Najlepsze nurkowania

EGIPT: North & SS Turkia - termin z Polakami

Egipt - Hurghada | 27.09.2018 - 04.10.2018


Dla miłośników nurkowań wrakowych ten rejs będzie idealną okazją do zaliczenia tych najlepszych z najlepszych wraków Morza Czerwonego plus zdobycie jednego ze "świeższych" wraków SS Turkia w Cieśninie Suez. 


Opis

trasa: Północ & SS Turkia

27.09 - 04.10.2018

ostatnie 4 wolne miejsca w grupie

rezerwacja biuro@nurkowania.pl

 

Zapraszamy na wyjątkowy rejs po Morzu Czerwonym, który obejmuje najbardziej słynne wraki i rafy północy a także świeżo odnalezione SS Turkia oraz Birchwood II w Kanale Sueskim.

Jeśli jesteś miłośnikiem "zatopionej blachy" to trasa "Północ & Wraki" jest stworzona dla Ciebie. Głównymi punktami trasy są nurkowania na SS Turkia, Birchwood II, Thistlegormie ale różnorodność ryb i korali bę

dzie również intensywnie rywalizowała o uwagę nurków.


Początek rejsu to głównie spotkanie z delfinami w Shaab El

 Erg, wraki rafy Abu Nuhas (Carnatic, Chrisoula K. Ghiannis D).

Następnie trasa wiedzie ku północy i dociera do Cieśniny Suez gdzie zanurkujesz na niedawno odnalezionym wraku SS Turkia. Wrak ten zatonął w maju 1941, po tym jak w ładowni wybuchł pożar, którego załoga nie była w stanie stłumić.  Obecnie statek spoczywa pionowo na głębokości od 10 do 24m więc jest to idealny wrak na początek przygody z nurkowaniem na wrakach nawet dla osób nurkujących rekreacyjnie. Statek posiada spory ładunek od opon, prze skrzynie, pojady, po ładunki wybuchowe. Widoczność pod wodą w cieśninie jest nieznacznie niższa niż w innych miejscach Morza Czerwonego ponieważ sama cieśnina ma zaledwie 60m głębokości i kursuje tu wiele statków. Nie mniej jednak statek jest zachowany w bardzo dobrym stanie i będziesz miał szanse zobaczyć go w całej okazałości.

W maju 2015 roku załoga Seawolf odnalazła kolejny ciekawy wrak Birchwood II, który zatonął w 1918r i znajduje się w zaskakująco dobrym stanie. 

Kolejnym obowiązkowym punktem rejsu jest nurkowanie na wraku Thistlegorma, którego nie trzeba chyba przedstawiać, gdyż jest to najbardziej znany wrak Morza Czerwonego o ile na świecie. W ładowni tego wraku znajdziesz motocykle, ciężarówki a także lokomotywę.

Jeśli tylko pogoda będzie łaskawa to kolejną iskierką w nurk

owym menu będzie nurkowania na Rosalie Moller, wraku, który zatonął dokładnie w tę samą noc co Thistlegorm i leży po środku Cieśniny Gubal. 

 

SEAWOLF DOMINATOR

Seawolf Dominator to nowoczesny i wygodny statek, który spełnia najwyższe standardy. Jeśli chodzi o sprzęt bezpieczeństwa, flota Seawolf ustanowiła nowe standardy na Morzu Czerwonym, wprowadzając elektroniczny system pogotowia i lokalizacji ENOS.

36-metrowy Seawolf Dominator oferuje miejsce dla 22 gości w 11 kabinach. W dolnym pokładzie znajduje się 7 podwójnych kabin, na górnym pokładzie znajdują się 1 dwuosobowa kabina i 3 apartamenty.  Wszystkie koje posiadają łazienkę z prysznicem / WC, indywidualnie regulowaną klimatyzację, nagłośnienie i minibar. Salon z telewizorem, muzyką, nagłośnieniem DVD oraz barem i jadalnią są klimatyzowane. Dostępne są 3 codzienne posiłki w formie bufetu oraz przekąski między nurkowaniami. Dwa przestronne pokłady słoneczne są częściowo zasłonięte i oferują wystarczająco dużo miejsca do relaksu.

 

Sprzęt elektroniczny i standardy bezpieczeństwa statku są dobre i zgodne z lokalnymi przepisami. Dla nurków jest duży pokład nurkowy z prysznicem i toaletą, instalacja do napełniania nitroxem i do codziennej operacji nurkowani

a dwie łódki. Seawolf Dominator jest wyposażony w system bezpieczeństwa i lokalizacji ENOS i oferuje bezpłatne WiFi.

 

Dziennie oferowanych jest do 4 nurkowań, przeważnie z obu Zodiaków. Ponieważ nurkuje się parami, nurkowie muszą posiadać odpowiednie doświadczenie. Istnieje możliwość nabicia butli nitroksem, ale należy to wcześniej zgłosić (dla nurków o odpowiednich kwalifikacjach oferta ta jest bezpłatna). Każdy nurek musi przedstawić certyfikat i logbook. Do dyspozycji są 12-litrowe aluminiowe butle z zaworami typu DIN i INT. Za dopłatą i przy wcześniejszym zgłoszeniu oferowane są także butle 15-litrowe.

Odprawy z nurkowania odbywają się w języku angielskim i niemieckim. 

 


Naszym zdaniem

Dla miłośników nurkowań wrakowych ten rejs będzie idealną okazją do zaliczenia tych najlepszych z najlepszych wraków Morza Czerwonego plus zdobycie jednego ze "świeższych" wraków SS Turkia w Cieśninie Suez. 


Cena od: 5666 PLN

(przelot z Polski, zakwaterowanie, wyżywienie, transfery, nurkowanie)


Osoba nurkująca (safari: zakwaterowanie, nurkowanie, wyżywienie)4206 PLN
Przelot z Polski (cenę potwierdzamy w momencie rezerwacji)1460 PLN

Cena zawiera:
- przelot z Polski,
- zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej standardowej z klimatyzacją,
- pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje, przekąski, napoje bezalkoholowe),
- nurkowanie do 4 razy dziennie (12l butla, powietrze, balast, przewodnik),
- Nitrox gratis!,
- WiFi gratis!,
- transfery lotniskowe z/do Hurghady

Cena nie zawiera:
- 50 euro transfery lotniskowe i opłata paliwowa (płatne przy umowie),
-43 euro wiza egipska, podatek i pozwolenia nurkowe (płatne na łodzi),
- ubezpieczenie podróżne z ochroną nurkową (3 euro / dzień lub 200zł / rok - do wyboru różne warianty ubezpieczeń),
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.

 

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el SheikhHurghadzieEl Gouna i Marsa Alam.

 

NURKOWANIE W HURGHADZIE

Śmiało można powiedzieć że Hurghada ma największą liczbę centrów nurkowych na jednostkę powierzchni na całym świecie. Jednak nie każde centrum nurkowe przestrzega wszystkich wymagań prawnych, lepiej więc korzystać ze sprawdzonych i polecanych baz. Płytkie rafy koralowe, strome ściany oraz wraki - tu jest wszystko. Niektóre z raf dokoła Hurghady zostały objęte ochroną i prawo to jest surowo przestrzegane. Rafy dokoła Hurghady znane są jako jedno z najlepszych miejsc na spotkanie z delfinami.

 

Rafa Shaab El Erg

 

Nazwa tej rafy dosłownie oznacza „korale i iglice”, ma ona kształt podkowy, jest długa na 5 km i stanowi dom dla delfinów butlonosych, które wędrują po całym Morzu Czerwonym, ale to właśnie tu nurkowie mają największą szansę je zobaczyć. Najważniejszymi punktami tej rafy są:

Dolphin House – świetne miejsce na spotkania z morskimi stworzeniami, takimi jak żółwie, mureny, wargacze garbogłowe, wyglądające jak krokodyle ryby płaskogłowowate, raje, barwenowate, fistulkowate, skorpenowate, a wszystkie na tle małych iglic i barwnych korali na rafie.

Poseidon Garden – wielki ogród koralowy, na który składają się rozłożyste Acropora hyacinthus i podobne do mózgu Faviidae. Pomiędzy nimi ukrywają się małże różnych kolorów i rozmiarów, jak również ryby z rodziny rozdymkowatych (Tetraodontidae). Spotyka się tu także duże ławice Heniochus intermedius oraz Chetonikowatych.

Manta Point – nurkuje się tu głównie po to, by spotkać żółwie, mureny, a nawet rekiny rafowe oraz, w sezonie, manty. Żyje tu także większość gatunków występujących w Morzu Czerwonym.

 

Gota Abu Ramada

 

Nazywana także “akwarium”, w porównaniu z innymi ogrodami koralowymi raf Hurghady jest prawdopodobnie najpiękniejszą i najbardziej kolorową z nich. Wokół dwóch koralowych iglic połyskują glassfish. Jest to miejsce, w którym każdy podwodny fotograf musi być choć raz w życiu. Bogactwo korali miękkich i twardych, ławice ustnikowatych (banner fish i butterfly fish), lucjanowatych i barwenowatych sprawiają, że ma się wrażenie, że zanurkowało się w olbrzymim wspaniałym akwarium!


Wrak El Mina

 

Nazwę swą wrak zawdzięcza zatoce, w której spoczywa od 1969 r. (zatoka to po arabsku właśnie el mina). Ten długi na 60 m i leżący na głębokości około 30 m statek jest jednym z niewielu wraków wyławiaczy min. Niedaleko wraku El Mina spoczywa także rybacka łódź, którą miejscowi zwą Hasaballah, więc bardziej doświadczony nurek jest w stanie zwiedzić oba zatopione obiekty podczas jednego zanurzenia.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Hurghada

Trudno uwierzyć, że ta typowo turystyczna rozległa miejscowość była pierwotnie malutką osadą rybacką. Obecnie rozciąga się na ponad 40 km wzdłuż brzegu, a na jej obszarze wybudowano już ponad 200 hoteli. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych raf koralowych i słońca, które jest tam niemal zawsze, jest też idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych – uprawia się tu narciarstwo wodne, pływa skuterami i motorówkami.Łodzie

W Hurghadzie nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Wypływają stąd liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:

 

Trasa Classic Cruise – połączenie nurkowań rafowych i na wrakach. Nurkuje się tu w takich miejscach, jak Abu Nuhas z jego czterema wrakami, Giftun Island, Straits of Gubal, słynny wrak Thistlegorm, który przewoził wyposażenie dla wojsk brytyjskich, Ras Mohamed z nurkowaniem na rafie Shark.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 15 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Famous Five Cruise –ta trasa także łączy nurkowania wrakowe i te na rafach. Podczas wyprawy eksploruje sięwrakRosalie Moller, czy transportowca Thistlegorm, Ras Mohammed ze słynną Shark Reef, bliźniacze wysepki Brother Islands, gdzie spotkać można rekiny i barakudy oraz na zakończenie wrak Salem Express.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Simply the Best – trasa oferuje nurkowania w 3 najlepszych miejscach rejonu: Elphinstone, gdzie spotkać można white tip sharks, Brothers, które zachwycają bogactwem spotkań z morskimi stworzeniami oraz wrakami (Aida II i  Numidia) oraz Deadalus Reef zrekinami młotami i żarłaczami rafowymi.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Just Brothers - Brothers, wrak Salem Express oraz największe rafy Safagi, gdzie spotkać można duże ryby i zachwycić się wielkimi gorgoniami.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Reefs & Wrecks – trasa łączy nurkowania rafowe i wrakowe. Nurkuje się w takich miejschach jak Abu Nuhas, gdzie spoczywają 4 wraki, Straits of Gubal, SS Thistlegorm, Ras Mohamed, Ulysses, Rosalie Moller i inne.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Get Wrecked – trasa zorientowana na odkrywanie słynnych wraków Morza Czerwonego - Abu Nuhas, Ulysses, Rosalie Moller, Thistlegorm i innych.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z Hurghady:

 

KAIR

Największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, nazywane „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. Metropolia, która nigdy nie śpi, przeciwnie – non stop pulsuje życiem. Tu stare miesza się z nowym, tradycja z nowoczesnością, odrapane domy z luksusowymi rezydencjami, a zgiełk samochodów z widokiem objuczonych osłów. Znajduje się tu najstarszy na świecie uniwersytet, liczący sobie ponad tysiąc lat al Azhar. To, co z pewnością warto tu zobaczyć to stary Kair muzułmański i jego serce – suk (czyli bazar) Khan al Khalili, na którym można spróbować swoich sił w targowaniu się z kupcami. Nad miastem góruje Cytadela (Qalaa), jedna z głównych atrakcji Kairu. Imponujący meczet Hasana z XIV w. najlepiej jest odwiedzić o poranku, kiedy ledwo obudzone słońce podkreśla uroki budynku. Nie sposób też nie wspomnieć o dzielnicy koptyjskiej, najstarszej części Kairu, która przypomina o chrześcijańskiej historii miasta. Niespotykaną nigdzie indziej na świecie osobliwością Kairu jest „Miasto umarłych” – czyli rozległe wiekowe cmentarze, na których imigranci zmuszeni kryzysem stworzyli sobie przestrzeń do życia, na grobach zbudowali prowizoryczne domy i sklepy, dzieląc przestrzeń ze zmarłymi.

 

PIRAMIDY W GIZIE

Stały się symbolem znanym każdemu. Zaliczane do siedmiu cudów starożytnego świata, tylko one zachowały się do dnia dzisiejszego. Jednocześnie są największymi grobowcami świata, z królującą jeśli chodzi o wielkość Piramidą Cheopsa. Obok nich stoi wykuty z ogromnego bloku skalnego mityczny Sfinks.

 

LUKSOR – DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 5666 PLN