Najlepsze nurkowania

Merlin

Dominikana - Silver Bank


Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferująca nurkowania w najlepszych miejscach rejonu.


Opis
Centrum nurkowe Merlin znajduje się około 25 km na wschód od Puerto Plata na północnym wybrzeżu Dominikany bezpośrednio przy piaszczystej plaży Sousa. Baza założona w 1994 roku prowadzona jest pod kierownictwem niemieckiego instruktora Jürgena Rumpenhorsta. Wraz z międzynarodowym zespołem bardzo dbają o nurków znajdujących się pod ich opieką. Oprócz codziennych rejsów nurkowych, kursów nurkowania PADI, wycieczek i nurkowań z divemasterami, obsługa jest w stanie zaproponować także inne rozrywki które urozmaicą państwa plany wakacyjne. Zespół przykłada dużą wagę do budowania pozytywnej atmosfery. Klienci bardzo cenią sobie tą jakość, przekazując pochlebne opinie o bazie, a wielu gości wraca tam ponownie.
 
Na cały kompleks Merlin składa się w pełni wyposażona baza nurkowa, recepcja i sklep nurkowy a także osobny budynek przeznaczony do przechowywania sprzętu, miejsce przeznaczone do relaksu i bar. Pomieszczenie ze sprzętem nurkowym zapewnia sporo miejsca do przechowywania ekwipunku, przebieralnie, prysznice z ciepłą wodą i toalety. Dla sprzętu fotograficznego przeznaczone są dodatkowe półki i akcesoria do czyszczenia.
 
Dostępne są aluminiowe butle 12 litrowe z zaworami INT i adapterami DIN. Nitrox jest dostępny za dodatkową opłatą. Oprócz sklepu nurkowego na miejscu znajduje się także bar z przekąskami i napojami.

Nurkowanie
Codzienne rejsy nurkowe obsługiwane są przez małe łodzie, mieszczące maksymalnie 10 nurków. Baza obsługuje 20 miejsc nurkowych, do których dotarcie zajmuje od 5 do 20 minut. Po każdym nurkowaniu wraca się z powrotem do bazy. Pierwsze wypłynięcie planowane jest na 9 rano, drugie nurkowanie zaczyna się o 13. Poza nurkowaniami centrum oferuje również wycieczki fakultatywne. Z bazy wypływa się w małych grupach, 6-8 nurków na łodzi plus dwóch przewodników.
 
Za dodatkową opłatą oferowane jest nurkowanie nocne, wrakowe, wycieczki do pięknych jaskiń słodkowodnych Dudu Blue Lagoon w Cabrerze i na Wyspę Islandia Paradise w Punta Rusia.

Miejsca nurkowe
Miejsca nurkowe znajdują się głównie w pobliżu wyspy i charakteryzują się stromymi ścianami na różnych głębokościach od 5 do 40 metrów. Atrakcją dla doświadczonych nurków jest ściana rozpostarta na długości 1,5 km wzdłuż wybrzeża rafy. Rafa początkowo położona jest tylko 5 metrów pod powierzchnią wody, a następnie spada do głębokości około 25 metrów.Znajdziemy tam także kilka systemów tuneli i jaskiń, które można zwiedzać. W wodach otwartych można znaleźć duże ryby, takie jak manty czy rekiny.
 
Kolejną atrakcją jest wrak statku Zingara, leżący na głębokości od 30 do 36 metrów. Statek został celowo zatopiony w 1993 roku i obecnie jest pokryty gąbką i twardymi koralami. Oprócz wielu gatunków małych ryb można zaobserwować tutaj także zielone mureny i barakudy.
 
Najlepszą porą na zwiedzanie północnego wybrzeża jest okres od czerwca do końca września. Temperatura wody sięga wtedy około 29 stopni, a widoczność do 40 metrów.

Naszym zdaniem

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferująca nurkowania w najlepszych miejscach rejonu.


Cena od: 1035 PLN

(Pakiet 6 nurkowań, transfery)Cena w terminie 01.01.2015-31.12.2017 od osoby:
Pakiet 6 nurkowań 1035 PLN
Pakiet 10 nurkowań1555 PLN
każde kolejne nurkowanie (powyżej 10.)132 PLN

Cena zawiera:
nurkowania i sprzęt oraz transfery do i z hotelu w Sosua

Opłaty dodatkowe, płatne na miejscu:
Transfer Cabarete - Sosua - Cabarete (10 USD)45 PLN
Nitrox, za nurkowanie (8 USD)36 PLN
Nurkowanie

Silver Banks to należący do Republiki Dominikany rezerwat waleni położony 100 km na północ od Dominikany i 100km na południowy wschód od Turks i Caicos. Znajduje się tu rafa koralowa rozciągająca się na obszarze 200km² tuż pod powierzchnią wody, na głębokości 18-30m. Miejsce to jest doskonale widoczne dzięki frachtowcowi Polyxeni, spoczywającemu tu częściowo ponad powierzchnią wody.

 

Od 1998 r. Silver Bank posiada status rezerwatu waleni UNESCO i tylko trzy statki mogą pływać do tego wyjątkowego miejsca! Prawie 4000 humbaków spotyka się tutaj co roku od stycznia do kwietnia, by łączyć się w pary i wydawać na świat potomstwo.

 

Dozwolone tu jest snurkowanie pośród tych mierzących blisko 18 metrów i ważących do 60 ton waleni. Na każdej łodzi obecny jest biolog, a na pokładzie jednego z trzech statków, które zawsze przypływają tu jednocześnie, obecny jest także przedstawiciel rządu. Po odszukaniu wielorybów decyzję o tym, czy możliwe będzie dołączenie do tych wspaniałych zwierząt w wodzie, podejmują biolodzy i zależy ona od aktualnego zachowania waleni. Istnieje kilka rodzajów ich zachowań (rowdy groups - kiedy samce walczą o samicę, śpiewanie, spanie, zachowania matki z dzieckiem) i tylko niektóre pozwalają na towarzyszenie zwierzętom w wodzie i snurkowanie oraz uczestniczenie w zapierającym dech w piersiach spektaklu. Możliwe jest snurkowanie z waleniami przez dwie do trzech godzin, a nawet dłużej. Całe doświadczenie jest jak sen - wieloryby podpływają na niewielkie odległości, a młode są często jeszcze bardziej ciekawskie.Kraj i ludzie

Silver Bank to morski rezerwat należący do Republiki Dominikany. Leży on prawie w połowie drogi pomiędzy Dominikaną a Turks i Caicos.

 

Dominikanę zamieszkują hiszpańskojęzyczni Kreole, potomkowie dawnych kolonizatorów zmieszani z potomkami czarnych niewolników sprowadzanych do prac w latyfundiach ziemskich. Zdecydowana większość wyznaje katolicyzm. Mieszkańcy są niezwykle przyjaźni, uprzejmi i mili, zawsze chętnie pomogą zagubionemu turyście. Aby poznać ich temperament i styl życia, najlepiej wyznać się do regionalnej tawerny lub na bazar.Łodzie

Rejsy do Silver Bank wypływają z Puerto Plata.


Pogoda i klimat

Na wyspie dominuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady trwają od pół godziny do godziny dziennie. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia to 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów to miesiące maj i październik. Temperatury dzienne wynoszą 30-35stopni C. W miesiącach zimowych (pora sucha) przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24-28st. C.


Wjazd

Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej; należy jednak okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 10-15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Na terenie kraju można przebywać do 90 dni. Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego - 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.


Język

oficjalny: hiszpański


Waluta

peso dominikańskie (DOP)

1 DOP = 0.0806 PLN


Ubezpieczenie

Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych.


Zdrowie

Nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary.


Prąd

Napięcie: 110 V Potrzebny adaptor i transformator

22 213 18 31
od 1035 PLN