Najlepsze nurkowania

Oman Explorer


Wspaniały pomysł na rejs nurkowy dla doświadczonych nurków. Podczas rejsów do wysp Hallaniyat spotkasz stada humbaków, manty, zanurkujesz na wraku z okresu I Wojny Światowej a może będziesz pionierem i odkryjesz nowy wrak?


Opis

Oman Explorer (dawniej Saman Explorer) to 34m stalowa łódź safaryjna prowadzona przez Extra Divers. Oferowane są rejsy w południowej części Oman na Morzu Arabskim głównie w kierunku wysp Hallaniyat gdzie spotykane są stada humbaków w okresie od listopada do połowy maja. Przez pozostałe miesiące w roku zabiera nurków na wycieczki w rejonie Muscatu.


Wyposażenie

Ta przestronna łódź posiada miejsce dla 22 pasażerów i 8 osób z załogi (częściowo egipskiej we współpracy z omańskimi przewodnikami nurkowymi). Managerem łodzi jest europejczyk z uprawnieniami instruktora nurkowego, który jednocześnie posiada ogromną wiedzę z zakresu biologii morskiej. Wszystkie z 11 dwuosobowych kabin posiadają dwa osobne łóżka (część kabin ma możliwość podwójnych łóżek), klimatyzację oraz łazienki. Na Saman Explorer znajduje się przestronny salon, duży pokład słoneczny a także wygodny pokład nurkowy. 

Oman Explorer posiada również Nitrox dla certyfikowanych nurków. Łódź spełnia wszelkie wymagane standardy bezpieczeństwa (radar, GPS, kompass, radio, kamizelki ratunkowe, tlen, apteczki pierwszej pomocy, głębokościomierz). Posiada 2 siliniki Daewoo o mocy 720 hp i 3 generatory 220V.

 

Podczas rejsu serwowane są smaczne posiłki w stylu arabskim oraz lokalne specjały w formule full board, kawa, herbata oraz woda mineralna. Ostatnia noc rejsu zwykle odbywa się w 5* hotelu Marriott Beach w Mirbat z wyżywieniem Half Board.

 

W barku łodzi nie można zakupić alkoholu ale można przywieźć swój własny zakupiony np. w strefie bezcłowej na lotnisku w Muscat. Niestety na lotnisku w Salalah nie ma możliwości nabycia alkoholu.


Nurkowanie

Rejsy rozpoczynają się w soboty z portu w Mirbat i kończą w soboty w tym samym porcie. 6 nocy spędzanych jest na łodzi a 7-ma noc w luksusowym hotelu Marriot w Mirbat.  Nurkowania Check-dive na początku rejsu obywają się wzdłuż wybrzeża Hasik. Stąd następnie do wysp Hallaniyat płynie się ok 4h. Cały tydzień rejsu pokrywa obszar wokół pięciu wysp Hallaniyat, wykonywanych jest od 3 do 4 nurkowań dziennie, włącznie z nurkowaniami nocnymi. Rejsy w tej części Oman przeznaczone są raczej dla doświadczonych nurków ze względu na fakt, iż są to nadal nie do końca zbadane i przewidywalne rejony. Pierwszorzędnym celem wypraw Extra Divers na łodzi Salaman Explorer, zaraz obok niepowtarzalnej przygody, jest oczywiście bezpieczeństwo.

 

Dla nurków dostępne są 12l i 15l stalowe butle z zaworami typu DIN. Dostępne są adaptery INT. Butle ładowane są za pomocy 2 kompresorów + 1 dla Nitroxu. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu nurkowego, co należy zgłosić przy rezerwacji aby upewnić się, że będzie on czekał przygotowany w odpowiednim rozmiarze. 

 

Należy pamiętać, że ten rejon Omanu dopiero powoli otwiera się na turystów. Wyprawy do Południowego Omanu mają charakter ekspedycyjny i przeznaczone są dla osób żądnych przygód oraz z pionierskim duchem. Mimo, że cały zespół Extra Divers będzie pracował ciężko aby zapewnić komfortową podróż prosimy nie oczekiwać perfekcji a być może będziecie mile zaskoczeni.


Miejsca nurkowe

Rejsy na Oman Explorer odbywają się sezonowo głównie od listopada do marca w kierunku wysp Hallaniyat znanych z dziewiczych korali, przepływających tędy stad humbaków oraz wraku City of Winchester. Ten 150m brytyjski wrak z okresu I Wojny Światowej zachował się w świetnym stanie umożliwiając nurkowanie na głębokości już 30m.

Obszary Morza Arabskiego, które pokrywają rejsy na Oman Explorer są jeszcze stosunkowo dziewiczymi miejscami nurkowymi dlatego można spodziewać się wszystkiego. Nurkuje się tu na kolorowych rafach, wypatruje humbaków, mant oraz stad grouperów. Legendy głoszą, że na dnie spoczywa tu jeszcze wiele nieodkrytych wraków. 


Naszym zdaniem

Wspaniały pomysł na rejs nurkowy dla doświadczonych nurków. Podczas rejsów do wysp Hallaniyat spotkasz stada humbaków, manty, zanurkujesz na wraku z okresu I Wojny Światowej a może będziesz pionierem i odkryjesz nowy wrak?


Cena od: 7838 PLN

(rejs 7 dni w kabinie dwuosobowej, nurkowanie, transfery.)Ceny rejsów do 31.12.2020

Trasy regularne:

Hallaniyat Islands Mirbat - Mirbat (08.12.2018 - 23.03.2019 / 09.12.2019 - 21.12.2019)
Kabina standardowa dwuosobowa8957 PLN
Kabina na górnym pokładzie9517 PLN
Kabina master10077 PLN

Best of Daymaniyat, Fahal and Bandar Khayran Sifah - Sifah
Kabina standardowa dwuosobowa7838 PLN
Kabina na górnym pokładzie8397 PLN
Kabina master8957 PLN

Trasy specjalne (transferowe Sifah - Mirbat oraz Noworoczne) na zapytanie

Cena rejsu zawiera: zakwaterowanie w wybranej kabinie, pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje), wodę, kawę, herbatę, 3-4 nurkowania dziennie, transfery lotniskowe z/do najbliższego lotniska.
Wszystkie trasy trwające 7 nocy oznaczają zakwaterowanie na łodzi przez 6 nocy oraz 7. noc w hotelu lub na łodzi.

Dodatkowe koszty:
Wiza do Omanu 20OMR (ok. 50EUR)236 PLN
Pozwolenie nurkowe 4OMR/dzień43 PLN
Pozwolenie nurkowe na Daymaniyat Islands 6OMR66 PLN
Nitrox 22OMR / tydzień236 PLN

15l butla 15OMR / tydzień

Opłaty parkowe i portowe dla rejsów w okresie sierpień 2018 - maj 2019
rejs 7 nocy 100USD448 PLN
pozostałe rejsy 130USD582 PLN

Opłaty parkowe i portowe dla rejsów od sierpinia 2019
rejs 7 nocy 150USD672 PLN
pozostałe rejsy 180USD806 PLN
Nurkowanie

Oman oferuje 1700 km linii brzegowej wzdłuż której znajduje się wiele interesujących miejsc nurkowych. Nurkowanie w Omanie to gwarancja zadowolenia i przygody na opadających ścianach oraz spektakularnie porośniętych koralowcami fiordach na głębokościach od 6m do 40m. Nurkowanie jest tu stosunkowo łatwe i przyjemne jednak południowa część Omanu raczej polecana jest dla nurków z odrobiną doświadczenia, głównie z powodu dziewiczości tego rejonu i jeszcze nie do końca rozpoznanych nurkowisk.

Widoczność pod wodą waha się w granicach 20m - 30 m. W zimie temperatura wody utrzymuje się pomiędzy 20oC – 25oC więc 5 mm pianka może okazać się koniecznością. W miesiącach letnich, gdy temperatura wody wzrasta, wystarczająca będzie pianka o grubości 3mm.
 
Oman można podzielić na dwie strefy nurkowe - północną oraz południową. Północna część wód okalających Oman to głównie Zatoka Omańska z Fahal Island oraz Damaniyyat Island a także przesmyk przy półwyspie Musandam, gdzie prądy nanoszące sporą ilość odżywczego planktonu powodują występowanie niebywałej obfitości życia podwodnego. Warto wybrać tę część Omanu podczas podróży letniej (lipiec, sierpień, wrzesień) kiedy panują tu najlepsze warunki do spotkań z mantami oraz eagle rays a także z rekinem wielorybim. Południowa część Omanu - Morze Arabskie, będzie rewelacyjnym wyborem podczas podróży w miesiącach zimowych od października do marca kiedy w te rejony przypływają humbaki a także manty. Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi są te okalające Hallaniyat Islands. Stąd również można wybrać się w rejs nurkowy na jedynym liveaboard'zie w Omanie wypływającym na spotkania z humbakamiNurkowanie nocne jest tu bardzo popularne, a nurkowie są zaskoczeni ilością fosforyzujących stworzeń. 
 
Najpopularniejsze miejsca to Fahal Island (Shark Island), Damaniyyat Islands, Hallaniyat Islands oraz Zatoka Cemetery. Bez względu na wybór konkretnej lokalizacji, podwodne życie jest równie ciekawie. Występują tu nienaruszone jeszcze miękkie i twarde korale oraz mnogość gatunków ryb. Niezwykle często spotykanym widokiem są delfiny.


Kraj i ludzie

Sułtanat Omanu leży na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Jego terytorium obejmuje obszar ok. 309 tys. km2 i jest trzecim co do wielkości krajem leżącym na Półwyspie Arabskim. Obszar Omanu jest dosyć zróżnicowany topograficznie. Ukształtowanie terenu dzieli kraj na trzy regiony. Na północy są to góry i fiordy. W centrum, spektakularne wydmy Sharqiyah (Wahiba) z dwiema rozległymi równinami, zaś na południu soczyście zielone wzgórza regionu Dhofar.

Poszarpana i zróżnicowana linia brzegowa ciągnie się od północy na południe. Północny pas wybrzeża wzdłuż Zatoki Omańskiej znany jest jako Batinah Coast, jest to wąska, żyzna równina oddzielona od kraju przez góry Hajar. Najwyższym szczytem Hajaru jest Jabal Sharms (Góra Słońca), sięgająca 3009 m n.p.m. Południowe stoki porastają oazy daktylowych gajów, rosnących w suchym pustynnym powietrzu. Na południu kraju znajduje się drugie pasmo górskie, Góry Qara. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, sztuki oraz starożytnej kultury to Oman jest idealnym miejscem dla Ciebie. Starożytna zabudowa miasta Nitzwa, miasta wzdłuż wybrzeża Omanu, stolica kraju Maskat oraz Salalah na południu kraju są świadectwem ponadczasowości kultury tego kraju. Kultura Omanu głęboko czerpie z religii Islamu, jednak stanowi oddzielną formę zwaną Ibadyzmem. Ibadyci są bardzo tolerancyjni dla wyznawców innej wiary. Oman posiada dużą liczbę obiektów zaklasyfikowanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to grobowce Bat – datowane na 3000 lat wstecz, Fort Bahla, Frankincense Route (droga wśród kadzidłowców) zaczynającej się w Dhofarze.Rejsy nurkowe

Godnym polecenia jest rejs nurkowy w południowej części Omanu ku wyspom Hallaniyat, w których okolicach od października do listopada przebywają humbaki. Jedyną łodzią safaryjną oferującą safari nurkowe jest MV Saman Explorer, wypływający z portu w Mirbat.Wycieczki lądowe

Oman to dobre miejsce nie tylko dla amatorów nurkowania ale również dla surferów, windsurferów oraz kitesurferów. Wysokość fali jest różna w zależności od pory roku jednak normą są tu 1m – 2m wysokości fale. W sezonie monsunów (od czerwca do września) w okolicy Masirah, panują idealne warunki dla fanów wind- oraz kite- surfingu. Amatorzy atrakcji lądowych również znajdą coś dla siebie. Whadi al-Ghool oraz Jabal Mishfat oferują idealne warunki do wspinaczki górskiej na wysokości odpowiednio 300m oraz 120m-500m. Niewątpliwym wyróżnikiem Omanu jest występujące tu bogactwo gatunków ptaków. Na obszarze kraju zarejestrowano ponad 460 gatunków z czego 80 jest gatunkami rezydującymi a resztę zaklasyfikowano jako gatunki migrujące sezonowo. Obserwację wielu gatunków można zacząć już z balkonu pokoju hotelowego w okolicy Maskat’u. W celu ujrzenia większej ilości gatunków rezydujących w naturalnym środowisku warto udać się do Qurum Natural Park. Jednak najlepszym miejscem dla miłośników ornitologii, prawdopodobnie w całym sułtanacie jest Al-Ansab Lagoon.


Pogoda i klimat

Zróżnicowanie geograficzne Omanu wpływa na panujący tutaj klimat, który ulega zmianom w ciągu całego roku. W zimie jest chłodno i przyjemnie jednak latem na wybrzeżu jest gorąco i wilgotno. W centrum kraju panuje klimat gorący i suchy, z wyjątkiem gór, w których w nocy temperatura drastycznie spada. Najgorętszy okres w roku wypada pomiędzy czerwcem a sierpniem, jednak na południowym wybrzeżu Dhofar’u monsuny przynoszą łagodne ale trwałe deszcze, których efektem są chłodne mgliste letnie dni. Tu intensywność opadów jest różna ale z reguły są one skąpe i nieregularne. Na południu, większość opadów występuje podczas miesięcy letnich monsunów, zaś na północy odwrotnie.


Wjazd

Turyści mogą otrzymać wizę (50 EUR ~ 22 OMR), po wypełnieniu wniosku wizowego oraz uiszczeniu opłaty wizowej w najbliższej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu jest w Berlinie) lub na dowolnym miejscu granicznym według tych samych reguł. Jednokrotna wiza uprawnia do maksymalnie miesięcznego pobytu na terenie Omanu licząc od daty wjazdu na teren kraju. Ważność paszportu to co najmniej 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.Język

arabski, angielskiWaluta

rial omański (OMR)Ubezpieczenie

Polisy ubezpieczeniowe niektórych firm ubezpieczeniowych mogą nie być uznawane. W przypadku poważnych wypadków lub schorzeń wystawiane są odpowiednie zaświadczenia, na podstawie których polski turysta może dochodzić zwrotu wydatków po powrocie do kraju.Wyjazd

Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.Prąd

240V/50Hz. Wtyczki elektryczne typu:C,C-2,G.


22 213 18 31
od 7838 PLN