Najlepsze nurkowania

Emperor Divers Hamata

Egipt - Hamata


Jedna z najbardziej profesjonalnych baz nurkowych wreszcie otworzyła bazę w Hamacie. Organizacja oraz nacisk na bezpieczeństwo nurków są znakiem rozpoznawczym baz Emperora.


Opis

Wyobraź sobie początki rekreacyjnego nurkowania w Egipcie – ciche plaże, dziewicze rafy, brak tłoku, cisza i rozleniwiający spokój  –  to cała Hamata. Głębokie południe Egiptu nadal jest niezepsutym rajem pośród słońca i szumu fal Czerwonego Morza. Hamata posiada jedne z najpiękniejszym miejsc nurkowych dostępnych wprost z brzegu, w tym legendarne Fury Shoals.

Baza Emperor Divers jest idealnie zlokalizowana, na plaży przy ośrodku Zabargad Berenice Resort.

 

Wybierając ten kierunek będziesz miał niebywałą okazję spotkać żółwie, delfiny, parrotfish, napoleony, angelfish, butterflufish, clownfish, barakudy, tuńczyki, mureny, hawkfish, orlenie, rekiny rafowe, guitar rays, koniki morskie, ghost pipefish oraz przy odrobinie szczęścia rekiny wielorybie i manty.


Nurkowanie

W bazie dostępne są nurkowania na house reef, nurkowania z pontonu oraz nurkowania z łodzi. Baza znajduje się tylko 3 minuty jazdy od portu, podczas gdy house reef znajduje się tuż u brzegu plaży ośrodka. Jest to wspaniały wybór dla nienurkujących osób towarzyszących oraz podwodnych fotografów.

 

House Reef – to bardzo wygodne miejsce , zlokalizowane przy plaży hotelu Zabargad. Dla osób z pozostałych hoteli organizowane są transfery, które zajmą nie więcej niż 5 – 10 minut. Rafa przybrzeżna otwarta jest od 8.00 do 17.45 (lub do zmierzchu) Możliwe są nurkowania z przewodnikiem (2 dziennie) lub nielimitowane bez przewodnika (w zależności od posiadanego doświadczenia nurka)

 

Nurkowania z łodzi - łodzie zacumowane są w porcie Hamata, 3 minuty transferu od ośrodka. Goście bazy mają zapewniony transfer z hotelu do portu. Standardowy dzień nurkowy zawiera 2 nury dziennie z przewodnikiem, butle oraz balast. Nurkowanie z łodzi odbywa się w godzinach 8.00 - 16.00 / 17.00 (w zależności od odwiedzanych miejsc)

 

Specjalne wycieczki - organizowane są również wycieczki na nurkowanie na Abu Ghusun (Wrak Hamada), Sha'ab Sataya, Sha'ab Maksur oraz Best of Fury Shoals (Mini Tour)


Miejsca nurkowe

Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi w tym rejonie są:

Abu Galawa Soraya  - zachwycająca rafa. Znajduje się tu niewielki 17m wraki żaglówki na głębokości 18m - idealnie nadający się nawet dla początkujących nurków.  Wrak jest porośnięty licznymi miękkimi i twardymi koralami, Najgłębsze dostepne miejsce znajduje się na 24m.

 

Sha'ab Claudio - jedno z najpopularniejszych miejsc podczas rejsów nurkowych na głebokie południe. Jest to bardzo łatwe miejsce nurkowe z niewielkim prądem oferując urozmaicone nurkowanie pośród poprzecinanych, niezbyt głębokich kanałów w rafie. Posiada 5 wejść i wyjść - ale trudno się tu zgubić. Jest to świetne miejsce, które warto powtórzyć.

 

Sha'ab Sataya - duża laguna zlokalizowana na południu Fury Shoals z masywną rafą wynurzającą się z głębin. Znajduje się tu stromy drop off przy którym często spotyka się duże pelagiczne. Rafa pokryta jest miękkimi oraz twardymi koralami.  Największymi gwiazdami i powodem odwiedzin tego miejsca są ogromne szkółki delfinów - spinnerów. Miejsce to znane jest również jako Dolphin House.

 

Sha'ab Maksur - to duża i zróżnicowana rafa często porównywana do słynnego Elphinstone. Oferuje chronione od fal miejsca do nurkowania z stromymi drop off'ami i czasem silnymi prądami. Północne oraz Południowe Plateau zaczyna się na głebokości 20m i opada do ok 40m. Południowe wypłaszczenie posiada kilka pinakli , które można podziwiać podczas safety stopów przy wynurzaniu. 

 

Na plateau oraz w dryfie przy zachodniej ścianie często spotykane są takie gatunki jak rekiny młoty, rekiny rafowe, manty, rekiny wielorybie.

 

Abu Galawa Kebir - kolejne popularne miejsce podczas rejsów nurkowych, często odwiedzane podczas kotwiczenia na noc. Znajdujący się tu chiński wrak Tien Hsing jest jednym z popularniejszych miejsc nurkowych na Morzu Czerwonym ze względu na zdumiewające bukiety z miękkich i twardych korali porastających go.

Oprócz wraku można zanurkować wzdłuż ściany, pinakli oraz na typowych "przepłynięciach" wśród raf Fury Shoals.


Naszym zdaniem

Jedna z najbardziej profesjonalnych baz nurkowych wreszcie otworzyła bazę w Hamacie. Organizacja oraz nacisk na bezpieczeństwo nurków są znakiem rozpoznawczym baz Emperora.


Cena od: 877 PLN

(pakiet 5 dni z brzegu (2 nury dziennie, butla, balast, przewodnik))SEZON 2015 - 2016

Cena od osoby w sezonie od 1.05.2015 do 30.04.2016
Pakiet 10 nurkowań (5 dni) z łodzi (butla, balast, przewodnik)1420 PLN
Pakiet 8 nurkowań (4 dni) z łodzi (butla, balast, przewodnik)1140 PLN
Pakiet 6 nurkowań (3 dni) z łodzi (butla, balast, przewodnik)947 PLN
1 dzień z brzegu (2 nury z przewodnikiem, butla, balast, opłata paliwowa)175 PLN
1 dzień z brzegu (nielimitowane nurkowania) bez przewodnika. 136 PLN

Nielimitowane nurkowania muszą być wykonywane z partnerem nurkowym z minimum zalogowanymi 30 nurkowaniami i uprawnieniami co najmniej OWD (lub ekwiwalentu).

Niższe ceny w terminach: 5.01.2016 - 31.03.2016
Pakiet 10 nurkowań (5 dni) z łodzi (butla, balast, przewodnik)1232 PLN
Pakiet 8 nurkowań (4 dni) z łodzi (butla, balast, przewodnik)986 PLN
Pakiet 6 nurkowań (3 dni) z łodzi (butla, balast, przewodnik)881 PLN

Kursy nurkowania:
Kurs PADI / SSI Open Water Diver1341 PLN
Kurs PADI / SSI Advanced Open Water Diver + dzień nurkowy1065 PLN

Dodatkowe obowiązkowe opłaty:
Podręcznik (40 EUR)40 PLN
Certyfikat (35 EUR)153 PLN
Opłata środowiskowa / dzień (2 EUR)9 PLN

Dodatkowe fakultatywne opłaty:
Lunch na łodzi, nieograniczone ciepłe i zimne napoje 35 PLN
Dopłata do 3-go nurkowania88 PLN
Dopłata do 15l butli powietrze lub Nitrox 12l (nielimitowane do max 2 tygodni), lub 5 EUR / butla132 PLN
Nitroks 15l (nielimitowane do max 2 tygodni), lub 10 EUR / butla175 PLN

UWAGA:

Każdy nurek powinien mieć ze sobą certyfikat nurkowy oraz logbook z potwierdzonym nurkowaniem w ciągu ostatnich 12 miesięcy od daty planowanego nurkowania. Ze względu na bezpieczeństwo nurka oraz troskę utrzymania raf w dobrej kondycji osoby posiadające zalogowane nurkowania dawniej niż 12 miesięcy od planowanych nurkowań powinny rozważyć kurs Scuba Review w celu przypomnienia umiejętności nurkowych. Kurs jest płatny i można go ukończyć w Polsce lub podczas wyjazdu. Zalecamy aby osoby, które nie posiadają zalogowanego nurkowania w logbooku w ciągu ostatnich 6 miesięcy od planowanych nurkowań wykonały podczas wyjazdu Check Dive w celu sprawdzenia pływalności oraz sprzętu w nowych warunkach. Koszt Check Dive wynosi 10 EUR. Nurkowanie w logbooku może zostać potwierdzone przez Twojego partnera nurkowego.
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.


Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el Sheikh, Hurghadzie, El Gouna i Marsa Alam.


NURKOWANIE W HAMACIE
Hamata posiada jedne z najpiękniejszym miejsc nurkowych dostępnych wprost z brzegu, w tym legendarne Fury Shoals i St. John’s. Rafy Hamaty zaliczane są do najpiękniejszych na świecie, porównywane z rafami Australii. Kwitnie na nich bujne koralowe życie - prawdziwa gratka dla podwodnych fotografów. W tej okolicy znajdziesz też niezwykłe formy: niezliczoną ilość tuneli, jaskiń, zagłębień i prześwitów.

 

Shaab Malahi – wraz z Shaab Claudio jest to jedna z najczęściej odwiedzanych raf w słynnym kompleksie Fury Shoals. Najbardziej atrakcyjna jest jej południowa część, stanowiąca raj dla odkrywców, jako że wśród stromych ścian koralowych, kanionów i labiryntów jaskinie wciąż czekają na odkrycie. Miejsce to obfituje w korale twarde i miękkie, a dodatkowo żyją tu prawie wszystkie gatunki ryb występujących w Morzu Czerwonym.


Shaab Claudio – ta niezwykła rafa ma kształt kwadratu, znajduje się tu cały system jaskiń, co sprawia, że fotografowie podwodni będą się tu czuli jak w raju. W jaskiniach jest wystarczająco dużo światła, ponieważ znajdują się na głębokości zaledwie 14 m. Przy wpływaniu do jaskini można stanąć oko w oko z mureną. Godne podziwu są także rozległe ogrody koralowe oraz wznoszące się z dna na wysokość 6 m szczyty. Żyje tu także wargacz garbogłowy.

 

Abu Galawa - najciekawszymi punktami tego miejsca nurkowego jest wrak amerykańskiego żaglowca o długości 17 m, który zatonął w roku 1980. Znajduje się on na głębokości 18 m. Kolejną atrakcją jest środek rafy – w kształcie kotła, z piaszczyste dnem i okazałym ogrodem z twardych korali zapewnia wspaniałe wrażenia. Maksymalna głębokość tutaj to 24 m. Spoczywa tu także chiński holownik, który zatonął w 1943. To miejsce daje także możliwość nurkowania wśród najpiękniejszych koralowców, jakie spotyka się w Morzu Czerwonym. Nieopodal leży zachwycająca jaskinia, gdzie migoczące przy wejściu światło tworzy świetlny spektakl. Nurkuje się tu z wargaczem garbogłowym, małymi rekinami rafowymi, oraz rybami z rodziny szpadelkowatych.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Hamata

 

Na głębokim południu Egiptu znajduje się raj pośród słońca i szumu fal Morza Czerwonego wciąż z dala od turystycznego zgiełku. Hamata to niewielka miejscowość leżąca ok. 150 km od Marsa Alam. Miasteczko wciąż się rozwija, lecz nadal można tu posmakować tradycyjnego stylu życia i przysiąść w lokalnej kafejce pijąc znakomitą herbatę. Hamata została niedawno rozsławiona dzięki znakomitym warunkom do uprawiania kitesurfingu.Łodzie

W Hamacie nurkuje się głównie z brzegu i łodzi. Nie ma tu liveaboard'ów, wypływają one np. z Sharm El Shaikh lub Hurghady.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z Hamaty:

 

LUKSOR I DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 877 PLN