Najlepsze nurkowania

OMAN - PAŹDZIERNIK 2018

Oman | 27.10.2018 - 03.11.2018


Wyprawa do mało poznanego kraju oferującego nurkowania z dużą ilością ryb i rafą koralową w dobrej kondycji. Podwodne spotkania do nurkowania z ławicami raj i mobul a także z często pojawiającym się tu rekinem wielorybim!


Opis
 

NURKOWANIE W OMANIE

Dibba - Półwysep Musandam - Cieśnina Ormuz
termin wyprawy 27.10 - 03.11.2018
 
rezerwacja telefoniczna
telefon 790 611 123
 
rezerwacja mail
 
MAŁA GRUPA: wolnych miejsc 8
 
Oman, a właściwie Sułtanat Omanu - kraj leżący na Półwyspie Arabskim nad Morzem Arabskim. Wydawać by się mogło, że znajdują się tu tylko pustynie, jednakże krajobrazy Omanu potrafią zaskoczyć. W północnej części kraju znajdziemy góry, a nawet fiordy.
 
Położony na wschodniej częśi większego Półwyspu Arabskiego - Półwysep Musandam charakteryzuje się stromymi górami, zatokami i niezliczonymi małymi wyspami. Znajduje się tu ponad 25 miejsc nurkowych, z których większość stanowią rafy.  Miejsca nurkowe dostępne są dla nurków praktycznie z każdym doświadczeniem choć w cieśninie Ormuz mogą pojawić się większe prądy, dlatego hak powinien znaleźć się w Twoim bagażu nurkowym.
 
 
 
Tutejsze rafy w zdecydowanej większoścci miękkie koralowce, twarde (malinowe  i  purpurowe koralowce, akropory oraz mózgowce, dużą różnorodność pelagicznych (zielonych żółwi, rai z gatunku marble sting ray oraz spotted eagle ray, kingfishe, królewskie barakudy a także bardzo często spotykane rekiny wielorybie, których długość dochodzi do 8m.
Miłośnicy makro będą zadowoleni również z dużej liczby ślimaków nagoskrzelnych, krewetek i wielu innych gatunków.
 
 
 

PLAN PODRÓŻY

Dzień 0- 27.10.2018
Wylot z Warszawy, lądowanie w Dubaju w godzinach nocnych. Przejazd z lotniska w Dubaju do portu w Dibbie, z którego wypływa łódź.
 
Dzień 1 - 28.10.2018
Dotarcie do portu w Dibbie. Wejście na statek około godziny 02.00 w nocy. Zapoznanie z załogą i współpasażerami. Pierwszym punktem na trasie będzie Dawhat Sheesah - północny kraniec półwyspu. Czeka nas 4h -5h rejs podczas którego możesz się zrelaksować i wypocząć po podróży w swojej kabinie. 
Pierwsze nurkowanie zaplanowano po śniadaniu o godz. 11.00. Tego dnia wykonasz 3 nurkowania.
 
Dzień 2 - 6    29.10. - 02.11.2018
Codziennie zaplanowano po 3 nurkowania. Zainteresowani nocnymi nurkowaniami mogą dokupić je na łodzi za 80 AED.
Typowy grafik dnia wygląda następująco:
07.00    Poranne - pierwsze nurkowanie
09.00    Śniadanie
11.00    Drugie nurkowanie
13.00     Lunch
15.00     Trzecie nurkowanie
18.00     Czwarte nurkowanie dla chętnych
20.30     Kolacja
 
Dzień 7   03.11.2018
Transfer z portu w Dibbie do Dubaju. Wylot z Dubaju. Lądowanie w Polsce.
 

NURKOWANIE

Podczas 6-dniowego rejsu nurkowego w pakiecie znajduje się 18 nurkowań. Inne nurkowania, w tym nocne nurkowania mogą być opłacane na pokładzie. Wszystkie nurkowania są wykonywane z przestronnego pontonu i towarzyszy im instruktor nurkowania lub divemaster. Dostępne są 12l butle z zaworami DIN / INT. Nitrox nie jest dostępny na statku.

 
 

Oman - TOP miejsc nurkowych Musandam / Khasab

    
Nurkowanie w cieśnine Ormuz należy do jednych z najpiękniejszych w Omanie. Zróżnicowana linia brzegowa, którą tworzą fiordy daje schronienie dla licznych ławic ryb oraz innych stworzeń morskich a jednocześnie nacieszyć się oczom spektakularnymi surowymi krajobrazami Omanu. Widoczność pod wodą waha się od 10m do 30m. Okresowo spadająca widoczność jest efektem gromadzącego się planktonu i składników odżywczych dzięki czemu mamy pewność występowania naprawdę dużych skupisk ryb oraz przedstawicieli dużych gatunków morskich.
 
1. Coral Garden na Abu Sarr Island.
Połozone na północnej części Półwyspu Musandam, około 15NM od Khasabu.  Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych ogrodów koralowych w Omanie, na głębokości od 10m do 25m. Spotkać można żółwie, bat fish, stingray, skorpeny, różne gatunki  węgorzy, ośmiornice, ślimaki nagoskrzelne (nudibranches),  oraz okazjonalnie rekiny leopardzie i eagle rays. Nurkuje się tu w dryfie, miejsce nadaje się dla nurków na różnym poziomie zaawansowania.
 
2. Beechams Bay na Al Khayl Island
Położony na północ od półwyspu Musandam, około 18NM od portu w Khasab. Jest to spora zatoka z dużą ilością twardych korali i masywnych głazów na głębokości od 7m do 40m. Podobnie jak na Coral Garden spotkać tu można żółwie, bat fish, stingray, skorpeny, różne gatunki  węgorzy, ośmiornice, ślimaki nagoskrzelne (nudibranches),  oraz okazjonalnie rekiny leopardzie i eagle rays. Nurkuje się tu w dryfie, miejsce nadaje się dla nurków na różnym poziomie zaawansowania.
 
3. Abu Rashid Island
Położona na północy Półwyspu Musandam, około 20NM od portu Khasab. Są to wielkie tarasy oraz ściany porośnięte twardymi i miękkimi koralami na głębokości od 5m do 40m. to miejsce nurkowe wyróżniają na pewno  spore ławice barakud, ostroboków, bat fish, spotkania z żółwiami, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, mobule, eagle rays oraz okazjonalnie przepływające tędy rekiny leopardzie i rekiny wielorybie. Jest to nurkowanie w dryfie, raczej dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na występujące silniejsze prądy.
 
4. Deep Purple na Musandam Island
Nurkowisko położone na północy Półwyspu Musandam, około 22NM od portu Khasab. Jest to wyjątkowe miejsce nurkowe ze względu na unikatowe a licznie występującą tu purpurową odmianę korali miękkich. Poza koralowcami znajdują się tu duże głazy oraz rozległe plateau gdzie spotyka się rekiny.
 
 

NASZA ŁÓDŹ - BLUE DHOW

Przez tydzień naszym domem będzie Blue Dhow tradycyjna arabska łódź dau (dhow). Na 23 metrach długości Blue Dhow oferuje miejsce dla maksymalnie 12 osób w 4 kabinach, dzięki czemu goście maja dużo więcej komfortowej przestrzeni niż na innych łodziach tej floty.
 
 
Wszystkie kabiny są wyposażone w klimatyzację. W klimatyzowanym salonie znajdują się wygodne kanapy do siedzenia, wideo / TV, DVD i system audio. Woda, kawa, herbata, owoce i przekąski są dostępne cały czas. Podczas rejsu zapewniane jest pełne wyżywienie składające się z : 3 posiłków w formie bufetu głównie z dań kuchni europejskiej i arabskiej, a także indyjskie specjały.
 
  
 
Taras słoneczny jest częściowo zasłonięty i oferuje wystarczająco dużo miejsca do relaksu. Na pokładzie jest dużo miejsca do przechowywania kombinezonów nurkowych, aparatów fotograficznych i małych części, sprzęt do nurkowania pozostaje na łódce przez całą trasę.
 
      
 
Sprzęt elektroniczny i standardy bezpieczeństwa  są zgodne z lokalnymi przepisami, telefon satelitarny jest również na wyposażeniu.
 
Blue Dhow może nie jest najnowocześniejszym statkiem wycieczkowym, ale jego tradycyjna budowa odzwierciedla bliskość regionu i jego kultury, tworząc przyjemną atmosferę dla swoich gości.
 
 
 

Naszym zdaniem

Wyprawa do mało poznanego kraju oferującego nurkowania z dużą ilością ryb i rafą koralową w dobrej kondycji. Podwodne spotkania do nurkowania z ławicami raj i mobul a także z często pojawiającym się tu rekinem wielorybim!


Cena od: 7502 PLN

(6 dniowy rejs, zakwaterowanie, wyżywienie, transfery, ubezpieczenie.)



Cena rejsu za osobę:
Kabina dwuosobowa ( z łazienką) 8147 PLN
Kabina trzyosobowa ( z łazienką)7502 PLN
Bilet lotniczy z Polski do Dubaju (cenę potwierdzamy w momencie rezerwachi)2500 PLN

Cena rejsu zawiera: zakwaterowanie w kabinie o wybranym standardzie, pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolację), napoje bezalkoholowe, wodę, herbatę, kawę, do 18 nurkowań (3 x dziennie, 12l butla z powietrzem, balast, przewodnik), grupowe transfery lotniskowe, ubezpieczenie podróżne KL 30 000 euro, NNW 4000 euro, ochroną nurkową, ubezpieczenie bagażu podróżnego i sportowego.

Dodatkowe koszty: pozwolenie nurkowe 8 USD/dzień, bilet lotniczy z Polski j.w., wypożyczenie sprzętu nurkowego 30 USD/dzień (jeśli nie posiadasz własnego), dodatkowe opcjonalne nocne nurkowanie w cenie 30 USD/nurkowanie.

REZERWACJA:

Zgłoszenie pod numerem 790 611 123 lub mailowo biuro@nurkowania.pl

Wpłata depozytu:
- I rata blokada miejsca 550 USD lub 2000 PLN za osobę
- II rata - końcowa płatność do 26.09.2018

Konto do wpłat złotówki Najlepsze Nurkowania: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

PŁATNOŚCI:

Rozliczenia umów następują wg. kursu dolara. Przyjmujemy płatności w złotówkach lub w walucie.
Nurkowanie

Oman oferuje 1700 km linii brzegowej wzdłuż której znajduje się wiele interesujących miejsc nurkowych. Nurkowanie w Omanie to gwarancja zadowolenia i przygody na opadających ścianach oraz spektakularnie porośniętych koralowcami fiordach na głębokościach od 6m do 40m. Nurkowanie jest tu stosunkowo łatwe i przyjemne jednak południowa część Omanu raczej polecana jest dla nurków z odrobiną doświadczenia, głównie z powodu dziewiczości tego rejonu i jeszcze nie do końca rozpoznanych nurkowisk.

Widoczność pod wodą waha się w granicach 20m - 30 m. W zimie temperatura wody utrzymuje się pomiędzy 20oC – 25oC więc 5 mm pianka może okazać się koniecznością. W miesiącach letnich, gdy temperatura wody wzrasta, wystarczająca będzie pianka o grubości 3mm.
 
Oman można podzielić na dwie strefy nurkowe - północną oraz południową. Północna część wód okalających Oman to głównie Zatoka Omańska z Fahal Island oraz Damaniyyat Island a także przesmyk przy półwyspie Musandam, gdzie prądy nanoszące sporą ilość odżywczego planktonu powodują występowanie niebywałej obfitości życia podwodnego. Warto wybrać tę część Omanu podczas podróży letniej (lipiec, sierpień, wrzesień) kiedy panują tu najlepsze warunki do spotkań z mantami oraz eagle rays a także z rekinem wielorybim. Południowa część Omanu - Morze Arabskie, będzie rewelacyjnym wyborem podczas podróży w miesiącach zimowych od października do marca kiedy w te rejony przypływają humbaki a także manty. Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi są te okalające Hallaniyat Islands. Stąd również można wybrać się w rejs nurkowy na jedynym liveaboard'zie w Omanie wypływającym na spotkania z humbakamiNurkowanie nocne jest tu bardzo popularne, a nurkowie są zaskoczeni ilością fosforyzujących stworzeń. 
 
Najpopularniejsze miejsca to Fahal Island (Shark Island), Damaniyyat Islands, Hallaniyat Islands oraz Zatoka Cemetery. Bez względu na wybór konkretnej lokalizacji, podwodne życie jest równie ciekawie. Występują tu nienaruszone jeszcze miękkie i twarde korale oraz mnogość gatunków ryb. Niezwykle często spotykanym widokiem są delfiny.


Kraj i ludzie

Sułtanat Omanu leży na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Jego terytorium obejmuje obszar ok. 309 tys. km2 i jest trzecim co do wielkości krajem leżącym na Półwyspie Arabskim. Obszar Omanu jest dosyć zróżnicowany topograficznie. Ukształtowanie terenu dzieli kraj na trzy regiony. Na północy są to góry i fiordy. W centrum, spektakularne wydmy Sharqiyah (Wahiba) z dwiema rozległymi równinami, zaś na południu soczyście zielone wzgórza regionu Dhofar.

Poszarpana i zróżnicowana linia brzegowa ciągnie się od północy na południe. Północny pas wybrzeża wzdłuż Zatoki Omańskiej znany jest jako Batinah Coast, jest to wąska, żyzna równina oddzielona od kraju przez góry Hajar. Najwyższym szczytem Hajaru jest Jabal Sharms (Góra Słońca), sięgająca 3009 m n.p.m. Południowe stoki porastają oazy daktylowych gajów, rosnących w suchym pustynnym powietrzu. Na południu kraju znajduje się drugie pasmo górskie, Góry Qara. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, sztuki oraz starożytnej kultury to Oman jest idealnym miejscem dla Ciebie. Starożytna zabudowa miasta Nitzwa, miasta wzdłuż wybrzeża Omanu, stolica kraju Maskat oraz Salalah na południu kraju są świadectwem ponadczasowości kultury tego kraju. Kultura Omanu głęboko czerpie z religii Islamu, jednak stanowi oddzielną formę zwaną Ibadyzmem. Ibadyci są bardzo tolerancyjni dla wyznawców innej wiary. Oman posiada dużą liczbę obiektów zaklasyfikowanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to grobowce Bat – datowane na 3000 lat wstecz, Fort Bahla, Frankincense Route (droga wśród kadzidłowców) zaczynającej się w Dhofarze.



Łodzie

Godnym polecenia jest rejs nurkowy w południowej części Omanu ku wyspom Hallaniyat, w których okolicach od października do listopada przebywają humbaki. Jedyną łodzią safaryjną oferującą safari nurkowe jest MV Saman Explorer, wypływający z portu w Mirbat.



Programy

Oman to dobre miejsce nie tylko dla amatorów nurkowania ale również dla surferów, windsurferów oraz kitesurferów. Wysokość fali jest różna w zależności od pory roku jednak normą są tu 1m – 2m wysokości fale. W sezonie monsunów (od czerwca do września) w okolicy Masirah, panują idealne warunki dla fanów wind- oraz kite- surfingu. Amatorzy atrakcji lądowych również znajdą coś dla siebie. Whadi al-Ghool oraz Jabal Mishfat oferują idealne warunki do wspinaczki górskiej na wysokości odpowiednio 300m oraz 120m-500m. Niewątpliwym wyróżnikiem Omanu jest występujące tu bogactwo gatunków ptaków. Na obszarze kraju zarejestrowano ponad 460 gatunków z czego 80 jest gatunkami rezydującymi a resztę zaklasyfikowano jako gatunki migrujące sezonowo. Obserwację wielu gatunków można zacząć już z balkonu pokoju hotelowego w okolicy Maskat’u. W celu ujrzenia większej ilości gatunków rezydujących w naturalnym środowisku warto udać się do Qurum Natural Park. Jednak najlepszym miejscem dla miłośników ornitologii, prawdopodobnie w całym sułtanacie jest Al-Ansab Lagoon.

Pogoda i klimat

Zróżnicowanie geograficzne Omanu wpływa na panujący tutaj klimat, który ulega zmianom w ciągu całego roku. W zimie jest chłodno i przyjemnie jednak latem na wybrzeżu jest gorąco i wilgotno. W centrum kraju panuje klimat gorący i suchy, z wyjątkiem gór, w których w nocy temperatura drastycznie spada. Najgorętszy okres w roku wypada pomiędzy czerwcem a sierpniem, jednak na południowym wybrzeżu Dhofar’u monsuny przynoszą łagodne ale trwałe deszcze, których efektem są chłodne mgliste letnie dni. Tu intensywność opadów jest różna ale z reguły są one skąpe i nieregularne. Na południu, większość opadów występuje podczas miesięcy letnich monsunów, zaś na północy odwrotnie.


Wjazd

Turyści mogą otrzymać wizę (50 EUR ~ 22 OMR), po wypełnieniu wniosku wizowego oraz uiszczeniu opłaty wizowej w najbliższej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu jest w Berlinie) lub na dowolnym miejscu granicznym według tych samych reguł. Jednokrotna wiza uprawnia do maksymalnie miesięcznego pobytu na terenie Omanu licząc od daty wjazdu na teren kraju. Ważność paszportu to co najmniej 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.


Język

arabski, angielski


Waluta

rial omański (OMR)


Ubezpieczenie

Polisy ubezpieczeniowe niektórych firm ubezpieczeniowych mogą nie być uznawane. W przypadku poważnych wypadków lub schorzeń wystawiane są odpowiednie zaświadczenia, na podstawie których polski turysta może dochodzić zwrotu wydatków po powrocie do kraju.


Wyjzad

Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.


Zdrowie

Nie występuje zagrożenie sanitarno epidemiologiczne dlatego nie są wymagane dodatkowe szczepienia ochronne. Koszt wizyty w placówce medycznej wynosi średnio 40USD i nie obejmuje dodatkowych opłat za zabiegi i kuracje. 


Prąd

240V/50Hz. Wtyczki elektryczne typu:C,C-2,G.

22 213 18 31
od 7502 PLN