Najlepsze nurkowania

INDONEZJA - Forgotten Islands - termin z Polakami

Indonezja | 17.11.2018 - 28.11.2018


Rejs 12 dni /11 nocy !

Mało kto tu dociera więc jest to jedna z mniej zaludnionych części Indonezji. Pod wodą nie spotkasz zbyt wielu innych nurków.  Podczas rejsu na Zapomnianych Wyspach będziesz miał okazję przeżyć całkowity miks wrażeń. Zobaczysz rekiny, ślimaki nagoskrzelne, barakudy i duże ławice innych pelagicznych gatunków a także przeróżne krabów i krewetek. Występują tu także raje a także manty. Jest to trasa obfitująca w bardzo różnorodne gatunki morskie.


Opis

Trasa: Forgotten Islands - Kai Islands and Tanimbar Islands

Przygoda, nieznane miejsca do nurkowania, spektakularne krajobrazy na utartych szlakach ... to są właśnie The Forgotten Islands - Zapomniane Wyspy.

Forgotten Islands są częścią południowej prowincji Maluku w Indonezji, położonej na najbardziej wysuniętym na północ krańcu kraju i niecałe 200 mil morskich od północnego krańca Australii. Maumere, na północnym wybrzeżu Flores lub w Saumlaki na Jamdena, największej wyspie grupy Tanimbar. Te trasy daje gościom możliwość nurkowania niektórych wspaniałych miejsc East Nusa Tenggara wokół Lembata, Pantar i Alor podczas rejsu, a także odkrywania fascynujące rafy, ściany i się wierzchem scenerii wysp dalej na wschód, tajemnicza i rzadko odwiedzane Zapomniane wyspy.

East Nusa Tenggara
W przypadku rejsów rozpoczynających się od Maumere, Indo Aggressor będzie początkowo obejmował obszary, które odwiedzamy od wielu lat, linię wysp, w tym Lembata, Pantar i Alor. Obszary te były częścią naszych początkowych poszukiwań na Wschodzie wiele lat temu, kiedy Indo Aggressor był zupełnie nowy i posiada niesamowite wodospady i rafowe nurkowania. Krajobraz górny podczas tej części rejsu jest zdominowany przez wzbudzające respekt aktywne wulkany, szczególnie ognistą, oddychającą bestię w Komba na Morzu Flores. Alor, położony na samym końcu archipelagu Nusa Tenggara, jest ostatnim dużym lądem, który zobaczysz, zanim przejdziemy dalej na wschód i wkroczymy do regionu znanego jako Zapomniane wyspy, najbardziej wysunięta na południe część indonezyjskiej prowincji Maluku. Te mniejsze grupy wysp wyznaczają południową granicę ogromnego Morza Banda na północy. Morze Banda to olbrzymi obszar otwartego oceanu o długości około 200 mil morskich z północy na południe i 450 mil morskich z zachodu na wschód oraz w niektórych częściach o głębokości ponad 5000 metrów. Wokół południowo-wschodniego krańca znajdują się dwie wyraźne linie lub łuki wysp, które pojawiają się, gdy morze staje się płytsze, linia wewnętrzna i linia zewnętrzna, to są Forgotten Islands.
 
Grzbiet Damaru
Najbardziej wysunięta na północ lub wewnętrzna linia odwiedzanych przez turystów wysp znajduje się na szczycie morskiego łańcucha górskiego znanego jako Grzbiet Damar i obejmuje wyspy Wetar, Romang, Damar, Nila, Serua i wreszcie Manuk oraz ich liczne satelity. wyspy i związane z nimi płytkie rafy i atole. Składający się z łańcucha wulkanów o wysokiej dżungli i powierzchniowych skał koralowych, które biegną w łuk od południowego zachodu na północny wschód, grzbiet Damar jest mini "pierścieniem ognia" i ich bliskim położeniem w bardzo głębokich wodach Morze Banda czyni je magnesem dla wszelkiego rodzaju życia morskiego. Południowy łuk wysp, które rozciągają się na wschód od wyspy Timor, znajduje się w płytszej wodzie i jest większy wraz z górną częścią składającą się z jałowych wapiennych wzgórz i lasów namorzynowych. Linie brzegowe są otoczone białymi piaszczystymi plażami ocienionymi przez kołyszące się palmy, zanim morze zacznie przepływać przez rozległe rafy i atole.
 
Południe do Saumlaki
Ta południowa linia zaczyna się na zachodzie w grupie wysp Leti i kontynuuje atole oraz wyspę Sermata, Barbar i Wyspy Tanimbar, zanim skończy się na wyspach Kei i Aru, rozsławiona jako ostateczny cel "Pierścienia Ognia" "Dokument telewizyjny. Nurkowanie i kotwice w tej południowej linii są w większości bardziej spokojne niż te na północy, chociaż na pewno nie brakuje im żywej rafy życia i niesamowitych krajobrazów na topie.
 
Saumlaki do Tual
Oprócz podróży statkiem Indo Aggressora między Maumere i Saumlaki odbędą się jeszcze dwa specjalne wyjazdy od 2018 do 2020 roku, które będą koncentrować się na regionie jeszcze dalej na wschód. Będą one kursować pomiędzy Saumlaki na Jandemie a wyspą Tual na wyspach Kei, by odkrywać dalekie rejony tego najsławniejszego wyspiarskiego kraju, Indonezji.

 

Indo Aggressor

Wybudowana w tradycyjnym stylu, 30- metrowa, drewniana łódka oferuje wystarczająco miejsca dla 16 gości. 7 podwójnych kabin wyposażonych w klimatyzację i własną łazienkę. Kabiny są wyłożone drewnem teakowym i ozdobione indonezyjskimi dziełami sztuki. Apartament ma bardzo duże okno, duże łóżko i szafkę z lustrem. Kabiny Deluxe są tak samo wyposażone nie mają jednak dużego okna tylko bulaj. Kabiny Twin mają takie samo wyposażenie co kabiny Deluxe mają jednak piętrowe łóżka. W każdej kabinie znajduje się płaszcz kąpielowy, suszarka, mydło i szampon. Przygotowywane są potrawy kuchni indonezyjskiej. Obiad i kolacja serwowane są w formie bufetu. Rano obsługa przygotowuje kawę, herbatę itd. W sumie można powiedzieć, że jedzenie jest bardzo dobrej jakości. W salonie znajduje się bar, wideo, DVD i sprzęt grający. Na pokładzie słonecznym są leżaki.


Naszym zdaniem

Rejs 12 dni /11 nocy !

Mało kto tu dociera więc jest to jedna z mniej zaludnionych części Indonezji. Pod wodą nie spotkasz zbyt wielu innych nurków.  Podczas rejsu na Zapomnianych Wyspach będziesz miał okazję przeżyć całkowity miks wrażeń. Zobaczysz rekiny, ślimaki nagoskrzelne, barakudy i duże ławice innych pelagicznych gatunków a także przeróżne krabów i krewetek. Występują tu także raje a także manty. Jest to trasa obfitująca w bardzo różnorodne gatunki morskie.


Cena od: 16708 PLN

(przelot, zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, nurkowanie, pełne wyżywienie, transfery lotniskowe)PROMOCJA!
Kabina Twin 11 nocy18138 PLN
Kabina Double 11 nocy16795 PLN
Kabina Deluxe 11 nocy16347 PLN
Bilety lotnicze z Polski (cene potwierdzamy w momencie rezerwacji), szacunkowa cena3800 PLN

W cenie zawarto:
trasa Forgotten Islands z Saumlaki / do Maumere
zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie), soft drinks, lokalne piwo i wino do kolacji, nurkowanie (butla, balast, przewodnik) /kabina nr5 - łódź zastrzega możliwość zmiany/

W cenie nie zawartio opłat parkowych 180 USD, Nitrox, ubezpieczenie podróżne (od 3? / dzień do 200zł / rok)
Nurkowanie

Indonezyjskie rafy należą do jednych z najlepszych miejsc nurkowych świata i zachwycają nurków przede wszystkim największą na świecie różnorodnością gatunków stworzeń morskich, są jednak nadal stosunkowo mało znane - dopiero od kilku lat można nurkować poza Bali.

 

Każdy region nurkowy ma do zaoferowania nieco inne atrakcje, a także charakteryzuje się innym klimatem, warto więc zastanowić się przed podróżą, co chciałoby się zobaczyć pod wodą i wziąć pod uwagę, kiedy najlepiej to zrobić.

 

Poza niesamowitą mnogością podwodnego życia na rafach koralowych ze wszystkimi maleńkimi stworzonkami, koralami i gąbkami Indonezja oferuje także wraki (Bali), spotkania z dużymi rybami (w tym mola mola – sunfish), rekinami, orleniami i barakudami, a także mantami, żółwiami oraz diugoniami. Istnieje także wiele miejsc, w których można zanurkować w prądach (także silnych) i przy stromych skałach, jak również w płytkich ogrodach koralowych. Wyjątkowym miejscem jest Kakaban, gdzie znajduje się jezioro pełne nieparzących meduzami oraz podwodny wulkan.

 

Jakość poszczególnych baz nurkowych w Indonezji bardzo się różni. Wybrane przez nas bazy stoją na dobrym lub bardzo dobrym poziomie jak na indonezyjskie warunki. Zasadą jest, że kto chce nurkować na Indonezji powinien umieć to robić samodzielnie.

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Komora dekompresyjna znajduje się w Denpasar.

 

Naszym zdaniem: Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia. 

 

NURKOWANIE NA BALI

Nurkowanie jest oferowane na Bali w prawie każdym hotelu. Może się to jednak wiązać z bardzo długim czasem dotarcia do poszczególnych miejsc. Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno- zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Wystepuje tu też rzadka moonfish.

Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lemnongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE NA KALIMANTANIE

Należąca do Maratua laguna połączona jest kanałem z otwartym morzem. Pływy powodują tu silne prądy i przyciągają rekiny, orlenie, ławice makrel i barakud, jak również żarłacze rafowe, a nawet rekiny młoty.
Na stromych skałach Kakaban często można spotkać stada barakud i makrel. W centrum wyspy znajduje się duże jezioro ze słoną wodą w którym pełno jest niegroźnych meduz. Podobne Jelly Fish Lake jest jeszcze tylko na Palau. Sangalaki znane jest ze swoich mant, spotkania z nimi są tu praktycznie zagwarantowane.

 

NURKOWANIE NA KOMODO

Miejsca nurkowe wokół Nusa Tenggara należą do najlepszych w Indonezji. Najłatwiej jest je odwiedzić w ramach safari nurkowego. Silne prądy dostarczają pożywienia i sprawiają że wody te są bardzo interesujące dla doświadczonych nurków. Miejsca nurkowe w Parku Narodowym Komodo przepełnione są życiem, praktycznie na każdym cm² roi się od miękkich korali, gąbek i innych zwierząt morskich. Bogactwo organizmów makro jest w tym miejscu ogromne. Właściwie podczas każdego nurkowania odkrywa się coś nowego. Miejsca przy Maumere we Flores należały do najlepszych w całej Indonezji. Niestety w 1992 roku większa część tej rafy została zniszczona przez morskie trzęsienia. Rafa wokół Alor jest równie piękna i bogata w różne gatunki jak rafa Komodo. Mogą tu jednak występować silne prądy uniemożliwiające nurkowania.

Panuje tu klimat tropikalny z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu. Najlepsza pora na rejsy to miesiące kiedy zmieniają się monsuny a mianowice kwiecień, maj i październik.

UWAGA!! istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:
Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 26 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 27 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

 

NURKOWANIE NA LOMBOKU

Nurkuje się z reguły na wyspach Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air. Miejsca te są bardzo różnorodne od stromych skał do płytkich ogrodów koralowych. Można tu podziwiać całe bogactwo tropikalnych raf koralowych. Niestety w związku z połowami dynamitem i blaknięciem korali krajobraz został bardzo uszkodzony. Na południu wyspy sa wspaniałe miejsca gdzie można napotkać szkółki rekinów młotów i ławice barakud. Jednak ze względu na trudne warunki w miejscu tym powinni nurkować jedynie doświadczeni nurkowie.
Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Najlepszy okres na nurkowanie to miesiące od kwietnia do listopada. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka o grubości 3-5 mm powinna być wystarczająca.
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.

 

NURKOWANIE – PAPUA I MOLUKI

Na odległym wschodzie Indonezji na amatorów nurkowania czekają rozległe obszary z wieloma nieodkrytymi jeszcze miejscami nurkowymi. W listopadzie 2010 cały region Raja Ampat należący do Papui został objęty ochroną rekinów na obszarze o powierzchni 46 000 km². Na terenie całego Raja Ampat łącznie z Misool, rekiny, manty, żółwie, diugonie ani rybki akwariowe nie powinny być wyławiane, połowy przy użyciu dynamitu, trucizny, sprzętu nurkowego itp. powinny być ściśle zabronione.

Podczas ekspedycji nurkowych w tej okolicy stale są eksplorowane nowe, nieodkryte miejsca nurkowe. Obszary nurkowe, jak: Triton Bay, Fakfak czy Canderawasih Bay w niedalekiej przyszłości z pewnością zyskają uznanie wielu nurków.

Nietknięte rafy koralowe, ściany skalne i niezwykle urozmaicony gatunkowo świat ryb oczaruje każdego nurkującego na terenach Papui i Molukki. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich, będących przedstawicielami tego niezwykłego świata. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, nurkowanie z prądem dla najbardziej doświadczonych, manty i cuda świata makro. W okolicy wyspy Manokwari znajduje się kilka interesujących wraków pochodzących z okresu II Wojny Światowej. W pobliżu Ambon odbywają się nurkowania na pięknej rafie, obfitującej w liczne gatunki ryb z miejscem nurkowym Twilight Zone, jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania makro.

 

NURKOWANIE NA SULAWESI

Do Parku Narodowego Bunaken w północnym Sulawesi bardzo łatwo się dostać z Manado. Rafy te należą do najlepiej chronionych w Indonezji i są praktycznie niezniszczone. Nurkowania odbywają się z reguły na pięknie porośniętych stromych skałach i oferują dużą różnorodność gatunków. Miejsca wokół wyspy Sangihe, zwiedzane tylko podczas rejsu jedną łodzią nurkową z Manado oferują, poza wspaniałym nurkowaniem na rafie z częściowo silnymi prądami, także możliwość doświadczenia nurkowania na podwodnym wulkanie. Cieśnina Lembeh w pobliżu miasta portowego Bitung oferuje najlepsze nurkowania makro na świecie. Tu nurkowie odnajdą takie ilości morskich żyjątek jakie trudno odnaleźć gdziekolwiek indziej. Na południu i na południowym-wschodzie Sulawesi przy wyspie Selayar w atolu Take Bone Rate i Morskim Parku Narodowym Wyspy Tukang Besi nurkowie odnajdą jeszcze dziewicze miejsca nurkowe.
Generalnie rafy Sulawesi porośnięte są miękkimi i twardymi koralami, gorgoniami i gąbkami. Podczas każdego nurkowania napotyka się dużo gatunków ryb. Możliwe są spotkania z wężami morskimi, żółwiami, parrot fish, orleniami i żarłaczami rafowymi.

W północnej części Sulawesi leżą wyspy Sangihe. Tutaj nurkowie odnajdą dziewicze rafy na podwodnym wulkanie. Te wspaniałe miejsca mogę zostać odwiedzone jedynie w czasie rejsu łodzią.Kraj i ludzie

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na ziemi. Fascynuje ona swych gości podzwrotnikowymi krajobrazami pochodzenia wulkanicznego i różnorodnością kulturową 360 grup etnicznych. Wyspy rozproszone są na długości 5000 kilometrów wzdłuż równika. Na wielu z nich rosną lasy tropikalne, pola ryżowe, a na przyjezdnych czekają wspaniałe, białe plaże, czynne wulkany i przyjaźni ludzie. W Indonezji przeszłość łączy się z przyszłością.

 

Stolica Dżakarta jest nowoczesną przemysłową metropolią zbudowaną na podobieństwo miast europejskich natomiast w dżunglach Kalimantan (na Borneo) i Irian Jaya (Nowa Gwinea) wciąż odkrywane są nowe prymitywne plemiona łowców głów.

 

Nikt nie jest w stanie stwierdzić ile wysp tak naprawdę należy do Indonezji. Zakłada się że jest ich w sumie 13677, z czego 6000 jest nazwanych, a 1000 zamieszkanych. Najbardziej znaną z nich jest Bali. Nie można się zrażać liczbą turystów, gdyż Bali jest jedną z najpiękniejszych wysp na ziemi i oprócz centrów turystycznych ma do zaoferowania wyjątkową kulturę i krajobraz. Hotele są na międzynarodowym poziomie i prezentują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy podróżują później po innych wyspach są często zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.

 

Wyspa Sulawesi w Toraya ze swymi wyjątkowymi rytuałami zmarłych jest kolejną atrakcją turystyczną. Główną wyspę Jawę najlepiej zwiedzić podczas rejsu dokoła niej. Wycieczka do Irian Jaya jest jak wyprawa w prehistorię.Łodzie

Oczywiście najlepszą metodą na zwiedzenie najciekawszych miejsc nurkowych są rejsy. Statki nurkowe to pływające hotele. Dzięki nim można wyeliminować ze swojego planu dnia uciążliwe codzienne podróże do miejsc nurkowych, a w przeciągu krótkiego czasu można zwiedzić ogromny teren i najlepsze miejsca.

 

Na dzień dzisiejszy rejsy, które oferujemy, wyruszają z Manado i odwiedzają wyspy Sangihe oraz z Bali na wyspy Sunda. Standardy statków bardzo się różnią: od bardzo prostych do niezwykle komfortowych.Programy

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt.

Indonezja oferuje niesamowitą kulturę i niezwykłe krajobrazy. Wszystkie hotele mają w swojej ofercie interesujące całodzienne wycieczki. Szczególnie polecamy wycieczkę po Bali i Taraja. Chętnie zorganizujemy dla państwa wycieczkę po Jawie lub Bali albo wyprawę w prehistoryczny świat Irian Jaya do łowców głów na Wamenie.

 

Kalimantan to jedna z najbardziej tajemniczych wysp na świecie. Tylko tutaj można spotkać w rzece Mahakam słodkowodne delfiny i niezwykłe małpy. Pierwotni mieszkańcy wyspy znani są z tego, że jeszcze do niedawna byli łowcami głów. Wiele starożytnych rzemiosł plemiona Dayak wykorzystywanych jest nadal. Na targowiakch znaleźć można różne koszyki, maty, biżuteria z pereł. Inne godne obejrzenia rzeczy to kopalnia diamentów w Cempka, pływający targ w Banjarmasin i bardzo rzadka fauna i flora Parku Narodowego Kutai.

Na Komodo żyją długie na 3 metry warany. Te lądowe jaszczury zostały ponownie odkryte w 1912 roku i stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną.

Pogoda i klimat

Indonezja charakteryzuje się podzwrotnikowym klimatem o bardzo dużej wilgotności. Temperatura waha się pomiędzy 25ºC a 32ºC. W nocy temperatura spada tylko nieznacznie. Klimat Borneo jest bez wątpienia tropikalny. Przeciętne temperatury wahają się od 28ºC w maju do 26ºC w grudniu. Południowa część Borneo ma wyraźnie wydzielona jedną porę suchą i deszczową. Północna część dwie pory suche i dwie pory deszczowe.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220 V

22 213 18 31
od 16708 PLN