Najlepsze nurkowaniaWyspa Kokosowa: Podwodne tajemnice Wyspy Skarbów


Wyspa Kokosowa

Wyspa Kokosowa (po hiszp. Isla del Coco) to wyspa położona u wybrzeży Kostaryki. Stanowi dystrykt 11 kantonu Puntarenas. Jest to jeden z parków narodowych Kostaryki. Wyspa uwielbiana jest przez nurków ze względu na niezwykłe okazy zamieszkujące wody ją obmywające. Zaliczyć do nich można, m.in. rekiny młoty, płaszczki i delfiny. Bardzo wilgotny, oceaniczny klimat zapewnia wyspie wyjątkowy charakter, którego nie można porównać ani z wyspami Galapagos, ani innymi położonymi w rejonie wyspami (Coiba, Malpelo). Wyspa Kokosowa stała się parkiem narodowym w 1978 roku i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Została również kandydatem do tytułu jednego z 7 nowych cudów przyrody i w 2009 roku zajmowała 2. miejsce w kategorii wysp. Jedynymi osobami mogącymi mieszkać na Wyspie Kokosowej są parkowi strażnicy, którzy zbudowali dwa obozy (jeden w Zatoce Chatham). Turyści i załogi statków są wpuszczani na wyspę jedynie za pozwoleniem strażników, jednak nie wolno im rozbijać obozu, nocować na lądzie, ani zbierać roślin czy minerałów. Wyspa ma nieregularne wybrzeże, co utrudnia określenie jej wielkości, ale szacuje się że jest to 8 na 3 km. Powstała podczas piętrzenia się wulkanu ok. 2,5 mln lat temu i składa się z bazaltu i lawy. Najwyższym szczytem jest Cerro Yglesisas wznoszący się na wysokość 634 metrów. Stojąc na szczycie możemy rozkoszować się wspaniałym widokiem na dwie duże zatoki, w których można spokojnie zakotwiczyć oraz piaszczyste plaże: Chatham położona jest w północno- wschodniej części, zaś Water Bay w północno- zachodniej. Wokół Wyspy Kokosowej rozrzucone jest wiele małych bazaltowych skał i wysepek, z których największa to Isla Manuelita (wcześniej Nuez).

 

Historia

Historia Wyspy Kokosowej pełna jest opowieści o piratach i odkrywcach. Położenie wyspy na szlaku handlowym wzdłuż wschodniej części wybrzeża łączącego Ameryki dawało wielokrotnie możliwość przypadkowym odwiedzinom kiedy to statki zboczyły z wcześniej wybranego kursu. Ślady tego są wszędzie. Można je znaleźć w archiwach należących do Hiszpanii i Anglii jak i na samej Wyspie Kokosowej.

 

Przez 4 stulecia żeglarze i żądni przygód podróżnicy zostawiali ślady w licznych skałach wzdłuż plaży w Zatoce Chatham. Portugalski kapitan Juan Cabezas uważany jest za pierwszą osobę, która pozostawiła pisemny ślad o wyspie w 1526 roku, ale nadal nie rozwiązano zagadki, czy wyspa była znana wcześniej czy też Cabezasa należy uznać za jej odkrywcę. W 1685 roku piraci dowodzeni przez kapitana Edwarda Davisa złupili miasto Leon w Nikaragui. Wybrali Wyspę Kokosową na miejsce gdzie ukryli swoje skarby i przez następne stulecia była to kryjówka dla wielu piratów. Skarby z miasta Leon zostały podobno zakopane w Zatoce Chatham ale nadal nie wyjaśniono czy zostały one odkopane czy też nadal tam spoczywają. Najbardziej wartościowym łupem, który miał być zakopany na wyspie jest bajeczny Skarb Limy. Zgodnie z legendą, w 1821 roku Kapitanowi Thompsonowi powierzono zgromadzone w ciągu 10 lat bogactwo z Ameryki Południowej. Miał zaopiekować się tym, należącym do hiszpańskiego króla, majątkiem na czas walk toczonych na kontynencie, a następnie zwrócić skarb prawowitemu właścicielowi. Na statku znajdowali się zaufani strażnicy królewscy. Jednak pokusa okazała się zbyt silna. Thompson i jego załoga pozbyli się strażników i przejęli skarb. Thompson wybrał Wyspę Kokosową na miejsce ukrycia skarbu, szacowanego na dzisiejsze standardy na wysokość 300 mln USD. Thompson został później schwytany, jednak skarbu nigdy nie odnaleziono. W XVIII w. Piractwo było bardzo lukratywnym zajęciem, jednak nikt nie odniósł większego sukcesu niż Benito „Bloddy Sword” Bonito. Po łupieniu na wodach Atlantyku, ścigany przez Brytyjczyków przeniósł się na Pacyfik i grasował między Meksykiem a Chile. Hiszpańska obrona była zdecydowanie słabsza niż na kontynencie europejskim. Udało mu się ukraść wiele złota i biżuterii, miał jednak jeden problem- gdzie ukryć swój skarb? W 1865 roku wybór padł na Wyspę Kokosową, którą Bonito uczynił swoją bazą wypadową.

 

Przez lata wielu poszukiwaczy skarbów przeczesywało Wyspę Kokosową jednak bez sukcesów. Najbardziej znanym był August Gissler który stał się współwłaścicielem wyspy i przez 19 lat wydał tysiące dolarów na poszukiwania. Te historie o piratach i zakopywanych skarbach stały się inspiracją dla książki Roberta Louisa Stevensona “Wyspa Skarbów”. Dzięki tej książce legenda Wyspy Kokosowej nadal żyje, fascynuje i inspiruje, czego świetnym przykładem jest decyzja Michaela Crichtona i Stevena Spielberga o nakręceniu na wyspie filmu “Jurrasic Park”. Zawiązano wiele spółek, które używały najlepszego z osiągalnych sprzętów, by odnaleźć skarby. Jednak wszystko na nic. Jest całkiem prawdopodobne że na poszukiwania skarbu wydano więcej niż ten skarb jest wart. Naliczono około 500 wypraw badawczych o różnych rozmiarach i stopniu zaangażowania, które musiały odejść z kwitkiem. Mimo tego ciągle planowane są kolejne poszukiwania. Cały czas znajduje się ktoś, kto liczy że będzie miał więcej szczęścia niż jego poprzednicy. Jedna rzecz nie pozostawia wątpliwości: największym skarbem Wyspy Kokosowej jest jej niezwykłe piękno i podwodne życie.

 

 

Różnorodność życia 

Wśród wielu różnych cech Wyspy Kokosowej nie wolno zapomnieć o różnorodności biologicznej. Wody oblewające wyspę pełne są życia: rekinów (white tip reef sharks), rekinów młotów, a także delfinów, mant, płaszczek (marble ray), muren (giant moray eels), żaglic, a czasami także zawitają tu rekiny wielorybie. Dodatkowo spotkać można ostroboki, tuńczyki, rekiny jedwabiste, żarłacze białobrzegie (silver tip shark), marliny, strzępiele, żółwie zielone i ośmiornice. Wyspa Kokosowa jest domem dla co najmniej 27 endemicznych gatunków ryb, w tym plataks (red-lipped batfish). Na lądzie wiele gatunków to endemity: rośliny i ptaki, m.in. Kukułki z Wyspy Kokosowej, łuszczaki i jedwabniczki. Znaleziono tu 362 gatunki owadów (z czego 64 endemicznych) i 2 gatunki endemicznych gadów. W rzekach spotkać można niezwykłe gatunki ryb. Ze względu na swoje położenie i duże zasoby wody pitnej, Wyspa Kokosowa była ulubionym przystankiem i schronem dla piratów, wielorybników i żeglarzy. Wcześni goście odwiedzający wyspę przywieźli świnie jako samo odradzające się źródło mięsa. Do tej pory można tu spotkać świnie i jelenie, ku wielkiemu niezadowoleniu zamieszkujących wyspę ptaków. Te przywiezione przez ludzi zwierzęta sieją spustoszenie doprowadzając swoim kopaniem do zniszczenia roślinności a co za tym idzie erozji ziemi.

 

Klimat

Na Wyspie Kokosowej średnie roczne opady wynoszą ponad 6000 mm, co skutkuje niesamowitą bujnością roślinności. W czasie pory deszczowej można tu naliczyć 70 wodospadów. Wyspę porasta bujny las deszczowy, często unoszą się tutaj mgły. Jest to rzadkie zjawisko jak na tak małą wyspę a spowodowane jest charakterystyczną topografią, licznymi opadami deszczu i dużą ilością zgromadzonej na wyspie wody. Ten niezwykły ekosystem jest unikalny dla Wyspy Kokosowej. Obfite opady deszczu powodują osuwiska, co ma niebagatelny wpływ na nieregularną topografię. Najlepszym okresem na odwiedzenie wyspy jest grudzień kiedy to opady deszczu są najmniejsze a pod wodą panują dobre warunki do podziwiania rekinów i płaszczek.

 

Nurkowanie wokół Wyspy Kokosowej

Ten malutki wydawać się by mogło punkt na mapie to pierwszej klasy miejsce nurkowe. Dostać się tu można tylko z łodzi safaryjnej, nie ma tu możliwości nocowania na wyspie; należy wybrać dokładnie łódkę na której będziemy płynąć bowiem potrzebujemy pełnego jednego dnia by dopłynąć do Wyspy Kokosowej. To oddalenie od lądu jest największym atutem podwodnym „Kokosa”. W wodach wokół podwodnego szczytu jakim jest Wyspa Kokosowa koncentruje się życie ryb oceanicznych, ogromne stada ostroboków, kranaksów zbierają się w ogromne ławice. Ryby zbierają się czasem w kuliste ławice zwane baitballs. Takim skupiskom ryb towarzyszą żaglice, rekiny, barakudy które upatrują doskonałej okazji na posiłek. Ławice te łatwo zobaczyć ze statku bowiem towarzyszy temu duża ilość ptaków które uwijają się wokół powierzchni wody polując na ryby. Jest to naprawdę niesamowite przeżycie i warto zanurkować lub posnurkować przy takiej ławicy. Ale Kokos to tak naprawdę królestwo rekinów, jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie możemy bez większych problemów obserwować rekiny. Dominują rekiny białobrzegie oraz rekiny młoty.

 

Ochrona przyrody

Organizacje ekologiczne próbują cały czas wymusić na rządzie Kostaryki dokładniejszą ochronę tego unikalnego ekosystemu, jednakże fundusze w postaci 133 USD opłat parkowych uiszczanych przez 1250 odwiedzających ludzi rocznie nie starczają na zabezpieczenie wyspy przed kłusownikami. Pamiętajmy o tym, że zamawiając w restauracji zupę z płetwy rekina przyczyniamy się do trzebienia tych cudownych drapieżników w wodach wokół Galapagos, Wyspy Kokosowej czy Malpelo.

 

Miejsca nurkowe Wypa Kokosowa

 

Manuelta Outside

Głębokość: 18-39 m

Życie morskie: rekiny młoty white i black tip reef sharks, orlenie, mant, yellow fin tuna, żółwie, ostroboki

Opis: Kilka cleaning station jest główną zaletą oceanicznej części Manuelita. Stopniowo opadające zbocze składa się z wielu dużych bloków skalnych za którymi nurkowie mogą się łatwo ukryć, by podziwiać rekiny młoty. Większość atrakcji znajduje się na głębokości 18-39 metrów.

 

Manuelta Inside

Głębokość: 6-21 metrów

Życie morskie: white tip i black tip reef sharks, manty, orlenie, żółwie, mureny

Opis: Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc położonych przy spokojnych wodach zatoki Chatham. Ponieważ obszar ten jest dosyć osłonięty występują tu jedynie słabe prądy. Na głębokości 6 do 21 metrów znajduje się piękny ogród. Jest to prawdziwy raj dla fotografów makro. Można tu zobaczyć niezliczone ryby, homary, twarde korale. Również duże ryby pojawiają się tu często, w tym rekiny młoty, white tip i black tip reef sharks. Jest to także wspaniałe miejsce na nurkowanie nocne ze względu na wychodzące na żer white tip reef sharks.

 

Silverado

Głębokość: 10-12 metrów

Życie morskie: silver tips

Opis: Silverado to jedyna na Wyspie Kokosowej cleaning station dla silvertip ref sharks. Spotkanie z tymi rekinami jest pewne na 99%. Gdyby jednak szczęście nie dopisało warto przyjrzeć się dokładniej rafie. Występują tu jawfish, rosy- lipped baitfish, starfish, snake eels, mantis shrimp i wiele innych rybek rafowych.

 

Bajo alcyone  

Głębokość: 27-36 metrów

Życie morskie: rekiny młoty, white tip i black tip reef sharks, rekiny wielorybie, orlenie, manty, żółwie, yellow fin tuna, silk sharks, sailfish, wahoos i delfiny

Opis: To legendarne miejsce jest prawdopodobnie jednym z najlepszych nurkowisk na całym świecie. Nie ma słów, które mogą je opisać- trzeba to zobaczyć na własne oczy

 

Submerged rock

Głębokość: 27-36 metrów

Życie morskie: rekiny młoty, white tip i black tip reef sharks, orlenie, manty, żółwie, yellow fin tuna, silk sharks, sailfish, wahoos i delfiny

Opis: Kolejne legendarne miejsce należące do najlepszych na świecie, warte obejrzenia ze względu na różnorodność dużych stworzeń jaka tu występuje

 

Bait Ball

Głębokość: 0-6 metrów

Życie morskie: green jacks, yellowtail grunts, rainbow runner, silky sharks, black tip reef sharks, delfiny i tuńczyki

Opis: Nurkowie mogą tu być świadkami fenomenalnego wydarzenia: małe bait fish szukającego schronienia przed drapieżcami formują srebrną ruchomą kulę. Próbują w ten sposób zmylić napastnika. W środku kuli można znaleźć wiele gatunków bait fish a wokół wielu drapieżców. Czasami plataksy znajdują się w pułapce między powierzchnią a napastnikami. Wtedy do akcji wchodzą także ptaki próbujące upolować smakowity kąsek.

 

Big Dos Amigos

Głębokość: 18-36 metrów

Życie morskie: white tip reef sharks, marble rays, rekiny młoty i mobula rays

Opis: Dos Amigos Grande to największa, wysunięta na południe skała na Wyspie Kokosowej. Majestatyczny łuk sięgający od 8 metrów do piaszczystego dna położonego na 36 metrach jest największą atrakcją tego miejsca i stanowi schronienie dla homarów, snappers i wielu innych kolorowych stworzeń. Warto zabrać ze sobą latarkę, by nie przeoczyć żadnego pięknego fragmentu.

 

Punta Maria

Głębokość: 24-36 metrów

Życie morskie: rekiny młoty, white, black i silver tip reef sharks, marble rays, ośmiornice

Opis: Punta Maria wznosi się z dużej głębokości na 28 metrów gdzie znajduje się główna skała z dwoma pinaklami. Miejsce to można odwiedzić jedynie przy odpowiednich prądach. Jest to cleaning station dla rekinów młotów oraz marble rays i white tip reef sharks.

 

Dirty Rock

Głębokość: 6-39 metrów

Życie morskie: rekiny młoty, white tip i black tip reef sharks, marble rays, orlenie, mobula rays, ostroboki i żółwie

Opis: Dirty Rock to jeden z głównych powodów, dla którego nurkowe wracają na Wyspę Kokosową. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych formacji skalnych pełnej różnorodnego życia.

 

 

Mam nadzieję, że udało mi się obudzić w Was duszę odkrywcy i niedługo spotkamy się na Wyspie Kokosowej próbując odkryć jej wszystkie tajemnice.

 

 

Anna Maciejewska (Najlepsze Nurkowania)


Powiązane ofertyRejsy

Okeanos Aggressor II

Kostaryka/Wyspa Kokosowa

Bardzo wygodny statek nurkowy ze świetną załogą  dobrym stosunkiem ceny, Oferowane są safari nurkowe w kierunku Wyspy Kokosowej oraz Cano Island.

Okeanos Aggressor I

Kostaryka/Wyspa Kokosowa

Zapewniamy niezapomniane nurkowania. Wyspa Kokosowa jest jednym z najlepszych miejsc dla amatorów wielkich ryb. Wyprawy nie są jednak przeznaczone dla nurków początkujących.

Argo

Kostaryka/Wyspa Kokosowa

Argo is a great dive boat. It has a DeepSea bathyscaphe that allows immersing to a depth of up to 300m.

Sea Hunter

Kostaryka/Wyspa Kokosowa

Zapewniamy niezapomniane nurkowania. Wyspa Kokosowa jest jednym z najlepszych miejsc dla amatorów wielkich ryb. Wyprawy nie są jednak przeznaczone dla nurków początkujących.

DeepSee - Łódź podwodna

Kostaryka/Wyspa Kokosowa

Wspaniała okazja dla każdego aby zanurzyć się na głębokości nieosiagalne w żadnym innym zakątku świata.