Najlepsze nurkowania

Red Dhow


Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.


Opis

Red Dhow to łódź floty Al Marsa. Poza Red Dhow flota ta operuje także 2 siostrzanymi do niej statkami - Queen of Musandam oraz Brown Dhow. Rejsy rozpoczynają się w niewielkim porcie Dibba, na granicy Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Wyposażenie

Mierząca 23 metry łódź oferuje miejsce dla maksymalnie 15 gości w 9 kabinach. 2 kabiny to kabiny dwuosobowe z własnymi łazienkami i łóżkami piętrowymi. 6 kolejnych kabin jest nieco większa i posiadają podwójne i pojedyncze łóżka. Ostatnia kabina to mała kabina jednoosobowa. Te kabiny posiadają dzielone łazienki (1 łazienka na 2 kabiny). Wszystkie kabiny są klimatyzowane i mają okienko.

 

Klimatyzowany salon wyposażony jest w miejsca do siedzenia, TV, video i odtwarzacz DVD, wieżę stereo oraz bar. Do dyspozycji gości jest tu woda, kawa, herbata, owoce i przekąski.Tutaj podawane są także posiłki kuchni europejskiej i arabskiej oraz indyjskiej (3 posiłki dziennie w formie szwedzkiego stołu). Pokład słoneczny jest częściowo zacieniony i znajduje się tu dużo miejsca, by się zrelaksować. Pokład jest przestronny, jest tu wiele miejsca na pianki, kamery i aparaty. Sprzęt nurkowy przechowywany jest na łodzi towarzyszącej.


Nurkowanie

Podczas trwającego 6 nocy rejsu przeprowadza się 18 nurkowań. Nurkowania odbywają się z łodzi towarzyszącej i prowadzone są przez instruktorów lub divemasterów. Do dyspozycji są 12l butle z zaworami INT i DIN. Nitrox nie jest dostępny.

 

Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych nurkowań i nurkowania nocnego (płatne na miejscu).


Miejsca nurkowe

Na krajobraz półwyspu Musandam składają się strome góry, zatoki i niezliczone wysepki. Występują tu zdrowe i nietknięte korale miękkie i gorgonie. Znajdziecie tu zarówno strome spadki, jak i piaszczyste łaty opadające łagodnie i pięknie pokryte koralami. Pewne są spotkania ze ślimakami nagoskrzelnymi, homarami, murenami a także lucjany, makrele i cesje. Często widuje się tu także płaszczki - mobule, orlenie i ogończe, a także większe ryby - leopard shark, blacktip shark, rekin wielorybi.

 

Ze względu na prądy widoczność wynosi tu około 10-15 m i zalecana jest pianka 5mm, gdyż temperatura wody w głębinie może spaść do 25°C.


Naszym zdaniem

Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.


Cena od: 5764 PLN

(rejs 6 nocy w kabinie DBL, wyżywienie FB, napoje bezalkoholowe, nurkowanie z butlą i balastem)SEZON 2019

Cena za osobę w terminie Styczeń, Luty, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień (niski sezon)
6 nocy kabina Standard DBL5766 PLN
6 nocy En-Suite DBL6410 PLN

Cena za osobę w terminie Marzec, Kwiecień, Maj, Październik, Listopad, Grudzień (wysokie sezon)
6 nocy kabina Standard DBL6410 PLN
6 nocy En-Suite DBL7082 PLN

Cena kabiny jednoosobowej na zapytanie

Cena zawiera:
zakwaterowanie w kabinie, wyżywienie FB, napoje bezalkoholowe, nurkowanie z butlą i balastem.

OPŁATY DODATKOWE
transfer lotnisko w Dubaju - łódź od osoby, w 1 stronę157 PLN
pozwolenie na nurkowanie, za dzień, płatne na miejscu 10 USD)45 PLN
Nurkowanie

Oman oferuje 1700 km linii brzegowej wzdłuż której znajduje się wiele interesujących miejsc nurkowych. Nurkowanie w Omanie to gwarancja zadowolenia i przygody na opadających ścianach oraz spektakularnie porośniętych koralowcami fiordach na głębokościach od 6m do 40m. Nurkowanie jest tu stosunkowo łatwe i przyjemne jednak południowa część Omanu raczej polecana jest dla nurków z odrobiną doświadczenia, głównie z powodu dziewiczości tego rejonu i jeszcze nie do końca rozpoznanych nurkowisk.

Widoczność pod wodą waha się w granicach 20m - 30 m. W zimie temperatura wody utrzymuje się pomiędzy 20oC – 25oC więc 5 mm pianka może okazać się koniecznością. W miesiącach letnich, gdy temperatura wody wzrasta, wystarczająca będzie pianka o grubości 3mm.
 
Oman można podzielić na dwie strefy nurkowe - północną oraz południową. Północna część wód okalających Oman to głównie Zatoka Omańska z Fahal Island oraz Damaniyyat Island a także przesmyk przy półwyspie Musandam, gdzie prądy nanoszące sporą ilość odżywczego planktonu powodują występowanie niebywałej obfitości życia podwodnego. Warto wybrać tę część Omanu podczas podróży letniej (lipiec, sierpień, wrzesień) kiedy panują tu najlepsze warunki do spotkań z mantami oraz eagle rays a także z rekinem wielorybim. Południowa część Omanu - Morze Arabskie, będzie rewelacyjnym wyborem podczas podróży w miesiącach zimowych od października do marca kiedy w te rejony przypływają humbaki a także manty. Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi są te okalające Hallaniyat Islands. Stąd również można wybrać się w rejs nurkowy na jedynym liveaboard'zie w Omanie wypływającym na spotkania z humbakamiNurkowanie nocne jest tu bardzo popularne, a nurkowie są zaskoczeni ilością fosforyzujących stworzeń. 
 
Najpopularniejsze miejsca to Fahal Island (Shark Island), Damaniyyat Islands, Hallaniyat Islands oraz Zatoka Cemetery. Bez względu na wybór konkretnej lokalizacji, podwodne życie jest równie ciekawie. Występują tu nienaruszone jeszcze miękkie i twarde korale oraz mnogość gatunków ryb. Niezwykle często spotykanym widokiem są delfiny.


Kraj i ludzie

Sułtanat Omanu leży na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Jego terytorium obejmuje obszar ok. 309 tys. km2 i jest trzecim co do wielkości krajem leżącym na Półwyspie Arabskim. Obszar Omanu jest dosyć zróżnicowany topograficznie. Ukształtowanie terenu dzieli kraj na trzy regiony. Na północy są to góry i fiordy. W centrum, spektakularne wydmy Sharqiyah (Wahiba) z dwiema rozległymi równinami, zaś na południu soczyście zielone wzgórza regionu Dhofar.

Poszarpana i zróżnicowana linia brzegowa ciągnie się od północy na południe. Północny pas wybrzeża wzdłuż Zatoki Omańskiej znany jest jako Batinah Coast, jest to wąska, żyzna równina oddzielona od kraju przez góry Hajar. Najwyższym szczytem Hajaru jest Jabal Sharms (Góra Słońca), sięgająca 3009 m n.p.m. Południowe stoki porastają oazy daktylowych gajów, rosnących w suchym pustynnym powietrzu. Na południu kraju znajduje się drugie pasmo górskie, Góry Qara. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, sztuki oraz starożytnej kultury to Oman jest idealnym miejscem dla Ciebie. Starożytna zabudowa miasta Nitzwa, miasta wzdłuż wybrzeża Omanu, stolica kraju Maskat oraz Salalah na południu kraju są świadectwem ponadczasowości kultury tego kraju. Kultura Omanu głęboko czerpie z religii Islamu, jednak stanowi oddzielną formę zwaną Ibadyzmem. Ibadyci są bardzo tolerancyjni dla wyznawców innej wiary. Oman posiada dużą liczbę obiektów zaklasyfikowanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to grobowce Bat – datowane na 3000 lat wstecz, Fort Bahla, Frankincense Route (droga wśród kadzidłowców) zaczynającej się w Dhofarze.Rejsy nurkowe

Godnym polecenia jest rejs nurkowy w południowej części Omanu ku wyspom Hallaniyat, w których okolicach od października do listopada przebywają humbaki. Jedyną łodzią safaryjną oferującą safari nurkowe jest MV Saman Explorer, wypływający z portu w Mirbat.Wycieczki lądowe

Oman to dobre miejsce nie tylko dla amatorów nurkowania ale również dla surferów, windsurferów oraz kitesurferów. Wysokość fali jest różna w zależności od pory roku jednak normą są tu 1m – 2m wysokości fale. W sezonie monsunów (od czerwca do września) w okolicy Masirah, panują idealne warunki dla fanów wind- oraz kite- surfingu. Amatorzy atrakcji lądowych również znajdą coś dla siebie. Whadi al-Ghool oraz Jabal Mishfat oferują idealne warunki do wspinaczki górskiej na wysokości odpowiednio 300m oraz 120m-500m. Niewątpliwym wyróżnikiem Omanu jest występujące tu bogactwo gatunków ptaków. Na obszarze kraju zarejestrowano ponad 460 gatunków z czego 80 jest gatunkami rezydującymi a resztę zaklasyfikowano jako gatunki migrujące sezonowo. Obserwację wielu gatunków można zacząć już z balkonu pokoju hotelowego w okolicy Maskat’u. W celu ujrzenia większej ilości gatunków rezydujących w naturalnym środowisku warto udać się do Qurum Natural Park. Jednak najlepszym miejscem dla miłośników ornitologii, prawdopodobnie w całym sułtanacie jest Al-Ansab Lagoon.


Pogoda i klimat

Zróżnicowanie geograficzne Omanu wpływa na panujący tutaj klimat, który ulega zmianom w ciągu całego roku. W zimie jest chłodno i przyjemnie jednak latem na wybrzeżu jest gorąco i wilgotno. W centrum kraju panuje klimat gorący i suchy, z wyjątkiem gór, w których w nocy temperatura drastycznie spada. Najgorętszy okres w roku wypada pomiędzy czerwcem a sierpniem, jednak na południowym wybrzeżu Dhofar’u monsuny przynoszą łagodne ale trwałe deszcze, których efektem są chłodne mgliste letnie dni. Tu intensywność opadów jest różna ale z reguły są one skąpe i nieregularne. Na południu, większość opadów występuje podczas miesięcy letnich monsunów, zaś na północy odwrotnie.


Wjazd

Turyści mogą otrzymać wizę (50 EUR ~ 22 OMR), po wypełnieniu wniosku wizowego oraz uiszczeniu opłaty wizowej w najbliższej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu jest w Berlinie) lub na dowolnym miejscu granicznym według tych samych reguł. Jednokrotna wiza uprawnia do maksymalnie miesięcznego pobytu na terenie Omanu licząc od daty wjazdu na teren kraju. Ważność paszportu to co najmniej 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.Język

arabski, angielskiWaluta

rial omański (OMR)Ubezpieczenie

Polisy ubezpieczeniowe niektórych firm ubezpieczeniowych mogą nie być uznawane. W przypadku poważnych wypadków lub schorzeń wystawiane są odpowiednie zaświadczenia, na podstawie których polski turysta może dochodzić zwrotu wydatków po powrocie do kraju.Wyjazd

Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.Prąd

240V/50Hz. Wtyczki elektryczne typu:C,C-2,G.


22 213 18 31
od 5764 PLN