Najlepsze nurkowaniaNurkowanie w Omanie


Dla tych, którzy szukają ekscytujących rejsów nurkowych, Oman jest mekką dziewiczych raf, zapierających dech w piersi pustynnych krajobrazów, poszarpanych zboczy górskich, zielonych oaz, niekończących się białych piaszczystych plaż i przyjaźnie nastawionych ludzi.

Linia brzegowa tego kraju liczy ponad 3000 kilometrów. Posiada epickie wybrzeże oblane przez bogate w składniki odżywcze wody, które są idealnym żerowiskiem dla życia morskiego. Unikatowe głębokie drop orfy i chłodne wody zapewniają obfitość planktonu, dzięki czemu obszar ten jest często odwiedzany przez różnorodne gatunki morskie. Znajdują się tu również nietknięte i nadal nieodkryte rafy oraz wraki rozrzucone po głębokich fjordach Półwyspu Musandam, Wysp Daymaniyat u wybrzeża Muskatu i Wysp Hallaniyat u wybrzeży Mirbatu na południu Omanu., 
 
Wokół samego Muskatu znajduje się blisko 100 miejsc nurkowych, co sprawia, że każdy nurek, bez względu na umiejętności i doświadczenie, znajdzie w Omanie idealne i ciekawe miejsce nurkowe dla siebie. Oman spodoba się również osobom nienurkującym gdyż bliskie spotkania z rybami rafowymi, żółwiami, delfinami czy rekinem wielorybim są tu na wyciągnięcie ręki.
 
 

Topowe miejsca nurkowe Omanu

Bander Khairan

Położone 20 minut jazdy łodzią na południowy wschód od Muskatu miejsce jest małym systemem zatoczek. Znajduje się tu kilka różnych miejsc nurkowych od oopadających na 30m drop offów po płytkie rafy koralowe czy przepływy pomiędzy dużymi głazami. Jest tu również wspaniały wrak,Al. Munnassir, 84 metrowy lotniskowiec, zaczynający się na głębokości 8m a kończący na 30 m. To wspaniałe miejsce nurkowe jest zawsze przepełnione rybami oraz ogromnymi murenami cętkowanymi strzegącymi przejść. Piaszczyste plaże i spokojne wody wewnątrz głównej części są świetnym miejscem na piknik czy przerwę pomiędzy nurkowaniami. Nurkując tu możesz się spodziewać spektakularnych miękkich i twardych korali, żółwi odpoczywających na rafach, ogromnych muren cętkowanych zawiniętych pomiędzy koralowcami, sporych rai przykrytych na dnie piaskiem, homarów wyglądających spomiędzy kamieni a w odpowiednim sezonie rekina wielorybiego przepływającego obok by się zapoznać.

Fahal Island

Fahal to duża wyspa, często nazywa wspą rekinów. Położona jest 4km od wybrzeży Muskatu jest popularnym miejscem wśród plażujących turystów. Dostanie się tam zajmuje około 20 minut. Jest to mniejszy obszar niż Bander Khairan ale posiada również wyborne miejsca nurkowe obejmujące zatoczki wypełnione różnorodnymi twardymi i miękkimi koralowcami. Dla szukających wrażeń atrakcyjna będzie jaskinia, przez którą można przepłynąć, wrak na głębokości 30m, rafy opadające aż do głębokości 40m gdzie z łatwością można spotkać ławice barakud. Miejsce to jest lubiane przez rekiny wylegujące się na piaszczystym dnie, gigantyczne raje sunące bez wysiłku w oddali, szkółki ryb liczące tysiące osobników. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz tu przyjaznego rekina wielorybiego lub nawet przemieszczającą się orkę. Wokół Fahal możesz się spodziewać niespodziewanego.

Cat Island

Jest to wyspa dogodnie usytuowana zaledwie 300 m od plaży w Capital Area Yacht Club. Miejsce to idealnie nadaje się do nurkowania i jest dobre zarówno dla nurkujących z fajką, jak i nurków i jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Omanie. Zakres głębokości waha się od 2m do16m. Można tu zobaczyć różne ryby, pod koniec dnia często duże szkółki, raje, homary, mątwy, węgorze wszystkich odmian i okazjonalne żółwie.

Daymaniat Islands

Wyspy Daymaniat, często nazywane klejnotami korony, to ciąg dziewięciu niezamieszkanych wysp, położonych 18 km od wybrzeża Batinah. Są jedynym morskim rezerwatem przyrody w Omanie i aby zanurkować tu należy uzyskać specjalne pozwolenia. Rafy zaczynają się od głębokości 5 do 30 metrów i obfitują w życie morskie. Wyspy słyną z licznych odmian koralowców. Tutaj możesz spodziewać się wielu kolorowych ryb rafowych, żółwi i płaszczek.
Ras Abu Dawood
Idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Składa się z niewielkiej grupy wysp położonych około 1 godziny od Muskatu, ze stromymi ścianami na wschodzie i płytkimi rafami po stronie zachodniej. Nurkowania zaczynają się od 3m do 40m. Możesz spodziewać się rekinów rafowych, żółwi i płaszczek. W okolicy znajduje się również wrak frachtowca  spoczywający na głębokości 16 m.
 

Co zobaczyć pod wodami Omanu

Odwiedzający odkryją, że morze Omanu tętni fascynującym życiem morskim - rekiny wielorybie, humbaki, delfiny, kaszaloty, raje, manty, rekiny, żółwie morskie, mobule, mola mola, mureny, skalary, płaszczki, makrele królewskie, tuńczyki, homary, raki i ślimaki nagoskrzelne. W rzeczywistości Morze Arabskie i Zatoka Omańska są domem dla ponad 1000 różnych rodzajów ryb  i skorupiaków. Rząd Omanu nakłada surowe warunki połowów i a duże parki morskie zapewniają ochronę tego cennego skarbu.
 

Jachty nurkowe

 
Brown Dhow
Red Dhow
Queen of Musandam
Oman Aggressor
 

Porty

 
Embarkation: Port of Salalah, Dibba, Muskat
Disembarkation: Port of Salalah, Dibba, Muskat
 

Jak się tu dostać

 
Turyści mogą przylecieć na międzynarodowe lotnisko w Maskacie za pośrednictwem krajowego przewoźnika Oman Air lub kilku operatorów z Bliskiego Wschodu, takich jak Emirates, Qatar Airways i Etihad, które oferują loty z jedną zmianą samolotu. W Omanie istnieją lotniska krajowe w Salalah, Duqm, Sohar i Khasab.

Powiązane ofertyHotele

Hilton Salalah Resort 5* - Salalah

Oman

Hotel jest dogodnie położony w spokojnej części wybrzeża Salalah. Jest przystosowany do rodzin podróżujących z dziećmi. 

Hotele Atana - Khasab, Musandam

Oman

Wygodnie położone hotele, przy bazie Extra Divers Musandam. Hotele oferują noclegi w przestronnych, czystych pokojach w rozsądnej cenie. 

Kairaba Mirbat Resort 5* - Mirbat, Salalah

Oman

Luksusowy hotel o wyjątkowej architekturze i atmosferze. Bajeczne widoki, światowy poziom obsługi, największy w Omanie basen, bogaty wybór dań, połączenie tradycyjnych form i nowoczesnych udogodnień. Idealny na urlop dla wymagających. Dodatkowo baza nurkowa Extra Divers znajduje się po sąsiedzku.

Shangri-La Barr al Jissah Resort and Spa

Oman

Hotel o bardzo wysokim standardzie będzie idealnym wyborem dla osób nurkująych a także rodzin podróżujących z dziećmi. Hotel posiada liczne atrakcje dla dzieci a także łagodnie opadającą piaszczystą plażę.

Sifawy Boutique Hotel - Sifah

Oman

Unikalne położenie Hotelu sprawia, że otrzymujemy wspaniałe połączenie wszystkich walorów natury Omanu - błękit morza, przejżyste niebo, pomarańcz skarp i żółć pustyni - wszystko to w jednym miejscu.

Six Senses Spa at Zighy Bay/ Musandam

Oman

Czarujący hotel w ekskluzywnym wydaniu. Jeśli szukasz eleganckiego, przytulnego hotelu w przepięknym otoczeniu, jeśli chciałbyś się poczuć jak w domu a jednocześnie otrzymać najwyższej klasy dyskretny i komfortowy serwis to jest to najlepszy wybór.


Rejsy

Brown Dhow

Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.

Red Dhow

Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.

Oman Aggressor

Oman Aggressor jest średniej wielkości łodzią. Oferuje nurkowania po Zatoce Omańskiej i Morzu Arabskim, płynąc wzdłuż Omanu. Jest idealna dla miłośników raf i ścianek rafowych, ale podczas nurkowania często można spotkać większe zwierzęta m. in. manty, różne gatunki rekinów i delfinów.  Podczas rejsu także można napotkać humbaki.

Oman Explorer

Wspaniały pomysł na rejs nurkowy dla doświadczonych nurków. Podczas rejsów do wysp Hallaniyat spotkasz stada humbaków, manty, zanurkujesz na wraku z okresu I Wojny Światowej a może będziesz pionierem i odkryjesz nowy wrak?

Queen of Musandam

Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.


Bazy nurkowe

Extra Divers Musandam / Zighy Bay

Oman

Nowa baza przy hotelu Six Sences oferująca nurkowania na wspaniałych obfitujących życiem wodach oraz w niesamowitych jaskiniach.

Extra Divers Qantab

Oman

Jest  to jedyne centrum nurkowym w okolicy dlatego ten rejon jest nadal nienaruszoną oazą z pięknymi rafami i dużą ilością ryb. Wspaniale ukształtowany teren wyróżnia się fiordami i wspaniałymi ścianami z drop offami.