Najlepsze nurkowania

Family Diving Gozo

Europa - Malta


Polska baza nurkowa na Gozo z uznaną renomą i doświadczeniem. Nurkowania z nimi to czysta przyjemność. 


Opis

Family Diving Gozo to jedyna na wyspie legalna, polska baza nurkowa. Znajduje się w Iż-Żebbug na północnym wybrzeżu, nad malowniczą zatoką. W jej sąsiedztwie można znaleźć hotele, restauracje, punkty usługowe oraz niewielki port. Baza nurkowa dysponuje własnym zakwaterowaniem w apartamentach oraz organizuje dowóz klientów z lotniska i jakiegokolwiek inne miejsca na wyspie.

W jej ofercie znajduje się nurkowanie w najpiękniejszych miejsca wokół wybrzeży Gozo zarówno w systemie pakietów, jak i z możliwością wykupienia pojedynczych wypraw nurkowych.

Baza zapewnia także możliwość spędzania wolnego czasu poza nurkowaniem. Można tu wypożyczyć rowery terenowe, kajaki, skuter wodny, popływać na „bananie” czy wybrać się na przejażdżkę łodzią motorową. Organizowane są także wycieczki dżipami po Gozo oraz wyjazdy na sąsiednią Maltę.


Nurkowanie

Baza nurkowa wyposażona jest w sprzęt, który jest wypożyczany klientom. W ramach opłaty za nurkowanie każdy otrzymuje jedną butlę, ołów, dojazd na miejsce nurkowe oraz opiekę przewodnika. Za opłatą istnieje możliwość wypożyczenia innych elementów wyposażenia.

W bazie klienci mogą skorzystać zarówno z pakietów nurkowych 3 i 5 dniowych, po dwa nurkowania dziennie, jak z pojedynczych nurkowań poza pakietem. Osoby, które nie posiadają uprawnień mają za opłatą zapewnioną opiekę instruktora.

W ofercie Family Diving Gozo oprócz standardowych nurkowań zarówno z brzegu, jak i z łodzi w najbardziej atrakcyjnych rejonach wybrzeża Gozo znajdują się także nurkowania nocne oraz możliwość nurkowania z tuńczykami.

Baza nurkowa prowadzi kursy nurkowania od początkujących po zaawansowane szkolenia instruktorskie.


Miejsca nurkowe

Wybrzeża Gozo i sąsiedniej Malty zaliczane są do najbardziej atrakcyjnych miejsc nurkowych w Europie. Składa się na to bardzo duża przejrzystość dochodząca do 300 m, ciepła przez cały rok woda, umożliwiająca nurkowanie zarówno latem, jak i zimą oraz bardzo zróżnicowane dno z wieloma tunelami, grotami podwodnymi oraz zatopionymi wrakami statków.

Family Diving Gozo zapewnia możliwość nurkowania we wszystkich najbardziej znanych i cenionych przez nurków miejscach na Gozo. Najważniejszym z nich jest Blue Hole, podwodna „dziura” o średnicy 30 m, której wyjście znajduje się w okolicy, gdzie do 2017 r. stał słynny łuk Azure Window. Obecnie jego zawalone fragmenty tworzą zwalisko, które mogą eksplorować nurkowie. Inne miejsca nurkowe u wybrzeży Gozo to Inland Sea, zamknięta skalną ścianą zatoka, z której wypłynąć można podwodnym tunelem, jedna z największych na wyspie podwodnych jaskiń, nazywana Cathedral, atrakcyjne jaskinie Billinghurst, Bottle, Shrimps i Coral. Klienci mogą wziąć też udział w nurkowaniach na wrakach zatopionych u wybrzeży Gozo statków, tym na Cominoland, Karvela, Ferry i P31. Wszystkie wraki są pozbawione sieci i innych niebezpieczeństw oraz silników i zostały zatopione specjalnie na potrzeby nurków.

Dla początkujących nurków baza Family Diving oferuje nurkowania w spokojnych zatokach, Red, Hondoq i Xwenji, gdzie na niewielkich głębokościach znaleźć można ciekawie ukształtowane dno oraz podglądać morską faunę. Ciekawym miejsce do nurkowania z brzegu dla bardziej zaawansowanych osób jest z kolei Reqqa Poit, gdzie spotkać można mnóstwo ryb, w tym barakudy i tuńczyki.


Naszym zdaniem

Polska baza nurkowa na Gozo z uznaną renomą i doświadczeniem. Nurkowania z nimi to czysta przyjemność. 


Cena od: 189 PLN

(1 nurkowanie)Sezon 2020
Pojedyncze nurkowanie189 PLN
4 nurkowania (2 dni)567 PLN
6 nurkowań (3 dni)851 PLN
10 nurkowań (5 dni)1181 PLN

Dodatki:
Nurkowanie z tuńczykami (dopłata do pakietu)284 PLN
Nocne nurkowanie189 PLN
Dopłata do nurkowania z łodzi (Za każde nurkowanie)71 PLN

Wypożyczenie sprzętu:
Wynajęcie drugiej butli na nurkowanie24 PLN
Wynajęcie Twinset (za dzień)71 PLN
Wynajęcie uprzęży do stage'a (za dzień)9 PLN
Wypożyczenie kompletu sprzętu rekreacyjnego na 5 dni473 PLN
Nurkowanie

Malta i Gozo

 
Maltańskie wyspy położone nad Morzem Śródziemnym to niemal idealne miejsce do nurkowania rekreacyjnego. Wszystkie trzy wyspy - Malta, Gozo i Comino oferują unikalne doświadczenia podczas nurkowania, bogate rafy, jaskinie,  wraki, co sprawia nurkowanie tu najciekawszym w regionie Morza Śródziemnego.
 
Spokojne i przejrzyste morze sprawia, że pod wodą mamy doskonałą widoczność, a ryzyko napotkania niebezpiecznych ryb jest bardzo niskie. Malta oferuje wiele miejsc odpowiednich dla początkujących nurków. Dla bardziej doświadczonych osób, znajdzie się także wiele trudnych i wymagających nurkowań do wyboru.
 
Głębokość nurkowań jest bardzo rożna, od bardzo płytkich 12 metrowych spotów, po 50 metrowe tunele.
 
Na Malcie znajduje się kilka baz nurkowych oferujących kursy nurkowe i wypożyczanie sprzętu. Nurkowania odbywają się raczej z brzegu.
 
Nurkowie, którzy chcą nurkować w systemie partnerskim muszą nurkować we dwójkę, a także przedstawić certyfikat PADI Advanced Open Water lub równoważny ekwiwalent. Zawsze zalecane jest, aby skontaktować się z najbliższym centrum nurkowym, oraz dostosować się od warunków pogodowych i poziomu doświadczenia.
 
 

Najlepsze miejsca nurkowe na Malcie i na Gozo

 
 
Wrak Um El Faroud
Trzy i pół roku po eksplozji części statku w Grand Harbour w Valletcie uszkodzony tankowiec został zatopiony 2 września 1998. Położony jest pionowo na głębokości około 35m a jego wymiary to około 110m długości i 16m szerokości. Po wielkich sztormach w zimie 2005 roku statek jest złamany na pół tak, że obie jego części stykają się niemal równolegle.
 
Blue Hole
Miejsce wymaga nieco trudu, aby się tam dostać, ale absolutnie warto je odwiedzić. Blue Hole to niesamowicie czysta i spokojna woda, a nurkowanie w nim to niesamowite przeżycie. Głęboki na około 15 m, posiada ogrody koralowe, jaskinię i tunel. Można z niego wypłynąć dalej w morze.
 
INLAND SEA
 
Wejście do morza o głębokości 2 metrów, początkowo może wydawać się słabym pomysłem, jednak po przepłynięciu ok. 60 metrów, dopływamy do długiego na 80 metrów tunelu, który jest bardzo przestronny, posiada wiele ścian o zmiennym kształcie, zaś same głębokości oscylują w granicach 9 - 26 metrów.
 
Wrak P29 
 
Wrak lodzi p29 został zatopiony 14 sierpnia 2007 roku, tuż obok rafy  Cirkewwa. Został zatopiony celowo dla potrzeb nurków. Mimo faktu, że znajduje się pod wodą od niedawna, występuje tam ciekawe życie morskie, a w pobliżu znajdziemy duże ławice ryb i innych przedstawicieli fauny morskiej w samym środku wraku.
 
CIRKEWWA ARCH
 
Łuk Cirkewwa był swego czasu bardzo duzą jaskinią. Jego sklepienie zawaliło się tworząc spektakularny łuk, a jego górna część rozpościera się od 12m do 8 metrów kończąc na piaszczystym dnie.
 
Wrak łodzi ROZI TUG 
 
Wrak Rozi został celowo zatopiony w 1992 roku jako atrakcja dla podwodnego Safari z łodzi podwodnej. Rozi to 40 metrowy holownik, leżący prosto na piaszczystym dnie morza, tuż przy rafie Cirkewwa.
 
BRISTOL BEAUFIGHTER
 
Leżący na głębokości 42m wrak jest dostępny tylko dla nurków technicznych. To wspaniały okręt wojenny z II wojny światowej. W dalszym ciągu znajduje się w doskonałym stanie, a ze względu na głębokość na jakiej się znajduje jest bardzo mało uczęszczany.
 
 
JASKINIE SANTA MARIJA 
 
Comino jest doskonale znane z krystalicznie czystej wody, która zawsze pozwala zrobić wspaniałe zdjęcia. Jaskinie Santa Marija oferują przyjemne płytkie nurkowania o maksymalnej głębokości około 10 m. To miejsce może być osiągnięta tylko z łodzi. Jedno z najlepszych miejsc nurkowych na Malcie.
 
 
WRAK HMS MAORI 
 
 
Wrak oferujący cudowne, proste i płytkie nurkowania, a także szansę by zobaczyć piękną przyrodę.  Leżący na głębokości ok 14m wrak Maori jest niesamowitą łodzią z II wojny światowej. Prawie każde nurkowanie obfituje w strwolotki, węgorze, mureny i ośmiornice. Jeśli nurkujesz z dobrym przewodnikiem możesz spotkać tu nawet koniki morskie.
 
 
WRAKI NA GOZO 
 
 
Wraki Gozo znajdują się blisko brzegu i wszystkie 3 położone są blisko siebie, na dnie morza na głębokości od 35 do 45 metrów. Pierwszy z nich - prom samochodowy Xlendi został zatopiony w dniu 12 listopada 1999 roku, niestety przekręcił się i wylądował do góry nogami. Prom pasażerski i łódź turystyczna Karwela i Cominoland zostały zatopione w dniu 12 sierpnia 2006 roku a dla poprawy pływalności były przywiązane sznurami do plastikowych beczek, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Wszystkie trzy leżą mniej więcej w odległości 42m.
 
 
 
RAFA FORTIZA 
 
To jest płytka rafa, dostępna z łodzi nurkowych. Pod wodą znajduje się wiele wąwozów, prześwitów i tuneli. Duża liczba przedstawicieli życia morskiego sprawia, że nurkowania dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków są niesamowite.
 
 
Wrak P31 
 
Brat bliźniak wraku P29, który został zatopiony w Cirkewwa, to kolejny wielki wrak przeznaczony dla nurków. Znajdujący się na głębokości tylko 19 metrów w przejrzystej wodzie jest idealny dla fotografów. Można  stąd bardzo łatwo dostać się do jaskiń Santa Marija.
 
 
RAFA DOMOWA DIVEWISE 
 
Centrum nurkowe które jest idealnie położone tuż nad morzem, w St Julians. Duża rafa która rozciąga się daleko w morze. Można znaleźć całą masę morskich stworzeń, węgorze, ośmiornice, mątwy, scorpeny i wiele innych. Idealne na nurkowanie nocne.
 
 
WRAKI TWO TUGS
 
Leżące płasko na głębokości 22m na piaszczystym dnie dwa holowniki - St. Michael (20m długości) i 10 (16m długości), zatopione by utworzyć w tym miejscu sztuczną rafę. Wszystkie drzwi i okna zostały usunięte z wraków więc dostęp do nich jest ułatwiony. Mieszka tu wiele ryb włączając w to węgorze elektryczne.
 
 
IMPERIAL EAGLE
 
Zbudowany w 1938 roku statek o wadze 257 ton, jest niesamowitym wrakiem, który dostępny jest przede wszystkim dla nurków technicznych. W okolicy można znaleźć także słynny posąg Jezusa Chrystusa z uniesionymi w górę rękoma.
 
 
HMS STUBBORN
 
 
HMS Stubborn to brytyjski okręt podwodny klasy S zbudowany w lutym 1943 roku. Większość czasu swej eksploatacji spędził na Północnym Atlantyku, ale w 1945 roku został przeniesiony na Morze Śródziemne. W 1946 roku został celowo zatopiony i stosowany jako cel sonaru. Aby dotrzeć do HMS Stubborn trzeba płynąć łodzią. Oferowane są doskonałe nurkowania ale tylko dla nurków technicznych. 


Kraj i ludzie

Malta

 
Największymi nadmorskimi atrakcjami turystycznymi są kurorty, z pięknymi plażami znajdujące się po północnej stronie wyspy. Największą i najbardziej popularną plażą jest zatoka Mellieha Bay - długa na ponad kilometr plaża o płytkich i ciepłych wodach. Znajdziemy tam wiele barów i restauracji, a także sporo udogodnień dla wypoczywających. Innymi popularnymi miejscami są Pretty Bay, St. George's Bay w St. Julian's oraz Ramla Bay na wyspie Gozo.
 
Obowiązuje tu ruch lewostronny. Komunikacja działa sprawnie i bardzo łatwo jest przemieszczać się promami między poszczególnymi wyspami.
 
Malta słynie z historycznej zabudowy i kultury, która jest mieszanka wpływów europejskich i arabskich. 
 
Na wyspie znajduje się także wodny park rozrywki z delfinarium.
 

GOZO

 
Gozo to mała siostrzana wysepka, znajdująca się tylko kilka minut drogi promem od Malty. Co cichy, spokojny kurort, oferujący wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Promem płynie się tutaj tylko 20 minut, mijając malutką wyspę Comino. 
 
Ludzie na Gozo są przyjaźni, a tutejsza kuchnia zaspokoi nawet najwybredniejszych.


Łodzie

Oferowane są tylko nurkowania z brzegu lub łodzi. Nie ma za to regularnych kursów łodzi safari.


Pogoda i klimat
Malta znajduje się w klimacie subtropikalnym i śródziemnomorskim, co charakteryzuje ją łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 23 °C w dzień i 16 °C w nocy. Średnia temperatura morza wynosi 15–16 °C.
 
W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu, temperatury oscylują zwykle w granicach od 28 do 34 °C w ciągu dnia, około 23 °C w nocy, a średnia temperatura morza wynosi 26 °C. 
 
Malta jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie jest zielono przez cały rok.
22 213 18 31
od 189 PLN