Najlepsze nurkowania

ANTARKTYDA 2020 - Polarne nurkowanie i obserwacja wielorybów - NASZ PRZEWODNIK

Arktyka i Antarktyda | 18.03.2020 - 31.03.2020


BRAK MIEJSC  - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Wybierz się na kraniec świata i zanurkuj w ekstremalnym środowisku polarnym. Antarktyda to nadal jedna z najmniej zbadanych krain na naszej planecie dlatego tym bardziej warto dołączyć do naszej paczki i zanurkować w krystalicznych wodach. Plusem wyprawy jest jej cel: obserwacja wielorybów, które w tym okresie dużo łatwiej spotkać.


Opis

NURKOWANIE POLARNE

Ushuaia - Antarktyda - Ushuaia
termin rejsu 18 -31.03.2020
13 DNI REJSU POLARNEGO
 
rezerwacja telefoniczna
telefon 790 611 123
 
zapytaj o inny termin
 
BRAK MIEJSC
 
Antarktyda należy do listy ostatnich miejsc, w których chroni się raj na ziemi. Bardzo niewielu ludzi doświadcza przywileju odwiedzenia tych stron. Któż nie marzył by podróżować wśród gór lodowych obserwując wieloryby, pingwiny, morsy, lwy morskie  w ich naturalnym środowisku? Wycieczki w rejon Antarktydy rozpoczynają się w Ushuaia na Terra del Fuego.

Podróże w regionie Antarktydy, będące nieraz bardzo wymagającymi, są zwykle wynagradzane widokiem niesamowitych krajobrazów i świata zwierząt. Często można zobaczyć wiele gatunków pingwinów, lwów morskich i orek; codziennie oferowane są wielogodzinne wyprawy piesze.

 

NASZ STATEK : MV ORTELIUS

Ortelius to wspaniała łódź przeznaczona do ekspedycji badawczych w rejonach występowania lodu. Jest to jednostka o długości 91 metrów rozwijająca prędkość blisko 11 węzłów. Statek ten został zbudowany w stoczni w Gdyni w 1989 r. Pierwotnie kursował pod nazwą „Marina Setaeva” pod banderą Rosyjskiej Akademii Naukowej. Następnie został ochrzczony jako „Ortelius” i zasilił holenderską flotę Ocean Wide Expedition. JStatek nosi nazwisko holenderskiego kartografa Abrahama Orteliusa, który w 1570r opublikował pierwszy atlas współczesnego świata o tytule Theatrum Orbis Terrarum  (Teatr Świata).

 
  

Ortelius posiada najwyższą klasę wzmocnień lodowych (UL1 ekwiwalent 1A) dzięki czemu jest jak najbardziej przeznaczony do nawigowania na morzu z taflą grubego jednorocznego lodu i luźnego kilkuletniego lodu. Ortelius jest idealnym statkiem wyprawowym przeznaczonym dla 116 – 123 pasażerów, posiadającym wiele otwartych przestrzeni pokładowych. Statek obsługuje 20 wysoce doświadczonych członków załogi żeglarskiej, dodatkowo 19 osób do obsługi hotelowej, w tym stewardów i stewardess, 7 członków załogi ekspedycyjnej (1 lider i 6 przewodników / lektorów) i 1 lekarz.

Ortelius oferuje proste ale wygodne kabiny i wiele przestrzeni publicznych.

4 kabiny czteroosobowe z łóżkami piętrowymi

2 kabiny trzyosobowe z bulajami i łóżkami piętrowymi

27 kabin dwuosobowych (pojedyncze łóżka) z bulajami

12 kabin dwuosobowych (pojedyncze łóżka) z oknami

2 kabiny dwuosobowe deluxe (pojedyncze łóżka) z oknami

6 kabin superior z łóżkiem podwójnym

Wszystkie kabiny są przestronne  i posiadają co najmniej bulaje lub okna a także prywatne łazienki z prysznicem i toaletą. Na pokładach znajdują się dwie restauracje oraz bar.

 
 

Nurkowanie na Antarktydzie

Wyprawy polarne statkiem Ortelius posiadają już swoją długoletnią tradycję co jest wykładnią zdobytego ogromnego doświadczenia i  znajomości tych rejonów.

W czerwcu 1997 pierwsza grupa 24 nurków pod banderą floty Oceanwide Expeditions wykonała pierwszą nurkową ekspedycję w Arktycznych wodach Szpicbergenu, kolejna miała miejsce rok później. Po sukcesie obu wypraw podjęto wyzwanie i w listopadzie 1998 r. zorganizowano pierwszą komercyjną wyprawę nurkową na Antarktycznych wodach Falklandów.

Co zobaczysz podczas nurkowania na Antarktydzie?

Miejsca nurkowe są dosyć różnorodne i obejmują nurkowanie podlodowe, nurkowanie wzdłuż ścian, nurkowanie z brzegu a także z zodiaka. Maksymalna głębokość nurkowania polarnego wynosi ok. 20m. Połączenie efektów świetlnych z różnorodnymi formacjami zanurzonego krystalicznego dają niesamowite doznania, wręcz przytłaczające, ciągle zmieniające się barwne spektrum kolorów w różnorodnej grze odcieni.

Nurkując na Antarktydzie zobaczysz nie tylko majestatyczne bryły lodowe i góry lodowe ale również bardzo interesującą przyrodę: kolorowe wodorosty, ślimaki morskie, kraby, motyle morskie, różnorodne gatunki ryb antarktycznych, meduzy, jeżowce, rozgwiazdy, kryl oraz równonogi. Będziesz miał możliwość snorkelować lub nawet zanurkować z fokami, lampartami morskimi lub pingwinami. W terminie naszej wyprawy  Ortelius będzie przede wszystkim skupiał się na podążaniu za wielorybami więc jest to niezwykła okazja by spotkać te majestatyczne ssaki.

Wyprawy nurkowe są prawdziwymi ekspedycjami. Mimo, że znamy miejsca nurkowe w najmniejszym detalu to każde nurkowanie jest unikalne i zaskakujące. Pamiętaj, że lód jest w ciągłym ruchu.

    

Dla kogo jest to wyprawa?

Wyprawy te nie są dla początkujących nurków. Musisz być doświadczony i zaznajomiony z warunkami nurkowania w zimnej wodzie oraz w suchym skafandrze (mieć zalogowanych co najmniej 30 nurkowań w suchym skafandrze). Przed wyruszeniem w rejs będziesz musiał okazać się uznawanym międzynarodowo certyfikatem nurkowym oraz logbookiem.  Pierwsze nurkowanie podczas rejsu będzie „check dive’em” aby wypróbować i odpowiednio wyważyć sprzęt a także będzie okazją aby przewodnik mógł sprawdzić czy Twoje umiejętności pozwalają na wykonanie Antarktycznych nurkowań.

W przypadku rejsów nurkowych zabieranych jest maksymalnie 24 nurków. Wszystkie rejsy prowadzone są przez odpowiednio wykształconych instruktorów i przewodników. Udział w wyprawie możliwy jest jedynie dla doświadczonych nurków, każdy musi mieć zaliczone co najmniej dwa nurkowania pod lodem. Dziennie odbywa się do 2 nurkowań. Godziny nurkowań zależne są od pogody i pokrywy lodowej, możliwe są więc zmiany. Ponieważ lód jest w ciągłym ruchu, sytuacja pod wodą może się w każdej chwili zmienić.

 

RAMOWY PRZEBIEG REJSU

Grafik rejsu ma charakter orientacyjny. Program może się różnic w zależności od zastanej ilości lodu, pogody i innych warunków mogących mieć wpływ na jego przebieg. Rejsy ekspedycyjne charakteryzują się elastycznością zatem grafik rejsu należy traktować orientacyjnie. Średnia prędkość statku Ortelius to 10,5 węzła. Podczas rejsu zostaną wyznaczone miejsca nurkowe, w których warunki będą najlepsze.

Dzień 0 : Przylot do Ushuaia, nocleg w hotelu

Dzień 1 : Koniec Świata, Początek Podróży

Twoja podróż rozpoczyna się w miejscu gdzie kończy się kontynent amerykański, na wybrzeżu portu Ushuaia w Argentynie, znanego jako najbardziej wysunięte na południe miasto na naszej planecie. Rejs rozpoczniesz po południu,  w małym resortowym miasteczku na Tierra del Fuego (PL. „Ziemia Ognista”) mijając wzdłuż niezwykle zjawiskowych krajobrazów Kanału Beagle.

Dzień 2 - 3 : Śladami Polarnych Odkrywców

Przez kolejne dwa dni, przemierzając Cieśninę Drake’a, poczujesz pierwsze ciarki i zaczniesz napawać się atmosferą, która towarzyszyła pierwszym odkrywcom polarnych obszarów Ziemii. Poczujesz chłodną słoną bryzę, pieniące się fale na powierzchni oceanu być może zobaczysz już płetwala tryskającego fontanną wody morskiej. Przekraczając Strefę Konwergencji Arktycznej – naturalnej granicy Antarktydy, która powstaje w miejscu gdzie ciepłe wody z mórz subantarktycznych mieszają się z zimniejszymi z północy. Zauważysz już jak zmienia się życie morskie a także powietrzne: zaczną się pojawiać różne gatunki albatrosów oraz petreli, pingwinów przylądkowych i południowych fulmarów. Przy Południowych Szetlandach zaczną się pojawiać pierwsze góry lodowe.

Dzień 4 - 5: Wkraczamy do Świata Antarktydy

Krajobraz będzie niezwykle dramatyczny: Szare skaliste szczyty pokryte śniegiem, lodowe wierze skrzące się w słońcu w białych i błękitnych barwach, całkowicie różnorodna dzika przyroda pod wodą i nad wodą.  Mijać będziemy ośnieżone Wyspy Melchiora i Kanał Schollaert’a, a następnie płynąć pomiędzy Wyspą Brabant oraz Anvers.

Miejsc, które można odwiedzić to: 

Wyspa Cuverville – znajdują się tu gniazda ogromnych kolonii pingwinów gentoo oraz brązowych burzyków.

 

Neko Harbour – epicki krajobraz mamucich lodowców i bezkresnych połaci śniegu rzeźbionego przez wiatr. Wycieczki zodiakiem lub kajakami dają możliwość przyjrzenia się z bliska lodowym szczytom .

Paradise Bay – w rozległych i lodowatych wodach tej zatoki możesz odbyć rejs zodiakiem gdzie masz dużą szansę zobaczenia humbacka i wieloryba


Dzień 6 – 8 :Przez Przełyk

Po wygodnej żegludze w ciągu nocy obudzisz się pośród licznych wysp na południe od Kanału Lemaire. Znajdujesz się teraz naprawdę blisko Koła Antarktycznego. W tym momencie wpływasz w kanał trafnie nazwany Przełykiem (ang. Gullet) – bardzo wąski aczkolwiek niezwykle malowniczy kanał pomiędzy Wyspą Edlaidy oraz Kontynentem Antarktydy. Przeprawa będzie możliwa jeśli lód nie będzie zbyt gęsty. Będziesz mógł eksplorować ten rejon z dziobu statku uzyskując możliwie najbliższy kontakt z polarnym terenem podczas gdy nasz statek będzie zmierzał na południe.

Po drodze będziesz podziwiać :

Wyspę Pourquie Pas– Możesz okrążyć wyspę nazwaną na cześć statku słynnego francuskiego odkrywcy Jean-Baptiste Charcot. Obszar ten znany jest z niezwykle ciasnych fiordów oraz gęsto oblodzonych lodowcem gór.

Wyspa Horseshoe – Jest to lokalizacja dawnej Brytyjskiej Bazy Y, znajdują się tu pozostałości z lat 50’ ubiegłego wieku, obecnie bezzałogowa jednak nadal praktycznie kompletnie wyposażona w urządzenia, które wykorzystywano w czasach jej działalności.

Wyspa Stonington – Jest to lokalizacja dawnej Amerykańskiej Bazy oraz Brytyjskiej Bazy E, która była zaludniona do 1975r,. Wyspa ta wyznacza najbardziej wysunięte na południe miejsce lądowania wycieczki 68’ na południe. Jeśli dotarcie tu będzie możliwe, nasza droga powrotna powiedzie spowrotem na północ wzdłuż Przełyku.

Zatoka Hanusse – Ciesz okomalowniczo porozrzucanymi górami lodowymi w tej zjawiskowej zatoce. Jest to miejsce w którym jest duża szansa na spotkanie z wielorybami.

Dzień 9 – 11 : Wieloryby

Ponownie znajdujesz się blisko Koła Antarktycznego, przecinając lodowate wody pokryte niezliczonymi krami lodowymi a w przestrzeni unosi się krystaliczny dźwięk ciszy. Ponownie masz tu szanse na spotkanie z humbakami. Podczas zbliżania się do Wysp Rybnych (Fish Islands) będzie możliwość wycieczki na zodiakach (pontonach) lub nawet zejścia na ląd. Spotkamy tu prawdopodobnie jeszcze więcej pingwinów z gatunku Adelie. Wyspy Peterman oraz Pleneau oferują liczne obserwacje ptaków, w tym celu będziemy korzystać z zodiaków przepływając wzdłuż gór lodowych, które są niezwykle atrakcyjnym miejscem wylegiwania się lampartów morskich oraz krabojadów. Wśród spotykanych tu gatunków wymienić można płetwale karłowate (minke whale), pingwiny gentoo oraz humbaki.

Dzień 12 – 13 :Znane Morza, Znani Przyjaciele

W drodze powrotnej nie będziesz czuł się osamotniony. Przemierzając Cieśninę Drake’a ponownie powitają się niezliczone ilości morskiego ptactwa , które poznałeś podczas przeprawy na południe.

 

Dzień 14 : Koniec Polarnej Wyprawy

Każda przygoda kiedyś się kończy  i to jest ten dzień. Wyokrętowanie z Orteliusa ma miejsce w Ushuaia.

 

 

ORGANIZACJA NURKOWANIA POLARNEGO I WSKAZÓWKI

Nurkowania odbywają się w systemie partnerskim (Buddy) z instruktorem nurkowania zanurzającym się z grupą.

Przed każdym nurkowaniem prowadzony jest szczegółowy briefing oraz odprawa nurków. Osoby nurkujące powinny umieć posługiwać się kompasem, głębokościomierzem i współpracować w grupie aby zapewnić bezpieczny przebieg nurkowania. 

Planowane jest wykonanie 1 do 2 nurkowań dziennie ale całkowita liczba nurkowań nie jest możliwa do podania, gdyż jest ona uzależniona od ilości lodu oraz warunków pogodowych.

Widoczność pod wodą uzależniona jest od stanu pokrywy lodowej morza.  Jeśli utrzymuje się duża ilość lodowca to wody są zwykle bardzo przejrzyste a powierzchnia wody jest gładka. Niewielka ilość lodu skutkuje zwiększoną ilością kwitnącego planktonu ze względu na większą dostępność światła.


Sprzęt do nurkowania polarnego podczas rejsu

Lista rzeczy, które powinieneś spakować w podróż na nurkowania polarne na Antarktydzie:

- Suchy skafander
- Gruby i ciepły ocieplacz z termiczną bielizną  (2 zestawy), suche rękawice i odpowiednio grube mokre rękawice (upewnij się, że zapewnią Ci ciepło w wodach o temperaturze poniżej zera);
- 2 oddzielne automaty odporne na zamarzanie, gdyż nurkujemy ze specjalnymi butlami z dwoma osobnymi zaworami. Korzystamy z 12l stalowych butli. Posiadają zaswory w konfiguracji „Y” lub „H” i mogą być dostosowane do połączeń DIN lub Yoke.
- Barometr
- Jacket lub inna kamizelka stabilizująca pływalność z opcją szybkiego uwolnienia – nurkowie polegający wyłącznie na kontroli pływalności suchego skafandra nie będą mogli zanurkować.
- Głębokościomierz, zegarek lub komputer nurkowy
- Kompas
- Nóż i/lub latarka
- ABC
- Pas balastowy (balast / ciężarki są zapewniane na łodzi)

 

AUTOMAT ODDECHOWY

Zwykłe automaty nurkowe nie są w stanie pracować w wodach o temperaturze bliskiej / poniżej zera gdyż zarówno pierwszy jak i drugi stopień zamarzną. Każdy nurek przybywa z dwoma zestawami automatów oddechowych (1. i 2. stopień) odpowiednimi na wody zimne / nurkowanie podlodowe. 

Odpowiednie dbanie o automat umożliwi poprawne jego działanie. Unikaj oddychania przez automat przed zanurzeniem, za wyjątkiem delikatnego wdechu dla sprawdzenia poprawnego działania, wydech zrób dopiero po wyciągnięciu automatu z ust aby wydychane wilgotne powietrze nie zamarzło na drugim stopniu. W przypadku gdy podczas nurkowania twój pierwszy automat zamarznie i spowoduje swobodny przepływ powinieneś zmienić automat na zapasowy oraz zakręcić zawór pierwszego automatu aby odciąć swobodny przepływ.

Wskazówki jak uniknąć zalania / zamarzania automatu:

  • Zawsze otwieraj na krótko zawór butli przed montażem automatu, tak aby wydmuchać wilgoć z zakamarków zaworu.
  • Podczas zmiany automatu trzymaj drugi stopień niżej niż pierwszy, aby woda nie ściekała do pierwszego po spadku ciśnienia.
  • Usuwaj automat ostrożnie aby do filtra nie dostał się do niego lód lub woda.
  • Czyść zaślepkę chroniącą przed kurzem dokładnie zanim przymocujesz ją do automatu.
  • Zaślepka przeciw kurzowi powinna być dobrze dopasowana zanim wypłuczesz automat.
  • Wytrzep resztki wody z drugiego stopnia dokładnie zanim powiesić automat do wyschnięcia.

 

MASKA

Typ maski do nurkowania polarnego nie różni się specjalnie od standardowych , więc z powodzeniem możesz wykorzystać standardową maskę. Możesz korzystać z pełno-twarzowej maski ale pamiętaj aby w zapasie mieć dodatkową maskę.  W warunkach polarnych odradzamy plucie do maski celem ochrony przed parowaniem gdyż ślina najzwyczajniej zamarznie. Polecamy korzystanie z preparatów zapobiegających parowaniu maski, gdyż sprawdzają się one również do nurkowania podlodowego. Paski masek mogą zesztywnieć i być bardziej podatne na zerwanie dlatego warto zabrać zapasowy pasek.

 

 

 

 


Naszym zdaniem

BRAK MIEJSC  - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Wybierz się na kraniec świata i zanurkuj w ekstremalnym środowisku polarnym. Antarktyda to nadal jedna z najmniej zbadanych krain na naszej planecie dlatego tym bardziej warto dołączyć do naszej paczki i zanurkować w krystalicznych wodach. Plusem wyprawy jest jej cel: obserwacja wielorybów, które w tym okresie dużo łatwiej spotkać.


 
Cena od: 34284 PLN

(14 dniowy rejs polarny szczegóły oferty na karcie wycieczki)TERMIN REJSU: 18-31.03.2020

Cena rejsu za osobę w kabinie:
Czteroosobowa z bulajem34284 PLN
Trzyosobowa z bulajem38537 PLN
Dwuosobowa z bulajem41845 PLN
Dwuosobowa z oknem43735 PLN
SUPERIOR Dwuosobowa49879 PLN

NURKOWANIE (suplement)
Obowiązuje suplement nurkowy dla osób chcących wykonać nurkowanie 2930 PLN

PRZELOT

Szacunkowy koszt przelotu WAW_USH_WAW (potwierdzany w momencie rezerwacji) 4800zł - 5500zł

Cena rejsu zawiera:
- 13 noclegów / zakwaterowanie w kabinie o wybranym standardzie podczas całego rejsu,
- wszystkie posiłki (śniadanie, obiad, koalacja) podczas rejsu w tym również przekąski, kawę i herbatę;
- wycieczki zodiakami na wybrzeże Antarktydy i inne aktywności lądowe;
- uczestnictwo w warsztatach i wykładach biologów i naturalistów;
- korzystanie z gumowego obuwia oraz śniegowców;
- transport bagaży na statek z punktu zbiórki w Ushuaia;
- transport ze statku na lotnisko w Ushuaia (od razu po wykwaterowaniu z łodzi);
- opłaty parkowe / portowe i podatki ( w tym AECO i rządowe taxy),
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena rejsu nie zawiera:
- noclegi w 3* hotelu w Ushuaia przed rejsem ok. 44EUR
- przelotu międzynarodowego z Polski do Ushuaia 4600 - 5500 zł,
- opcjonalnego przelotu na wycieczkę do wodospadu Iguazu ok. 1300zł,
- ubezpieczenie podróżne,
- transfer z lotniska Ushuaia do statku w dniu zaokrętowania ( transfer organizuje nasz przewodnik i jest on płatny na miejscu ), -
obowiązkowego ubezpieczenia podróżnego i nurkowego (zapytaj o dostępne warianty przy rezerwacji)

REZERWACJA:

Zgłoszenie pod numerem 790 611 123 lub mailowo biuro@nurkowania.pl

Depozyt potwierdzający rezerwację wycieczki to 20% ceny kabiny od 6500zł do 9400zł /os.

Dopłata reszty kwoty do 11.01.2020

Konto do wpłat Najlepsze Nurkowania: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960
Nurkowanie

Znana holenderska firma, Oceanwide Expedition, oferuje tego typu wyprawy i odnosi wielkie sukcesy. Zamiast luksusowych jednostek, wykorzystuje ona wytrzymałe okręty badawcze, które są niezwykle praktyczne, gdyż zostały stworzone specjalnie do pracy w bardzo niskich temperaturach. Jednocześnie oferują one wystarczająco wysoki poziom komfortu. Ponieważ nie każdy jest przekonany do nurkowania w lodzie, firma oferuje obszerne wycieczki krajoznawcze. Niewiele jest wypraw nurkowych, które wymagają takiego doświadczenia od nurków, mogących potwierdzić wpisami w swoich logbookach, certyfikatami i zaświadczeniami medycznym, posiadających wystarczające przygotowanie do nurkowania w suchym skafandrze, wymagających poprzednich nurkowań podlodowych. Certyfikaty muszą zostać dostarczone na miejscu na pokład statku. Należy zauważyć że na miejscu w obu regionach nie ma dostępu do komór dekompresyjnych. Dokładne terminy wypraw są mocno zależne od pogody i warunków lodowych i mogą zostać w związku tym przesunięte. Jako że lód jest cały czas w ruchu, warunki pod wodą mogą zmienić się w każdej chwili.Kraj i ludzie

Arktyka jak i Antarktyda należą do listy ostatnich miejsc, w których chroni się raj na ziemi. Bardzo niewielu ludzi doświadcza przywileju odwiedzenia tych stron. Któż nie marzył by podróżować wśród gór lodowych obserwując wieloryby, pingwiny, morsy, lwy morskie lub niedźwiedzie polarne w ich naturalnym środowisku? Wycieczki w rejon Antarktydy rozpoczynają się w Ushuaia na Terra del Fuego. Podróże w regionie Antarktydy, będące nieraz bardzo wymagającymi, są zwykle wynagradzane widokiem niesamowitych krajobrazów i świata zwierząt. Często można zobaczyć wiele gatunków pingwinów, lwów morskich i orek; codziennie oferowane są wielogodzinne wyprawy piesze.

 

Wyprawa na Arktykę zabierze państwa w region Spitsbergenu, znajdującego się pomiędzy Norwegią, biegunem północnym i Grenlandią. Większość wysp jest niezamieszkana. Należy tam spodziewać się spotkania z niedźwiedziami polarnymi, morsami, różnymi gatunkami fok, Białuchą i wielorybami karłowatymi. Codziennie organizowane są wielogodzinne wyprawy piesze. Jako że spotkania z niedźwiedziami polarnymi łatwo mogą przybrać nieoczekiwaną formę, przewodnicy zawsze wyposażeni są w broń.Łodzie

Wyprawy Akrktyczne i Antarktyczne są możliwe tylko na statku.WideoGaleria

Pogoda i klimat

Podróże na Arktykę odbywają się podczas północnego lata. Temperatury wynoszą wtedy od 0ºC do 6ºC. Takich samych temperatur należy oczekiwać na Antarktyce, gdzie podróże odbywają się w czasie europejskiej zimy. Niestety nie ma żadnej gwarancji, że nie będzie zimniej. W obu regionach słońce znajduje się na niebie przez 24 godziny. Więcej informacji o aktualnej pogodzie znajdą Panstwo w internecie wetteronline.de


Wjazd

Należy skonsultować się z najbliższą ambasadą lub konsulatem w celu uzyskania informacji na temat wymagań w kwestii paszportu i wiz.


Język

Językiem obowiązującym na pokładzie jest język angielski.


Waluta

Dolar amerykański jest typową walutą akceptowaną na okrętach. Karty VISA i MASTERCARD również są honorowane.


Ubezpieczenie

Zalecane: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne. Od nurków wymagane jest również specjalne ubezpieczenie, na przykład ubezpieczenie DAN (Divers Alert Network)


Wyjzad

W chwili obecnej nie ma żadnych dodatkowych opłat związanych z wyjazdem.


Zdrowie

Stan zdrowia uczestników tych wypraw musi być dobry. Na pokładzie jest lekarz i ograniczone możliwości pomocy hospitalizacyjnej. Uczestnikom zaleca się zawrzeć specjalną umowę o ubezpieczenie zdrowotne.


Prąd

220 V

22 213 18 31
od 34284 PLN