Najlepsze nurkowania

Silver Bank Explorer


Silver Bank Explorer, czyli Turks & Caicos Explorer to piękny statek nurkowy o wysokim standardzie z amerykańskim zarządem. Oferuje możliwość spotkania ze wspaniałymi humbakami.


Opis

Statek znany jest pod nazwą Turks & Caicos Explorer II i oferuje wypłynięcia na nurkowania na Turks&Caicos, a także na snurkowanie z waleniami, humbakami na Silver Bank.

 

W sezonie na humbaki, od stycznia do kwietnia, Turks & Caicos Explorer II jest wynajmowany przez amerykańską firmę Aquatic Adventures. Rejsy zaczynają się zawsze w soboty z Puerto Plata (Dominikana). Czas dopłynięcia do Silver Bank zależy od pływów i trwa od 8 do 10 godzin.


Wyposażenie

Na 37-metrowym statku znajduje się 10 kabin, mieszczących 20 gości. 3 kabiny znajdują się na pokładzie dolnym, 5 na pokładzie głównym, a 2 kabiny VIP Stateroom na pokładzie górnym. Wszystkie kabiny wyposażone są w podwójne łóżka, 2 łóżka pojedyncze lub łóżka piętrowe, są klimatyzowane (indywidualne sterowanie) i posiadają własne łazienki z prysznicem i WC.

Na pokładzie głównym znajdują się miejsca do siedzenia w cieniu, a także leżaki, na których można się opalać. Śniadania i kolacje serwowane są w klimatyzowanym salonie, do dyspozycji gości pozostaje także bar, TV z DVD oraz biblioteczka.

Na Silver Bank Explorer serwowane są 3 posiłki dziennie, a także przekąski, napoje bezalkoholowe i lokalne napoje alkoholowe. Łódź spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa.


Nurkowanie

Dzienne wyprawy na humbaki odbywają się z łodzi towarzyszących Escort & Challenger, które zostały specjalnie wybudowane w tym celu. Na łodziach towarzyszących jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieścił się tam sprzęt do snurkowania, sprzęt fotograficzny. Poza tym na łodzi znajduje się pokład słoneczny.

Łodzie towarzyszące mierzą około 7,5 metra długości i 3 metry szerokości i mieszczą maksymalnie 10 gości, a także przewodnika i divemastera. Dziennie odbywają się 2 wypłynięcia, trwające do 4 godzin, z czego godzinę spędza się w wodzie. Dokładny plan zależny jest oczywiście od warunków pogodowych.

Podczas snurkowania przestrzegamy zasady Soft in Water Encounter, co oznacza, że snurkowie pływają po powierzchni, nie podpływają do waleni, lecz dają zwierzętom możliwość swobodnego okazania zainteresowania. Jeśli walenie wykażą zainteresowanie, spotkanie z tymi olbrzymami przebiega łagodnie i należy z pewnością do niezapomnianych spotkań.


Miejsca nurkowe

Silver Bank to duże wypłaszczenie na północnym Atlantyku, położone około 100 km na północ od Republiki Dominikany. Rafa leży tu z reguły na głębokości 30-15 metrów i należy do The Sanctuary for the Marine Mammals of the Dominican Republic. Od stycznia do początku kwietnia zimuje tu około 5 000 humbaków z północnego Atlantyku.

Jest to jedno z najlepszych miejsc na spotkania z humbakami i pływanie z tymi pięknymi zwierzętami, a Silver Bank Explorer (Turks&Caicos Explorer II) jest jedną z zaledwie 3 łodzi, które mają pozwolenie na wypłynięcia na Silver Bank w tym terminie.


Naszym zdaniem

Silver Bank Explorer, czyli Turks & Caicos Explorer to piękny statek nurkowy o wysokim standardzie z amerykańskim zarządem. Oferuje możliwość spotkania ze wspaniałymi humbakami.


Cena od: 14786 PLN

(rejs 7 nocy w kabinie Lower Deck Stateroom, wyżywienie FB, snurkowanie)



Cena w terminie 21.01.2017-08.04.2017 od osoby:
7 nocy w kabinie Lower Deck Stateroom14786 PLN
7 nocy w kabinie Main Deck Stateroom15632 PLN
7 nocy w kabinie VIP Stateroom16478 PLN

Cena zawiera:
zakwaterowanie w kabinie DBL, wyżywienie FB (poza kolacją ostatniego dnia), napoje bezalkoholowe i lokalne alkohole, snurkowanie

DODATKOWE OPŁATY
opłata rejsowa i środowiskowa1290 PLN

Opłaty dodatkowe, płatne na miejscu:
opłata portowa i dopłata paliwowa1344 PLN
transfer lotnisko-statek od osoby w jedną stronę, przy min. 2 osobach125 PLN

napiwki - oczekiwana przez załogę wartość - 15-20% wartości rejsu
Nurkowanie

Silver Banks to należący do Republiki Dominikany rezerwat waleni położony 100 km na północ od Dominikany i 100km na południowy wschód od Turks i Caicos. Znajduje się tu rafa koralowa rozciągająca się na obszarze 200km² tuż pod powierzchnią wody, na głębokości 18-30m. Miejsce to jest doskonale widoczne dzięki frachtowcowi Polyxeni, spoczywającemu tu częściowo ponad powierzchnią wody.

 

Od 1998 r. Silver Bank posiada status rezerwatu waleni UNESCO i tylko trzy statki mogą pływać do tego wyjątkowego miejsca! Prawie 4000 humbaków spotyka się tutaj co roku od stycznia do kwietnia, by łączyć się w pary i wydawać na świat potomstwo.

 

Dozwolone tu jest snurkowanie pośród tych mierzących blisko 18 metrów i ważących do 60 ton waleni. Na każdej łodzi obecny jest biolog, a na pokładzie jednego z trzech statków, które zawsze przypływają tu jednocześnie, obecny jest także przedstawiciel rządu. Po odszukaniu wielorybów decyzję o tym, czy możliwe będzie dołączenie do tych wspaniałych zwierząt w wodzie, podejmują biolodzy i zależy ona od aktualnego zachowania waleni. Istnieje kilka rodzajów ich zachowań (rowdy groups - kiedy samce walczą o samicę, śpiewanie, spanie, zachowania matki z dzieckiem) i tylko niektóre pozwalają na towarzyszenie zwierzętom w wodzie i snurkowanie oraz uczestniczenie w zapierającym dech w piersiach spektaklu. Możliwe jest snurkowanie z waleniami przez dwie do trzech godzin, a nawet dłużej. Całe doświadczenie jest jak sen - wieloryby podpływają na niewielkie odległości, a młode są często jeszcze bardziej ciekawskie.



Kraj i ludzie

Silver Bank to morski rezerwat należący do Republiki Dominikany. Leży on prawie w połowie drogi pomiędzy Dominikaną a Turks i Caicos.

 

Dominikanę zamieszkują hiszpańskojęzyczni Kreole, potomkowie dawnych kolonizatorów zmieszani z potomkami czarnych niewolników sprowadzanych do prac w latyfundiach ziemskich. Zdecydowana większość wyznaje katolicyzm. Mieszkańcy są niezwykle przyjaźni, uprzejmi i mili, zawsze chętnie pomogą zagubionemu turyście. Aby poznać ich temperament i styl życia, najlepiej wyznać się do regionalnej tawerny lub na bazar.



Rejsy nurkowe

Rejsy do Silver Bank wypływają z Puerto Plata.


Pogoda i klimat

Na wyspie dominuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady trwają od pół godziny do godziny dziennie. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia to 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów to miesiące maj i październik. Temperatury dzienne wynoszą 30-35stopni C. W miesiącach zimowych (pora sucha) przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24-28st. C.


Wjazd

Od obywateli polskich nie wymaga się wizy wjazdowej; należy jednak okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 10-15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Na terenie kraju można przebywać do 90 dni. Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego - 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.



Język

oficjalny: hiszpański



Waluta

peso dominikańskie (DOP)

1 DOP = 0.0806 PLN



Ubezpieczenie

Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych.



Prąd

Napięcie: 110 V Potrzebny adaptor i transformator


22 213 18 31
od 14786 PLN