Najlepsze nurkowania

Indonezja - Najpiękniejsze rafy koralowe Komodo
Październik 2015

Indonezja - Komodo | 05.10.2015 - 30.11.-0001


Poprzednia wyprawa na Komodo w 2009 roku cieszyła się sporym zainetresowaniem. Po bardzo dobrych opiniach ponownie wybraliśmy najlepszą łódź i najlepszy termin do nurkowania w tym rejonie. Komodo to świetny wybór dla fotografów podwodnych. Obfitość życia morskiego oraz spotkanie oko w oko z ostatnim żyjącym smokiem są gwarancją wyśmienitych wakacji nurkowych.


Opis

Najpiękniejsze rafy koralowe Komodo

5 - 15 października 2015

polska grupa

 

0 MIEJSC

zapisy na listę rezerwową biuro@nurkowania.pl

 

 

Komodo to jedna z ponad 17 tys wysp tworzących Republikę Indonezji. Utworzony w 1980 roku Park Narodowy Komodo, wpisany na liste światowego dziedzictwa UNESCO, oraz otaczający go obszar jest jednym z najbogatszych morskich środowisk na świecie. Występuje tu ponad 260 gatunków koralowców, 70 gatunków gąbek, ślimaków morskich, mięczaków, szkarłupni, skorupiaków, ponad 1000 gatunków ryb chrzęstno i kostno szkieletowych a także gadów i ssaków morskich. Najbardziej znanymi mieszkańcami tych rejonów są koniki pigmejskie, żabnice, ślimaki nagoskrzelne, manty, delfiny, napoleony i grupery. Obfitość życia przyprawia o zawrót głowy, a to nie wszystko.

 

Najsłynniejszymi mieszkańcami Komodo są ostatnie i tylko tu występujące smoki - Warany z Komodo wylegujące się na jedynych w swoim rodzaju piaszczystych różowych plażach.

 

Chcąc poznać Komodo w pełni najlepiej wybrać się na rejs nurkowy. Dzięki temu mamy możliwość zanurkowania w najbardziej wyjątkowych miejscach Komodo. Aby w pełni korzystać z przygody jaka na nas czeka wybraliśmy najlepszą łódź z najlepiej wyszkoloną załogą. Indo Siren to luksusowa jednostka, która oferuje więcej niż można by było oczekiwać od łodzi nurkowej. Każda kabina posiada własną, indywidualnie sterowaną klimatyzację, osobisty komputer, system audio-wizualny  a także łazienkę z ciepłą wodą. Przewidziano również potrzeby fotografów podwodnych, którzy znajdą specjalne stanowisko ładowania sprzętu, kuwety do płukania sprzetu fotograficznego oraz komputery z dużymi płaskimi monitorami w kabinach.

 

Kliknij by obejrzeć łódź

 

 

 

Manty z Komodo
 

Rejs Komodo na łodzi Indo Siren

 

 

 

 

Program rejsu obejmuje 11 dni / 10 nocy

i rozpoczyna się w Bima Bay na wyspie Sumbawa

1 DZIEŃ

Powitanie na lotnisku, transfer na łódkę, zakwaterowanie, odpłynięcie z Bima w kierunku wyspy Sangeang
Nurkowanie 1. Bima Bay- wspaniałe miejsce na check dive z możliwością obserwowania stworzeń makro. Występują tu: Juvenile harlequin sweetlips, peacock flounders, oriental bonitos, frogfish, wirecoral shrimps, pineapple headed shrimps, zebra crabs

2 DZIEŃ

Sangeang Island & Gili Banta - do 4 nurkowań

Wykonamy do 4 nurkowań na tej małej aktywnej wulkanicznie wyspie. Zwróćcie uwagę na jęzory z lawy prowadzące niczym ścieżka wprost do formacji koralowych.

Nurkowanie 1. - Techno Reef - rafa porastająca ciemny wulkaniczny piasek upstrzony krzaczkami czarnych korali, jest ona domem dla wielu stworzeń takich jak pink squat lobster, popcorn shrimps, ghost pipefish,  garden  eels,  long nose hawkfish oraz cuttlefish.

Nurkowanie 2. - Estuary - znaleźc tu można koniki morskie uczepione  polipów oraz gorgonii wzdłuz całej rafy, podczas gdy piaszczyste łaty są spotem dla krewetek oraz ślimaków nagoskrzelnych.
Nurkowanie 3. - Hot Rocks - nurkowanie na płytkiej rafie obfitującej w clown triggerfish, box fish, blue yellowtail blenny, dragonet, anemone.
 
Po trzech nurkowaniach na Sangeang Island kierujemy się na Gili Banta gdzie wykonamy nurkowanie nocne (Nurkowanie 4. ) w miejscu nazywanym "Circus" gdzie występują obrączkowane ośmiornice (blue ringed octopus) oraz stargazery. Dalszy kierunek to już Narodowy Park Komodo gdzie zacumujemy w zatoczce.
3 DZIEŃ

Północne Komodo - do 4 nurkowań

Kolejne 7 dni spędzimy w obrębie Narodowego Parku Komodo.

Nurkowanie 1 - Coral Garden - łagodne koralowe zbocze z ogromnymi gorgoniami i porozrzucanymi piaszczystymi łatami. Jest to idealne miejsce do spotkań z rekinemi rafowym (white tip shark) a także mantami. Po nurkowaniu w tym miejscu przeniesiemy się do Gili Lawa Laut na kolejne nurkowania

Nurkowanie 2 i 3 - W zależności od prądów wybierzemy Castle lub Crystal Rocks. Te podwodne szczyty ledwie docierają do powierzchni wody  i są chętnie odwiedzanym punktem przez spore szkołki ryb. Częstymi gośćmi są tu rekiny rafowe: white tip oraz grey tip a także szkółki fusilierów, snaperów oraz surgeon fish. Obok nich w toni unoszą się dostojnie manty oraz napoleony, pozwalając nurkom na naprawdę bliskie podpłynięcia.

Nurkowanie 4 - nurkowanie nocne w zatoce - ta zatoczka znana jest ze spotkań z mantami (mobula i manta ray)

4 DZIEŃ

Gili Lawa Laut & Current City - 4 nurkowania

Nurkowanie 1 - Shotgun! Dzień rozpoczyna się od szybkiego nurkowania podczas którego kierować będziemy się na rafy pomiędzy wyspami Gili Lawa Laut. Rafa zbudowana jest z jaskrawo kolorowych miękkich korali, dużych stołowych formacji oraz gorgonii. Podczas tego nurkowania poczujecie się jakbyście zostali wystrzeleni niczym torpeda gdy prąd będzie spychał Was wzdłuż zbocza rafy wokół wyspy. Jest to naprawdę niezapomniane przeżycie.

Kolejne nurkowania również z prądem w miejscu "Current City" (Miasto Prądów) a dokładnie w Tattawa Besar i Tattawa Kecil. Prądy będą widoczne już przy powierzchni wody zapowiadając nurkowanie jak na wyciągu ;) Przy tych nurkowaniach spotkamy white tip'y, manty, żółwie oraz szkółki barakud i snapperów i nie ma co się obawiać znajdziecie sporo miejsc w których będziecie mogli "schornić i przycupnąć" na podziwianie i odpoczynek.

Nurkowanie 4 - Dragon Besar - w tym miejscu robimy nurkowanie przy zachodzie słońca aby znaleźć łączące się w pary Mandaryny i urocze dragonetki. Dodatkowymi gośćmi podczas nurkowań będą frogfish'e, pipefish'e i malutkie cuttlefish.

5 DZIEŃ

Dragon walk & Nsa Kode, Rinca - 3 nurkowania

Wyspa Rinka jest domem dla wielu różnorodnych gatunków dzikich zwierząt. Wśród nich czarny bawół, dzikie świnie, jelenie, małpy no i oczywiście ostatnie smoki na ziemi - Smoki z Komodo. Spędzimy cały poranek na trekingu w towarzystwie strażnika parku ucząc się i podziwiając te legendarne zwierzęta.

Po spotkaniu ze smokami zmierzamy na południe Rinca na małą wyspę Nusa Kode - tutaj temperatura wody może spaść do 20*C i ma barwę bardziej zielona niż w pozostałych rejonach Parku Komodo. Na pobliskiej plaży ponownie będzie można zobaczyć żerujące smoki oraz orły budujące gniazda w  tutejszych drzewach.

Nurkowanie 1 - Cannibal Rock, kolejne zatopiony szczyt który obfituje w wrażenia. Spotkacie tu całą plejadę skorpen, mątw, homary, krewetki, pipefish'e, żółwie, frogfish'e oraz rhinopie.

Nurkowanie 2 - torpedo Alleu. Ciemny piasek oraz liczne formacje koralowe są idealnym miejscem, w kórym chowają się najmniejsi mieszkańcy tych wód. W głębszych partiach na rozgałęzionych gorgoniach będziemy wyszukiwać uroczych koników pigmejskich.

Nurkowanie 3 - nocne nurkowanie na Cannibal Rock lub Torpedo Alley

6 DZIEŃ

Nusa Kode & Południowe Komodo - 4 nurkowania

Wykonamy ponownie nurkowania na Cannibal Rock, Torpedo Alley oraz na Yellow Wall, nazwane tak od porastających tę ścianę żółtych miękkich korali.  W tym miejscu spotyka się mikroskopijne "lady bugs" - szkła powiekszające zalecane!

Późnym popołudniem przepływamy do Południowego Komodo aby wykonać nocne nurkowanie na małym wraku łodzi rybackiej wśród sweetlips oraz żółwi.

7 DZIEŃ

Południowe Komodo - 4 nurkowania

Wykonamy 3 nurkowania w Manta Alley oraz German Flag - gdzie możemy spodziewać się naprawdę dużej liczby mant przypływających tu na czyszczenie. Przytrzymując się skał będziemy podziwiać wdzięcznie sunące manty, ślizgające się między prądami. Wśród nich szkółki  surgeon fish, trigger fish oraz ostroboków, liczne stworzenia macro jednak nie jesteśmy pewni czy w ogóle zwrócicie na nie uwagę zauroczeni mantami.

8 DZIEŃ

Current City & Gili Lawa Laut - 4 nurkowania

Nurkowanie 1 - Pink Beach (unikat na skalę światową!)

Nurkowanie 2 - Wracamy na nurkowanie do Miasta Prądów by zanurkować na Batu Bolong lub na rafie Makassar. Manty, ryby papuzie, rekiny white tip'y to tylko niektóre gatunki do zobaczenia w tym miejscu.

Nurkowanie 3 - Gili Lawa Laut Lighthouse. W tym miejscu pojawiają się często manty, sunące wśród zbocz pełnych ogromnych gąbek oraz gorgonii, ukrywających óżowe homary, matwy, osmiornice inne mięczaki.

Nurkowanie 4 - Nocne nurkowanie w chronionej zatoce.

9 DZIEŃ

Park Narodowy Komodo - 3 nurkowania

Nurkowanie 1 - nasze ostatnie nurkowanie na Gili Lawa Laut i tu do wyboru będzie Catle Rock, Crystal Rock lub Shotgun.  Zanim wyruszymy na Gili Bantya, wykonamy 2 nurkowania.

Nurkowanie 2 - Roller-Coaster - Manty, tuńczyki, rainbow runners, golden i bluefin treavlly. Ponieważ tutejsze prądy moga być nieprzewidywalne to akurat to miejsce nie jest polecany dla każdego nurka.  Jednak coral garden to fantastyczne miejsce do odkyrwania mięczaków, skorupiaków a także spotkań z żółwiami.

Nurkowanie 3 - K2 to płytkie zbocze pokryte coral bommie. Miejsce to jest okazjonalnie nawiedzane przez przypadkówych gości więc dlatego obserwowanie błękitu w tym miejscu jest wskazane. Na zboczu znajdziecie węgorzyki wstążkowe, mątwy, węże morskie i plakobranch ale to tylko przykładowa garstka tutejszych mieszkańców.

Po naszym 3-cim nurkowaniu stawiamy żagle (YES!!) i rozkoszujemy się szubką podróżą powrotną do Bimy.

10 DZIEŃ

Bima Bay - 2 nurkowania

Nurkowanie 1 - The Unusual Suspects

Nurkowanie 2 - Rafa Nagoskrzelnych

Oba miejsca oferują taka róznorodność i zagęszczenie stworzonek, że trudno będzie nam je wszystkie wymienić i zmieścić w logbookach! Frogfish, ghost pipefish, juvenile batfish, harlequin shrimp, zebra crabs, plejada koników morskich, ośmiornice i oczywiście cały zastęp ślimaków. Płytkie nurkowanie pozwoli nam nadal na długie nurkowanie z czasem dennym dochądzącym do nawet 80 minut. Liczba nurkowań uzależniona jest od godzin lotu powrotnego.

Popołudnie spędzimy relaksując się na pokładzie, pływając kajakiem w chronionej zatoce albo próbując nart wodnych. Wieczorem organizujemy grilla na zakończenie tego wspaniałego rejsu. 

11 DZIEŃ Po śniadaniu żegnamy się z załogą statku i opuszczamy pokład ok godz. 10.00 na transfer na lotnisko w Bimie.

Program może ulec modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe.


Naszym zdaniem

Poprzednia wyprawa na Komodo w 2009 roku cieszyła się sporym zainetresowaniem. Po bardzo dobrych opiniach ponownie wybraliśmy najlepszą łódź i najlepszy termin do nurkowania w tym rejonie. Komodo to świetny wybór dla fotografów podwodnych. Obfitość życia morskiego oraz spotkanie oko w oko z ostatnim żyjącym smokiem są gwarancją wyśmienitych wakacji nurkowych.


Cena od: 16540 PLN

(rejs 11 dni w kabinie DBL)


Cena rejsu od osoby w kabinie DBL16540 PLN

Cena zawiera: zakwaterowanie w kabinie DBL na lux. jachcie Indo Siren, nurkowanie (nawet do 33 nurkowa?) wypo?yczenie sprz?tu (jacket Aqua Lung, automat Calypso, krótka pianka 3mm, maska, p?etwy, fajka, NITROX (dla certyfikowanych nurków), pe?ne wy?ywienie, przek?ski i snacki, kawa, herbata, herbata zio?owa, woda pitna, napoje gazowane, napoje i soki owocowe, ?wie?e owoce i ciastka, lokalne piwo, lokalne transfery z / do jachtu

Cena nie zawiera: przelotów mi?dzynarodowych i lokalnych, op?aty parkowej 65 EUR/osoba, dodatkowych noclegów przed i po rejsie, wypo?yczenia latarki i komputera 5 EUR/dzie?, wina, koktajli i alkoholi, masa?e i pralnia (dodatkowo p?atne)
zaliczka w momencie rezerwacji926 PLN
II p?atno?? do 15-09-20142382 PLN
III p?atno?? do 16-03-20158270 PLN
IV p?atno?? do 15-06-20154962 PLN
Nurkowanie

Komodo, podobnie jak Bali, należy do archipelagu Nusa Tenggara. Pozostałymi miejscami należącymi do archipelagu są m.in. Lombok, Flores, Alor i Timor. Komodo to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych w Indonezji, głównie ze względu na bogactwo raf pod względem zarówno ogrodów koralowych jak i wielu gatunków ryb. Komodo światową sławę zyskało między innymi dzięki żyjącemu tu waranowi z Komodo, największemu i najbardziej niebezpiecznemu jaszczurowi na ziemi. Utworzono tu także Narodowy Park Morski i wpisano wyspę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Najciekawsze miejsca nurkowe

 

Cannibal Rock – bardzo urozmaicone miejsce z mini-ścianami, wielkimi głazami i dolinami, a także ogromnymi tarasami na głębokości 30m. Warto tu przyjrzeć się wielkim ponad dwumetrowym czerwonym gorgoniom, jako że, szczególnie podczas zimnego przypływu, kryją się na nich, również czerwone, pygmy seahorses i ghost pipefish. The Rock pokryta jest rzadkimi i jaskrawymi sea apples w odcieniach fioletu, zieleni, błękitu, czerwieni i żółci. Spotyka się tu także trzy gatunki jadowitych jeżowców. Kiedy szaleją tu prądy, widuje się duże ławice ryb, a także manty, duże żarłacze oraz płetwale karłowate.

 

Current City (Batu Bolong) – jedno z topowych miejsc nurkowych w tym rejonie. Ściany rafy pokryte są niemal całkowicie koralami i kolorowymi gąbkami, pośród których znaleźć można mnóstwo podwodnych gatunków w stylu makro, jednak prawdziwym rarytasem jest to, co dzieje się w błękicie: od ogromnych ławic ryb czekających w prądzie na pożywienie, po ścigające się i polujące w toni rekiny rafowe, przepływające niby przypadkiem żółwie, ryby toczące walki ze sobą, składające i strzegące jaj, ławice tuńczyków czy snapperów… na Batu Bolong zawsze coś się dzieje.

 

Yellow Wall – to właściwie 2 ściany, jedna nad drugą, niższa z nich jest nawisem opadającym 50 metrów do dna. Miejsce to pokryte jest żółtymi koralami miękkimi i bogate w podwodne organizmy – żółte pygmy seahorses, niebieskie osłonice żyjące w koloniach, tysiące ślimaków nagoskrzelnych i ośmiornic blue-ringed.

 

Karang Makassar (Manta Point) – jak sama nazwa wskazuje jest to wspaniałe miejsce do obserwowania mant. Jest to raczej podłużne dno niż rafa, usiane połamanymi koralami i niewielkimi blokami koralowymi. Nurkowanie najczęściej odbywa się dryfując z prądem obserwując manty, które zatrzymują się przy blokach koralowych aby dać się wyczyścić rybkom czyścicielom z rodziny wargaczowatych, lub szukają pożywienia pływając tuż pod powierzchnią wody. Oprócz mant zobaczyć tu możemy również orlenie, płaszczki oraz rekiny rafowe.

 

Gps Point – uważane przez wielu za najlepsze miejsce nurkowe północnego Nusa Tenggara, miejsce to leży przy wyspie Banta. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie regularnie widywane są rekiny i podczas jednego nurkowania zobaczyć można 5 ich gatunków. Ze względu na występowanie silnych prądów można tu spotkać ostroboki, tuńczyki, barakudy i pokolce. Z pewnością warto poświęcić chwilę na poszukiwania pygmy seahorses ukrytych na gorgoniowych wachlarzach oraz w głębi wypatrywać orleni i mant.

 

Najlepszy czas na wyjazd: istnieje bardzo duża zmienność pogody i klimatu na wyspach położonych obok siebie. Najlepsze terminy do nurkowania na poszczególnych wyspach to:

Komodo: od marca do listopada, temperatura wody: 20 do 28°C, widoczność jest dobra do 20m, lecz może spadać do 5m;
Flores: od kwietnia do grudnia, temperatura wody: 25 do 30°C, widoczność jest dobra do 20m;
Alor, Pantar, Lembata: od maja do września, temperatura wody: 25 do 29°C, widoczność jest dobra 15 - 20m;

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Zalecamy zabranie cieplejszej pianki nurkowej, 5 lub 7mm., rękawic, haków rafowych, bojek, warto rozważyć również rezerwację butli 15L.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Bali

 

Według nas Komodo to doskonałe miejsce na safari nurkowe, ze wspaniałymi miejscami nurkowymi pełnymi zdrowych korali, dużych ławic ryb oraz licznymi gatunkami makro.

 

dj

 

Komodo - Indonesia - wide angle

dj

 

 

 Kraj i ludzie

Nusa Tenggara (Małe Wyspy Sundajskie) to wspólna nazwa dla wysp, które rozciągają się na wschód od Bali. Poza dużymi wyspami takimi jak Sumbawa, Flores, Komodo, Alor i Sumba są tu też małe i bardzo małe wyspy. Jest to jeden z najbiedniejszych i najmniej urodzajnych terenów Indonezji.

Komodo jest najbardziej suchą z nich i w ogóle jednym z najbardziej suchych rejonów w Indonezji, rosną tu nawet palmy odporne na brak wody. Największą atrakcją wyspy, poza nurkowaniem, są długie na 3 metry warany. Te największe jaszczurki na świecie zostały ponownie odkryte w 1912 roku. Aby chronić tego wielkiego gada ustanowiono tu Park Narodowy. Komodo ma niewielu mieszkańców, w jedynej wiosce żyje około 1000 osób, zajmujących się głównie rybołówstwem i rzeźbieniem figurek waranów, które są później sprzedawane turystom.Łodzie

Rejsy nurkowe na Komodo pozwalają najpełniej korzystać z uroków Parku Narodowego. Park wpisany został w 1991 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i odznacza się nieprawdopodobną różnorodnością – ponad 260 gatunków korali, 70 gatunków gąbek, mięczaków, szkarłupni i skorupiaków, ponad 1000 gatunków ryb, morskich gadów i ssaków. Wody roją się od rekinów rafowych, mant, kałamarnic, a także koników morskich pygmy seahorses, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, graniki, karanksy i żabnice. Nurkowanie tu jest różne – od płytkich nurkowań muck, opadających raf i ciemnego piasku wulkanicznego, podwodnych szczytów i stromych ścian. Prądy mogą być tu silne, ale zarazem przynoszą to, co najbardziej zachwycające.Programy

Park Narodowy Komodo oferuje liczne wycieczki, w ramach których można wybrać się na spotkanie z waranem z Komodo. Do wyboru są różne rodzaje tras w głąb wyspy, którą zamieszkują nie tylko warany, ale i węże, nietoperze i różne gatunki ptaków. W ramach safari nurkowego można zwiedzać również liczne inne wyspy rejonu, na których znajdziemy rajskie plaże czy tarasy widokowe. Organizowane są również trekkingi w głąb poszczególnych wysp.

Pogoda i klimat

Panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Pora sucha od czerwca do października jest bardzo widoczna, pora deszczowa od listopada do kwietnia osiąga swój najwyższy punkt w grudniu i styczniu.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.

Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.


Ubezpieczenie

 

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V

22 213 18 31
od 16540 PLN