Najlepsze nurkowania

Raja Ampat Dive Lodge - Yenpapir Beach/ Mansuar Island

Indonezja - Papua i Moluki


Mały, przytulny ośrodek nurkowy, stanowiący korzystna alternatywę w stosunku do łodzi pływających w tym rejonie.


Mały, przytulny ośrodek nurkowy, stanowiący korzystna alternatywę w stosunku do łodzi pływających w tym rejonie.


Położenie

Mały ośrodek Raja Ampat Dive Lodge znajduje się na wyspie Manuar przy plaży Yenpapir. Stąd bardzo szybko można dotrzeć do pobliskich, znanych miejsc nurkowych. Transfer z Sorong trwa ok. 3 godzin i odbywa się na szybkiej łodzi. Stałym dniem transferowym jest piątek popołudniu. Przy złej pogodzie lub późnym przyjeździe bezpieczniej jest, aby transfer odbył się następnego dnia rano W tym wypadku pierwszy nocleg odbywa się w Sorong, bez utraty nurkowania. Przy powrocie wypływa się z ośrodka przed południem. Z reguły konieczny będzie nocleg w Sorong przed dalszą podróżą.


Wyposażenie

Raja Ampat Dive Lodge pozostaje pod indonezyjskim kierownictwem firmy Grand Komodo Tours. Firma ta już od wielu lat oferuje rejsy na swoich 5 łodziach po całej Indonezji, a w październiku 2009 roku wprowadziła także do oferty swój własny ośrodek nurkowy. Niewielki ośrodek oferuje gościom 5 bungalowów DBL i 10 pokoi gościnnych dla maksymalnie 20 nurków. Ośrodek położony jest wśród bujnej roślinności przy piaszczystej plaży. Wszystkie bungalowy są przytulnie urządzone, mają klimatyzację i wentylator, dwa podwójne łóżka lub jedno pojedyncze, łazienki wyłożone kafelkami i taras. W budynku głównym serwowane są posiłki. Jest tu także mała biblioteczka i bar. Organizowane są także wycieczki lądowe, szczególnie godna polecenia jest wycieczka na sąsiednia wyspę połączona z obserwacją ptaków.

 

Nurkowanie

Baza znajduje się bezpośrednio w ośrodku. Dziennie oferowanych jest do 4 nurkowań, indywidualnie planowanych i zorganizowanych w małych grupach. Doświadczeni nurkowie mogą nurkować z partnerem. Intro odbywa się w języku angielskim. Butle posiadają zawory typu INT, należy więc zabrać ze sobą adapter. Miejsca nurkowe Niezniszczone ogrody koralowe, strome ściany i niesamowita ilość ryb zachwycają w wodach Irian Jaya. Fani organizmów makro znajdą tu dla siebie prawdziwe El Dorado, m.in. koniki morskie, frog fish, mureny wstążkowe i wiele gatunków ślimaków nagoskrzelnych. Nurkowania są bardzo urozmaicone, poza wspaniałymi rejonami makro, możliwe są nurkowania w prądzie i spotkania z dużymi rybami. W pobliżu wyspy znajduje się Manta Point, gdzie podziwiać można wiele przedstawicieli tego gatunku.


Cena od: 1243 PLN

(1 noc w pokoju DBL z nurkowaniem, wyżywieniem FB, (przy pakiecie 7 nocy / 12 nurkowań))Cena od 01.01.2019 - 31.12.2020 od osoby:
4 noce w pokoju dwuosobowym, pakiet 9 nurkowań6380 PLN
5 nocy w pokoju dwuosobowym, pakiet 13 nurkowań7693 PLN
6 nocy w pokoju dwuosobowym, pakiet 17 nurkowań9002 PLN
7 nocy w pokoju DBL, pakiet 12 nurkowań8719 PLN
dodatkowa noc z 2 nurkowaniami1021 PLN
dodatkowa noc (od 15 noclegu) z 2 nurkowaniami978 PLN
7 nocy w pokoju DBL, pakiet 21 nurkowań10311 PLN
dodatkowa noc z 4 nurkowaniami1106 PLN
dodatkowa noc (od 15 noclegu) z 4 nurkowaniami1040 PLN

Cena za pokój SGL na zapytanie

Cena zawiera:
zakwaterowanie w pokoju DBL, wyżywienie FB, kawę, herbatę, wodę, pakiet nurkowań tygodniowy lub nurkowanie non-limit (do 4 nurkowań z łodzi dziennie) z butlą i balastem, transfer z/do Sorong

Dodatkowe opłaty:
Wstęp do Parku Narodowego Raja Ampat 359 PLN
Dodatkowe 1 nurkowanie (na miejscu)296 PLN

Stopover w Sorong:
1 noc w pokoju DBL, wyżywienie, transfery (konieczne w dniu przyjazdu i wyjazdu)326 PLN

Stopover w Manado:
1 noc w pokoju DBL, transfery (konieczne w dniu przyjazdu i wyjazdu)293 PLN
Nurkowanie

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Raja Ampat

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.

 

Halmahera

Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.

 

Ambon

Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.

 

Banda

Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.

 

Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.Kraj i ludzie

Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.

 

Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.Łodzie

Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, BatantaProgramy

W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.


Galeria

Pogoda i klimat

W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.

Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V


Powiązane ofertyBazy nurkowe

Raja Ampat Divers - Yenpapir Beach - Mansuar Island

Indonezja - Papua i Moluki

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferuje nurkowanie na najlepszych rafach rejonu.

22 213 18 31
od 1243 PLN