Najlepsze nurkowania

3 WILL Gozo - Malta

Europa - Malta


Dobry wybór dla osób, które cenią sobie obsługę w naszym ojczystym języku. Jest to sprawdzona baza z solidną obsługą.


Opis

Baza 3Will położona jest na wyspie Gozo. Prowadzona jest przez profesjonalną załogę pochodzenia polskiego, czeskiego i słowackiego. Instruktorzy oraz divemasterzy są obeznani z lokalnymi rafami i roztaczają kompleksową opiekę nad gośćmi, doradzą nie tylko w zakresie nurkowania ale również spędzenia wolnego czasu po nurkowaniu.

 

Baza oferuje klientom darmowe transfery z w obrębie Gozo. Dla klientów przybywających z Malty istnieje także możliwość zorganizowania transferów z przystani promowej na Gozo.


Nurkowanie

Podstawowe pakiety nurkowe w bazie 3Will obejmują nurkowania z brzegu.


Miejsca nurkowe

Podwodny świat jest przepiękny - fascynujące jaskinie, wraki, ściany i skały iniebieska przezroczysta woda. Tutaj można spotkać wiele ryb, mureny, koniki morskie, ośmiornice i wiele innych zwierząt.

 

MIEJSCA NURKOWE
 
Cathedral Cave
Depthdepth 0 - 20m
 
Cathedral Cave jest zaraz za spektakularnym wąskim wąwozem. Wejście jest tylko 5m pod powierzchnią wody i prowadzi do ogromnego kopulastego sklepienia, gdzie możesz wypłynąć na powierzchnię w bardzo dużej kieszeni powietrza, sufit, których jest około 15m od poziomu wody. Widok na zewnętrzny błękit oceanu zapiera dech w piersiach.
 
Mgarr Ix - Xini
Depthdepth 0 - 15m
 
Dno morskie składa się głównie z piasku i łąk trawy Neptuna. Dwie ciekawe jaskinie znajdują się na zachodniej stronie doliny. To tutaj można spotkać wiele gatunków ryb.
 
Billingshurst Cave
Depthdepth 25m
 
To duża jaskinia skierowana w kierunku północnym z bardzo małą ilością przenikającego światła naturalnego. Po przepłynięciu około 60m do jaskini nad dnem z drobnego piasku i żwiru, kilka luźnych głazów tworzy zbocze prowadzące do drugiej ogromnej jaskini, gdzie będzie można wypłynąć na powierzchnię w dużej kieszeni powietrza. Widok niebieskiej wody ze słońcem przenikającym od zewnętrznej rafy jest bardzo imponujący.
 
Inland Sea
Depthdepth 25 - 40m
 
Mała zamknięta zatoka w Dwejra łączy się z otwartym morzem przez duży tunel głęboki na 6m, około 80m długości. Widok jaki zobaczysz poprzez zarys wyjścia w głęboki błękit morza jest spektakularny. Za rogiem, zarówno z lewej i prawej strony, istnieją dalsze szczeliny pionowe i jaskinie w powierzchni klifu czekających na odkrycie a życia morskie w tym obszarze jest bardzo obfite.
 
Blue Hole - Azure Window – Chimney & Reef
Depthdepth 20 - 40m
 
Do Blue Hole dotrzeć można ścieżkę, która prowadzi w dół do brzegu, gdzie płytka woda zatrzymuje się nagle tam, gdzie Blue Hole jest utworzony. Ta naturalna formacja skalna przypominająca pionową rurę. Na zewnątrz Blue Hole możesz dalej podążać wzdłuż ściany po prawej prowadzącej wprost do Azure Window i imponującej bramy. Możesz również płynąć wzdłuż ściany po lewej stronie aż dotrzesz do szczeliny w skale na 18m. kierunku Azure Window, imponującą bramę.
 
Coral Cave
Depthdepth 25m
 
Duże wejście do tej jaskini zaczyna się na 17m i ciągnie się aż do dna morskiego na 28m gdzie jest nawet 30m szerokości. Stos głazów leży przy wejściu ale podłoga jaskini jest pokryta mułem, opadający do 21m. Ściany i sufit tej wspaniałej i unikalnej jaskini są dosłownie pokryte wieloma różnymi rodzajami gąbek koralowych, szklanych osłonic dzwonnicy i wielu innych.
 
Wreck MV Karwela
Depthdepth 30 - 40m
 
Długa na 58m MV Karwela, stary prom turystyczny, został zatopiony w sierpniu 2006 roku, aby utworzuć sztuczną rafę na południowo-wschodnim wybrzeżu Gozo. Ten wrak stoi idealnie pionowo i około 80m od punktu wejścia. Jest dużo do zwiedzania na trzech pokładach.
 
Xlendi Cave & Reef
Depthdepth 10 - 25m
 
Ta ogromna skała na morzu przy wejściu do Zatoki Dwejra posiada duży otwór przechodzący na zewnątrz, tworząc piękne refleksy na wodzie na dnie rafy. Podwodny krajobraz jest tak wspaniały, jak powyżej poziomu wody, z pionowymi ścianami, pęknięciami, wąwozami i jaskiniami stworzonymi przez głazy opierające się o siebie..
 
Fungus Rock
Depthdepth 30m
 
Ta ogromna skała na morzu przy wejściu do Zatoki Dwejra posiada duży otwór przechodzący na zewnątrz, tworząc piękne refleksy na wodzie na dnie rafy. Podwodny krajobraz jest tak wspaniały, jak powyżej poziomu wody, z pionowymi ścianami, pęknięciami, wąwozami i jaskiniami stworzonymi przez głazy opierające się o siebie..
 
Wreck MV Xlendi
Depthdepth 30m
 

 

Długi na 80m MV Xlendi, stary prom typu ro-ro, został zatopiony w 1999 roku by utworzyć sztuczną rafę na południowo-wschodnim wybrzeżu Gozo. Ten wrak upadł całkowicie do góry nogami, a ze względu na ciężar kadłuba, cała sekcja powyżej pokładu rozbiła się.

Naszym zdaniem

Dobry wybór dla osób, które cenią sobie obsługę w naszym ojczystym języku. Jest to sprawdzona baza z solidną obsługą.


Cena od: 945 PLN

(pakiet 5 dni nurkowych (10 nurkowań, butla, balast))SEZON 2017

Cena od osoby:
pakiet 10 nurkowań (butla, balast, przewodnik)945 PLN
pakiet 6 nurkowań (butla, balast, przewodnik)685 PLN
pakiet 4 nurkowań (butla, balast, przewodnik)425 PLN
1 nurkowanie (butla, balast, przewodnik)142 PLN
Nurkowanie przypominające (butla, balast, przewodnik)165 PLN
Nurkowanie nocne (bez latarki) (butla, balast, przewodnik)118 PLN
Intro189 PLN

Dodatkowe opłaty (opcjonalne):
butla 15l / 1 dzień24 PLN
twinset 2 x 10l/air/1 dzień57 PLN

Kursy nurkowania (w cenie sprzęt, podręczniki, nurkowania z brzegu)
Kurs Open Water Diver1441 PLN
Kurs Advanced Open Water Diver1087 PLN
+ certyfikat (30 EUR)142 PLN
Nurkowanie

Malta i Gozo

 
Maltańskie wyspy położone nad Morzem Śródziemnym to niemal idealne miejsce do nurkowania rekreacyjnego. Wszystkie trzy wyspy - Malta, Gozo i Comino oferują unikalne doświadczenia podczas nurkowania, bogate rafy, jaskinie,  wraki, co sprawia nurkowanie tu najciekawszym w regionie Morza Śródziemnego.
 
Spokojne i przejrzyste morze sprawia, że pod wodą mamy doskonałą widoczność, a ryzyko napotkania niebezpiecznych ryb jest bardzo niskie. Malta oferuje wiele miejsc odpowiednich dla początkujących nurków. Dla bardziej doświadczonych osób, znajdzie się także wiele trudnych i wymagających nurkowań do wyboru.
 
Głębokość nurkowań jest bardzo rożna, od bardzo płytkich 12 metrowych spotów, po 50 metrowe tunele.
 
Na Malcie znajduje się kilka baz nurkowych oferujących kursy nurkowe i wypożyczanie sprzętu. Nurkowania odbywają się raczej z brzegu.
 
Nurkowie, którzy chcą nurkować w systemie partnerskim muszą nurkować we dwójkę, a także przedstawić certyfikat PADI Advanced Open Water lub równoważny ekwiwalent. Zawsze zalecane jest, aby skontaktować się z najbliższym centrum nurkowym, oraz dostosować się od warunków pogodowych i poziomu doświadczenia.
 
 

Najlepsze miejsca nurkowe na Malcie i na Gozo

 
 
Wrak Um El Faroud
Trzy i pół roku po eksplozji części statku w Grand Harbour w Valletcie uszkodzony tankowiec został zatopiony 2 września 1998. Położony jest pionowo na głębokości około 35m a jego wymiary to około 110m długości i 16m szerokości. Po wielkich sztormach w zimie 2005 roku statek jest złamany na pół tak, że obie jego części stykają się niemal równolegle.
 
Blue Hole
Miejsce wymaga nieco trudu, aby się tam dostać, ale absolutnie warto je odwiedzić. Blue Hole to niesamowicie czysta i spokojna woda, a nurkowanie w nim to niesamowite przeżycie. Głęboki na około 15 m, posiada ogrody koralowe, jaskinię i tunel. Można z niego wypłynąć dalej w morze.
 
INLAND SEA
 
Wejście do morza o głębokości 2 metrów, początkowo może wydawać się słabym pomysłem, jednak po przepłynięciu ok. 60 metrów, dopływamy do długiego na 80 metrów tunelu, który jest bardzo przestronny, posiada wiele ścian o zmiennym kształcie, zaś same głębokości oscylują w granicach 9 - 26 metrów.
 
Wrak P29 
 
Wrak lodzi p29 został zatopiony 14 sierpnia 2007 roku, tuż obok rafy  Cirkewwa. Został zatopiony celowo dla potrzeb nurków. Mimo faktu, że znajduje się pod wodą od niedawna, występuje tam ciekawe życie morskie, a w pobliżu znajdziemy duże ławice ryb i innych przedstawicieli fauny morskiej w samym środku wraku.
 
CIRKEWWA ARCH
 
Łuk Cirkewwa był swego czasu bardzo duzą jaskinią. Jego sklepienie zawaliło się tworząc spektakularny łuk, a jego górna część rozpościera się od 12m do 8 metrów kończąc na piaszczystym dnie.
 
Wrak łodzi ROZI TUG 
 
Wrak Rozi został celowo zatopiony w 1992 roku jako atrakcja dla podwodnego Safari z łodzi podwodnej. Rozi to 40 metrowy holownik, leżący prosto na piaszczystym dnie morza, tuż przy rafie Cirkewwa.
 
BRISTOL BEAUFIGHTER
 
Leżący na głębokości 42m wrak jest dostępny tylko dla nurków technicznych. To wspaniały okręt wojenny z II wojny światowej. W dalszym ciągu znajduje się w doskonałym stanie, a ze względu na głębokość na jakiej się znajduje jest bardzo mało uczęszczany.
 
 
JASKINIE SANTA MARIJA 
 
Comino jest doskonale znane z krystalicznie czystej wody, która zawsze pozwala zrobić wspaniałe zdjęcia. Jaskinie Santa Marija oferują przyjemne płytkie nurkowania o maksymalnej głębokości około 10 m. To miejsce może być osiągnięta tylko z łodzi. Jedno z najlepszych miejsc nurkowych na Malcie.
 
 
WRAK HMS MAORI 
 
 
Wrak oferujący cudowne, proste i płytkie nurkowania, a także szansę by zobaczyć piękną przyrodę.  Leżący na głębokości ok 14m wrak Maori jest niesamowitą łodzią z II wojny światowej. Prawie każde nurkowanie obfituje w strwolotki, węgorze, mureny i ośmiornice. Jeśli nurkujesz z dobrym przewodnikiem możesz spotkać tu nawet koniki morskie.
 
 
WRAKI NA GOZO 
 
 
Wraki Gozo znajdują się blisko brzegu i wszystkie 3 położone są blisko siebie, na dnie morza na głębokości od 35 do 45 metrów. Pierwszy z nich - prom samochodowy Xlendi został zatopiony w dniu 12 listopada 1999 roku, niestety przekręcił się i wylądował do góry nogami. Prom pasażerski i łódź turystyczna Karwela i Cominoland zostały zatopione w dniu 12 sierpnia 2006 roku a dla poprawy pływalności były przywiązane sznurami do plastikowych beczek, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Wszystkie trzy leżą mniej więcej w odległości 42m.
 
 
 
RAFA FORTIZA 
 
To jest płytka rafa, dostępna z łodzi nurkowych. Pod wodą znajduje się wiele wąwozów, prześwitów i tuneli. Duża liczba przedstawicieli życia morskiego sprawia, że nurkowania dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków są niesamowite.
 
 
Wrak P31 
 
Brat bliźniak wraku P29, który został zatopiony w Cirkewwa, to kolejny wielki wrak przeznaczony dla nurków. Znajdujący się na głębokości tylko 19 metrów w przejrzystej wodzie jest idealny dla fotografów. Można  stąd bardzo łatwo dostać się do jaskiń Santa Marija.
 
 
RAFA DOMOWA DIVEWISE 
 
Centrum nurkowe które jest idealnie położone tuż nad morzem, w St Julians. Duża rafa która rozciąga się daleko w morze. Można znaleźć całą masę morskich stworzeń, węgorze, ośmiornice, mątwy, scorpeny i wiele innych. Idealne na nurkowanie nocne.
 
 
WRAKI TWO TUGS
 
Leżące płasko na głębokości 22m na piaszczystym dnie dwa holowniki - St. Michael (20m długości) i 10 (16m długości), zatopione by utworzyć w tym miejscu sztuczną rafę. Wszystkie drzwi i okna zostały usunięte z wraków więc dostęp do nich jest ułatwiony. Mieszka tu wiele ryb włączając w to węgorze elektryczne.
 
 
IMPERIAL EAGLE
 
Zbudowany w 1938 roku statek o wadze 257 ton, jest niesamowitym wrakiem, który dostępny jest przede wszystkim dla nurków technicznych. W okolicy można znaleźć także słynny posąg Jezusa Chrystusa z uniesionymi w górę rękoma.
 
 
HMS STUBBORN
 
 
HMS Stubborn to brytyjski okręt podwodny klasy S zbudowany w lutym 1943 roku. Większość czasu swej eksploatacji spędził na Północnym Atlantyku, ale w 1945 roku został przeniesiony na Morze Śródziemne. W 1946 roku został celowo zatopiony i stosowany jako cel sonaru. Aby dotrzeć do HMS Stubborn trzeba płynąć łodzią. Oferowane są doskonałe nurkowania ale tylko dla nurków technicznych. 


Kraj i ludzie

Malta

 
Największymi nadmorskimi atrakcjami turystycznymi są kurorty, z pięknymi plażami znajdujące się po północnej stronie wyspy. Największą i najbardziej popularną plażą jest zatoka Mellieha Bay - długa na ponad kilometr plaża o płytkich i ciepłych wodach. Znajdziemy tam wiele barów i restauracji, a także sporo udogodnień dla wypoczywających. Innymi popularnymi miejscami są Pretty Bay, St. George's Bay w St. Julian's oraz Ramla Bay na wyspie Gozo.
 
Obowiązuje tu ruch lewostronny. Komunikacja działa sprawnie i bardzo łatwo jest przemieszczać się promami między poszczególnymi wyspami.
 
Malta słynie z historycznej zabudowy i kultury, która jest mieszanka wpływów europejskich i arabskich. 
 
Na wyspie znajduje się także wodny park rozrywki z delfinarium.
 

GOZO

 
Gozo to mała siostrzana wysepka, znajdująca się tylko kilka minut drogi promem od Malty. Co cichy, spokojny kurort, oferujący wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Promem płynie się tutaj tylko 20 minut, mijając malutką wyspę Comino. 
 
Ludzie na Gozo są przyjaźni, a tutejsza kuchnia zaspokoi nawet najwybredniejszych.


Łodzie

Oferowane są tylko nurkowania z brzegu lub łodzi. Nie ma za to regularnych kursów łodzi safari.


Pogoda i klimat
Malta znajduje się w klimacie subtropikalnym i śródziemnomorskim, co charakteryzuje ją łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 23 °C w dzień i 16 °C w nocy. Średnia temperatura morza wynosi 15–16 °C.
 
W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu, temperatury oscylują zwykle w granicach od 28 do 34 °C w ciągu dnia, około 23 °C w nocy, a średnia temperatura morza wynosi 26 °C. 
 
Malta jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie jest zielono przez cały rok.
22 213 18 31
od 945 PLN