Wyspy Mergui przez wiele lat pozostawały w ukryciu w wyniku trudnej sytuacji politycznej w regionie. Dopiero w 1997 roku, rząd birmański otworzył go na turystykę nurkową limitując przy tym liczbę łodzi, które posiadają pozwolenie na organizowanie wypraw do tych rejonów.
Niektóre miejsca tworzą duże głazy, porośnięte miękkimi koralowcami oraz gorgoniami z wybitną przejrzystością wody. Inne tak jak słynne Black Rock czy Shark Cave to stromo opadające ściany, jaskinie i drop offy. Jest to zatem całkowicie niezniszczony obszar, który oferuje nurkowania w niezwykle różnorodnych miejscach na bardzo zdrowych rafach.
Najlepsze miejsca nurkowe Archipelagu Mergui położone są w jego południowej części: Black Rock, Little Torres, High Rock, Shark Cave zaczarują każdego nurka masywnymi koralowcami stołowymi, pięknymi miękkimi koralami i spotkaniami z mieszkańcami tych wód: mątwami, ghost pipe fishami a także frogfishami. Poza normalnie występującymi tutaj ławicami batfishy, tuńczyków czy ogromnych barakud miejsca te są często odwiedzane przez większe pelagiczne gatunki takie jak manty, rekiny leopardzie, rekiny cytrynowe, nurse sharki a także nierzadko rekiny wielorybie.
Od nurków chcących zanurkować w tym rejonie oczekuje się już pewnego doświadczenia ze względu na silne prądy, które mogą utrudnić nurkowanie ale w efekcie nanoszą wiele składników odżywczych zwabiających większe gatunki.
Najlepszy czas na wyjazd:
Okres, w którym warto rozważać wyprawę do Birmy przypada od października do maja, jednak najlepsze warunki pogodowe na wizytę w Birmie wypadają od grudnia do kwietnia. Wtedy niebo jest czyste a morze spokojne. Decydując się na rejs pod koniec lub na początku tego okresu możesz spodziewać się nieznacznie gorszych warunków, utrudniających dotarcie do bardziej odległych rejonów Archipelagu Mergui.
Spotkania z rekinami wielorybimi oraz mantami są najbardziej pewne od lutego do maja, gdyż wtedy zakwita plankton zwabiający te pelagiczne gatunki. Skutkuje to obniżoną widocznością jednak spotkanie z łagodnymi olbrzymami wynagradzają tę niedogodność.
Porady: Pod koniec sezonu widoczność pod wodą polepsza się a temperatura wody wzrasta do 30’C. W środku sezonu spodziewać się należy temperatury 26-27’C. Wystarczy długa 3-5mm pianka. Koniecznie zabierz bojkę powierzchniową oraz hak rafowy.
Znaczne odległości pomiędzy najlepszymi miejscami nurkowymi oraz słaba infrastruktura turystyczna sprawiają, że nurkowanie w Archipelagu Mergui jest możliwe praktycznie tylko z pokładu liveaboardu. Większość łodzi safaryjnych organizujących nurkowanie w tym rejonie wypływa z Ranong (port w Tajlandii).
Tylko nieliczne łodzie posiadają pozwolenie rządu birmańskiego na rejsy turystyczne w Archipelagu Mergui.
Obywatele Polski chcący odwiedzić Mjanma (Birmę) mają obowiązek posiadania odpowiedniej wizy oraz paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego wyjazdu.
Wizę można uzyskać w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Mjanma. Wizy tranzytowe (24h) można uzyskać na lotniskach międzynarodowych w Rangunie, Nay Pyi Taw oraz Mandalay - w tym przypadku aplikujący ma obowiązek posiadania wszystkich dokumentów uprawniających do wjazdu: zaproszenie, potwierdzenie uczestnictwa w imprezie itp. zaś zapraszający musi przesłać kopie tych dokumentów do biura straży granicznej na lotnisku. Wiza turystyczna (28 dni) - wklejana jest na lotnisku ale wymagana jest uprzednia promesa wizy. W zależności od rodzaju wizy, jest ona płatna. Wizę turystyczną dla turystów przybywających do Birmy drogą powietrzną można uzyskać online na stronie http://evisa.moip.gov.mm/
Warunki wydawania wiz ulegają bardzo częstym zmianom, dlatego każdorazowo przed planowaną podróżą zaleca się kontakt przedstawicielstwem dyplomatyczno - konsularnym Mjanmy w celu weryfikacji stanu bieżącego.
Najbliższa ambasada Mjanma znajduje się w Berlinie.
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane w Birmie. Oznacza to, że za wszelkie usługi należy płacić z góry gotówką. O zwrot poniesionych kosztów należy zatem ubiegać się od ubezpieczyciela po powrocie do kraju.
Podróżując do Mjanma - Birmy należy zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie podróżne, pokrywające koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków.
Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie ale jest ogólnie dostępna, a wizyta w szpitalu państwowym często jest bezpłatna. W bardziej poważnych przypadkach konieczne może się okazać transport do szpitala w Bangkoku.
Poziom opieki medycznej w Birmie jest na bardzo niskim poziomie choć wizyta w szpitalu państwowym często jest bezpłatna. W przypadku poważniejszych zdarzeń konieczna może okazać się wizyta w placówce medycznej w sąsiedniej Tajlandii.
Nie ma wymogu przeprowadzenia specjalnych szczepień, za wyjątkiem wyjazdu w rejony dotknięte epidemią żółtej febry. Odnotowano przypadki cholery, dengi, japońskiego zapalenia mózgu oraz ptasiej grypy. Zalecane jest zastosowanie się do szczepień zaleconych przez lekarza.
Należy unikać picia wody innej niż butelkowana.