Najlepsze nurkowaniaAntarktyda program rejsu Falklandy - South Georgia- Półwysep Antarktyczny


Dzień 1. Po południu zaokrętowanie w Ushuaia na Ziemi Ognistej w Argentynie, najbardziej na południe wysuniętym mieście na świecie, położonym w cieniu Andów nad wybrzeżem Kanału Beagle. Przepłynięcie tym kanałem wśród niezwykłej scenerii.

Dzień 2. Na morzu wśród wielu gatunków albatrosów, nawałnikowatych, shearwaters i nurc.

Dzień 3. Typowy rozkład rejsu opisany jest poniżej. Ostateczną decyzję o jego przebiegu, w zależności od warunków pogodowych i na morzu, podejmuje szef ekspedycji. Na Falklandach planujemy spędzić cały dzień w fascynującej zachodniej części archipelagu. Spacer wybrzeżem wyspy Carcass zapewni nam wspaniałe widoki na pingwiny białobrewe i magellańskie. Możliwe spotkania z kaczkowatymi i ślepowronami. Dodatkowo na Saunders istnieje możliwość obserwowania pingwinów skalnych, albatrosów czarnobrewych i kormoranów niebieskookich.

Dzień 4. W Stanley, stolicy Falklandów, możemy poznać prawdziwą miejscową kulturę stanowiącą połączenie południowo- amerykańskiego i wiktoriańskiego czaru. W okolicy spotkać można wiele pozostawionych żaglowców sprzed wieku.

Dzień 5 I 6 Na morzu, w drodze do Południowej Georgii wpłyniemy na wody koła antarktycznego, gdzie temperatura spada do 10°C w ciągu zaledwie kilku godzin. Można tu zobaczyć albatrosy, shearwaters, petrels, prions i wydrzyki.

Dzień 7. do 10. W Południowej Georgii odwiedzimy Zatokę Elsehul znaną z licznych fok, następnie skierujemy się do Zatoki Right Whale, Salisbury Plain, Gold Harbour i Zatoki Cooper by podziwiać niesamowite krajobrazy oraz zwierzęta: renifery, słonie morskie, pingwiny królewskie i pingwiny złotoczube. W Zatoce Fortuna spróbujemy podążyć śladem wielkiego brytyjskiego odkrywcy Ernesta Shackletona aż do Zatoki Strmness. W Grytviken zobaczymy porzuconą wioskę wielorybników, w której rządzą pingwiny królewskie i foki. Znajduje się tu także Muzeum Historii Wielorybnictwa oraz grób Shackletona. Na Wyspie Prion zobaczymy wędrowne albatrosy.

 

Dzień 11. Na morzu, za statkiem podążają ogromne ilości ptaków morskich. W niektórych miejscach natkniemy się na kry lodowe I wybrzeża, na których występują takie gatunki jak Maccormick Skua, Snow Petrel i pingwiny cesarskie.

 

Dzień 12. Planujemy zwiedzić stację Orcadas, argentyńską bazę położoną na Orkadach Południowych. Przyjacielski personel oprowadzi nas po bazie i pokaże wspaniałe widoki na okoliczny lodowiec. Dzień. 13 Na morzu.

Dzień 14. do 16. Popłyniemy do Morza Weddell’a. Wielkie góry lodowe otaczają wschodnią część Półwyspu Antarktycznego. Planujemy odwiedzić Wyspę Paulet zamieszkana przez miliony pingwinów białookich, na której znajdują się pozostałości po ekspedycji Nordenskiöld. W Brown Bluff postawimy nasze stopy na kontynencie. Na Wyspie Zwodniczej postaramy się wylądować na Baily Head, która jest domem dla kolonii pingwinów maskowych. Wyspa sama w sobie jest kraterem otwierającym się w stronę morza I tworzącym naturalny port dla statków. Znaleźć tu można gorące źródła, opuszczoną stację wielorybników, tysiące Cape Pigeons I Dominican Gulls, South Polar Skuas I Antartic Terns. W ruinach stacji w Zatoce Wielorybów gnieżdżą się Wilson’s Storm Petrels i Black- bellied Storm Petrels. Dobrzy piechurzy będą mieli okazję przejść z Baily Head krawędzią krateru do Zatoki Wielorybów, podczas gdy statek przepłynie przez Neptune’s Bellow. Po południu wylądujemy na Half Moon Island w Archipelagu Szetlandów Południowych, gdzie podziwiać można słonie morskie, foki Weddella, Fur Seals oraz pingwiny maskowe, Blue-eyed Shags, oceaniki żółtopłetwe, Kelp Gulls, pachwodzioby białe, Antarctic Terns i wydrzyki W trakcie podróży na zachód dotrzemy do Wyspy Cuverville, bardzo stromej wyspy położonej wśród gór Półwyspu Antarktycznego. Znajduje się tu duże stada pingwinów białobrewych i wydrzyków. Jeżeli czas I warunki pozwolą postaramy się popłynąć dalej na południe do Neko Harbour w Zatoce Andvord oraz przez Zatokę Paradise pełną gór lodowych i głęboko wciętych fiordów, gdzie spotkać można ogromne wieloryby. Będziemy mieli okazję popływać na zodiakach wśród gór lodowych i fiordów.

Dzień 17.-18. Podczas naszej podróży na północ przez Cieśninę Drake’a będziemy mogli podziwiać wiele gatunków ptaków morskich.

Dzień 19. Rano przypłynięcie do Ushuaia I wykwaterowanie.

Czytaj więcej:

> Antarktyda i Arktyka - opis regionu

> Rejsy nurkowe na Antarktydzie i Arktyce