Najlepsze nurkowania

The Phinisi


The Phinisi to jacht oferujący wszystko z czego znana jest flota Siren: wygoda podóży, świetnie prowadzone nurkowania, ergonomiczne kabiny i wspaniała atmosfera. Różnorodne trasy Tajlandii i Mjanma (Birmy) pozwalają każdemu wybrać coś dla siebie.


Opis

The Phinisi , oficjalnie znana jako Cheng I Sao od listopada 2018 wyruszy w pierwsze rejsy. Jest to siostrzana łódź znanego i lubianego jachtu The Junk. Proponowane są 4 różne trasy trwające 4,6,7 oraz 10 nocy w Tajlandii oraz Mjanma (Birma). 


Wyposażenie

Jest to 34 metrowy tradycyjny indonezyjski jacht z 7 żaglami zbudowany na zamówienie z myślą o wyprawach nurkowych. Może pomieścić do 18 gości nurkujących w 7 wygodnych kabinach z prywatnymi łazienkami.  Do wyboru są trzy rodzaje kabin: 5 kabin dwuosobowych z podwójnym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi oraz 2 kabiny czteroosobowe. Wszystkie kabiny zlokalizowane są na dolnym pokładzie, do którego dostęp jest schodami w dół z salony. Posiadają klimatyzacje oraz łazienki z toaletą i prysznicem. Kabiny wyposażone są również w gniazdka o napięciu 220V w europejskim typie. Do dyspozycji gości są również ręczniki.

Główny pokład statku oferuje dużo miejsca do relaksu w salonie posiadającym wygodne kanapy, bar oraz sprzęt audiowizualny indywidualne szafki na drobiazgi gości. 

Na zewnątrz, jak w innych jachtach floty Siren, znajduje się zadaszona część jadalna. Na dziobie statku zlokalizowany jest bardzo przestrony i wygodny pokład nurkowy, na którym każdy gość otrzymuje indywidualne stanowisko z kuwetami do przechowywania sprzętu nurkowego. Kierując się schodami na górny pokład znajdziesz pokład słonecznym na którym do dyspozycji gości znajdują się wygodne leżaki z materacami.

W trakcie rejsu zapewnione jest pełne wyżywienie obejmujące mix międzynarodowej kuchni oraz azjatyckiej. Na śniadanie serwowane są jajka wg zamówienia gości (jajecznica, sadzone, omlet, z dodatkami lub bez), kiełbaski, warzywa, pieczywo, płatki i owoce. Lunch oraz kolacja podawane są  w formie bufetu gdzie do wyboru zawsze jest kilka potraw świeżo przyrządzonych przez wyśmienitych lokalnych kucharzy, wybór makaronów, ryżu i innych dodatków warzywnych, owoce a także przekąski dostępne pomiędzy posiłkami. Uzupełnieniem wyżywienia są wybór herbat, kawa, woda, soki. Za dodatkową opłatą w barze można zamówić piwo, wina lub inne alkohole.


Nurkowanie

W ciągu dnia planowanych jest do 4 nurkowań: 3 nurkowania dziennie i 1 nurkowanie o zachodzie słońca lub nocne. Każde nurkowanie jest poprzedzane wyczerpującym briefingiem z  mapami miejsca nurkowymi i planem nurkowania. Nurkowie dzieleni są na grupy zgodnie z posiadanym doświadczeniem lub zainteresowaniami podwodnym. 

Nurkowania odbywają się z zodiaków (małych dmuchanych pontonów motorowych), którymi nurkowie wywożeni są z głównego jachtu do miejsc nurkowych a następnie, po nurkowaniu są odwożeni na The Phinisi.

Na statku dostępny jest nitrox, dodatkowo płatny.


Miejsca nurkowe

Tajlandia:

Symilany & Wyspy Surin :

trasa z Phuket do Khao Lak- Listopad do Maja /  6 nocy

Narodowy Park Symialnów oraz Wyspy Surin oferują ponad 200 gatunków twardych koralowców bogato zdobiących ściany, ogrody koralow oraz pinakle gdzie spotyka się żółwie, karanksy, szkoły ostroboków, barakud i wielu innych gatunków tropikalnych ryb. Trasa obejmuje również Richelieu Rock, jedno z najlepszych miejsc nurkowych świata. Pozostałe słynne miejsca to KOh Bon, Koch Tachai, Surin Islands, Similan Islands.

 

Południowa Tajlandia : 

trasa z/do Phuket - Listopad do Maja /  4 noce

Narodowy Park Morski Wysp Phi Phi oraz południowe wyspy Koh Haa, Hin Daeng i Hin Muang, Koh Doc Mai, King Cruiser i Shark Point oferują nurkowania sród pinakli, niewyobrażalny ścian wapiennych, zdrowych miękkich koralowców oraz gorgonii pełnych życia makro. Duża szans aby zobaczyć szkołki barakud oraz snapperów a także manty, rekiny leopardzie i rekiny black tip.

 

Mjanma (Birma) :

trasa z/do Ranong - od Lutego 2019 / 7 i 10 nocy

Nadal relatywnie mało znany Archipelag Mergui oferuje niebywale różnorodną faunę. Podczas nurkowania w Mjanma spotkasz manty, tuńczyki, barakudy, frogfishe, mątwy a także koniki morskie. Miłosnicy makro mogą spodziewac się każdego rodzaju krabów, krewetek. Rejon jest odwiedzany przez wiele gatunków rekina a tutejsze rafy zdumiewają rozmiarami. Najbardziej znane miejsca nurkowe Archipelagu Mergui: Hiigh Rock, North i South Twin, Captain's Rock, Black Rock, Tower Rock, Torres Island.


Naszym zdaniem

The Phinisi to jacht oferujący wszystko z czego znana jest flota Siren: wygoda podóży, świetnie prowadzone nurkowania, ergonomiczne kabiny i wspaniała atmosfera. Różnorodne trasy Tajlandii i Mjanma (Birmy) pozwalają każdemu wybrać coś dla siebie.


Cena od: 5374 PLN

((Tajlandia) 4 nocy, kabina czteroosobowa, nurkowanie, pełne wyżywienie)


Nurkowanie

Tajlandia to przede wszystkim niesamowita różnorodność zarówno pod, jak i nad wodą. Najbardziej popularne miejsca nurkowe znajdują się na zachodniej stronie kraju na Morzu Andamańskim, wszystkie dostępne wyłącznie z łodzi. Wyspy Similan, niezamieszkałe i obdarowane białymi piaszczystymi plażami, dostępne są z Phuket podczas kilkudniowych wyjazdów i z Khao Lak podczas całodziennych rejsów lub safari nurkowych. Niektóre wyspy można odwiedzić w przerwie pomiędzy nurkowaniami, rajskie krajobrazy piaszczystych plaż w połączeniu z tropikalną roślinnością stanowią nie lada atrakcję.

 

 

Polecane miejsca nurkowe:

 

Similan Islands

W Podwodnym Parku Narodowym wysp Similan, zobaczyć możemy dwa typy terenów nurkowych:

Od strony zachodniej prawie wszystkie wyspy otoczone są olbrzymimi granitowymi blokami. Są to idealne miejsca nurkowe, gdzie zobaczyć można zarówno większe ryby typu rekiny czy manty jak i mnóstwo mniejszych gatunków.

Po wschodniej stronie wysp leżą łagodnie opadające rafy, gdzie znajdziemy piaszczyste dno pokryte blokami koralowymi, a na nich wielką różnorodność miękkich i twardych korali, mniejsze gatunki życia podwodnego typu makro jak i mureny, płaszczki czy żółwie.    Similany dają schronienie ok. 200 rodzajom korali kamiennych, ok. 350 rodzajom korali miękkich, setkom rodzajów ryb, z których kilka jest szczególnie popularnych nurkującym, jak np. rekin tygrysi czy manty.

 

Elephant Head Rock – jedno z najbardziej widowiskowych nurkowisk na całych Similanach. Nazwa miejsca pochodzi od nietypowego ułożenia ogromnych skał, które kształtem przypominają głowę słonia. Sceneria pod wodą to głównie strome ściany i piękne, ogromne, granitowe bloki, które tworzą tunele, przejścia i półki. Nurkując wokół nich mamy szansę na spotkanie płaszczek, żółwi, muren czy ławice większych ryb z gatunku sweetlips, snapper czy przy odrobinie szczęścia rekiny rafowe.

 

Anita’s Reef – to typowe dla wschodniej strony wysp Similan nurkowisko, z łagodnie opadającym piaszczystym dnem, gdzieniegdzie usianym kolorowymi blokami koralowymi. Nurkowanie zwykle odbywa się dryfując z prądem, a podziwiać możemy między innymi: skrzydlice, rogatnice, żółwie, węgorze czy płaszczki. Pomiędzy usłanymi miękkimi koralami blokami koralowymi spotkać możemy ślimaki nagoskrzelne, żabnice, kraby i krewetki.

 

Koh Bon

Położony na północy Wysp Similan oferuje spektakularną stromą ścianę po południowo-zachodniej stronie wyspy i jest najlepszym miejscem w Tajlandii do podziwiania przepływających blisko mant

 

Koh Tachai

Wyspa położona 30 km na północ od Ko Bon oferuje dużą różnorodność twardych i miękkich korali. Koh Tachai znany jest z możliwości regularnego oglądania barakud czy mant

 

Richelieu Rock

Uznawane za najlepsze miejsce nurkowe całego Morza Andamańskiego, leży około 45 km na północ od Koh Tachai. Ta samotnie stojąca skała, która pojawia się jedynie przy niskim poziomie wody, strzeżona jest całkowicie przez różne rodzaje miękkich korali i oferuje jedyne w swoim rodzaju bogactwo ryb, wśród nich barakudy, krewetki, skorpeny, bat fish, duże ławice makreli, jak również ogończy. To miejsce nurkowe jest również często odwiedzane przez rekina wielorybiego.

 

Archipelag Merguii mielizny Birmy należą do najlepszych miejsc nurkowych południowej Azji. Znajdziemy tu bogactwo korali i różnorodność ryb: tuńczyków, mant, barrakud oraz rekinów wielorybich. Równie piękne miejsca nurkowe znajdziemy wokół wyspy Ko Lanta obfite w korale miękkie oraz w wiele kolorowych ryb rafowych osiedlonych w jej pobliżu. Na wielu rafach spotkać można rekiny tygrysie.

 

Miejsca nurkowe w Zatoce Tajlandzkiej może nie są tak pełne kolorów jak w Morzu Andamańskim, ale również tutaj przeżyć można piękne nurkowania. Najlepszym rejonem jest obszar raf wokół Koh Tao. Zaletą nurkowania w Zatoce jest fakt, że nurkowanie odbywa się w niej niezależnie od sezonu, podczas gdy odległe miejsca nurkowe na Similanach na zachodniej stronie Tajlandii dostępne są jedynie w tzw. porze suchej, czyli od mniej więcej listopada do kwietnia/maja.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na safari nurkowe na Similan Islands trwa od listopada do kwietnia.

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT . Temperatury wody wahają się pomiędzy 27°C a 30°C. Wystarcza pianka o grubości od 3 do 5 mm.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Phuket i Koh Samui

 

Według nas: Idealne w połączeniu z programami lądowymi. Najlepsze nurkowania możliwe są podczas safari.Kraj i ludzie

Obszar kraju graniczy na północy i zachodzie z Myanmar (Birma), na północnym-wschodzie z Laosem, na południowym-wschodzie z Kambodżą. Bangkok jest stolicą i jednocześnie największym miastem kraju. Tajowie stanowią przeważającą część społeczeństwa Tajlandii. Największą grupą mniejszości są Chińczycy - ok. 1%, z których wielu jest już obywatelami Tajlandii. Pozostałe grupy mniejszości to żyjący na południowych prowincjach Malezyjczycy, członkowie narodów górskich Północy jak np. obywatele Kambodży i uchodźcy wietnamscy na wschodzie kraju. Tajlandia, to kraj śmiechu. Turystę zachwycają widoki na szerokie piaszczyste plaże, lazurową wodę, zielone połacie pól i rzeczki wijące się przez tropikalne ściany. Tajlandia jest krajem spokojnym i jednocześnie bardzo przyjemnym do życia.

Bangkok będący stolicą kraju łączy te przeciwieństwa - codzienny chaos komunikacji i wzmożonego ruchu oraz miejsca ciszy w tamtejszych świątyniach. Bangkok stanowi również idealny punkt wyjścia dla całodziennych wycieczek oraz podróży po regionach tego fascynującego kraju.

Przepiękne plaże po zachodniej stronie Morza Andamańskiego lub wschodniej stronie zatoki zapraszają do pobytu. Sławne wyspy Phuket i Ko Samui oferują turystom różnorodne możliwości, wraz z hotelami odpowiadającymi wymaganiom standardów światowych.Rejsy nurkowe

Zabierają nurków do najlepszych miejsc nurkowych wokół Morza Andamańskiego. Łodzie nurkowe wypływają najczęściej z Khao Lak lub Phuket, a dostępne rejsy trwają zwykle od 4 do 8 dni. Podczas krótszych rejsów odwiedzić można: Wyspy Similan, Koh Bon, Koh Tachai, Richelieu Rock, a dłuższe rejsy dodatkowo zabiorą nas jeszcze do Surin Islands, Birma Banks i Archipelagu Mergui. Standard statków nurkowych w Tajlandii jest dobry, a jedzenie wyśmienite.Wycieczki lądowe

Zwiedzanie starych zabytków i monumentów minionych kultur przenoszą zwiedzających w inny czas. Lśniące złotem świątynie i pełne splendoru pałace spotkać można na terenie całego kraju. Północna Tajlandia i legendarny "Złoty Trójkąt" zwiedzić można podczas wycieczek objazdowych. Możliwa jest klasyczna prywatna wycieczka do najlepszych hoteli lub indywidualna trasa w małej grupie. Ludzie tam mieszkający są bardzo serdeczni i przyjaźni, trudno więc zapomnieć o tej wspaniałej przygodzie. Podróżowanie i zwiedzanie Tajlandii należy do dość łatwych zadań, różnorodność i dostępność wszelkiego rodzaju wycieczek czyni ten kraj bardzo interesującym. W zależności od zainteresowań możemy wybrać się na zwiedzanie niezliczonych świątyń, muzeów, trekkingi po lasach deszczowych i oglądanie wodospadów, zakupy nocne w Bangkoku, wycieczki lasem na słoniach czy odwiedziny licznych parków narodowych z ich atrakcjami takimi jak: oglądanie małp czy tygrysów, wyprawy kajakowe lub raj wspinaczkowy w Krabi.


Nurkowanie

Archipelag Mergui

Wyspy Mergui przez wiele lat pozostawały w ukryciu w wyniku trudnej sytuacji politycznej w regionie. Dopiero w 1997 roku, rząd birmański otworzył go na turystykę nurkową limitując przy tym liczbę łodzi, które posiadają pozwolenie na organizowanie wypraw do tych rejonów.

Niektóre miejsca tworzą duże głazy, porośnięte miękkimi koralowcami oraz gorgoniami z wybitną przejrzystością wody. Inne tak jak słynne Black Rock czy Shark Cave to stromo opadające ściany, jaskinie i drop offy. Jest to zatem całkowicie niezniszczony obszar, który oferuje nurkowania w niezwykle różnorodnych miejscach na bardzo zdrowych rafach.

Najlepsze miejsca nurkowe Archipelagu Mergui położone są w jego południowej części: Black Rock, Little Torres, High Rock, Shark Cave zaczarują każdego nurka masywnymi koralowcami stołowymi, pięknymi miękkimi koralami i spotkaniami z mieszkańcami tych wód: mątwami, ghost pipe fishami a także frogfishami. Poza normalnie występującymi tutaj ławicami batfishy, tuńczyków czy ogromnych barakud miejsca te są często odwiedzane przez większe pelagiczne gatunki takie jak manty, rekiny leopardzie, rekiny cytrynowe, nurse sharki a także nierzadko rekiny wielorybie.

Od nurków chcących zanurkować w tym rejonie oczekuje się już pewnego doświadczenia ze względu na silne prądy, które mogą utrudnić nurkowanie ale w efekcie nanoszą wiele składników odżywczych zwabiających większe gatunki.

 

Najlepszy czas na wyjazd:

Okres, w którym warto rozważać wyprawę do Birmy przypada od października do maja, jednak najlepsze warunki pogodowe na wizytę w Birmie wypadają od grudnia do kwietnia. Wtedy niebo jest czyste a morze spokojne. Decydując się na rejs pod koniec lub na początku tego okresu możesz spodziewać się nieznacznie gorszych warunków, utrudniających dotarcie do bardziej odległych rejonów Archipelagu Mergui.

Spotkania z rekinami wielorybimi oraz mantami są najbardziej pewne od lutego do maja, gdyż wtedy zakwita plankton zwabiający te pelagiczne gatunki. Skutkuje to obniżoną widocznością jednak spotkanie z łagodnymi olbrzymami wynagradzają tę niedogodność.

Porady: Pod koniec sezonu widoczność pod wodą polepsza się a temperatura wody wzrasta do 30’C. W środku sezonu spodziewać się należy temperatury 26-27’C. Wystarczy długa 3-5mm pianka. Koniecznie zabierz bojkę powierzchniową oraz hak rafowy.Rejsy nurkowe

Znaczne odległości pomiędzy najlepszymi miejscami nurkowymi oraz słaba infrastruktura turystyczna sprawiają, że nurkowanie w Archipelagu Mergui jest możliwe praktycznie tylko z pokładu liveaboardu. Większość łodzi safaryjnych organizujących nurkowanie w tym rejonie wypływa z Ranong (port w Tajlandii).

Tylko nieliczne łodzie posiadają pozwolenie rządu birmańskiego na rejsy turystyczne w Archipelagu Mergui.Galeria

Pogoda i klimat

Tropikalne powietrze z wysokim poziomem wilgotności. Dwa okresy pogodowe dominują na zachodzie Tajlandii. Od maja do października jest pora deszczowa, jest upalnie, parno i może bardzo dużo padać. Od listopada do kwietnia jest najsuchszy i najprzyjemniejszy czas, choć może być również bardzo upalnie. Po wschodniej stronie Zatoki Tajlandzkiej te dwie fazy klimatyczne zmieniają się co pół roku. W regionach gór na północy "Złotego Trójkąta" może nocami ochładzać się do punktu zamarzania. Tajlandia jest jednakże całorocznym celem podróży, także podczas pory deszczowej, gdzie krótkie intensywne ulewy przeplatają się z promieniami mocno świecącego słońca.


Wjazd

 

Od dnia 11 sierpnia 2011 posiadacze polskich paszportów mogą podróżować do Tajlandii w celach turystycznych do 30 dni pobytu bez konieczności ubiegania się o wizę. W sytuacji gdy granica Tajlandii będzie przekraczana drogą lądową z państw sąsiednich (Laos, Malezja, Kambodża i Birma) pobyt wynosi 15 dni. Gdy pobyt będzie przekraczał 30 dni bądź cel wizyty będzie inny niż turystyczny należy ubiegać się o wizę w Ambasadzie Królestwa Tajlandii.
 
Przekraczając granicę Tajlandii i korzystając ze zwolnienia wizowego należy posiadać:
- paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu,
- bilety (lotnicze, kolejowe, autobusowe itp.) potwierdzające opuszczenie terytorium Tajlandii w ciągu 30 dni (15 dni jeżeli granica Królestwa Tajlandii przekraczana jest drogą lądową),
- środki finansowe na pobyt (10.000 Baht/osoba, 20.000 Baht/rodzina).

 

 

W Tajlandii obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.
Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.


Język

Językiem narodowym jest tajski, jednak w turystycznie dobrze zagospodarowanych rejonach można porozumieć się w języku angielskim.Waluta

Walutą narodową jest Baht. 1 EURO = 38,- Baht (stan na kwiecień 2002). Czeki podróżne najlepiej w dolarach oraz karty kredytowe są akceptowane w znacznym stopniu.Ubezpieczenie

Zalecamy ubezpieczenia: od odwołania wyjazdu, bagażu oraz zdrowotne na czas podróży. Nurkom zaleca się członkostwo w DAN-ie.Wyjazd

Podczas wyjazdu z Tajlandii pobierana jest opłata w wysokości Baht 500. Zapłata może nastąpić jedynie w walucie narodowej na lotnisku.Prąd

220 Volt, potrzebna międzynarodowa wtyczka.


Pogoda i klimat

Birma charakteryzuje się klimatem zwrotnikowym, monsunowym wilgotnym. Występują tu trzy pory roku: gorąca pora sucha od marca do maja, pora deszczowa od maja / czerwca do października oraz chłodna pora sucha od listopada do lutego.


Wjazd

Obywatele Polski chcący odwiedzić Mjanma (Birmę) mają obowiązek posiadania odpowiedniej wizy oraz paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego wyjazdu.

Wizę można uzyskać w zagranicznych placówkach dyplomatycznych Mjanma. Wizy tranzytowe  (24h) można uzyskać na lotniskach międzynarodowych w Rangunie, Nay Pyi Taw oraz Mandalay - w tym przypadku aplikujący ma obowiązek posiadania wszystkich dokumentów uprawniających do wjazdu: zaproszenie, potwierdzenie uczestnictwa w imprezie itp. zaś zapraszający musi przesłać kopie tych dokumentów do biura straży granicznej na lotnisku. Wiza turystyczna (28 dni) - wklejana jest na lotnisku ale wymagana jest uprzednia promesa wizy. W zależności od rodzaju wizy, jest ona płatna. Wizę turystyczną dla turystów przybywających do Birmy drogą powietrzną można uzyskać online na stronie http://evisa.moip.gov.mm/ 

Warunki wydawania wiz ulegają bardzo częstym zmianom, dlatego każdorazowo przed planowaną podróżą zaleca się kontakt przedstawicielstwem dyplomatyczno - konsularnym Mjanmy w celu weryfikacji stanu bieżącego. 

 

Najbliższa ambasada Mjanma znajduje się w Berlinie.Ubezpieczenie

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane w Birmie. Oznacza to, że za wszelkie usługi należy płacić z góry gotówką. O zwrot poniesionych kosztów należy zatem ubiegać się od ubezpieczyciela po powrocie do kraju.

Podróżując do Mjanma - Birmy należy zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie podróżne, pokrywające koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie ale jest ogólnie dostępna, a wizyta w szpitalu państwowym często jest bezpłatna. W bardziej poważnych przypadkach konieczne może się okazać transport do szpitala w Bangkoku.


22 213 18 31
od 5374 PLN