Najlepsze nurkowania

Rejs nurkowy indonezja rejs Bioróżnorodność Raja Ampat i Banda Island

Indonezja | 23.04.2022 - 08.05.2022Opis

16-dniowy rej z Raja Ampat poprzez Alor, Banda Sea kończący się w Maumere na łodzi Mermaid II

Dzień 1

Odprawa na pokładzie Mermaid I. Wszystkim gościom polecamy przyjazd na dzień przed odlotem rejsu. Po tym, jak wszyscy goście osiedlą się w kabinach i ustawią sprzęt do nurkowania, zaczniemy rejs przez noc do naszego pierwszego miejsca docelowego Kawula Island , 90 mil morskich.

Dzień 2
Nurkuj na przylądku Bacatan i zatoce Lewaling na wyspie Kawula. Trzy nurkowania wzdłuż ścian i półek pokrytych gorgoniami  i miękkimi koralowcami - szansa pigmy sea horse.
Cape Bacatan to dobre miejsce, aby zobaczyć, szare rekiny rafowe (grey reef sharks). Również popularne miejsce dla eagle ray, napoleonów i ogromnych ławic ryb. Nocne nurkowanie odbędzie koło tradycyjnej wioski rybackiej. Rejs nocny na Alor, 70 mil morskich.
Nurkowania: 4

Dzień 3
Alor jest ulubionym miejscem nurkowym dla nurków przybywających do Indonezji rok po roku ze względu na różnorodność miejsc nurkowych. Zdrowe rafy, podwodne szczyty, ściany, muck diving, zimna woda, ciepła woda, silne prądy i obszary chronione. Alor ma to wszystko. Rejs nocny do Wetar, 95 mil morskich.
Nurkowania: 4

Dzień 4
W Wetar zanurkujesz na małej wyspie Reong i na przylądku Nunukae.
Pulau Reong to mała wyspa na północno-zachodnim wybrzeżu Wetar i oddzielona małym kanałem o szerokości zaledwie 700 metrów. Więcej ścian, jak wiele miejsc nurkowych na Morzu Banda, pokrytych małymi miękkimi koralowcami, ale o dużej różnorodności kolorów, z milionami triggerfish każdego gatunku.
Przylądek Nunukae, około 6 mil morskich na południowy zachód od Pulau Reong, to duży grzbiet ze zboczami po obu stronach, pokryty twardą rafą koralową na płytkim obszarze grzbietu, z miękkimi koralowcami na zboczach w głębszych obszarach. Na końcu grzbietu mogą znajdować się silne prądy, gdzie można znaleźć duże skupiska ryb. Rejs nocny na Wyspy Damar, 150 mil morskich.
Nurkowania: 3

Dzień 5
Dzisiaj zanurkujesz na kilku małych wyspach – Neus Leur, Terbang Seletan i Terbang Utara. Wyspa Damar i otaczające ją małe wyspy oferują spektakularne nurkowania. Podobnie jak wiele nurkowań w Morzu Banda, woda jest krystalicznie czysta i piękne ściany pokryte masywnymi gąbkami i pięknymi miękkimi koralowcami.  Rejs nocny na wyspę Nila, 90 mil morskich.
Nurkowania: 3

Dzień 6
Wokół wyspy Nila znajdują się dwa atole, Dusborgh i Nil Desperandum. To właśnie na tych dwóch atolach istnieje duża szansa na zobaczenie rekinów młotów. Nawet bez młotów rafy są bajeczne, ze zdrowymi ścianami i dużymi ławicami ryb. Rejs na wyspę Serua, 20 mil morskich.
Nurkowania: 4

Dzień 7
Wyspa Serua jest prawdopodobnie jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Morzu Banda, w których można zobaczyć rekiny młoty szkolne. Również niesamowita strona, aby zobaczyć ryby szkolne, takie jak trevallies o dużych oczach, pinjalo snappers i inne. Rejs do Manuk, 55 mil morskich.
Nurkowania 4

Dzień 8
Manuk, znany również jako Wulkan Węża. Nie musisz się bać! Strona oferuje również nurkowanie na czarnej rafie piaskowej z mnóstwem ryb i dość twardymi i miękkimi koralowcami. Spędzimy tu cały dzień, nurkując cztery dni, a następnie pływając na Wyspy Banda, 60 mil morskich.
Nurkowania 4

Dzień 9-10
Wyspy Banda przez następne 2 dni!  Ściany, przepłynięcia, gąbki i wentylatory morskie – dobre nurkowanie i świetne do szerokiego kąta. Kilka miejsc ma przepłynięcia wystarczająco duże, aby kilka osób mogło przejść w tym samym czasie i jest szczególnie miłe w przypadku zdjęć szerokokątnych, ponieważ są pokryte miękkimi koralowcami i gąbkami.
Miejsca nurkowe na Wyspach Banda spadają tysiące metrów, oferując spektakularne ściany i oszałamiające szczyty raf, z widocznością zwykle w zakresie 40-50 metrów.
Nurkowanie o zachodzie słońca znajduje się na molo przed starym kolonialnym hotelem! Czarny piasek i skały wulkaniczne z niezwykłą ilością dużych mandarine fish oraz innych stworzeń.
Na drugi dzień tutaj, oprócz wspaniałego nurkowania, udasz się na ląd na wycieczkę po wyspie Banda Neira odwiedzając lokalne muzeum, holenderski fort, plantację gałki muszkatołowej i lokalny rynek. Zjesz nawet śniadanie na plantacji gałki muszkatołowej! Rejs nocny na wyspę Koon, 80 mil morskich.
Nurkowania: 7

Dzień 11
Pulau Koon to mała wyspa na południowy wschód od Ceram, w połowie drogi między Raja Ampat i Wyspami Banda. Tutaj znajdziesz ściany pokryte miękkimi koralowcami i piaszczyste zbocza z twardymi koralowcami. Ale najciekawszą cechą tej wyspy jest ilość ryb szkolnych i pelagików, w tym barakud, trevalli bigeye, skupisk czerwonych snapperów, pompanos, batfish i gigantycznych grouperów. Rejs nocny do Misool, 100 mil morskich
Nurkowania 3

Dzień 12-13
Następne dwa dni spędzimy wokół wyspy Misool, Raja Ampat, gdzie znajdują się dosłownie setki miejsc nurkowych. Misool to raj dla fotografów szerokokątnych. Najładniejsze miękkie rafy koralowe na świecie znajdują się w Misool. Ponadto istnieje wiele szczytów otoczonych masami ryb szkolnych, barakud, waletów i snapperów.
Będzie kilka wycieczek z przetargami przez niesamowite wewnętrzne laguny, z fantastyczną scenerią i obserwacjami dzikiej przyrody. Rejs nocny do Cieśniny Dampier, 90 mil morskich.
Nurkowania 7

Dzień 14
Cieśnina Dampier znana jest z ogromnej różnorodności nurkowania, od gigantycznych mantas po namorzyny, piękne rafy, wiele sterczyn i wierzchowców morskich pokrytych rybami szkolnymi, skupiskach słodzików, szkolnych barakud, papugowatych, fusilierów i wielu rekinów wobbegong. Jest to również świetna lokalizacja dla stworzeń i makro obiektów, z kilkoma gatunkami pigmejskimi koników morskich i dużą różnorodnością nudibranchs.
Istnieje również kilka pomostów do zrobienia wspaniałego nocnego nurkowania, gdzie można zobaczyć rekina Raja epaulette, ropuchy, żaby i krokodyle.
Nurkowania 4

Dzień 15
Ostatnie dwa nurkowania rejsu odbędą się w rejonie Cieśniny Dampier. Gdzie duże ławiki ryb i wspaniałe koralowce są po prostu niesamowite! Po drugim nurkowaniu Syrenka muszę wrócić do Sorong. Załoga zajmie się płukaniem sprzętu i jest czas na spakowanie się podczas tego 5-6 godzinnego biegu.
Nurkowania 2

Dzień 16
Po śniadaniu personel Mermaid I przeniesie Cię na lotnisko lub do hotelu w Sorong.
Jest to przykładowy plan podróży i może ulec zmianom poza kontrolą operatora. Dokładna trasa, trasa i ilość nurkowań na rejs mogą być dostosowane do warunków pogodowych, pływów i prądów, sezonu i innych dominujących wydarzeń


Cena od: 24668 PLN

(Cena zawiera 16-dniowy rejs z Sorongu do Maumere. Opłaty parkowe / portowe w wysokosci 225 EUR płatne na pokładzie. Nitrox Euro 230 za osobę na pokładzie.)


Zakwaterowanie w kajucie Deluxe24668 PLN
Zakwaterownie w kajucie budget22210 PLN
Nurkowanie

Indonezyjskie rafy należą do jednych z najlepszych miejsc nurkowych świata i zachwycają nurków przede wszystkim największą na świecie różnorodnością gatunków stworzeń morskich, są jednak nadal stosunkowo mało znane - dopiero od kilku lat można nurkować poza Bali.

 

Każdy region nurkowy ma do zaoferowania nieco inne atrakcje, a także charakteryzuje się innym klimatem, warto więc zastanowić się przed podróżą, co chciałoby się zobaczyć pod wodą i wziąć pod uwagę, kiedy najlepiej to zrobić.

 

Poza niesamowitą mnogością podwodnego życia na rafach koralowych ze wszystkimi maleńkimi stworzonkami, koralami i gąbkami Indonezja oferuje także wraki (Bali), spotkania z dużymi rybami (w tym mola mola – sunfish), rekinami, orleniami i barakudami, a także mantami, żółwiami oraz diugoniami. Istnieje także wiele miejsc, w których można zanurkować w prądach (także silnych) i przy stromych skałach, jak również w płytkich ogrodach koralowych. Wyjątkowym miejscem jest Kakaban, gdzie znajduje się jezioro pełne nieparzących meduzami oraz podwodny wulkan.

 

Jakość poszczególnych baz nurkowych w Indonezji bardzo się różni. Wybrane przez nas bazy stoją na dobrym lub bardzo dobrym poziomie jak na indonezyjskie warunki. Zasadą jest, że kto chce nurkować na Indonezji powinien umieć to robić samodzielnie.

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Komora dekompresyjna znajduje się w Denpasar.

 

Naszym zdaniem: Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia. 

 

NURKOWANIE NA BALI

Nurkowanie jest oferowane na Bali w prawie każdym hotelu. Może się to jednak wiązać z bardzo długim czasem dotarcia do poszczególnych miejsc. Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno- zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Wystepuje tu też rzadka moonfish.

Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lemnongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE NA KALIMANTANIE

Należąca do Maratua laguna połączona jest kanałem z otwartym morzem. Pływy powodują tu silne prądy i przyciągają rekiny, orlenie, ławice makrel i barakud, jak również żarłacze rafowe, a nawet rekiny młoty.
Na stromych skałach Kakaban często można spotkać stada barakud i makrel. W centrum wyspy znajduje się duże jezioro ze słoną wodą w którym pełno jest niegroźnych meduz. Podobne Jelly Fish Lake jest jeszcze tylko na Palau. Sangalaki znane jest ze swoich mant, spotkania z nimi są tu praktycznie zagwarantowane.

 

NURKOWANIE NA KOMODO

Miejsca nurkowe wokół Nusa Tenggara należą do najlepszych w Indonezji. Najłatwiej jest je odwiedzić w ramach safari nurkowego. Silne prądy dostarczają pożywienia i sprawiają że wody te są bardzo interesujące dla doświadczonych nurków. Miejsca nurkowe w Parku Narodowym Komodo przepełnione są życiem, praktycznie na każdym cm² roi się od miękkich korali, gąbek i innych zwierząt morskich. Bogactwo organizmów makro jest w tym miejscu ogromne. Właściwie podczas każdego nurkowania odkrywa się coś nowego. Miejsca przy Maumere we Flores należały do najlepszych w całej Indonezji. Niestety w 1992 roku większa część tej rafy została zniszczona przez morskie trzęsienia. Rafa wokół Alor jest równie piękna i bogata w różne gatunki jak rafa Komodo. Mogą tu jednak występować silne prądy uniemożliwiające nurkowania.

Panuje tu klimat tropikalny z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu. Najlepsza pora na rejsy to miesiące kiedy zmieniają się monsuny a mianowice kwiecień, maj i październik.

UWAGA!! istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:
Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 26 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

 

NURKOWANIE NA LOMBOKU

Nurkuje się z reguły na wyspach Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air. Miejsca te są bardzo różnorodne od stromych skał do płytkich ogrodów koralowych. Można tu podziwiać całe bogactwo tropikalnych raf koralowych. Niestety w związku z połowami dynamitem i blaknięciem korali krajobraz został bardzo uszkodzony. Na południu wyspy sa wspaniałe miejsca gdzie można napotkać szkółki rekinów młotów i ławice barakud. Jednak ze względu na trudne warunki w miejscu tym powinni nurkować jedynie doświadczeni nurkowie.
Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Najlepszy okres na nurkowanie to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka o grubości 3-5 mm powinna być wystarczająca.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE – PAPUA I MOLUKI

Na odległym wschodzie Indonezji na amatorów nurkowania czekają rozległe obszary z wieloma nieodkrytymi jeszcze miejscami nurkowymi. W listopadzie 2010 cały region Raja Ampat należący do Papui został objęty ochroną rekinów na obszarze o powierzchni 46 000 km². Na terenie całego Raja Ampat łącznie z Misool, rekiny, manty, żółwie, diugonie ani rybki akwariowe nie powinny być wyławiane, połowy przy użyciu dynamitu, trucizny, sprzętu nurkowego itp. powinny być ściśle zabronione.

Podczas ekspedycji nurkowych w tej okolicy stale są eksplorowane nowe, nieodkryte miejsca nurkowe. Obszary nurkowe, jak: Triton Bay, Fakfak czy Canderawasih Bay w niedalekiej przyszłości z pewnością zyskają uznanie wielu nurków.

Nietknięte rafy koralowe, ściany skalne i niezwykle urozmaicony gatunkowo świat ryb oczaruje każdego nurkującego na terenach Papui i Molukki. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich, będących przedstawicielami tego niezwykłego świata. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, nurkowanie z prądem dla najbardziej doświadczonych, manty i cuda świata makro. W okolicy wyspy Manokwari znajduje się kilka interesujących wraków pochodzących z okresu II Wojny Światowej. W pobliżu Ambon odbywają się nurkowania na pięknej rafie, obfitującej w liczne gatunki ryb z miejscem nurkowym Twilight Zone, jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania makro.

 

NURKOWANIE NA SULAWESI

Do Parku Narodowego Bunaken w północnym Sulawesi bardzo łatwo się dostać z Manado. Rafy te należą do najlepiej chronionych w Indonezji i są praktycznie niezniszczone. Nurkowania odbywają się z reguły na pięknie porośniętych stromych skałach i oferują dużą różnorodność gatunków. Miejsca wokół wyspy Sangihe, zwiedzane tylko podczas rejsu jedną łodzią nurkową z Manado oferują, poza wspaniałym nurkowaniem na rafie z częściowo silnymi prądami, także możliwość doświadczenia nurkowania na podwodnym wulkanie. Cieśnina Lembeh w pobliżu miasta portowego Bitung oferuje najlepsze nurkowania makro na świecie. Tu nurkowie odnajdą takie ilości morskich żyjątek jakie trudno odnaleźć gdziekolwiek indziej. Na południu i na południowym-wschodzie Sulawesi przy wyspie Selayar w atolu Take Bone Rate i Morskim Parku Narodowym Wyspy Tukang Besi nurkowie odnajdą jeszcze dziewicze miejsca nurkowe.
Generalnie rafy Sulawesi porośnięte są miękkimi i twardymi koralami, gorgoniami i gąbkami. Podczas każdego nurkowania napotyka się dużo gatunków ryb. Możliwe są spotkania z wężami morskimi, żółwiami, parrot fish, orleniami i żarłaczami rafowymi.

W północnej części Sulawesi leżą wyspy Sangihe. Tutaj nurkowie odnajdą dziewicze rafy na podwodnym wulkanie. Te wspaniałe miejsca mogę zostać odwiedzone jedynie w czasie rejsu łodzią.Kraj i ludzie

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na ziemi. Fascynuje ona swych gości podzwrotnikowymi krajobrazami pochodzenia wulkanicznego i różnorodnością kulturową 360 grup etnicznych. Wyspy rozproszone są na długości 5000 kilometrów wzdłuż równika. Na wielu z nich rosną lasy tropikalne, pola ryżowe, a na przyjezdnych czekają wspaniałe, białe plaże, czynne wulkany i przyjaźni ludzie. W Indonezji przeszłość łączy się z przyszłością.

 

Stolica Dżakarta jest nowoczesną przemysłową metropolią zbudowaną na podobieństwo miast europejskich natomiast w dżunglach Kalimantan (na Borneo) i Irian Jaya (Nowa Gwinea) wciąż odkrywane są nowe prymitywne plemiona łowców głów.

 

Nikt nie jest w stanie stwierdzić ile wysp tak naprawdę należy do Indonezji. Zakłada się że jest ich w sumie 13677, z czego 6000 jest nazwanych, a 1000 zamieszkanych. Najbardziej znaną z nich jest Bali. Nie można się zrażać liczbą turystów, gdyż Bali jest jedną z najpiękniejszych wysp na ziemi i oprócz centrów turystycznych ma do zaoferowania wyjątkową kulturę i krajobraz. Hotele są na międzynarodowym poziomie i prezentują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy podróżują później po innych wyspach są często zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.

 

Wyspa Sulawesi w Toraya ze swymi wyjątkowymi rytuałami zmarłych jest kolejną atrakcją turystyczną. Główną wyspę Jawę najlepiej zwiedzić podczas rejsu dokoła niej. Wycieczka do Irian Jaya jest jak wyprawa w prehistorię.Łodzie

Oczywiście najlepszą metodą na zwiedzenie najciekawszych miejsc nurkowych są rejsy. Statki nurkowe to pływające hotele. Dzięki nim można wyeliminować ze swojego planu dnia uciążliwe codzienne podróże do miejsc nurkowych, a w przeciągu krótkiego czasu można zwiedzić ogromny teren i najlepsze miejsca.

 

Na dzień dzisiejszy rejsy, które oferujemy, wyruszają z Manado i odwiedzają wyspy Sangihe oraz z Bali na wyspy Sunda. Standardy statków bardzo się różnią: od bardzo prostych do niezwykle komfortowych.Programy

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt.

Indonezja oferuje niesamowitą kulturę i niezwykłe krajobrazy. Wszystkie hotele mają w swojej ofercie interesujące całodzienne wycieczki. Szczególnie polecamy wycieczkę po Bali i Taraja. Chętnie zorganizujemy dla państwa wycieczkę po Jawie lub Bali albo wyprawę w prehistoryczny świat Irian Jaya do łowców głów na Wamenie.

 

Kalimantan to jedna z najbardziej tajemniczych wysp na świecie. Tylko tutaj można spotkać w rzece Mahakam słodkowodne delfiny i niezwykłe małpy. Pierwotni mieszkańcy wyspy znani są z tego, że jeszcze do niedawna byli łowcami głów. Wiele starożytnych rzemiosł plemiona Dayak wykorzystywanych jest nadal. Na targowiakch znaleźć można różne koszyki, maty, biżuteria z pereł. Inne godne obejrzenia rzeczy to kopalnia diamentów w Cempka, pływający targ w Banjarmasin i bardzo rzadka fauna i flora Parku Narodowego Kutai.

Na Komodo żyją długie na 3 metry warany. Te lądowe jaszczury zostały ponownie odkryte w 1912 roku i stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną.

Pogoda i klimat

Indonezja charakteryzuje się podzwrotnikowym klimatem o bardzo dużej wilgotności. Temperatura waha się pomiędzy 25ºC a 32ºC. W nocy temperatura spada tylko nieznacznie. Klimat Borneo jest bez wątpienia tropikalny. Przeciętne temperatury wahają się od 28ºC w maju do 26ºC w grudniu. Południowa część Borneo ma wyraźnie wydzielona jedną porę suchą i deszczową. Północna część dwie pory suche i dwie pory deszczowe.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220 V

22 213 18 31
od 24668 PLN