Najlepsze nurkowania

PALAU - sierpień 2018

Palau | 14.08.2018 - 02.09.2018


Palau to kraj, który odwiedzić chciałby chyba każdy nurek. Mówi się, że tutaj jest wszystko: manty, rekiny, wraki, piękne rafy, jaskinie, blue corner i niespotykane nigdzie indziej nautiliusy. Warto dołączyć w tym terminie do grupy ponieważ opiekunem będzie polski instruktor nurkowania Marek Sadowski, który zna Palau jak własną kieszeń. 


Opis

Program 20 dni / 17 nocy

14.08 - 02.09.2018*

Daty wycieczki mogą nieznacznie ulec zmianie z uwagi na najkorzystniejszej ceny lotów

11 miejsc wolnych zapisy na  biuro@nurkowania.pl 

 

Wspaniała Republika Palau, nazywana również Belau przez jej mieszkańców, zawdzięcza swoją nazwę wczesnym odkrywcom i znana była na świecie, w zależności od czasów jako Zachodnie Karoliny, Palaos, Nowe Filipiny, Palong, czy wyspa Pelew. Baśniowy archipelag malutkich wysepek znajduje się na wchód od Filipin o 3 godziny lotu z Manili. Palau to nie tylko przepiękne białe plaże, przeraźliwie bujnie zielone 343 małe wyspy, które wyglądają z samolotu jakby malarz prysnął farbą z pędzla na niebieskie zapierające dech w piersiach tło.Ten odległy zakątek świata to egzotyczny raj nurkowy słynący ze spotkań z mantami, rekinami, nurkowaniami na pięknych zdrowych rafach, snurkowania w jeziorze pełnym niejadowitych meduz Jelly Fish Lake.

Jeśli lubicie piesze wycieczki i odkrywanie przyrody to proponujemy wycieczkę do zapierających dech w piersi wodospadów Ngardmau. Rejon ten posiada również bogatą historię z czasów II wojny światowej.  W buszu nadal znajdują się dziko zarośnięte wraki rozbitych samolotów oraz porzuconych czołgów. Trochę przypomina to scenerie znane z filmowych przygód Indiany Jones'a. 

Dobrą opcją jest wycieczka Babeldaob obejmująca odkrywanie północnej części wyspy gdzie znajdują się relikty z II wojny światowej oraz starożytne, kamienne monolity. Kultura tego egzotycznego miejsca tętni życiem, tańcem, muzyką i pysznymi daniami przyrządzanymi w tutejszych restauracjach w pięknych okolicznościach przyrody dlatego jest to dobra opcja dla każdego nurka lubiącego podróże i przygody.

 

Sierpień to wyjątkowy okres nurkowań na Palau. W tym czasie spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach (wielkości 0,2m - 0,4m). W jednej grupie może być nawet do 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

 

Nurkowanie

Praktycznie wszystkie miejsca nurkowe na Palau są dostępne zarówno z łodzi safaryjnej jak i z lądu. Nasza baza nurkowa dysponuje szybkimi łodziami z dużymi podwójnymi silnikami. Tak więc nawet najodleglejsze miejsce jest w zasięgu 40 - 60 minut płynięcia. Łódź wypływa rano na 2 nurkowania. Pomiędzy pierwszym a drugim nurkowaniem zawsze jest przerwa na lunch, który przygotowywany jest w centrum nurkowym. Lunch jemy na wyspie z przepiękna białą plażą omywaną przez turkusową lagunę. Wczesnym popołudniem wracamy do portu. Kto chce wziąć udział w 3. nurkowaniu, może tam poczekać. Po napełnieniu pustych butli wyrusza się na kolejne miejsce.

  

 

Miejsca Nurkowe

Blue Corner

 Blue Corner - jest to najbardziej znane i popularne miejsce nurkowe na Palau, głównie ze względu na nieustającą obecność rekinów. Trudno o lepsze miejsce nurkowe na świecie.Blue Corner ma wszystko o czym można marzyć: od gatunków makro, przez mięczaki do groźnych drapieżników we wszystkich rozmiarach. Blue Corner, to płytki płaskowyż wskazujący na zachód w stronę Morza Filipińskiego. Silne prądy przepływające przez to miejsce tworzą niesamowitą rybną sieć, gdzie pojawiają się rekiny w ogromnej ilości. Grey reef i white tip sharks surfują po prądach, zbliżając się do nurków i fotografów przypiętych hakiem do rafy. Rekiny spotkać można głównie na pograniczu płaskowyżu gdzie prądy są najsilniejsze, występują tam również makrele, tuńczyki, trevally. Gatunki te mogą się rozpłynąć po całym płaskowyżu, jeśli prądy nie są zbyt silne. Regularnie zobaczyć tu można także napoleony, barakudy, anemony, lear fish, lionfish, żółwie i orlenie. Jest tu zbyt dużo do zobaczenia, by udało się tego dokonać podczas jednego tylko nurkowania. Nurkowanie kończy się spłynięciem z płaskowyżu w błękitną wodę, gdzie odbywa się przystanek bezpieczeństwa. Miejsce to jest tak popularne, że jeżeli nurkowie chcą być tam sami muszą popłynąć na Blue Corner albo bardzo wcześnie albo bardzo późno. Polecamy odbycie tam nurkowania co najmniej dwukrotnie podczas pobytu na Palau. Widoczność waha się od 18 do 50 metrów.

Jezioro meduz

Jellyfish Laketo jedno z 70 jezior, które znaleźć na Palau. To największy z akwenów z meduzami otwarty jest dla turystów. Reszty akwenów nie można odwiedzać bez specjalnego pozwolenia ze względów ekologicznych. Akweny te, to zamknięte ekosystemy, nie mające połączenia, poza przesiąkającą przez skały wapienne słoną wodą. W rezultacie miejsca te są niesamowicie interesującym tematem badań ekologów. Jezioro znane jest z niesamowitej ilości meduz, które występują tam w setkach tysięcy czy milionach osobników, oprócz nich spotkamy kilka gatunków drobnych ryb. Meduzy zaadaptowały się w specyficzny sposób do nowych warunków: zredukowały liczbę parzydełek i weszły symbiozę z glonami: przemieszczając się wzdłuż padania promieni słonecznych zapewniają glonom stały dostęp do światła, jednocześnie wykorzystując produkowane przez glony cukry. Uczucie nurkowania w jeziorze jest niesamowite: płynąc najpierw obserwuje się pojedyncze mniejsze meduzy, których z każdą chwilą przybywa, by po kilku sekundach płynięcia zobaczyć setki meduz otaczających nurka z każdej strony, aż do całkowitego wpłynięcia w „zupę” meduz.

Chandelier Cave

Głębokość do 18 metrów, trudność średnia To unikalne nurkowanie daje nurkom okazję podziwiania Rock Islands spod poziomu wody bez przeszkadzających prądów. Wejście do jaskini znajduje się jedynie kilka metrów pod wodą, wewnątrz portu Malakal. Jaskinia rozciąga się na kilkaset metrów w Rock Islands. Cztery wielkie kieszenie powietrzne lub komory pozwalają nurkom na wyjście na powietrze nie opuszczając jaskini i podziwianie kryształów tworzących stalaktyty. Nurkowie, którzy popłyną dalej w jaskinie spotkają mniejszą ilość stworzeń ze względu na mniejszą ilość światła i pożywienia. Najgłębszym miejscem nurkowym jest wejście do pierwszej komory. Komory są całkiem duże więc nie powinno być problemów z klaustrofobią. Należy być ostrożnym by nie podnieść mułu z dna jaskiń. Naturalne światło dociera prawie w każdym miejscu, jest ono bardziej przyćmione w czwartej komorze, co sprawia że jest to najlepsza część nurkowania dzięki naturalnemu spektaklowi światła. Wspaniałe nurkowanie na które trzeba zabrać aparaty fotograficzne i latarki.

Ulong Channel

Głębokość od 10 do 30 metrów, trudność średnia Ulong to fałszywy kanał (nie przebija się całkowicie) który stworzył rafę barierową na zachodzie Ulong Island. Przy wejściu do kanału, można podziwiać zbierające się tam rekiny (grey reef sharks i white tip reef shark). Rekiny te lubią polować wzdłuż całego kanału, więc na ogół towarzyszą nurkom podczas całego nurkowania wraz ze stadami barakud, lucjanów. Przepłynięcie kanału na średniej głębokości 15 metrów można porównać do przejażdżki w parku rozrywki z wielką ilością małych rybek rafowych, czasami rekinów, różnych gatunków strzępilowatych. Oglądać można piękne miękkie korale, gorgonie. W kanale żyje duża liczba przydaczni, warto więc się zatrzymać chociaż na chwilę by na nie popatrzeć. Kanał rozszerza się i opada głębiej pod sam koniec nurkowania, jest to świetne miejsce na przystanek bezpieczeństwa z dużą ilością życia do obserwowania. Nurkowie zobaczą węgorze piaskowe wyglądające z piasku, rekiny (white tip shark) śpiące na piaszczystym dnie i przepływające grey reef shark. Właściwie można zobaczyć wszystko podczas tego nurkowania od dużych rekinów i mant po frogfish, skorpeny, ośmiornice i inne. Co roku kanał jest zamknięty od maja do lipca ze względu na tarło strzępieli. Widoczność jest z reguły bardzo dobra i sięga od 15 do 25 metrów.

Blue Holes (Temple of the Doom)

Głębokość od 2 do 30 metrów, trudność: łatwa Jest to jedna z bardziej spektakularnych jaskiń na Palau. Promienie słoneczne przenikające przez 4 otwory w sklepieniu nadają wodzie niesamowity odcień błękitu. Szczególnie fascynująca jest gra światła na skałach. Grota i dziury powstały w wyniku naturalnych erozji przed tysiącami lat, kiedy poziom wody był dużo niższy niż obecnie. Spotkać tu można soldierfish, fairy basslets i napoleony. Do groty wpływamy jednym z otworów sklepienia z rafy na głębokości 3-5 metrów, nurkując zobaczymy dwa wyjścia z groty, jedno większe na głębokości od 20 do 40 metrów, a drugie na 15 metrach. Rekiny (white tip reef shark) można często zobaczyć śpiące pod ścianą. Na końcu groty jest małe wejście do jaskini zwanej Temple of Doom. Jaskinia rozciąga się na około 100 metrów, nie ma tu naturalnego światła. Muliste dno opada na głębokość 40 metrów, jej góra sięga do 18 metrów. Główną atrakcją są dwa szkielety żółwi. Niestety trzech nurków zginęło tutaj kilka lat temu i japońska plakietka, znajdująca się na 20 metrach upamiętnia to wydarzenie. Jaskinia jest udostępniana tylko osobom o specjalizacji jaskiniowej.

Ngemelis Wall

Głębokość od 2 do 30 metrów, trudność: łatwa położony tuż obok Big Drop Off, Ngemelis Wall jest zazwyczaj łatwym nurkowaniem w lekkich prądach ze ścianą albo po prawej albo po lewej stronie, w zależności od kierunku prądów. Podczas prawie każdego nurkowania zobaczyć można rekiny (white tip reef shark) i napoleony. A podczas rannych i wieczornych nurkowań można obserwować polujące makrele. Można zejść głęboko lub zostać na dosyć płytkiej wodzie, ponieważ niezależnie od głębokości podziwiać można wspaniałe morskie życie. Możemy zobaczyć również cudowne miękkie korale, gorgonie, czarne korale z żagiwekami, mureny, orlenie i obficie zamieszkujące ściany ślimaki nagoskrzelne. Zanurzenie się głębiej prawie na pewno skończy się spotkaniem z rekinami (white tip reef shark) przepływającymi obok lub śpiącymi na płaskowyżu. Widoczność jest świetna i sięga od 18 do 50 metrów. Przyda się zarówno obiektyw makro jak i szeroki kąt. Jest to na pewno wspaniałe miejsce dla fotografów.

German Channel

 Głębokość od 10 do 25 metrów. Trudność: średnia German Channel sztuczny kanał zbudowany przez Niemców, bardzo popularne miejsce nurkowe, więc prawie zawsze można tu spotkać innych nurków. Miejsce to, to wejście do płytkiego kanału prowadzącego do wewnętrznej laguny. Nurkowie zanurzają się na głębokość mniej więcej 20 metrów do piaszczystego dna i płyną z prądem. Tworzą się tu silne prądy, dostarczające pożywienia dla mant i ryb je oczyszczających. Można tu nurkować jedynie przy słabym pływie. Nie należy przez cały czas patrzeć jedynie na manty by nie przegapić ogończy, śpiących white tip reef shark, jak również żółwi, a przy odrobinie szczęścia nawet rekina leopardziego. W niektórych porach roku pojawiają się tu także płaszczki (feathertail, stingray i thorny rays).

Peleliu Wall

 Głębokość od 6 do 30 metrów, trudność: średnia Przewodnicy uznają Peleliu Wall za najpiękniejszą i zapierającą dech w piersiach ścianę na Palau i mają w tym dużo racji. W polu widzenia nie ma dna, więc trzeba uważnie obserwować swój głębokościomierz, szczególnie że uwaga nasza może być zwrócona na piękno i różnorodność morskiego życia. Nurkowie mogą płynąć wzdłuż lewej lub prawej strony ściany, w zależności od prądów. Rejon ten wyróżnia ogromna ilość barwnych miękkich korali, czarnych korali i gorgonii, towarzyszą im strzępielowate, rogatnicowate i lucjany. Od czasu do czasu spotkać też można na płytkiej wodzie skrzydlice i żółwie, zaś na głębokości 10 metrów papugoryby (bumphead parrotfish).

Wraki

Wokół wysp znajduje się kilka ciekawych wraków: najbardziej popularny to „Zero” – japoński myśliwiec znajdujący się na 1,5 metra, drugim ciekawym wrakiem samolotu jest wodolot Jake na 15 metrach. Na Palau jest ok. 10 większych wraków statków japońskich i amerykańskich z okresu II wojny światowej położonych na głębokościach od 12 do 72 metrów z najgłębiej położonym USS Perry.

Jaskinie

Dzięki temu, że wyspy zbudowane są z wapiennej skały, która łatwo ulega wymywaniu przez wodę na Palau znajdziemy interesujące jaskinie, w których oczywiście można nurkować. Stopień trudności nie jest wielki i kilka jaskiń jest udostępnionych dla nurków bez specjalnych specjalizacji. 

 

Zakwaterowanie: Beluu Hotel

Ten nowy hotel został otwarty w 2017 roku i oferuje ładne widoki oraz w pełni wyposażone pokoje. Belúu Sea View Resort położony jest w naturalnej scenerii wyspy Ngekedsang, jest wtulony w zielone zbocze wzgórz i posiada przepiękny widok na morze. Jest to jedyne miejsce na Palau, z którego możesz podziwiać całą wyspę Babeldaob oraz Koror.
 
  
 
Największy budynek hotelu - Abai (tradycyjna drewniana konstrukcja) służy jako jadalnia i przestrzeń publiczna. Goście hotelu mają tutaj dostęp do WiFi. Na dachu hotelu wyróżnia się taras z przeszklonym barem z widokiem na rozgwieżdżone niebo. Bar oferuje każdy rodzaj napoju i drinków od alkoholowych po bezalkoholowe, dodatkowo można zorganizować tu grill na otwartym powietrzu.
 
  
 
Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzator, zabytkową lodówkę i płaski telewizor z płaskim ekranem, bezpłatny zestaw herbaty, wodę, kawę, czajnik elektryczny, suszarkę do włosów i przybory toaletowe (pastę do zębów, szczoteczkę do zębów, czepek kąpielowy itp.). Z balkonów rozpościera się widok na całą Palau.
 
  
 
Belúu znajduje się 5 minut jazdy od centrum Koror, gdzie znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i sklepy. Dojazd samochodem do Muzeum Narodowego Belau zajmuje 7 minut, a na międzynarodowe lotnisko Koror - 15 minut. 
W hotelowej restauracji podawane są smaczne śniadania w formie bufetu obejmującego smaki chińskie kuchni zachodniej oraz tradycyjnych potraw Palau.
 

RAMOWY PLAN PODRÓŻY

* Zastrzegamy możliwość wprowadzania poprawek do programu w celu poprawienia komfortu podróży lub dopasowania go do zarezerwowanych przelotów.

 

Data Dzień Co robimy?
14.08.2018 1 Wylot z WARSZAWY 07.45
15.08.2018 2 Lądowanie w KOROR godz. 18.00
16.08.2018 3 Wolne na rozruszanie kości po długim locie na drugi koniec świata. STOLICA dla chętnych: zwiedzanie stolicy Palau - Koror.
17.08.2018 4 Dzień nurkowy ( 2 nurkowania )
18.08.2018 5 KAJAKI dla chętnych: Wycieczka kajakami wokół zielony wysepek archipelagu)
19.08.2018 6 Dzień nurkowy ( 2 nurkowania )
20.08.2018 7 DŻUNGLA dla chętnych: Wyprawa w dziką dżunglę.
21.08.2018 8 Dzień nurkowy ( 2 nurkowania )
22.08.2018 9 BEZLUDNA WYSPA dla chętnych: Wycieczka na jedną z niezamieszkanych wysepek archipelagu.
23.08.2018 10 Dzień nurkowy ( 2 nurkowania )
24.08.2018 11 MOTO dla chętnych: Dzień pełen adrenaliny, wynajmiemy quady lub samochody z napędem 4 x 4 i pobuszujemy po dzikich dróżkach w dżungli. Będzie błoto, pot i rewelacyjna atmosfera.
25.08.2018 12 Dzień nurkowy ( 2 nurkowania )
26.08.2018 13 Dzień wolny
27.08.2018 14 Dzień nurkowy ( 2 nurkowania )
28.08.2018 15 Dzień wolny
29.08.2018 16 HELIKOPTER dla chętnych: Okazja by z lotu ptaka zobaczyć archipelag Palau. Wsiądziemy na pokład helikoptera, który przewiezie nas ponad zielonymi wysepkami oblanymi Oceanem Spokojnym. Widoki będą zpewnością zapierały dech w piersi.
30.08.2018 17 Dzień wolny
31.08.2018 18 Dzień wolny
01.09.2018 19 Wylot z KOROR godz. 19.00
02.09.2018 20 Lądowanie w WARSZAWIE 10.40

 

 


Naszym zdaniem

Palau to kraj, który odwiedzić chciałby chyba każdy nurek. Mówi się, że tutaj jest wszystko: manty, rekiny, wraki, piękne rafy, jaskinie, blue corner i niespotykane nigdzie indziej nautiliusy. Warto dołączyć w tym terminie do grupy ponieważ opiekunem będzie polski instruktor nurkowania Marek Sadowski, który zna Palau jak własną kieszeń. 


Cena od: 14435 PLN

(17 nocy, częściowe wyżywienie, 12 nurkowań, ubezpieczenie, transfery lotniskowe)TERMIN: 14.08 - 02.09.2018
Osoba nurkująca:14435 PLN
Osoba nienurkująca:10296 PLN

Cena zawiera:
- transfery lotniskowe na Palau,
- 17 noclegów w pokojach dwuosobowych na Palau,
- śniadania,
- lunch z napojami podczas dni nurkowych (6 dni),
- transfery na nurkowanie hotel - baza - hotel
- pakiet 6 dni nurkowych (2 nurkowania dziennie, łódź, butla, powietrze / NITROX 32%, balast, przewodnik),
- ubezpieczenie turystyczne KL 30 000euro / NNW 4000euro z ochroną nurkową (istnieje możliwość dokupienia wyższego kwotowo pakietu ubezpieczenia)
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- opieka polskiego instruktora nurkowania (przy grupie co najmniej 10 uczestników)

Cena nie zawiera:
- przelot międzynarodowy Warszawa - Koror - Warszawa (cena biletu lotniczego na dzień 21.03.2018 to 4361zł, cena PLN obowiązuje w dniu dzisiejszym i będzie wzrastać w miarę zbliżania się terminu wyjazdu),
- Opłaty parkowe / pozwolenia:
- Koror State Permit 55 USD / 10 dniowe ,
- Peleliu Permit 33 USD / 10 dniowe,
- Opłata paliwowa 30 USD (opcjonalna, płatna przy nurkowaniu na Peleliu),
- Wycieczek oznaczonych jako


REZERWACJA:

Zgłoszenie pod numerem 790 611 123 lub mailowo biuro@nurkowania.pl

PŁATNOŚCI:

Wpłata depozytu:
I rata 4000zł /os. potwierdzenie uczestnictwa
II rata 4000zł/os. w momencie zebrania się grupy co najmniej 10 osób lub do 10.05.2018
III rata dopłata do pełnej kwoty do 13.07.2018

KONTO DO WPŁAT:

NAJLEPSZE NURKOWANIA
ul. Legionów 69,
91-070 Łódź

Nr rachunku: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960
Tytułem: 2380 Palau / nazwisko uczestnika


UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI:

Każdy uczestnik ma możliwość ubezpieczenia podróży od kosztów rezygnacji. Jest to ubezpieczenie w razie choroby lub zobowiązań zawodowych, dzięki któremu odzyskasz do 80% poniesionych kosztów imprezy. Składka jednorazowa to tylko 3%. Należy ją opłacić najpóźniej w ciągu 3 dni od rezerwacji, lub tego samego dnia jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni.
Wysokość jednorazowej składki / os. nurkująca458 PLN
Wysokość jednorazowej składki / os. nienurkująca309 PLN

UWAGA
Jeżeli Ty lub członek Twojej rodziny ma zdiagnozowaną chorobę przewlekła, której komplikacja lub zaostrzenie mogłyby uniemożliwić twoje uczestnictwo w wycieczce wtedy należy wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z chorobami przewlekłymi. Składka zwykle jest wynosi trzykrotność podstawowej składki ale w zależności od ubezpieczyciela mogą występować niewielkie różnice, dlatego zgłoś nam taką sytuację abyśmy mogli wycenić dla Ciebie odpowiednią polisę.
Nurkowanie

Piękny archipelag Palau składa się z 307 wysp, stworzonych głównie ze skał wulkanicznych oraz wapieni, co daje idealne podłoże pod rozległe rafy koralowe i liczne systemy światowej sławy jaskiń. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych miejsc nurkowych na świecie.  Jest tam ponad 60 regularnie odwiedzanych punktów, gdzie można wspaniale zanurkować na rafach, w błękitnych studniach czy olbrzymich jaskiniach. Znajduje się tam również znane na całym świecie Blue Holes oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Spotkania z wielkimi rybami nie należą tu do rzadkości, a obfitość małych ryb, korali i makro-organizmów jest zdumiewająca.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Blue Corner

większość czasopism nurkowych opisuje Blue Corner jako najlepsze miejsce nurkowe na świecie. Formacje rafowe, strome ściany i niezliczona ilość ryb sprawiają, że nurkowanie w tym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Obszar wyznaczają trzy boje cumownicze usytuowane wzdłuż rafy. Można nurkować z dwóch różnych kierunków, w zależności od kierunku prądu. Miejsce to omywają silne prądy, a nurkowie przypinają się hakami do rafy na skraju urwiska w celu obserwowania rekinów. Niesamowity spektakl, szczególnie, że widoczność w tym miejscu wynosi od 18 do 45 metrów.

German Channel

Sztucznie utworzony kanał jest  jedynym w okolicy miejscem gdzie woda z wewnętrznej laguny swobodnie przepływa do oceanu. Powoduje to silne prądy w okolicach ujścia jak i w samym kanale. Najlepszym miejscem nurkowym jest jego południowe ujście, oraz licznie występujące „stacje czyszczenia” dla różnych gatunków ryb. Spotkać tu można przede wszystkim manty, rekiny i wiele ryb tropikalnych, jednak w tym miejscu można obserwować prawie każdy możliwy do spotkania gatunek występujący na Palau jak choćby barakudy, snapery i karanksy.

Blue Holes

Jest to system jaskiń z możliwością wydostania się na powierzchnię w każdej chwili. Jest to niemal pionowa ściana, w której znajduje się kilka dziur, przez które można schodzić do Blue Holes. Wewnątrz samego zagłębienia można znaleźć wiele miękkich korali zdobiących całe ściany. Piaszczyste dno natomiast jest siedliskiem wielu gatunków ślimaków. Duże skupiska barakud, tuńczyków i snapperów żerują zazwyczaj przy wejściu do Blue Holes. Wewnątrz można spotkać niemal każdy gatunek tropikalnych ryb i koralowców jaki można sobie wyobrazić.

Jelly Fish Lake

Niewątpliwie najsłynniejsze spośród słonych jezior, zamieszkiwane przez niezliczoną ilość meduz, które przez setki lat odosobnienia straciły zdolność parzenia. Należy do jednego z najczęściej fotografowanych nurkowisk na Palau, oprócz meduz możemy liczyć na spotkanie różnych gatunków ryb ławicowych, kraby, małże oraz gąbki.

Wraki: Bichu Maru, Zero i Hydroplan

Dla pasjonatów nurkowania wrakowego również znajdą się nie lada atrakcje, ponieważ dno wokół wysp Palau wręcz usiane jest pamiątkami po walkach między USA a Japonią podczas II wojny światowej.  Wrak Bichu Maru - 110 metrowy wojskowy frachtowiec, czy ciekawe okazy samolotów, znajdujące się na niewielkich głębokościach, jak choćby wrak Hydroplanu i myśliwca Zero, na których na pewno warto zanurkować.

 

Najlepszy czas na wyjazd:

Palau jest bardzo rzadko nawiedzane przez złą pogodę, która, jeśli już się zdarzy, zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne sezony:

Grudzień – luty: to doskonały sezon na manty

Luty – maj: w tych miesiącach można zaobserwować duże liczby rekinów gromadzących się, by łączyć się w pary. Zachowania te zależą od temperatury wody, oraz innych nieznanych czynników, dlatego też ich intensywność różni się każdego roku.

Czerwiec – lipiec: w lagunie panuje najlepsza widoczność, dzięki czemu w okresie tym panują idealne warunki do nurkowania wrakowego w Palau.

Sierpień – wrzesień: spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach (wielkości 0,2m - 0,4m). W jednej grupie może być nawet do 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

Październik – listopad: mniejsze szanse na pogodę deszczową, pod wodą zobaczymy manty, rekiny.

Porady:

Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia oraz adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 26º do 30ºC. Pianka o grubości 3 mm, długa lub krótka będzie odpowiednia. Zalecamy zabranie haków rafowych i bojek.

Komora dekompresyjna znajduje się na PalauKraj i ludzie

Republika Palau leży około 900 kilometrów na wschód od Filipin. Spośród ponad 300 wysp tylko 8 jest zamieszkanych, a większość z 15 000 mieszkańców żyje w stolicy Koror. Na wyspach dominuje roślinność tropikalna, a same wyspy wyglądają jak grzyby wyrastające z morza. Dobrze znana Rock Island rozciąga się na obszarze 20 kilometrów wzdłuż brzegów głównej wyspy Koror. Codzienne wyprawy nurkowe przepływają obok tej chronionej grupy imponujących wysp.Łodzie

7-dniowe rejsy w Palau odwiedzają te same miejsca, na które pływają jednodniowe wyprawy. Jako że nie ma potrzeby daleko płynąć z wyspy do miejsca nurkowego, dziennie można wykonać do 5 nurkowań. Są również rejsy 10-dniowe, i na nich można odwiedzić bardziej oddalone rafy.Programy

Osobom nienurkującym polecamy wizyty na wodospadzie Ngardmau, przeloty helikopterem nad wyspami Rocky Island lub wyprawę na kajaki oraz wycieczki motorówką.  Ciekawymi miejscami są także farma aligatorów, i wspomniane wcześnie Jelly Fish Lake z niezliczoną ilością nieparzących meduz. Na północy można podziwiać kamienne monolity z wizerunkami twarzy. Wartym odwiedzenia jest także stolica Palau - Ngerulmud,  z pięknym gmachem parlamentu i niesamowitą biblioteką.


Galeria

Pogoda i klimat

Na Palau panuje klimat tropikalny ze względnie stałymi temperaturami od 22º do 32ºC i wysoką wilgotnością.Nrowands


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 30-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem oficjalnym jest język angielski. Dodatkowe na wyspie mówi się w kilku Mikronezyjskich dialektach.


Waluta

Walutą kraju jest dolar amerykański. W wielu miejscach można płacić kartą kredytową i czekami podróżnymi


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia lub utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Palau malaria nie występuje. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi , chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocukie nsfdsdfześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

110V, wymagany adapter do amerykańskich gniazdek


Powiązane ofertyHotele

West Plaza Hotels - Koror

Palau

Hotele West Plaza to dobra możliwość noclegu w Palau. Nie są one jednak zbyt korzystnie usytuowane. Najtrafniejsze będzie porównanie ich do amerykańskich moteli. West Plaza by the Sea leży nieco na uboczu. Pokoje klasy Superior mają ładny widok a w hotelu jest restauracja. West Plaza Malakal leży najbliżej centrum i najłatwiej z niego wieczorem wybrać się na kolację do restauracji. Z Malakal również najłatwiej dostać się (pieszo) do centrum nurkowego Sama.

22 213 18 31
od 14435 PLN