Najlepsze nurkowaniaArktyka program rejsu: Spitsbergen


Svalbard (Spitsbergen)

Uwaga Przebieg rejsu podany jest przykładowo. Program może się różnić w zależności od pokrywy lodowej I warunków pogodowych.

Dzień 1. Przylot do Longyearbyen, administracyjnej stolicy archipelagu Spitsbergenu, którego największą wyspą jest Zachodni Spitsbergen. Przed odpłynięciem statku istnieje możliwość zwiedzenia tego górniczego miasta, w którym warto zobaczyć kościół i Muzeum Polarne, natomiast w okolicy Lonyearbyen zarejestrowano ponad 100 różnych gatunków roślin. Wieczorem statek rusza w swój rejs.

Dzień 2. Kierując się na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża dotrzemy rano do Krossfjorden, gdzie wsiądziemy na Zodiaki by udać się na rejs wzdłuż wyrzeźbionego frontu lodowca z 14 lipca. Na zaskakująca zielonych zboczach przy lodowcu występujące dużo kolorowych kwiatów podczas gdy Kittiwakes i nurzyki polarne wiją swoje gniazdka na pobliskich klifach. Mamy też duże szanse na spotkanie z lisami polarnymi patrolującymi klify w poszukiwaniu pechowych piskląt, które wypadną z gniazda oraz fokami wąsatymi pływającymi po przepięknych fiordach. Po południu popłyniemy do Ny Alesund, najbardziej wysuniętej na północ osady na świecie. Kiedyś wioska górnicza- obsługiwana przez linie kolejowe, które nadal można zobaczyć, obecnie stała się centrum badawczym. W pobliżu wioski jest miejsce, gdzie na łowy przylatują bernikle białolice, gęsi krótkodziobe oraz rybitwy popielate. Goście zainteresowani historią wypraw badawczych mogą udać się na spacer do masztu używanego przez Amundsena i Nobile do kotwiczenia sterowca Norge w 1926 roku oraz sterowca Italia używanego przez Nobile w 1928 roku przed przelotem na biegun północny.

Dzień 3. W pobliżu wejścia do Liefdefjorden zejdziemy na brzeg na spacer po wyspie Andoya. Mieszka tu wiele edredonów i gęsi krótkodziobych, a czasami pojawiają się także turkany. Kiedy wpłyniemy do Liefdefjorden, będziemy żeglować w pobliżu czoła lodowca Monaco. Wody przy czole lodowce są ulubionym miejscem znajdowania pożywienia dla tysięcy kittiwakes, a czasem również dla niedźwiedzi polarnych.

Dzień 4. Dzisiaj dotrzemy do najbardziej wysuniętego na północ punktu naszej wyprawy- Phippsoya, na Ziemi Północno- Wschodniej. Miejsce to leży na 81ºN szerokości geograficznej, jedynie 540 mili od Bieguna Północnego. Region ten zamieszkują niedźwiedzie polarne, mewy modrodziobe i mewy różowe. Spędzimy tu kilka godzin obserwując wspaniały krajobraz zanim rozpoczniemy nasz rejs na południe.

Dzień 5. Dzisiaj odwiedzimy wyspę Laagoya z przepiękną laguną, gdzie spotkać można ogromne stada morsów. Mieszkają tu również mewy obrożne. Na Fiordzie Sorg spotkać możemy kolejne morsy, zbierające się w pobliżu grobów wielorybników z XVII wieku. Podczas spaceru możemy się także natknąć na pardwy górskie.

Dzień 6. Dzisiaj popłyniemy do cieśniny Hinlopen, miejsca gdzie mieszkają foki wąsate, niedźwiedzie polarne, mewy modrodziobe i foki obrączkowane. Na naszych Zodiakach płynąć będziemy przez kry lodowe na Lomfjordshalvoya i odkrywać klify Alkefjellet z tysiącami nurzyków polarnych. We wschodniej części cieśniny Hinlopen spróbujemy zejść na ląd na Palanderbukta lub Ziemi Północno- Wschodniej, gdzie spotkamy renifery, mewy modrodziobe, morsy i gęsi krótkodziobe. Dzień 7. W pobliżu Torrelneset podziwiać będziemy pustynię polarną na Ziemi Północno- Wschodniej, obok której znajduje się trzecia co do wielkości pokrywa lodowa docierającego do pobliskiego morza. Przespacerujemy się po pięknym wybrzeżu pokrytym skałami, wyrzeźbionymi przez fale przez tysiące lat. Możemy spotkać podczas naszego rejsu morsy. Płynąc na południe od Ziemi Północno- Wschodniej mamy duże szanse na spotkanie z wielorybami grenlandzkimi.

Dzień 8. W Freemansundet planujemy zatrzymać się na Sundneset na wyspie Barentsoya, by obejrzeć stare traperskie chatki i udamy się na orzeźwiający spacer przez tundrę w poszukiwaniu Spitsbergen Reindeer i bernikli białolicych. Następnie popłyniemy na południe do Diskobukta na zachodniej stronie Edgeoya. Po rejsie na Zodiaku przez płytką zatokę, wylądujemy na plaży wypełnionej kośćmi wielorybów i pniami drzew, które dotarły tutaj z Syberii. Możemy również wejść na górę wąskiego wąwozu zamieszkanego przez kittiwakes, nurniki i mewy blade. Podczas sezonu lęgowego klify patrolowane są przez lisy polarne i niedźwiedzie polarne, szukające młodych ptaków, które wypadły z gniazd.

Dzień 9. Zaczynamy dzień od spokojnego rejsu przez fiordów Hornsund w południowej części Spitsbergenu, ciesząc oczy pięknymi górskimi szczytami. Hornsundtind wyrasta na wysokość 1431 metrów, zaś Bauten pokazuje dlaczego badacze holenderscy nadali temu miejscu nazwę „Spitsbergen”- spiczaste góry tej wyspie. W okolicy znajduje się 14 wspaniałych lodowców i mamy duże szanse na spotkanie z fokami i niedźwiedziami polarnymi. Możliwa jest wizyta w polskiej stacji badawczej gdzie przyjacielska załoga wtajemniczy nas w projekty badawcze. Znajdujące się za stacja góry są domem dla tysięcy alczyków.

Dzień 10. Dzisiaj wylądujemy na Ahlstrandhalvoya u wejścia do Van Keulenfjorden. Znajdują się tu szkielety białuch (małych waleni), które pozostały po XIX wiecznych polowaniach, jako dowód na konsekwencje bezmyślnych działań. Na szczęście białuchy nie wyginęły i nadal można je spotkać w niektórych miejscach. Gdy kierować się będziemy do czoła fiordu, zobaczymy wspaniałą tundrę i renifery.

Dzień 11. Powrót do Longyearbyen I transfer na lotnisko. Uwaga Przy dobrym warunkach lodowych istnieje szansa, że popłyniemy wzdłuż Ziemi Północno- Wschodniej mijając Nordkapp i odwiedzając Kvitoya (zamiast płynąć przez Cieśninę Hinlopen), miejsce gdzie zaginął szwedzki badacz Andree. Teren między Kong Karls Land a Edgeoya oferuje duże szanse na obserwowanie wieloryba grenlandzkiego. Uwaga Szanse że uda nam się w całości opłynąć Spitsbergen (w oparciu o nasze doświadczenia od 1992 do 2008 roku) można ocenić na: 20 % w pierwszej połowie lipca, 55% w drugiej połowie lipca, 90% w pierwszej połowie sierpnia oraz 95% w drugiej połowie sierpnia. Jeżeli nie uda nam się zrobić pełnego okrążenia skoncentrujemy się na zwiedzaniu północno- wschodniej lub południowo- wschodniej części Spitsbergena.

 

Czytaj więcej:

> Antarktyda i Arktyka - opis regionu

> Rejsy nurkowe na Antarktydzie i Arktyce


Powiązane ofertyRejsy

Plancius

Arktyka i Antarktyda

Bardzo interesujący rejs wśród wspaniałych krajobrazów i z interesującymi nurkowaniami.