Najlepsze nurkowania

BIRMA 2019 - Nurkowanie na Archipelagu Mergui

Mjanma (Birma) | 11.02.2019 - 18.02.2019


14 WOLNYCH MIEJSC

Birma to prawdopodobnie jedno z najrzadziej odwiedzanych przez turystów państwo w regionie! Jej największym skarbem jest bujnie zielony Archipelag Mergui, którego oblewające wody skrywają nurkowiska pełne zdrowych koralowców, ogromne ławice tropikalnych ryb i liczne spotkania z rekinami oraz mantami. Kierunek dla lubiących adrenalinę - silne prądy!


Opis

BIRMA

Nurkowanie na Archipelagu Mergui

11 - 18.02.2019

 

14 miejsc wolnych zapisy na  biuro@nurkowania.pl 

 

Birma to prawdopodobnie jedno z najrzadziej odwiedzanych przez turystów Państwo w regionie! Jej największym skarbem jest bujnie zielony Archipelag Mergui, który stanowi ponad 800 małych wysepek rozsypanych w lazurowych wodach Morza Andamańskiego.

 

Wyspy Mergui przez wiele lat pozostawały w ukryciu w wyniku trudnej sytuacji politycznej w regionie. Dopiero w 1997 roku, rząd birmański otworzył go na turystykę nurkową limitując przy tym liczbę łodzi, które posiadają pozwolenie na organizowanie wypraw do tych rejonów.  

Wyspy te zbudowane są z granitu i wapienia, wiele z nich nadal porasta pierwotna dżungla i w zasadzie są one niezamieszkane, choć w niektórych rejonach nadal można spotkać mniejszość etniczną Mooken lub Salone. Są to morscy cyganie mieszkający na tradycyjnych plecionych łodziach Kabang oraz trudniący się głównie rybołówstwem.Niektóre miejsca tworzą duże głazy, porośnięte miękkimi koralowcami oraz gorgoniami z wybitną przejrzystością wody. Inne tak jak słynne Black Rock czy Shark Cave to stromo opadające ściany, jaskinie i drop offy. Jest to zatem całkowicie niezniszczony obszar, który oferuje nurkowania w niezwykle różnorodnych miejscach na bardzo zdrowych rafach.

Najlepsze miejsca nurkowe Archipelagu Mergui położone są w jego południowej części: Black Rock, Little Torres, High Rock, Shark Cave zaczarują każdego nurka masywnymi koralowcami stołowymi, pięknymi miękkimi koralami i spotkaniami z mieszkańcami tych wód: mątwami, ghost pipe fishami a także frogfishami. Poza normalnie występującymi tutaj ławicami batfishy, tuńczyków czy ogromnych barakud miejsca te są często odwiedzane przez większe pelagiczne gatunki takie jak manty, rekiny leopardzie, rekiny cytrynowe, nurse sharki a także nie rzadko rekiny wielorybie.

Od nurków chcących zanurkować w tym rejonie oczekuje się już pewnego doświadczenia ze względu na silne prądy, które mogą utrudnić nurkowanie ale w efekcie nanoszą wiele składników odżywczych zwabiających większe gatunki.

Czy wiesz, że w Birmie zanurkujesz z kilkoma gatunkami rekinów (co najmniej 7) a zarejestrowano ich znacznie więcej! Lista obejmuje: rekiny młoty, rekiny tępogłowe, szare żarłacze rafowe. Najbardziej popularnymi gatunkami są tu rekiny z gatunku silvertip, white tip, cytrynowe oraz nurse shark. Niektórzy raportowali spotkanie ze Spinner Sharkiem!

 

 

NAJLEPSZE MIEJSCA NURKOWE REJSU THE PHINISI - ARCHIPELAG MERGUI 

Shark Cave
Wyjatkowe miejsce nurkowe , które stanowią trzy głasy wyrastające z głębin na 40m. Sa domem dla najlepszego życia morskiego na całym archipelagu. Zobaczysz tu przeróżne gatunki  fusilierów, silversideów a także herlequin ghost pipe fish . Znajduje się tu również kanion prowadzący do tunelu, który patrolują wzdłuż gray reef sharki.
Mątwy można spotkać tu praktycznie na każdej głębokości. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce dla zalotów i godów tego gatunku.
Innymi gatunkami spotykanymi tutaj są: ornate ghost pipe fish, ośmiornice,  kałamarnice rafowe, kraby porcelanowe, long nose pipe fish, mantysy. Należy uważać na skorpeny, które kamuflują się tutaj bardzo dobrze.
 
High Rock
Jest to malutka wysepka z jednym samotnym drzewem na szczycie. Pod wodą znajdzie stromą skalistą rafę z licznymi koralowcami i wachlarzami. Widoczność pod wodą i prądy mogą być czasem wymagające lecz jest to miejsce wynagradzające wszelkie trudy. W licznych szczelinach i wyrwach znajdziesz ślimaki nagoskrzelne, pipe fishe oraz koniki morskie.  
 
North, South Twin & Captain’s Rock
Występujące tu silne prądy sprawiają, że pojawia się tu niebywała liczba szkółkujących ryb. Miejsce oferuje wyjątkową dobrą widoczność dzięki czemu atmosfera w North Twin, niezwykle intensywnego i gwarnego nurkowiska zapiera dech w piersi. Co prawda twarde koralowce odczuły sktuki wzrostu temperatury wody jednak miękkie koralowce bogato zdobią ten rejon i nadają mu wielu kolorów.
Na South Twin możesz spodziewać się przytłaczającej liczby muren, harlekinów, mątw oraz ryb z agtunku sweetlip.
Captain’s Rock, inaczej Bowie Rock, to opadająca rafa z dużymi głazami porośniętymi miękkimi koralowcami z niebywałą liczbą angel fishy i wieloma mniejszymi stworzeniami w tym devil scorpion fish, pipe fish, krewetkami, ślimakami nagoskrzelnymi. Okazjonalnie można spotkać tu manty.
 
Black Rock
Jest to wyspa długa na 100m, stromo opadająca w niektórych miejscach w toń na głębokość 60m. Miejsce to zwykle oferuje świetną widzialność ale jest też bardzo wymagające ze względu na silne prądy. Istnieje możliwość zrealizowania wielopoziomowego nurkowani rozpoczynając od południowej ściany na głębokości 27m, która następnie przechodzi stopniowo w zbocze. Ściany tego miejsca porośniętę są żywo kolorowymi miękkimi koralami zwabiaającymi licznie szkółkujące snappery i gatunek rainbow runner.
W głównej części wyspy , w głębszych partiach skały są udekorowane jaskrawo pomarańczowymi wachlarzami gorgoni. Na wschodnim krańcu wyspy zobaczyć można liczne anemony, w szczególności warto zanurkować tu o świcie lub zachodzie, kiedy zaczynają mienić się kolorami.
Black Rock zamieszkane jest przez liczne bezkręgowce wśród których najczęściej wymieniane są: mantysy, (smashing mantis, spearing mantis), homary , kraby pustelniki, rozgwiazdy, krewetki harlekinowate, ośmiornice oraz mątwy.
Miejsce to jest często odwiedzane przez manty oraz rekina wielorybiego.
 
Fan Forest Pinnacle & Western Rocky
Jak sama nazwa wskazuje ta zatopiona pinakla znana jest z dużej liczby wachlarzy gorgonii. Największe znajdują się na głębokości 20m i niżej. Są one niezwykle zdrowe i zapewniają ochronę dla licznych gatunków rozgwiazd, mięczaków oraz krewetek. Szkółkujące ryby obejmują takie gatunki jak snappery, karanksy, rainbow runner oraz fusiliery. Liczne występują również skorpeny oraz mureny.
Pinakla Western Rock ma kształt klinki sera i pokryta jest zarówno twardymi jak i miękkimi koralami, spotkać tu można liczne karanksy i tuńczyki a przy odrobinie szczęścia guitarfish!

ORGANIZACJA NURKOWANIA

W ciągu dnia planowanych jest do 4 nurkowań: 3 nurkowania dziennie i 1 nurkowanie o zachodzie słońca lub nocne. Każde nurkowanie jest poprzedzane wyczerpującym briefingiem z  mapami miejsca nurkowymi i planem nurkowania. Nurkowie dzieleni są na grupy zgodnie z posiadanym doświadczeniem lub zainteresowaniami podwodnym. 

Nurkowania odbywają się z zodiaków (małych dmuchanych pontonów motorowych), którymi nurkowie wywożeni są z głównego jachtu do miejsc nurkowych a następnie, po nurkowaniu są odwożeni na The Phinisi.

Na statku dostępny jest nitrox, dodatkowo płatny.

 

JACHT:  THE PHINISI

 

The Phinisi to jacht oferujący wszystko z czego znana jest flota Siren: wygoda podróży, świetnie prowadzone nurkowania, ergonomiczne kabiny i wspaniała atmosfera.

Jest to 34 metrowy tradycyjny indonezyjski jacht z 7 żaglami zbudowany na zamówienie z myślą o wyprawach nurkowych. Może pomieścić do 18 gości nurkujących w 7 wygodnych kabinach z prywatnymi łazienkami. 

Do wyboru są trzy rodzaje kabin: 5 kabin dwuosobowych z podwójnym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi oraz 2 kabiny czteroosobowe. Wszystkie kabiny zlokalizowane są na dolnym pokładzie, do którego dostęp jest schodami w dół z salony. Posiadają klimatyzacje oraz prywatne łazienki z toaletą i prysznicem. Kabiny wyposażone są również w gniazdka o napięciu 220V w europejskim typie. Do dyspozycji gości są również ręczniki.

 

  

 

Główny pokład statku oferuje dużo miejsca do relaksu w salonie posiadającym wygodne kanapy, bar oraz sprzęt audiowizualny indywidualne szafki na drobiazgi gości. 

 

Na zewnątrz, jak w innych jachtach floty Siren, znajduje się zadaszona część jadalna. Na dziobie statku zlokalizowany jest bardzo przestronny i wygodny pokład nurkowy, na którym każdy gość otrzymuje indywidualne stanowisko z kuwetami do przechowywania sprzętu nurkowego. Kierując się schodami na górny pokład znajdziesz pokład słonecznym na którym do dyspozycji gości znajdują się wygodne leżaki z materacami.

 

  

 

W trakcie rejsu zapewnione jest pełne wyżywienie obejmujące mix międzynarodowej kuchni oraz azjatyckiej. Na śniadanie serwowane są jajka wg zamówienia gości (jajecznica, sadzone, omlet, z dodatkami lub bez), kiełbaski, warzywa, pieczywo, płatki i owoce. Lunch oraz kolacja podawane są  w formie bufetu gdzie do wyboru zawsze jest kilka potraw świeżo przyrządzonych przez wyśmienitych lokalnych kucharzy, wybór makaronów, ryżu i innych dodatków warzywnych, owoce a także przekąski dostępne pomiędzy posiłkami. Uzupełnieniem wyżywienia są wybór herbat, kawa, woda, soki. Za dodatkową opłatą w barze można zamówić piwo, wina lub inne alkohole.


Naszym zdaniem

14 WOLNYCH MIEJSC

Birma to prawdopodobnie jedno z najrzadziej odwiedzanych przez turystów państwo w regionie! Jej największym skarbem jest bujnie zielony Archipelag Mergui, którego oblewające wody skrywają nurkowiska pełne zdrowych koralowców, ogromne ławice tropikalnych ryb i liczne spotkania z rekinami oraz mantami. Kierunek dla lubiących adrenalinę - silne prądy!


Cena od: 10525 PLN

(7 nocy: zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, pełne wyżywienie, 22 nurkowania (butla, balast, przewodnik))TERMIN WYPRAWY: 11 - 18.02.2019

Cena rejsu za osobę:
Kabina dwuosobowa12764 PLN
Kabina czteroosobowa10525 PLN
Przelot z Polski (szacunkowy koszt, który potwierdzamy w momencie rezerwacji; bilet lotniczy możesz zakupić również we własnym zakresie)2552 PLN

Cena zawiera: 7 noclegów w kabinie o wybranym standardzie, do 22 nurkowań podczas rejsu (butla, balast, przewodnik), pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie + przekąski), napoje: woda, kawa, herbata,

Cena nie zawiera: przelotu (wyceniamy w momencie rezerwacji rejsu, ale możesz go zakupić we własnym zakresie), transfery lotnisko Phuket - łódź - lotnisko Phuket (wspólny - 50USD w jedną stronę) opłaty parkowe / portowe 280 USD, ubezpieczenie podróżne i nurkowe, nitrox, alkohole (piwo, wino).


REZERWACJA:

Zgłoszenie pod numerem 790 611 123 lub mailowo biuro@nurkowania.pl

Depozyt potwierdzający rezerwację wycieczki 3200 PLN

Dopłata reszty kwoty do 07.12.2018

Konto do wpłat Najlepsze Nurkowania: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

Bilety lotnicze wyceniamy w momencie rezerwacji. Możesz je wykupić u nas lub samodzielnie jednak zawsze potwierdź z nami godziny lotów przed wykupem aby były zgodne z grafikiem checkin / check out na łodzi.
Nurkowanie

Archipelag Mergui

Wyspy Mergui przez wiele lat pozostawały w ukryciu w wyniku trudnej sytuacji politycznej w regionie. Dopiero w 1997 roku, rząd birmański otworzył go na turystykę nurkową limitując przy tym liczbę łodzi, które posiadają pozwolenie na organizowanie wypraw do tych rejonów.

Niektóre miejsca tworzą duże głazy, porośnięte miękkimi koralowcami oraz gorgoniami z wybitną przejrzystością wody. Inne tak jak słynne Black Rock czy Shark Cave to stromo opadające ściany, jaskinie i drop offy. Jest to zatem całkowicie niezniszczony obszar, który oferuje nurkowania w niezwykle różnorodnych miejscach na bardzo zdrowych rafach.

Najlepsze miejsca nurkowe Archipelagu Mergui położone są w jego południowej części: Black Rock, Little Torres, High Rock, Shark Cave zaczarują każdego nurka masywnymi koralowcami stołowymi, pięknymi miękkimi koralami i spotkaniami z mieszkańcami tych wód: mątwami, ghost pipe fishami a także frogfishami. Poza normalnie występującymi tutaj ławicami batfishy, tuńczyków czy ogromnych barakud miejsca te są często odwiedzane przez większe pelagiczne gatunki takie jak manty, rekiny leopardzie, rekiny cytrynowe, nurse sharki a także nierzadko rekiny wielorybie.

Od nurków chcących zanurkować w tym rejonie oczekuje się już pewnego doświadczenia ze względu na silne prądy, które mogą utrudnić nurkowanie ale w efekcie nanoszą wiele składników odżywczych zwabiających większe gatunki.

 

Najlepszy czas na wyjazd:

Okres, w którym warto rozważać wyprawę do Birmy przypada od października do maja, jednak najlepsze warunki pogodowe na wizytę w Birmie wypadają od grudnia do kwietnia. Wtedy niebo jest czyste a morze spokojne. Decydując się na rejs pod koniec lub na początku tego okresu możesz spodziewać się nieznacznie gorszych warunków, utrudniających dotarcie do bardziej odległych rejonów Archipelagu Mergui.

Spotkania z rekinami wielorybimi oraz mantami są najbardziej pewne od lutego do maja, gdyż wtedy zakwita plankton zwabiający te pelagiczne gatunki. Skutkuje to obniżoną widocznością jednak spotkanie z łagodnymi olbrzymami wynagradzają tę niedogodność.

Porady: Pod koniec sezonu widoczność pod wodą polepsza się a temperatura wody wzrasta do 30’C. W środku sezonu spodziewać się należy temperatury 26-27’C. Wystarczy długa 3-5mm pianka. Koniecznie zabierz bojkę powierzchniową oraz hak rafowy.Łodzie

Znaczne odległości pomiędzy najlepszymi miejscami nurkowymi oraz słaba infrastruktura turystyczna sprawiają, że nurkowanie w Archipelagu Mergui jest możliwe praktycznie tylko z pokładu liveaboardu. Większość łodzi safaryjnych organizujących nurkowanie w tym rejonie wypływa z Ranong (port w Tajlandii).

Tylko nieliczne łodzie posiadają pozwolenie rządu birmańskiego na rejsy turystyczne w Archipelagu Mergui.Galeria

Pogoda i klimat

Birma charakteryzuje się klimatem zwrotnikowym, monsunowym wilgotnym. Występują tu trzy pory roku: gorąca pora sucha od marca do maja, pora deszczowa od maja / czerwca do października oraz chłodna pora sucha od listopada do lutego.


Wjazd

Obywatele Polski chcący odwiedzić Mjanma (Birmę) mają obowiązek posiadania odpowiedniej wizy oraz paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego wyjazdu.

Wizę można uzyskać w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Mjanma. Wizy tranzytowe  (24h) można uzyskać na lotniskach międzynarodowych w Rangunie, Nay Pyi Taw oraz Mandalay - w tym przypadku aplikujący ma obowiązek posiadania wszystkich dokumentów uprawniających do wjazdu: zaproszenie, potwierdzenie uczestnictwa w imprezie itp. zaś zapraszający musi przesłać kopie tych dokumentów do biura straży granicznej na lotnisku. Wiza turystyczna (28 dni) - wklejana jest na lotnisku ale wymagana jest uprzednia promesa wizy. W zależności od rodzaju wizy, jest ona płatna. Wizę turystyczną dla turystów przybywających do Birmy drogą powietrzną można uzyskać online na stronie http://evisa.moip.gov.mm/ 

Warunki wydawania wiz ulegają bardzo częstym zmianom, dlatego każdorazowo przed planowaną podróżą zaleca się kontakt przedstawicielstwem dyplomatyczno - konsularnym Mjanmy w celu weryfikacji stanu bieżącego. 

 

Najbliższa ambasada Mjanma znajduje się w Berlinie.


Ubezpieczenie

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane w Birmie. Oznacza to, że za wszelkie usługi należy płacić z góry gotówką. O zwrot poniesionych kosztów należy zatem ubiegać się od ubezpieczyciela po powrocie do kraju.

Podróżując do Mjanma - Birmy należy zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie podróżne, pokrywające koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie ale jest ogólnie dostępna, a wizyta w szpitalu państwowym często jest bezpłatna. W bardziej poważnych przypadkach konieczne może się okazać transport do szpitala w Bangkoku.


Zdrowie

Poziom opieki medycznej w Birmie jest na bardzo niskim poziomie choć wizyta w szpitalu państwowym często jest bezpłatna. W przypadku poważniejszych zdarzeń konieczna może okazać się wizyta w placówce medycznej w sąsiedniej Tajlandii.

Nie ma wymogu przeprowadzenia specjalnych szczepień, za wyjątkiem wyjazdu w rejony dotknięte epidemią żółtej febry. Odnotowano przypadki cholery, dengi, japońskiego zapalenia mózgu oraz ptasiej grypy. Zalecane jest zastosowanie się do szczepień zaleconych przez lekarza.

Należy unikać picia wody innej niż butelkowana.

22 213 18 31
od 10525 PLN