dania z menu.

Miejsca nurkowe Bunaken

Bunaken- Lekuan 

Na południowo- zachodnim krańcu Bunaken znajdują się najlepsze i najczęściej odwiedzane miejsca. Nurkowania tutaj poprowadzą was wzdłuż wspaniale pokrytych ścian. Zaczynają się one na płytkiej wodzie i ciągną do głębokości ok. 50 metrów. Na głębokości 20-30 metrów można znaleźć fantastyczne nawisy i otwory. Podczas porannego nurkowania można tu spotkać wiele zielonych żółwi. W błękitnej wodzie pojawiają się ławice makreli, tuńczyków, fusilliers, napoleony, a czasem nawet ogończe i rekiny rafowe czarnopłetwe. Jest to idealne miejsce dla spokojnego nurkowania w delikatnym prądzie. Podczas wynurzania obserwować można wspaniałe twarde korale na płytkiej wodzie.

 

Bunaken- Muka Kampung

Miejsce to jest pod wieloma względami podobne do Lekuana, lecz ze względu na położenie na południowej stronie Bunakenu, wystawione jest na działanie silnych prądów, więc nurkowie powinni umieć sobie z nimi radzić. Ściany są właściwie pionowe, pięknie porośnięte ogromnymi gorgoniami i miękkimi koralami. Widoczność sięga ok. 30 metrów. Wokół występuje mnóstwo zielonych żółwi i ostroboków.

 

Bunaken - Timur

Nazwa oznacza wschodni Bunaken. Rafa znajdująca się tutaj jest tak długa, że trzeba by zanurkować kilka razy, by zobaczyć całą Pierwsze co rzuca się w oczy to piękne miękkie korale na płyciźnie, następnie natrafiamy na 35-metrową ścianę wspaniale ozdobioną koralami. Zobaczyć można różne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, butterflyfish (w tym pyramid butterflyfish i rzadko spotykane zebra butterflyfish) i żółwia pływającego wokół. Jednak występują tu nie tylko małe stworzenia. Nurkowie spotkać mogą także rekiny, rzadkie dolphinfish, a także ławice orleni. Występują tu prądy, więc miejsce to jest przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób.

 

Manadotua - Tanjung Kopi

Miejsc to położone jest na wschodzie wulkanicznej wyspy Manado Tua. Tanjung Kopi dosłownie znaczy coffee point- jednak pochodzenie tej nazwy nie jest znane. Jednak jedno jest pewne- to nurkowanie zachwyci fotografów. Można tu użyć zarówno obiektywu makro jak i szerokiego kąta. Miejsce składa się z podwodnego płaskowyżu opadającego z 5 do 30 metrów zakończonego pionową ścianą opadającą na 80 metrów. Powinno się tu nurkować z doświadczonym przewodnikiem, gdyż konieczne jest wejście w odpowiednim miejscu ze względu na bardzo silne prądy. Jest to idealne miejsce, by podziwiać większe gatunki. Należy użyć haka, lub znaleźć odpowiednią skałę do trzymania i po prostu pozostając w miejscu oglądać podwodny spektakl. Spotkać można rekiny black tip reef sharks, tuńczyki, napoleony, giant trevally, orlenie a czasem nawet rekiny młoty. Tanjung Kopi jest również znany z ławic batfish, jacks i bigeye trevally. Miłośnicy organizmów makro, rybek rafowych i korali znajdą również coś dla siebie, gdyż jeden z najpiękniejszych ogrodów koralowych znajduje się w południowej części Tanjung Kopi. Z wyjątkowych rzeczy napotkać można harlequin shrimps, boxer crab, staryy morays, ribbon eels i ślimaki nagoskrzelne wszystkich kształtów i kolorów.

 

Manadotua- Pangulingan

Miejsce położone jest między Bunakenem i wyspą - wulkanem Manadotua. Pangulinga jest miejscem bardzo zdradzieckim ale wartym wysiłku dla tych, którzy umieją sobie radzić z silnymi prądami. Nurkowanie zaczyna się w delikatnym prądzie na łagodnie opadającej ściance. Podczas schodzenia wzdłuż ściany prąd zwiększa się z każdym metrem w dół aż do wielkiej głębi. Ci, którzy będą umieli utrzymać się na głębokości 20 metrów zobaczą prawdziwy ogrom ryb. Zbierają się tu ławice barakud, makrele, snappers i setki rogatnic czarnych (redtooth triggerfish) i batfishy. Od czasu do czasu mogą przemknąć manty, rekiny (black tip reef sharks), rekiny młoty. Łódź podążą razem z prądem zbierając nurków na pokład.

 

Siladen, Montehage, Nain

Na nurkowiskach wokół tych wysp znajdziemy mniej nurków niż na Bunakenie. Są one bardziej oddalone od lądu i potrzeba więcej czasu, by do nich dopłynąć. Oferują one tak samo fantastyczne nurkowania. Zachodnia część wyspy Siladen posiada wyborną rafę zaczynającą się tuż przy najlepszej plaży parku a słynącą głównie z atrakcji makro. Montehage jest największa w parku wyspą o płaskim charakterze. Wybrzeże porośnięte jest gajami namorzynowymi, a pierścień szerokiej rafy otacza wyspę. Tym którzy chcą zobaczyć dużą rybę polecamy nurkowisko Barracuda Point. Nurkowanie tutaj ma coś z hazardu bowiem albo zobaczymy cudowny spektakl ławic barakud, manty, ostroboki, travellery, papugoryby (bumphead parrotfish) oraz różne gatunki rekinów lub będzie to nasze najgorsze nurkowanie w parku Bunaken. Najdalej wysuniętą wyspą jest Nain położony w ogromnej lagunie otoczonej rafą barierową. Oferuje przepiękne korale twarde.

 

Tongkaina

Cypel lądu wysunięty w stronę Bunakenu na północ od Manado w całości prawie porośnięty jest namorzynami. Ochrona namorzynów powoduje, że narybek ryb ma tutaj doskonałe warunki do wzrostu. Cypel otoczony jest szeroką rafą koralową. Ten ogromny i szeroki pas utworzony jest głównie z Acropory. Ten masyw koralowy robi niesamowite wrażenie. Nieopodal znajdują się dwa ciekawe nurkowiska: Wrak Molas Statek Molas to japoński statek przewożący towary w czasie wojny. Wrak usytuowany jest dziobem do góry. Dół kadłuba znajduje się na głębokości 30 do 40 metrów ze śrubami znajdującymi się najgłębiej. Żeby dobrze obejrzeć wrak należy zabrać ze sobą latarkę. Można tu oglądać m.in. leaf fish i skorpeny, a także jaw fish i flying ginnar.

 

Tanjung Pisok

Miejsce to położone jest przy Manado, na wprost bazy Thallassa- hotelu Santika. Prąd może być średni do silnego, mogą tu więc nurkować jedynie doświadczeni nurkowie. Można tu zobaczyć leaf fish, żółwie, snappers, emperor angelfish oraz white tip reef shark. Na płaskim dnie spotkać można także organizmy makro. Głębokość od 15 do 30 metrów. Nurkuje się tu na łagodnym zboczu a następnie na ścianie, aż dotrze się do miejsca, gdzie prądy stają się silniejsze. Przez większą część nurkowania będziemy się przemieszczać bardzo szybko wzdłuż pięknych korali i gąbek. Prawie zawsze spotkać tu można ostroboki lub bumphead parrot fish, do tego także rekiny i organizmy makro- ślimaki nagoskrzelne, kraby, a na płytszej wodzie rogatnice czarne. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Anna Maciejewska, Bartosz Cieślak

Powiązane ofertyHotele

Two Fish Resort - Bunaken

Indonezja - Sulawesi

Przepięknie położony hotel w iście tropikalnym ogrodzie na wyspie Bunaken,  z niewielką piaszczystą plażą. Idealny dla nurków i osób towarzyszących. Świetny dla budżetowych podróżników.

Bastianos - Bangka

Indonezja - Sulawesi

Bastianos Bangka jest naszym zdaniem przyjemnym hotelem o dobrym stosunku jakości do ceny. Wspaniale położony na białej piaszczystej plaży umożliwia relaks przy zachodzie słońca oraz wspaniałą rafę domową.

Bastianos - Bunaken

Indonezja - Sulawesi

Bastianos Bunaken jest naszym zdaniem najładniejszym ośrodkiem w Bunaken, i jest także idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących samotnie, ponieważ za niewielką opłatą można wynająć pokój jednoosobowy.

Siladen Resort & SPA - Siladen

Indonezja - Sulawesi

Ośrodek jest najbardziej ekskluzywnym kurortem w Parku Narodowym Bunaken. Jeśli chcesz mieszkać w dobrym stylu i preferować krótkie odległości do miejsc nurkowych Parku Narodowego Bunaken, jest to miejsce dla ciebie. Kąpanie się w morzu nie jest możliwe podczas odpływu.

Onong Resort - Siladen

Indonezja - Sulawesi

Prosty ale bardzo przyjemny ośrodek oferujący nurkowanie oraz pobyt w bardzo atrakcyjnej cenie. Dobrym pomysłem jest kombinacja i połączenie pobytu w ośrodkach Mapia i Onong podczas jednego pobytu.

Mapia Resort - Manado

Indonezja - Sulawesi

Przytulny ośrodek położony w pięknym ogrodzie. Panuje tu bardzo przyjazna atmosfera. Pobyt w Mapii można połączyć z pobytem w Onong na wyspie Siladen.


Bazy nurkowe

Two Fish Divers - Bunaken

Indonezja

Świetna baza zabezpieczająca nurkowania rekreacyjne, techniczne oraz nurków korzystających z rebreatherów. 

Bastianos Divers Bunaken

Indonezja - Sulawesi

Baza nurkowa o dobrym standardzie, która zabierze nas do najlepszych nurkowisk regionu.

Siladen Dive Center - Siladen

Indonezja - Sulawesi

Profesjonalna baza nurkowa organizująca wyprawy do Parku Narodowego Bunaken

Gangga Divers Bali

Indonezja - Bali

Świetna baza nurkowa organizująca nurkowania w południowo-wschodniej części Bali

Celebes Divers - Manado

Indonezja - Sulawesi

Baza nurkowa o dobrym standardzie, umożliwi wygodny dostęp do najlepszych miejsc nurkowych w rejonie.