Najlepsze nurkowaniaOman - Rezerwat Wysp Daymaniyat, Wyspy Fahal miejsca nurkowe - Al Sawadi / Muscat


Rezerwat Morski Wysp Daymaniyat

Rejon Muskatu oferuje jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych w Zatoce Omanu. Dla pasjonatów nurkowania koniecznymi będą nurkowania w jedynym Morskim Rezerwacie Omanu - Wysp Daymaniyat, położonych około 18 km od wybrzeża Batinah. Warto wspomnieć, że to własnie tu pięć spośród siedmiu morskich gatunków żółwi składa swoje jaja. Obszar ten jest również istotny ze względu na siedliska dla migrujących gatunków ptactwa. 

Koralowce pokrywają około 70% dna na tutejszych miejscach nurkowych. Wyodrębniono tu 110 gatunków miękkich oraz twardych korali, z których co najmniej 10% jest unikalnych dla wód Omanu. Na życie morskie składa się 280 różnych gatunków ryb od płaszczek, muren, rogatnic, rekinów a także żółwi. Przy odrobinie szczęścia , w okresie letnim spotkać można rekina wielorybiego. 

 

3 Sisters Daymaniyat

Bardzo kolorowe miejsce oferujące mnogość miękkich korali. Występującą stingray, mureny, leopard sharks i co ciekawe Mola Mola jest tu również spotykane i to parami! 

 

Garden of Eden Daymaniyat

Sama nazwa sugeruje wyjątkowość tego miejsca. Idylliczne krajobrazy podwodne, wielkie bloki pokryte koralowcami nakrapiane kolorami pomarańczy, purpury i żółci, wśród których patrolują okolicę leopard sharki. W tym miejscu również istnieje możliwość spotkania rekina wielorybiego.

 

June Daymaniyat

Miejsce obfitujące w koralowce stołowe, miękkie korale i szkółki wielokolorowych ryb. Miejsce jest troszkę bardziej oddalone ale warte odwiedzenia. Latem spotyka się tu rekina wielorybiego.

 

Noodle Daymaniyat

Na obszarze wysp Daymaniyat najczęściej spotykanym rekinem jest leopard shark a to jest najbardziej ulubione miejsce na drzemkę - Noodle. Nawet gdy nie znajdziesz żadnego to same widoki będą wystarczającą nagrodą za nurkowanie tutaj. Spotkać tu równiez można płaszczki, mureny, żółwie, mureny cętkowane.

 

Aquarium Daymaniyat

Jest to prawdziwa perła w koronie, którą tworzą wyspy Daymaniyat.  Występuje tu tak dużo ryb, że czasem trudno jest dostrzec cokolwiek poza nimi.  Zgraje ostroboków, snaperów, batfishy, barakud, triggerfish'y to tylko garstka tego co można tu zobaczyć. Ogromne płaszczki, eagle ray, a także zółwie, rekiny leopardzie, niezliczone mureny, skorpeny a także żarłacze tępogłowe. Gdy w pobliżu nie ma drapieżników oko nurka z pewnością dostrzeże koniki morskie.

 

Hayut Daymaniyat

Jest to ściana opadająca na głębokość 20m, porośnięta gęstymi purpurowymi koralami. W szczelinach chowają się cętkowane mureny oraz skrzydlice. Warto zabrać ze sobą latarkę a także hak.

 

Turtle City Daymaniyat

Płytkie miejsce nurkowe idealne dla początkujących nurków. Ogrody koralowe wyściełają dno morskie niczym dywan a wśród nich żółwie poszukujące pożywienia. Do innych gatunków spotykanych w tym miejscu należą rekiny leopardzie oraz małe manty.

 

 

Obszar wysp Fahal

Fahal Island (Shark Island)

Fahal to skalista wyspa położone 4 km od najbardziej znanej plaży w Muskacie i jest drugim koniecznym miejscem do zanukorwania w Omanie zaraz po Wyspach Daymaniat. Dotarcie tu zajmuje ok 15 m łodzią od brzegu i oferuje zjawiskowe nurkowania w zatoczkach porośniętych różnymi gatunkami miękkich oraz twardych korali. Spośród 39 gatunków koralowców wyodrębnionych w samym rejonie Muskatu występują tu wszystkie (z wyjątkiem tylko trzech).  Skaliste podwodne szczyty, których podstawa sięga od 17m do 35m wgłąb oferuje warunki dla nurków zafascynowanych nurkowaniem w jaskiniach a także na wrakach holownika oraz barki zatopionej na głębokości 30m na północ od wyspy. Na piaszczystym dnie często wypatrzyć można wygrzewające się w promieniach słońca rekiny.

 

Fahal West Bay

Miejsce położone na wprost od Starego Muskatu, bardzo popularna wielka skała wśród nurków. Zachodnia zatoka oferuje piękne widoki podwodne ze sporymi koralami stołowymi oraz licznie występującymi rybami z gatunków żółtopłetwa barakuda, snapper, rogatnica, płaszczka, ogończa, żółw oraz murena.

 

Fahal Wreck

W północnej zatoczce wysp Fahal, na piaszczystym dnie na głebokości 28m leży niewielki wrak porośnięty miękkimi koralami. Stanowi on schornienie dla licznych szkółek ryb a także przyjemnych dla oka grouperów. Nurkowanie wieńczą nakrapiane, kolorowe miękkie korale. Spotykane są tu również płaszczki, duże barakudy oraz żółwie.

 

Bandar Khayran

Bandar Khayran to spory obszar ze skalistymi brzegami, opuszczonymi plaząmi oraz niewielkimi wyspekami dostepnymi tylko z łodzi. Podwodna sceneria nie rozczarowuje oferując zdumiewające skaliste spadki, malownicze ściany obwieszone kolorowymi łatami z koralowców oraz gromadzących się wokół nich tropikalnych ryb. Jest to miejsce oferujące nurkowanie w płytkich zatoczkach oraz na głęboko opadających ścianach. 

 

Al Munassir

Jest spory wrak o masie 3000 ton, spoczywający na głębokości 30m w turkusowych wodach Bandar Khairan w pobliżu Muskatu. Z roku na rok staje się coraz popularniejszym miejscem nurkowań wrakowych. 


Powiązane ofertyRejsy

Red Dhow

Statki floty Dhow nie należą co prawda do najnowocześniejszych, jednak przybliżają uroki Omanu i jego kulturę, zapewniając jednocześnie gościom miłą atmosferę.

Oman Aggressor

Oman Aggressor jest średniej wielkości łodzią. Oferuje nurkowania po Zatoce Omańskiej i Morzu Arabskim, płynąc wzdłuż Omanu. Jest idealna dla miłośników raf i ścianek rafowych, ale podczas nurkowania często można spotkać większe zwierzęta m. in. manty, różne gatunki rekinów i delfinów.  Podczas rejsu także można napotkać humbaki.