Najlepsze nurkowania

Tanzania: Afrykańskie safari 4 dni: Jezioro Manyara, Krater Ngorongoro

Tanzania i Kenia


4-dniowa podróż do słynnego Krateru Ngorongoro połączona ze zwiedzaniem Parku Jeziora Manyara. Ngorongoro to ostoja dzikiej zwierzyny Afryki, na której obszarze żyje ponad 30 000 zwierząt, Park Narodowy Jeziora Manyara to niebywała atrakcja dla fanów birdwatchingu.

Opis

Wycieczka obejmuje wizyty na terenie Parku Narodowego Jezioro Manyara i Krateru Ngorongoro.

 

Park Narodowy Jezioro Manyara to ogromne skupisko wielu gatunków ptaków, m.in. flamingów, pelikanów, zimorodków i różnych odmian dzioborożca. Park obejmuje zachodni brzeg Jeziora Manyara, z którego rozciąga się niesamowity widok na ten zbiornik z jednej strony i na zbocza Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Następnie uczestnicy odwiedzą

 

Krater Ngorongoro, będący największym na świecie kotłem wygasłego wulkanu. Krater zamieszkuje ponad 30 000 zwierząt, w tym flamingi skupiających się na obszarach jeziora słonego, antylopy, bawoły afrykańskie, słonie, lwy, lamparty oraz bardzo rzadkie nosorożce białe.


Naszym zdaniem

4-dniowa podróż do słynnego Krateru Ngorongoro połączona ze zwiedzaniem Parku Jeziora Manyara. Ngorongoro to ostoja dzikiej zwierzyny Afryki, na której obszarze żyje ponad 30 000 zwierząt, Park Narodowy Jeziora Manyara to niebywała atrakcja dla fanów birdwatchingu.


Program

Wyjazdy codziennie o 09:00.

Dzień 1:

Arusha - Park Narodowy Jeziora Manyara (130 km - ok. 2 godz.)

Wyjazd z hotelu w Arusha, przejazd do Parku Narodowego Jeziora Manyara na lunch i popołudniowe safari. Jezioro Manyara to raj dla fanów birdwatchingu. Niesamowite pod względem zróżnicowania gatunków: warzęcha biała, cyraneczka, pelikan, zimorodek, dzioborożec białogardły, kormoran itd. Na wysokich drzewach mieszkają małpy, w cieniu baobabów kryją się słonie a lwy wylegują się pod gałęziami magnolii parasolowatej. Kolacja i nocleg w Manyara Serena/Eunoto Lodge/Lake Manyara hotel/Kempingu Twiga.

 

Dzień 2:

Park Narodowy Jeziora Manyara - Dno Krateru Ngorongoro (60 km - ok. 1 godz.)

Śniadanie o godz. 06:30. Poranne safari, kontynuowane w Kraterze Ngorongoro po lunchu. Droga do krateru wiedzie przez malownicze tereny wysoko położonych lasów deszczowych otaczających kocioł. Pozostała cześć dnia przeznaczona na odpoczynek i zwiedzanie na miejscu. Kolacja i nocleg w Manyara Serena/Eunoto Lodge/Lake Manyara hotel/Kempingu Twiga.

 

Dzień 3:

Dzień w Kraterze Ngorongoro

Po śniadaniu, przejazd na dno krateru, jednego z cudów świata natury. Wygasły wulkan, który zawalił się ok. 25 mln lat temu formując wielki kocioł będący miejscem koncentracji ogromnej liczby gatunków afrykańskich zwierząt. Widoki ze szczytu ściany krateru są absolutnie zapierające dech w piersiach. Przez zalesione tereny dające schronienie około 20 000 zwierząt przewozi turystów samochód terenowy. Duże zwierzęta takie, jak antylopy gnu, bawoły, gazele czy zebry zamieszkują tereny krateru porośnięte trawą przyciągając drapieżne lwy, lamparty czy hieny. Lasy dają schronienie małpom, antylopom i kilku czarnym nosorożcom. Jezioro przyciąga ptaki wodne m.in. flamingi i jest ulubionym miejscem drapieżników do upolowania ofiary. Przez swój niezwykły urok Krater Ngorongoro jest często nazywany Edenem. Safari odbywa się z zapakowanym prowiantem. Wieczorem powrót na kemping na kolację i nocleg w Ngorongoro Sopa/Serena/Wildlife Lodge/Kempingu Simba.

 

Dzień 4: Krawędź Krateru Ngorongoro - Arusha (190 km - ok.3 - 4 godz.)

Po śniadaniu, wyjazd z Krateru Ngorongoro przez Karatu Market i powrót do Arusha, gdzie safari się kończy.
CAMPING SAFARI
Noclegi w pokoju 2-osobowym, za osobę3740 PLN
Noclegi w pokoju 4-osobowym, za osobę2956 PLN
Noclegi w pokoju 6-osobowym, za osobę2799 PLN

WILDLIFE LODGE SAFARI
Noclegi w pokoju 2-osobowym, za osobę4725 PLN
Noclegi w pokoju 4-osobowym, za osobę3672 PLN
Noclegi w pokoju 6-osobowym, za osobę3525 PLN

SOPA/SERENA LODGE SAFARI
Noclegi w pokoju 2-osobowym, za osobę6180 PLN
Noclegi w pokoju 4-osobowym, za osobę5992 PLN
Noclegi w pokoju 6-osobowym, za osobę5083 PLN

DODATKOWE OPŁATY
Transfer na Lotnisko Kilimandżaro, w jednę stronę , za pojazd314 PLN
Wiza do Tanzanii224 PLN

Cena zawiera:
transport lądowy podczas safari w samochodach specjalnie przystosowanych i wyposażonych w tym celu, wyżywienie FB podczas safari, zakwaterowanie w dwuosobowych namiotach/pokojach, wstępy do parków narodowych, podatki, usługi profesjonalnego przewodnika posługującego się językiem angielskim, safari według programu opisanego powyżej, namioty i materace, usługi kucharza, wodę pitną.

Cena nie zawiera:
śpiworów, napiwków, prania, napojów, transferów z/na lotnisko, przelotów międzynarodowych, wiz.
Nurkowanie

Zanzibar Najlepszym okresem do nurkowania na Zanzibarze jest zima, kiedy temperatura wody dochodzi do 27°C – 28°C a morze jest spokojne. W zależności od pory dnia widoczność utrzymuje się w granicach 25m. Zdecydowanie najciekawszymi miejscami do nurkowania są ogrody koralowe na północy, ściana na Leven Bank oraz atol Mnemba. W Zatoce Delfinów gwarantowane są spotkania z delfinami. Dla bardziej wymagających i zaawansowanych nurków interesującą propozycją okaże się wyspa Pemba. Do znanych i polecanych miejsc nurkowych należą: Hunga Reef (koralowce, żółwie morskie, barakudy), Chakatuni, Haji i Katchafi (łagodnie opadające ściany na głębokość ok. 20 m).Kraj i ludzie

Tanzania Tanzania to republika federacyjna powstała z połączenia kolonii niemieckiej – Tanganiki oraz kolonii brytyjskiej – Zanzibaru. Nazwa kraju pochodzi z połączenia pierwszych sylab nazw tych koloni -„Tan” i „Zan”. Pomimo posiadania złóż diamentów, szafirów, złota, uranu oraz gazu ziemnego to kraj ten należy do najbiedniejszych krajów Afryki oraz świata. Ludność głównie utrzymuje się tutaj z turystyki oraz rolnictwa. Tanzania, położona we wschodniej części Afryki, jest chyba najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo krajem tego kontynentu. Zarówno wielbiciele wspinaczek wysokogórskich jak i safari, znajdą coś dla siebie. W Tanzanii znajduje się wiele ciekawych parków narodowych. Kenia Republika Kenii leży na zachodzie Afryki nad Oceanem Indyjskim. Występuje tu różnorodność etniczna i wyznaniowa.Region ten ma duże znaczenie rolnicze dla Afryki. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, iż występują tu liczne gatunki zwierząt.Programy

Zanzibar

Wyspa położona na Oceanie Indyjskim jest największą wyspą Tanzanii. Słynący przede wszystkim ze wspaniałych miejsc turystycznych były sułtanat, bogaty w uprawy palmy kokosowej i goździkowca, a także wspaniałych przypraw. Kurorty i miejsca nurkowe usytuowane są w większości w północnej części wyspy. Wartym zwiedzenia jest niewątpliwie Stone Town - kamienne miasto będące jednocześnie częścią starówki stolicy wyspy i wpisane jest na listę UNESCO. Z pozostałych atrakcji lądowych warto odwiedzić park narodowy Jozani Chwaka Bay słynący z dziko żyjących małp. Dla amatorów mocnych wrażeń polecamy wyprawy kitem lub na quadach.

 

Kilimandżaro

Na północy kraju znajduje się Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), pokryty śniegiem, najwyższy szczyt Afryki będący pozostałością po wulkanie, znany również jako Biały Dach Czarnego Lądu. Wśród mieszkających u podnóża plemion góra budziła grozę, niektóre plemiona (np. Masajów) oddawały jej boską cześć jako Górze Światłości. Na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. utworzono Rejon Parku Narodowego Kilimandżaro, który zamieszkują lamparty, słonie, bawoły oraz elandy. Wejście na górę jest typową turystyczną wycieczką, na którą rocznie wyrusza ok. 13 tys. osób. Chociaż nie jest to trudne technicznie podejście to nie wszyscy docierają na szczyt. Trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to długa i wymagająca aklimatyzacji wyprawa.

 

Serengeti

Zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to największy i najbardziej znany obszar chroniony na świecie, zajmujący powierzchnię prawie 15 tys. km2. W języku Masajów nazwa „Serengti” oznacza „nieskończona równinę” i tak w rzeczywistości jest. W porze suchej rozpościera się tu widok na bezkresną, pożółkłą od słońca sawannę z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, zaś w porze deszczowej porośniętą soczyście zieloną roślinnością. Serengeti słynie z migrujących sezonowo (w porze suchej od października do maja) wielomilionowych stad głośnych gnu, zebr, gazeli, eland „wspieranych” przez wygłodniałe, wypatrujące łatwej zdobyczy hieny, sępy, lwy oraz szakale. Nawet poza porą suchą spotkać tu można wielkie stada bawołów, mniejsze grupy słoni i żyraf, eland, Topi, kongoni, impali oraz gazeli Granta.

 

Jezioro Wiktorii

Największe jezioro Afryki i drugie największe na świecie, zajmujące powierzchnię 68,8 tys. km2 położone jest na granicy trzech państw Kenii, Ugandy i Tanzanii. Głębokość jeziora nie przekracza 80m i zamieszkuje je ok. 200 bajecznie kolorowych gatunków ryb. Obfitość tę, prawdopodobnie można wytłumaczyć jako skutek wyschnięcia jeziora i podzielenia się go na kilka mniejszych zbiorników, w których ewolucja poszczególnych ryb przebiegała odrębnie.

 

Park Narodowy Jeziora Manyara

Uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Obszar parku rozpościera się na powierzchni ponad 330 km2 północnej Tanzanii i obejmuje jezioro Manyara (230 km2) wraz z terenami przyległymi. Teren parku poprzecinany jest licznymi strumieniami, porośnięty sawannami oraz wieloma gatunkami palm. Spotkać tu można guźce, pawiany, żyrafy, słonie, liczne gatunki ptaków, hipopotamy oraz lwy. Na suchych stokach Manyara żyje jadowita Czarna Mamba oraz liczne kolorowe jaszczurki. 

 

Krater Ngorongoro

Ngorongoro to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajdujący się w północnej Tanzanii krater wygasłego wulkanu o średnicy 18 –22 km, powierzchni 8,3 tys. km2 i wysokości 1,8 tys. m n.p.m. Dno krateru znajdujące się 600 m poniżej są pastwiskami dla żyjących tam zwierząt. Jest to idealne miejsce do obserwacji szakali, serwali, czarnych nosorożców (!populacja ok. 20 osobników!), flamingów, słoni oraz hipopotamów. Zamieszkujące krater zwierzęta często nie opuszczają go natrafiwszy na obfitość pastwisk oraz licznych słodkowodnych jeziorek i strumyków. Rośnie tam również malowniczy las akacjowy zwany Lorelai. Częściowo zbocza krateru porasta zielony bujny las górski, który zamieszkują antylopy, jeżozwierze oraz lamparty. Park

 

Narodowy Tarangire

Położony na północy Tanzanii park o powierzchni 2,6 tys. km2. Nazwa parku pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez niego. Park ten różni się zdecydowanie od Ngorongoro czy Manyara. Występuje tu mniej zwierząt i są bardziej płochliwe, nie mniej jednak spotkamy tu żyrafy, zebry, bawoły, pantery i ptaki. To, co wyróżnia ten rezerwat to baobaby afrykańskie oraz kigelie. Baobaby afrykańskie to dożywające nawet 1000 lat drzewa zwane drzewami rosnący do góry nogami z powodu ich charakterystycznej korony. Owoce baobabu są przysmakiem pawianów, stąd ich nazwa małp chleb. Kigelia znana jako drzewo kiełbasiane swą nazwę zawdzięcza kształtowi owoców, wykorzystywanych w celach leczniczych jako wzmacniające żyły i tętnice oraz posiadające właściwości przeciwnowotworowe.

Pogoda i klimat

Tanzania

Klimat Tanzanii należy do strefy klimatu podrównikowego, zaliczana jest do krajów w klimacie gorącym i suchym. Najcieplej jest na wybrzeżu gdzie temperatury wahają się od 24°C do 28°C. W nocy temperatury spadają do 15°C - 18°C. Na Zanzibarze temperatury sięgają 30°C. Dosyć częstym zjawiskiem są tu występujące w środku części kraju burze.

 

Kenia

Kenia leży w strefie klimatu równikowego monsunowego. Na wybrzeżu, w pasie 40 km oraz w górach, jest to klimat wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy. Na nizinach na wschodzie kraju występuje jedna pora deszczowa od kwietnia do czerwca, w pozostałej części kraju występują dwie pory deszczowe od marca do maja, oraz od listopada do grudnia. Średnia temperatura miesięczna waha się w granicach 25°C – 28°C na wybrzeżu oraz 15°C-19°C w górach.


Wjazd

Tanzania

Wizę pobytową można nabyć w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (dla Polski w Berlinie) oraz na głównych przejściach granicznych (na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Paszport musi być ważny przez 3 miesiące od planowanego zakończenia pobytu. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub przedstawienie środków wystarczających na jego zakup lub pobyt

 

Kenia

Obywatele polscy zobowiązani są do nabycia wizy pobytowej po przylocie do kraju na lotnisku w Nairobi lub Mombasie, porcie w Mombasie lub każdym innym lądowym przejściu granicznym. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu. Nie ma konieczności ponownego wykupywania wizy po wizycie w Tanzanii lub Ugandzie.


Język

Angielski, Suahili


Waluta

Szyling Kenijski – KES, Szyling Tanzański - TZS. Wymiana dolarów (USD), euro oraz innych walut wymienialnych nie stanowi problemu. Wymiany można dokonać w bankach oraz zalegalizowanych kantorach. W niektórych kantorach istnieje możliwość wymiany czeków podróżnych. Honorowane są płatności kartami kredytowymi, chociaż bankomatów nie ma zbyt wiele i tak w Tanzanii znajdują się one przy Serena Hotel na Zanzibarze; Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji).


Ubezpieczenie

Nie są honorowane zagraniczne polisy ubezpieczeniowe. W szpitalach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia przez chorego lub rodzinę chorego. Wykupienie polisy jest jednak istotne w przypadku, gdy będziemy chcieli dochodzić zwrotu wydatków za leczenie.


Zdrowie

W Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze i żółtaczce zakaźnej, durowi brzusznemu i cholerze. Tego wymogu nie ma w Kenii w przypadku turystów z Europy. Na zachodzie Afryki istnieje zagrożenie malarią, AIDS i cholerą.


Prąd

220V W Tanzanii i Kenii gniazdka występują w standardzie brytyjskim.


Powiązane ofertyHotele

Ngorongoro Serena Safari Lodge

Tanzania i Kenia

Obiekt o bardzo wysokim standardzie, położony w bardzo atrakcyjnym miejscu, na krawędzi slynnego krateru Ngorongoro.

Lake Manyara Serena Safari Lodge

Tanzania i Kenia

Obiekt o wysokim standardzie z przepięknym widokiem na Jezioro Manyara będące rajem dla miłośników bridwatchingu.

22 213 18 31