Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe Tajlandii - Similany


Tajlandia

Boulder City (Wyspa numer 3- Koh Payan)

Boulder City położone jest ok. 200 metrów na południe od Koh Payan. Miejsce nurkowe jest kompletnie zatopione, oznaczone przez dwie zakotwiczone bojki, jedną na północnym końcu, a drugą na południowym. Zejście po północnej linie prowadzi na głębokość 20 metrów, zaś po południowej na 30 metrów. Całe nurkowanie odbywa się między 20 a 30 metrami. Podwodny krajobraz zapiera dech w piersiach. Tworzą go granitowe bloki, często większe od domu, z miejscami do przepłynięcia, nurkowie mają szanse na spotkanie z dużymi rybami. Orlenie i manty pływają pomiędzy blokami. Można tu także zobaczyć przy odrobinie szczęścia leopard shark. Dodatkowo miejsce to wypełniają hunphead parrot fish, napoleony, miękkie korale, duże gorgonie, a czasami także rekiny wielorybie.

 

Koh Miang nr 4 Honeymoon Bay

Honeymoon Bay to piękne zatoka położona na wyspie numer 4. Cicha plaża i spokojna zatoka stanowią idealne miejsce do pływania z fajką lub do nurkowania o zmierzchu, z łagodną rafą opadającą na 24 metry. Na płytszej wodzie, w głowach korali znaleźć można ośmiornice, kraby i krewetki mantis. Nurkowanie urozmaicają żółwie szylkretowe i white tip reef shark.

 

Koh Haa nr 5 Hideaway Reef

Hideaway to idealne miejsce na check dive lub nurkowanie nocne. Głębokość wokół rafy wynosi 20 metrów. Miejsce to wspaniale pokryte jest miękkimi koralami w rozmaitych kolorach i jest szczególnie lubiane przez fotografów makro, którzy mają okazję uwiecznić na zdjęciach harlequin shrimp oraz ornate ghost pipefish. W dole, z piaskowego podłoża wychylają główki garden eel. Na rafie występuje mnóstwo surgeon, butterfly i angel fish, blue fin trevally i goat fish

 

 

Koh Payu nr 7 Deep Six 

Deep Six leży na północnym końcu wyspy numer 7. Bojka z linią prowadzą na 18 metrów, a nazwa pochodzi od tego, że można się zanurzyć aż na 60 metrów. Tutaj wspaniałe głazy uformowały wspaniałe miejsca do przepłynięcia, tunele, kaniony. Ale niżej, w ogrodzie miękkich korali przetrwały jedne z najwspanialszych i największych gorgoni na Similanach. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć także manty.

 

 

Elephant Head, Hin Pousar  

Jest to najprawdopodobniej najbardziej znane miejsce nurkowe na Similanach, położone pomiędzy wyspą numer 7 (Koh Payu) a wyspą numer 8 (Koh Similan). Z trzema dużymi skałami wystającymi nad powierzchnię wody, te granitowe głazy opadają na głębokość 50 metrów. Jest to naprawdę interesujące nurkowanie. Może nie ma tu zbyt wiele korali, za to sposób w jaki głazy są uformowane tworząc wspaniałe kanały jest naprawdę warty zobaczenia. Wokół nawisów kłębią się oriental sweetlips i harlequinsweetlips, które spotkać można jedynie na Andamanach. Przemierzając przez tunele należy zwrócić uwagę na kolorowe clown triggerfish i white tip reef shark. Prądy mogą być dosyć silne, ale to jeszcze podwyższa przyjemność nurkowania.

 

Koh Similan nr 8 Beacon Point

Beacon Point położony jest na południowym końcu wyspy numer 8 i jest jednym z najgłębszych miejsc nurkowych sięgających do 40 metrów. Jest to idealne miejsce na obserwowanie płaszczek i ogończy. Zobaczyć tu można także black spotted fantails i Jenkins ray. Pomiędzy głazami przepływają często white tip reef shark, a jeśli przyjrzymy się dobrze, to zobaczymy wystające z dna blue ribbon eels.

 

 

Koh Similan nr 8 Beacon Reef  

Beacon Reef leży na wschodnim wybrzeżu wyspy I szczyci się najdłuższą rafą na Similanach. Miejsce to idealnie nadaje się na check dive lub nurkowanie nocne, ponieważ rafa opada tu łagodnie na głębokość 22 metrów. Wśród wielu twardych i miękkich korali odnaleźć można ogrom kolorowych rybek rafowych, skrzydlic i muren. Jeżeli oderwiemy na chwilę wzrok od rafy nagrodzeni możemy zostać spotkaniem z dogtooth tuna i trevally.

 

Koh Bangu nr 9 North Point

North Point leży na zachodniej części wyspy i zachwyca wspaniałym podwodnym krajobrazem złożonym z głazów, kanionów i tuneli. Podczas zanurzania się po linie należy bacznie wypatrywać pary napoleonów. Pomiędzy dużymi kanionami rosną wspaniałe gorgonie i miękkie korale stanowiące schronienie dla harlequin ghost pipefish. Wśród toni pływają często manty.

 

The Koh Surin

Morski Park Narodowy położony jest 85 km na północ od wysp Similan i 80 km na zachód od Ranong. Wyspy Surin same w sobie nie są zbyt zachwycające jeśli chodzi o nurkowanie, ale dwie wyspy leżące pomiędzy Similanami a Surin, nazwane Koh Bon i Koh Tachai oferują wszystko, czego nurek mógłby sobie życzyć. To pomiędzy tymi dwiema wyspami i Richelieu Rock rozgrywa się walka o najlepsze miejsce nurkowe w Tajlandii.

 

Koh Bon- The Pinnacle

Koh Bon połozony jest 12 mil morskich na południe od Koh Tachai, a miejsce nurkowe leży 150 metrów na północny- zachód od wysp. Miejsce nie jest oznaczone bojką, więc należy korzystać z GPSu by je odnaleźć. To kapitan daje sygnał, że należy wskoczyć w niebieską toń. Góra rafy znajduje się na głębokości 18 metrów i opada na 50 metrów, gdzie w piaszczystym dnie często napotkać można leopard shark oraz white tip reef shark polujące na pożywienie. Zachwycające pinakle porośnięte są kolorowymi miękkimi koralami, gorgoniami o gąbkami. W anemonach odnaleźć można aż 5 gatunków błazenków, do tego krewetki i porcelanowe kraby sprawiają, że trudno oderwać wzrok od pinakli, lecz rzut okiem w toń przynieść może niezwykły widok tańczących mant i rekinów wielorybich. Przy tak urozmaiconym nurkowaniu należy pamiętać o sprawdzaniu zasobów powietrza, gdyż można się zupełnie zapomnieć i przegapić czas wyjścia na łódkę.

 

 

Koh Tachai Island- The Plateau 

Koh Tachai leży 22 mile morskie na południe od Surin, zaś samo miejsce nurkowe 200 metrów na południe od wyspy. Miejsce oznaczone jest bojką z liną, która schodzi na 16 metrów na wierzch plateau. Tutaj należy podjąć decyzję, w którą stronę się udać na północ czy na południe. Kierunek północny prowadzi poza plateau do pięknego ogrodu koralowego na głębokości od 22 do 26 metrów z jednymi z najlepszych miękkich korali i gorgoni w okolicy. Kierunek południowy prowadzi w dół do ogromnych głazów położonych na głębokości od 36 do 40 metrów. Na piaszczystym dnie spotkać można leopard shark i ogończe. Powyżej przepływają barakudy, trevally i tuńczyki, Do oglądania są zarówno organizmy makro jak i manty oraz rekiny.

 

Richelieu Rock

Richelieu położony jest 7,5 mili morskiej na wschód od Parku Narodowego Surin. Przy niskim prądzie skała wystaje nad powierzchnię wody i opada na głębokość 33 metrów aż do piaszczystego dna. Na północnej stronie znajduje się wspaniała ściana z dużą ilością dziur do których można zajrzeć. Ściana pokryta jest koralami i zig zag oyster gdzie znaleźć można ponad 10 gatunków muren. Ściana stanowi dom dla wielu gatunków krewetek. Zachodnia część to głównie miękkie korale i gorgonie z zamieszkującymi je ghost pipefish i tigertails sea horse. Ale poza małymi stworzeniami występują tu także silver jack, bluefin trevallu i barakudy. Przebywają tu także rekiny wielorybie. Miejsce to wręcz tętni życiem a nurkowanie jest wspaniałe niezależnie od widoczności.


Powiązane ofertyHotele

Palm Garden Resort - Phuket

Tajlandia

Bardzo dobre położenie w centrum Chalong - głównej mariny Phuket sprawia, że będą mieli Państwo blisko do wszystkich uciech w tej części miasta Phuket.

Palm Garden Resort - Khao Lak

Tajlandia

Świetny wybór jeśli szukasz dobrego standardu w dobrej cenie. Cisza, spokój i idealne położenie względem morza i innych atrakcji Khao Lak.

TAJLANDIA - COMBO Pakiet R&R

Tajlandia

Połączenie tego co najlepsze w Tajlandii: kilka dni na pięknej piaszczystej plaży Khao Lak, mini safari nurkowe po Morzu Andamańskim (Richelieu Rock, Koh Bon, Koh Tachai, Boonsung Wreck) lub na Similanach oraz kilka dni na imprezy i relaks w Phuket. Taka piguła dla każdego, kto chciałby spróbować życia na wybrzeżu Tajlandii.


Rejsy

The Junk

The Junk swoim wyglądem nie przypomina klasycznych statków do nurkowania, jednak doskonale wpisuje się w klimat Tajlandii. W swoim standardzie to doskonały balans między prostotą a przyjemnością podróży. W naszej opinii, otrzymujemy najlepszy stosunek jakości podróży do oferowanej ceny. 

Thailand Aggressor

Bardzo wygodny statek nurkowy, oferujący komfort podróżowania. Wykwalifikowana załoga i miła obsługa z pewnością uprzyjemni każdy rejs, a niezapomniane emocje związane z podwodnymi wojażami z pewnością na długo zostaną w pamięci każdego gościa.

The Phinisi

The Phinisi to jacht oferujący wszystko z czego znana jest flota Siren: wygoda podóży, świetnie prowadzone nurkowania, ergonomiczne kabiny i wspaniała atmosfera. Różnorodne trasy Tajlandii i Mjanma (Birmy) pozwalają każdemu wybrać coś dla siebie.


Bazy nurkowe

Sea Bees - Khao Lak

Tajlandia

Bazę wyróżnia niewątpliwa renoma, którą osiągnęli ciężką pracą, długoletnim doświadczeniem oraz przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa. Klientów obsługują wyłącznie doświadczeni instruktorzy i divemasterzy.

Sea Bees - Phuket

Tajlandia

Nie ma lepszego wyboru dla nurka podczas wakacji w Phuket. Baza posiada ponad 20 letnie doświadczenie, własne łodzie nurkowe i przykłada ogromną uwagę do bezpieczeństwa podczas nurkowania.