Najlepsze nurkowaniaRaja Ampat nurkowy klejnot Papui


   Raja Ampat

Morski ekosystem na Raja Ampat działa jak świetnie naoliwiona maszyna, dostarczając jednych z najlepszych nurkowań w Azji. Opiekuj się swoim silnikiem, a on zaopiekuje się Tobą. Sprawdzaj benzynę, olej, filtry i wodę regularnie i nie zapomnij by często oddawać go na serwis. Jest to rada, którą usłyszeć można od wielu mechaników, ale nie zdajemy sobie sprawy że mechaniczne potrzeby rafy koralowej są podobne. Światło słoneczne i plankton to benzyna i olej, a gąbki to filtry. Tylko obsługa serwisowa jest inna a stanowią ją ryby i małe stworzenia, które dbają o równowagę karmiąc się na algach i koralach oraz sprzątając szkodniki i pasożyty. Głównym elementem silników rafy koralowej są miękkie i twarde korale. Jeśli wyeliminuje się jeden z tych elementów, to rafa zacznie zanikać. Zwiększając zasoby energii spowodujemy wzrost i rozwój rafy.

Na Pacyfiku najlepszym przykładem świetnie działającej maszyny jest Raja Ampat. Ta grupa wysp, ma wszystko co potrzeba do sprawnego działania. Znajduje się na równiku, ma więc dostęp do dużej ilości słońca niezbędnego do odpowiedniego wzrostu korali, temperatura wody wynosi praktycznie przez cały rok 28ºC, a działanie ludzi prawie nieodczuwalne (mieszka tu jedynie ok. 48000 osób). Mieszają się tu prądy z Filipin, Maluku o Australii, przynosząc ze sobą duże ilości planktonu zasilającego rafę. Wyspy chronione są też przed tornadami przez Papuę. Więcej niż potrafisz sobie wyobrazić W 2002 roku znany biolog Charles Vernon pobił rekord ilości gatunków ryb zarejestrowanych podczas 1. nurkowania- 283. Jego towarzysz doliczył się 450 gatunków twardych korali. Co oznacza to dla przeciętnego nurka- jest po prostu wiele do zobaczenia. Indonezyjska nazwa Raja Ampat oznacza „Czterech Króli” i odnosi się do czterech głównych grup wysp- Salawati, Batanta, Waigeo, Misool. Mimo że jest tu ok. 15000 wysp, otwarty jest jedynie jeden ośrodek i kilka łodzi nurkowych.

    

Misool

Słynne wyspy Misool to grupa niezbyt gościnnych formacji wapiennych, powstałych miliony lat temu, podczas tektonicznych ruchów ziemi. Strome klify, skaliste iglice, ostre skały, nawet najtwardsze drzewo toczą ostrą walkę, by mieć gdzie zaczepić korzenie. Wiele mniejszych wysp zostało uformowanych niczym grzyby poprzez ciągłe uderzanie prądów. Jedyna świeża woda jaką można tu znaleźć pochodzi z opadów. Rybacy którzy wypływają na południe muszą zmierzyć się z bezkresnym morzem i brakiem dobrego miejsca do zacumowania. Ale ryby to lubią. Muszą walczyć jedynie ze swoimi naturalnymi wrogami. Silne prądy oznaczają spotkania z dużymi rybami. Rafa przepełniona jest kolorowymi miękkimi koralami.

Ktokolwiek nazwał Fiji światową stolicą miękkich korali, nigdy nie był na Misool. Gęsta dżungla miękkich korali zaczyna się już na głębokości 1 metra. Pomarańczowe miękkie korale, spotykane zazwyczaj poniżej 15 metra, znajdują się już na płytkiej wodzie. Ściana przypominająca słonecznik przepełniona jest żółtymi koralami. Następnie natykamy się na purpurowe, różowe i czerwone kaskady. Trudno narzekać tu na brak ryb. Wspaniałe duże ławice fusilier, surgeon, jack znajdują się przy drop off. To jakby oglądać jakiś dokument na Discovery Channel. Gdy prąd odpuszcza, pojawiają się kolejne widoki. Kolejne wspaniałe korale, ławice ryb i drapieżcy. Wszystko wygląda spokojnie ale z oddali słychać odgłos chrupania pochodzący od skorupiaków. Nad algami pojawił się żółw szylkretowy, jest on na liście zagrożonych gatunków, lecz mimo to w Indonezji poluje się na nie ze względu na mięso. Jednak tu na Misoolu jest w miarę bezpieczny, ale co będzie gdy zawędruje gdzie indziej? Kiedy nad tym rozmyślałam okazało się, że czas już wypłynąć na powierzchnię.

    

Batanta

   Wyspy w pobliżu Batanta nie są już takie niegościnne. Małe prymitywne wioski położone na plażach tuż przy lesie. Mała wyspa Wai w przeciwieństwie do Misoolu posiada wspaniałe ogrody twardych korali tuż przy brzegu. Ogromne ilości brain coral, kieszonki mushroom coral, półki plate coral otoczone są przez zielone coral trees i whip corals. Twarde korale nie występują tu jedynie w tradycyjnej brązowej barwie ale są również czerwone, niebieskie i pomarańczowe. Miłośnicy wraków z II wojny światowej odwiedzają Wai również ze względu na wrak samolotu P47B leżącego na głębokości 27 metrów. Jest to jeden z 7 samolotów zatopionych w pobliżu Wai- kolejny leży na 45 metrach, a trzeci trudno już odnaleźć w grubym pokryciu korali.

    

Gam i Waigeo

   Pożywienie dostarczane jest przez prądy bogate w plankton. Pomiędzy wyspami Gam i Waigeo występuje stały prąd. Znany jako Passage prąd przypomina brązową rzekę przebiegającą wzdłuż klifów. Parrotfish, goatfish, krewetki pływają wśród grogoniii i stony corals. W spokojnych wodach w zatokach, archer fish polują korali na owady docierające tam z dżungli. W pobliżu ośrodka Kri Eco Resort znajduje się najwięcej dbających o rafę mechaników, w tym rybki rafowe, ślimaki i cephalopods. Sardine Reef nie zawdzięcza swojej nazwy sardynkom ale temu, że wszystko upchane tu jest niczym w puszce. Mikes point znany jest ogromnych ilości sweetlips, na Mioskon jest wszystkiego po trochu- od twardych i miękkich korali przez pygmy seahorse aż do trevally. Przy odpowiednim pływach Cape Kri wręcz tętni życiem. Duże ławice surgeon fish blokuja światło słoneczne i poruszają się wzdłuż rafy. Wytrawny przewodnik z łatwością dostrzega małe stworzonka i odwraca naszą uwagę od pięknych barakud. Tym razem wynalazł wspaniałego pygmy seahorse, który przemieszcza się między hydroidami. Jednak zachowanie większych ryb znowu przyciąga moją uwagę, mam okazję podziwiać jak blue striped cleaner wrasse zajmuje się czyszczeniem jeden z barakud, podczas gdy trzy pozostałe czekają spokojnie w kolejce. Jednak najpiękniejszymi mechanikami na Raja Ampat są manty. Na Manta Point prądy opływają płytką rafę, jest to idealne miejsce do zatrzymania się i podziwiania tych pełnych gracji stworzeń. Podczas naszej wizyty w tym miejscu naliczyliśmy około 25 mant. Gdy oczekiwały na swoją kolej pokazywały swój wspaniały balet- z gracją poruszając się przez ocean. Raja Ampat to idealne miejsce do podziwiania tętniącego życiem oceanu. Naukowcy podsumowali swoje badania w 2002 roku wpisując to miejsce na listę Światowego Dziedzictwa. I nie pozostaje nam nic innego jak zgodzić się z ich decyzją.

    

   Przeczytaj artykuł: 10 Najlepszych Nurkowań Wszechczasów - miejsca w których musisz koniecznie zanurkować raz w życiu

    

W ofercie Najlepszych Nurkowań znajdziesz kilka łodzi zawierających w grafikach RAJA AMPAT. 

SZUKAJ TERMINU    


Powiązane ofertyHotele

Misool Eco Resort - Raja Ampat

Indonezja - Papua i Moluki

Pięknie położony, ekskluzywny ośrodek, w którym dużą wagę przykłada się do ochrony środowiska. Dla gości przygotowano wille zapewniające maksimum prywatności.

Raja4Divers - Pef Island

Indonezja - Papua i Moluki

Ekskluzywny, niewielki ośrodek pod europejskim profesjonalnym zarządem, który ani trochę nie stracił rodzinnego klimatu. Jest to wyjątkowe miejsce z niezapomnianymi miejsami nurkowymi w okolicznościach dziewiczej natury. 

Raja Ampat Dive Lodge - Yenpapir Beach/ Mansuar Island

Indonezja - Papua i Moluki

Mały, przytulny ośrodek nurkowy, stanowiący korzystna alternatywę w stosunku do łodzi pływających w tym rejonie.


Rejsy

Samambaia

Łódź o wysokim standardzie z niezwykle przyjaznymi ludźmi opiekującymi się gośćmi podczas rejsu. Pyszne jedzenie i trasy rejsów pokrywające najlepsze miejsca nurkowe Raja Ampat, Morze Banda, Komodo i Alor w Indonezji to najlepszy wybór na Twoje wakacje.

Indo Siren

Indo Siren będzie najlepszym wyborem dla nurków skoncentrowanych na spędzeniu jak największej części dnia pod wodą. Jest to idealny wybór dla fotografów podwodnych.

Indo Aggressor

Komfortowy statek nurkowy z dużą ilością miejsca, miłą załogą, bardzo dobrym jedzeniem i zachwycającą obsługą.

Pindito

Wysoki standard pozostającej pod szwajcarskim kierownictwem łodzi, przyjazna załoga, doskonałe jedzenie, pierwszorzędne miejsca nurkowe gwarantują niezapomniany urlop. Rejsy na Pindito to od lat nasza ulubiona oferta.