Najlepsze nurkowaniaNurkowanie z rekinami na Fidżi


Shark Reef Marine na Fidżi

Światowa populacja rekinów jest odławiana i wyniszczana na niebywałą skalę, więc rezerwat Shark Reef Marine jest jednym z niewielu pozostałych miejsc, w których można zaobserwować wiele gatunków rekinów - niektóre z nich w naprawdę niebywałych ilościach.

 
Niektóre gatunki rekinów, które można tu spotkać, są w dużej mierze uważane za nieszkodliwe. Mowa tu o rekinach Tawny Nurse, Whitetip Reef, Blacktip Reef, a także Sicklefin Lemon, które pomimo swojej imponującej wielkości, a także bogatego uzębienia, pozostają niegroźne dla człowieka. Pozostałe gatunki występujące w tym obszarze są bardziej problematyczne, jak nieprzewidywalne rekiny Grey Reef, czy niesamowicie terytorialne rekiny Silvertip.
 
Rekiny tygrysie oraz Bull Sharki są za to klasą samą w sobie. Są drapieżnikami, które rosną do imponujących rozmiarów i mają opinię rekinów atakujących ludzi.
 
Nurkowanie w rezerwacie Shark Reef Marine odbywa się bez ochrony klatką, oraz w bezpośredniej bliskości z rekinami. W związku z powyższym automatycznie nasuwa się pytanie: czy i jak bardzo jest to bezpieczne?
 

Czy nurkowanie z rekinami jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo nurków jest głównym zagadnieniem bazy operującej na tym terenie, która przez lata doświadczeń opracowała zestaw procedur mających na celu nie tylko dostarczyć niezapomnianych wrażeń, jakie daje obcowanie z tymi charyzmatycznymi zwierzętami, lecz przede wszystkim uczynić nurkowanie z nimi tak bezpiecznym, jak tylko jest to możliwe - nie tylko dla swoich klientów, ale także dla obsługi, zajmującej się codziennym karmieniem rekinów.
 
Na wszystkie te procedury składają się:
 
• Briefing nurkowy, w którym uczestniczyć muszą wszyscy goście bazy. Szczegółowo i wyczerpująco wyjaśniane są wszelkie procedury, opisywane jest miejsce nurkowania, a także rozwiewane wszelkie wątpliwości.
 
• Wszyscy nurkowie muszą być w pełni wykwalifikowani a nurkowie z mniej niż 30 nurkowaniami na wodach otwartych muszą być specjalnie nadzorowane przez jednego z Dive Masterów.
 
• Podczas jednego nurkowania grupa może liczyć maksymalnie 20 nurków
 
• Nurkowanie z rekinami jest zasadniczo obserwacją, w której nurkowie są świadkami karmienia rekinów przez wykwalifikowany personel. Nie jest dopuszczalna samodzielna eksploracja i wszystkie osoby biorące udział w nurkowaniu muszą dostosować się do tego samego profilu i pozostawac pod wodą w tym samym czasie
 
• Z tego samego powodu, nie jest dopuszczalna żadna osobistea interakcja z rekinami. Gdy pozwalają na to warunki, wybrani klienci podprowadzani są bliżej rekinów w celu umożliwienia im wykonywania zdjęć. Decyzję w tej sprawie podejmuje jedyne osoba nadzorująza a każdy klient będzie pod opieką członka personelu.
 
• Nurkowie są zobowiązani mieć na sobie ekwipunek w ciemnych kolorach, pełną piankę i rękawice (zapewniane przez bazę). Niedopuszczalne są elementy wyposażenia w jaskrawych jasnych barwach.
 
Procedury są stale analizowane i dostosowane do nowych spostrzeżeń lub zmieniających się warunków. Przykładowo, wzrastająca ilość Bull Sharków wpłynęła na zmianę sposobu nurkowania i karmienia. Osoba karmiąca jest teraz otoczona przez "ochroniarzy" tak by oddzielić obserwujących od bezpośredniego niebezpieczeństwa. Miejsce karmienia jest już zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów, i to tylko w wybrane dni.
 
Nurkowanie z rekinami w odróżnieniu od klasycznego nurkowania z butlą, zawsze niesie ze sobą element ryzyka, które nie może zostać wyeliminowane przez nawet najbardziej rygorystyczne środki bezpieczeństwa. Jest to jednak obcowanie z dzikimi i potencjalnie niebezpiecznymi drapieżnikami i niespodziewana sytuacja może się zdarzyć w każdej chwili. Operatorzy robią wszystko co w ich mocy, aby zawsze trzymać się z dala od niebezpieczeństwa, mimo to ostateczna decyzja należy do osoby nurkującej i to ona podejmuje ryzyko zaangażowania się w tym potencjalnie niebezpiecznym nurkowaniu.
 
Każda osoba nurkująca będzie zobowiązana do odpowiedzialnego działania, zachowania czujności i informowania obsługi o każdej problematycznej sytuacji, która może się pojawić.
 
 

Jak wyglądają nurkowania z rekinami na Fidżi?

W ramach wizyty na Fidżi nurkowanie połączone z karmieniem rekinów jest jednym z punktów obowiązkowych, dla wszystkich fanów tych zwierząt. Na pewno niezapomnianym wrażeniem, jakie może dać obcowanie z tymi stworzeniami, jest możliwość obserwacji Bull Sharków i Rekinów Tygrysich sięgających nawet do 4 metrów długości w ich naturalnym środowisku.
 
Bazy, które mają prawa do nurkowania w rezerwacie Shark Reef, operują na przyjaznej rafie koralowej tuż przy brzegu Pacific Harbour, na południowym wybrzeżu głównej wyspy Fidżi, Viti Levu
 
Każdy nurek, który odwiedza rafę musi uiścić $10 opłaty, która dzielona jest na dwie lokalne miejscowości, rekompensując brak połowów i chroniąc przed obecnością łodzi. Karmienie rekinów odbywa się tutaj nieprzerwanie każdego tygodnia of ponad 6 lat, więc spotkanie przedstawicieli jednego lub różnych gatunków jest gwarantowane.
 
Przewodnik podczas odprawy dzieli uczestników na dwie grupy - tych mniej doświadczonych i tych odważniejszych i bardziej doświadczonych. By mieć wstęp na takie widowisko należy mieć zalogowanych minimum 10 nurkowań na wodach otwartych. Wszyscy nurkowie muszą nosić rękawice trzymać dłonie blisko siebie. Przewodnik informuje o zachowaniu przynajmniej 8 podstawowych i najczęściej spotykanych gatunków rekinów, oraz ich występowaniu w zależności od pory roku.
 
Jeszcze przed nurkowaniem obsługa zanęca nurkowisko przez wrzucanie martwych ryb do morza. W ciągu kilku sekund zjawiają się ławice karanksów, rainbow runnerów i czerwonych lucjanów, które pływając przy powierzchni, walczą o jedzenie. Ten hałas połączony z zapachem ryb przyciąga rekiny.
 
Nurkowanie w towarzystwie czterech divemasterów zaczyna się tuż po wrzuceniu dwóch ogromnych pojemników z zanętą. Mnogość ryb pelagicznych znajdujących się tuz pod powierzchnią sprawia, że pomimo widoczności sięgającej nawet 25 m nurek początkowo może być nieco przytłoczony. Zejście pod wodę odbywa się do głębokości 30 m. Przewodnik ustawia nurków na "arenie" (wyczyszczony fragment na dnie morza), w odległości około metra od niego, tuż za mierzącą 1 stopę koralową ścianą.
 
Wyposażony w rękawice z metalowe siatki rozpoczyna karmienie. Wkrótce do ławic snapperów i karanksów dołączają szare rekiny rafowe. Początkowo nieśmiałe, powoli krążą coraz bliżej grupy przed podpłynięciem do ręki przewodnika, by na koniec podpłynąć bezpośrednio do pożywienia. Po chwili pojawiają się również rekiny White Tip i Black Tip w podnieceniu czekające na swoją kolej karmienia. Po około 10 minutach pojawiają się Bull Sharki i często są to ciężarne samice. Duże osobniki w zaawansowanej ciąży przytłaczają swoją wielkością - wyglądają jakby połknęły całą krowę!
 
Po 15 minutowym pobycie na "arenie" nurkowanie jest kontynuowane na głębokości 8 metrów. Podczas wypływania można zaobserwować rekiny szukające pożywienia przy samej powierzchni. Powrót na płytsze wody, to pora karmienia White i Black Tipów. To świetny sposób, aby wydłużyć safety stop, obserwując rekiny rafowe podczas żerowania.
 
Po powrocie na powierzchnię grupa zostaje podzielona, by nurkowanie faktycznie spełniało oczekiwania. Podczas odprawy przed drugim nurkowaniem na głębokość 17 metrów, nurkowie ustawiani są za liną, która została ustawiona tam wcześniej i przypominała swoim kształtem koło. 
 
Zazwyczaj podczas drugiego nurkowania można zaobserwować rekiny tygrysie. Dwa osobniki są widywane w tym miejscu regularnie każdego tygodnia, a operatorzy zostawiają w wodzie kosze z zanętą podczas przerwy na powierzchni, ponieważ trwa to dłużej by przyciągnąć te osobniki, które wędrują dalej od rafy. 
 
Niemal natychmiast podczas drugiego nurkowania można zaobserwować kilka dużych Bull Sharków. Potrafią zbliżyć się do grupy nawet na 4-5 metrów. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej ekscytujących momentów nurkowania. Po krótkiej chwili przewodnik wskazuje nurkom kolejny okaz, który okazuje się legendarnym rekinem tygrysim. Gdyby zapytać większość nurków, czy zdecydowaliby się nurkować z rekinem tygrysim, odpowiedzą, że natychmiast uciekliby na powierzchnię. Taka jest właśnie reputacja tego rekina.