Najlepsze nurkowaniaOman - Występowanie i najlepszy okres na spotkania z delfinami i humbakami.


Morskie ssaki Omanu

Oman, jako jedna z nielicznych destynacji nurkowych, w dużej mierze opiera się na wycieczkach organizowanych na spotkania z delfinami. Najbardziej popularne dzienne wycieczki organizowane są z Muskatu. Trwają około 2h  lub dłużej jeśli połączone są ze snorkelingiem czy innymi aktywnościami u wybrzeża. Łodzie oferujące takie wypłynięcia bardzo się różnią między sobą od małych otwartych łódek, przez duże motorowe czy większe tradycyjne, drewniane dhow. 

 

Sposób na humbaka

Da nurków dobrą wiadomością będzie fakt, że istnieje dwóch operatorów łodzi safaryjnych (Oman Explorer, Oman Aggressor) organizujących rejsy nurkowe w Omanie obejmujące zarówno rejon Muskatu, jaki i południowego Omanu u wybrzeży Salalah, Mirbatu i Wysp Hallaniyat. Dzięki temu, podczas kilkudniowego pobytu na wygodnym jachcie, istnieje największa szansa na spotkania tych wspaniałych stworzeń, jakimi są delfiny i inne gatunki waleni. 

 

Sezon występowania delfinów i waleni w Omanie

W rejonie Muskatu Delfiny Długoszczęki (aka Spinner Dolphin) spotykane są przez cały rok. Często pojawiają się w mieszanych grupach z innymi gatunkami takimi jak delfin zwyczajny. Do pozostałych gatunków pojawiających się okazjonalnie w centralnej części wybrzeży Omanu należą:  delfiny zwyczajne, sipnnery,  butlonosy, Risso szare, płetwale Bryde'a, orki karłowate, kaszaloty  i nieco rzadziej orki, humbaki czy bardziej w kierunku Morza Arabskiego - płetwale błękitne.

Indo Pacyficzne garbogrzbiety (humpback dolphin) czy Indo Pacyficzne butlonosy są spotykane przez praktycznie cały rok w płytkich wodach wokół wysepek otaczających Półwysep Musandam (północna część Omanu - Cieśnina Hormuz). Te same dwa gatunki sezonowo pojawiają się w rejonie Dhofaru w południowym Omanie od września do maja). Humbaki Morza Arabskiego są natomiast spotykane okazjonalnie i wyłącznie w rejonie Dhofaru przy Wyspach Hallaniyat.

 

Gatunek

Region kraju

Miasta / porty wypłynięć

 (łódź motorowa, pływanie, z powietrza)

Najlepszy okres w roku na obserwację

Delfinek długoszczęki - aka spinner

Spinner dolphins (Stenella longirostris)

rejon stolicy - Muskat,  Ras al Hadd

Marina Bandar Rowda, Ras al Hadd

łódź motorowa

Cały rok

Delfin zwyczajny

Common dolphins (Delphinus delphis)

rejon stolicy - Muskat, Ras al Hadd

Marina Bandar Rowda, Ras al Hadd

łódź motorowa

Cały rok

Delfin butlonos zwyczajny

Common Bottlenose dolphin (Tursiops truncatus)

rejon stolicy - Muskat, 

 Musandam

 Marina Bandar Rowda

tradycyjna dhow

Cały rok

Indo Pacyficzny delfin butlonos

Indo-Pacific bottlenose dolphins (Tursiops aduncus)

Dhofar

Mirbat Peninsula – Ras Nuss, Hallaniyat islands

łódź motorowa, wybrzeże

 Cały rok, ze szczytem Maj - Wrzesień

Indo Pacyficzny garbogrzbiet

Indo-Pacific humpback dolphin (Sousa plumbea)

Musandam, Dhofar

Taqa, Salalah and Mughsayl

łódź motorowa, wybrzeże, tradycyjna dhow

Cały rok

Długopłetwiec oceaniczny / 

Garbogrzbiet - aka humbak

Humpback whale (Megaptera novaeangliae)

Dhofar

Hallaniyat Islands

łódź motorowa

sporadycznie, grudzień - marzec

 

 

Niniejszy artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie International Whaleing Commission.

Źródło: https://wwhandbook.iwc.int/en/country-profiles/sultanate-of-oman


Powiązane ofertyRejsy

Red Dhow

Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.

Oman Explorer

Wspaniały pomysł na rejs nurkowy dla doświadczonych nurków. Podczas rejsów do wysp Hallaniyat spotkasz stada humbaków, manty, zanurkujesz na wraku z okresu I Wojny Światowej a może będziesz pionierem i odkryjesz nowy wrak?

Oman Aggressor

Oman Aggressor jest średniej wielkości łodzią. Oferuje nurkowania po Zatoce Omańskiej i Morzu Arabskim, płynąc wzdłuż Omanu. Jest idealna dla miłośników raf i ścianek rafowych, ale podczas nurkowania często można spotkać większe zwierzęta m. in. manty, różne gatunki rekinów i delfinów.  Podczas rejsu także można napotkać humbaki.