Najlepsze nurkowania

Sri Lanka

Malediwy


Niezwykła wycieczka umożliwiająca poznanie historii, kultury, sztuki i przyrody Sri Lanki

Opis

Proponujemy Państwu połączenie pobytu na Malediwach ze zwiedzaniem Sri Lanki. Istnieje możliwość dopasowania trasy i długości wycieczki do Państwa preferencji. Poniżej prezentujemy najbardziej rozbudowany program.


Naszym zdaniem

Niezwykła wycieczka umożliwiająca poznanie historii, kultury, sztuki i przyrody Sri Lanki


Program

Dzień 1.

Lotnisko/ Colombo Przyjazd na Międzynarodowe Lotnisko Bandaranaike i powitanie przez przedstawiciela Don Voyage i transfer do hotelu w Colombo. Po południu wycieczka po Colombo Miasto i zakupy. Zwiedzanie miasta obejmuje takie miejsca interesujące turystów jak stary parlament, Bandaranaike Memorial, International Conference Hall, Plac niepodległości (Independence Square), świątynia Buddhist Hindu i Town Hall. Zakupy w Odel House, House of Fashion, Bare foot itd. Kolacja i nocleg w Colombo.

 

Dzień 2.

Colombo/ Pinnawala/ Dambulla Śniadanie w hotelu, wyjazd do Sigiriya. Po drodze wizyta w sierocińcu dla słoni Pinnawala Sierociniec dla słoni Dom dla słoni w różnym wieku i o różnej wielkości, gdzie słonie jedzą, kąpią się, bawią a nawet łączą w pary. Te wspaniałe zwierzęta były odnajdywane okaleczone na odludziu. Teraz nawet rozmnażają się w niewoli. Po południu wspinanie na Sigiriya Rock

Sigiriya

Był V wiek kiedy chęć posiadania władzy i bogactwa doprowadziła księcia Kasyapa do zabicia swojego ojca, by odziedziczyć tron. Kiedy jego przyrodni brat postanowił zemścić się za śmierć ojca, król Kasyapa znalazł skałę Sigiriya gdzie postanowił wybudować swoją twierdzę. Ufortyfikowane i udekorowane miejsce było idealnym połączeniem bezpieczeństwa i przyjemności, w którym Kasyapa rządził przez 19 lat, aż do powrotu swojego przyrodniego brata z Indii z armią najemników. Król wyruszył ze swoją armią na spotkanie brata w walce, ale został opuszczony przez swoją armię, która myślała, że król dezerteruje, chociaż chciał jedynie uniknąć zasadzki. Dzielny król ruszył w dalszą drogę na spotkanie brata. Kiedy go spotkał powiedział mu: „Nie zginę od twojego miecza”. Wtedy wyciągnął swój miecz i zakończył życie wbijając go sobie w gardło. Wały obronne, niesamowite wodne ogrody z wieloma basenami I prymitywnymi fontannami, znane na całym świecie freski przedstawiające kobiety, lustrzana ściana i graffiti, gigantyczne pazury lwów wykute z granitu, ruiny pałacu i królewskiej łaźni, do tej pory zachowane w niezłym stanie sprawiły, że Sigiriya jest jednym z najlepiej znanych i popularnych miejsc na Sri Lance, nie tylko dla turystów. Sigiriya uznawana jest nieoficjalnie za 8 cud świata. Kolacja I nocleg w hotelu w Sigiriya lub Dambulla.

 

Dzień 3.

Dambulla/ Kandy Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Kandy. Po drodze zwiedzanie skalnych świątyń Dambulla. Skalne świątynia Dambulla Skalna świątynia Dambulla była kryjówką króla Valagamba z I w p.n.e., który uciekł z Anuradhapura (stolicy) z powodu inwazji z południowych Indii. Po odzyskaniu stolicy i tronu po 14 latach ukrywana się, król przekształcił jaskinie, które były jego schronieniem w świątynię i oddał mnichom buddyjskim. Król Nissankamalla złożył temu miejscu swój hołd przez zlecenie pozłocenia wielu posągów, miejsce to zostało wtedy nazwane Rangiri Dambulu Viharaya, co oznacza złotą świątynie w Dambulla. Jest to zapisane na skale przy wejściu do kompleksu. Królowie w okresie Kandyan również złożyli swój hołd temu miejscu przez dodanie większej ilości posągów buddy i fresków opisujących najważniejsze momenty z życia Buddy. Później Spice Garden Zwiedzanie Spice Garden w Mavanella, gdzie rosną przyprawy i zioła używane w kuchni na Sri Lance. Przyprawy ze Sri Lanki były obiektem zainteresowania już wczesnych kupców pływających po morzach, którzy przebywali długą drogę by je zdobyć. Po południu wizyta w centrum sztuki i dzieła w Gem Bureau, gdzie obejrzą Państwo film o tradycyjnych metodach wydobycia węgla na Sri Lance. Dalsze zwiedzanie Kandy. Przedstawienie ukazujące tradycyjny taniec przy muzyce bębnów i chodzenie po ogniu. Dalej Świątynia Zęba: Zwiedzanie świątyni z relikwią w postaci zęba Buddy. Ta najważniejsza dla buddystów na Sri Lance świątynia została zbudowana w XVI wieku, jedynie w celu przechowywania relikwii. Zobaczą Państwo niezwykłą architekturę z tego okresu i doświadczą spokoju jaki panuje w tym miejscu. Kolacja i nocleg w hotelu w Kandy.

 

Dzień 4.

Kandy/ Nuwara Eliya Po śniadaniu wyjazd do Nuwara Eliya. Po drodze zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Peradeniya. Ogród Botaniczny Miejsce to, które było ogrodem, w którym wypoczywał król Kandyan w XVI wieku, zostało przerobiony podczas panowania Brytyjczyków na ogród botaniczny. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Azji, również idealne do obserwowania ptaków. Przejazd pociągiem do Nuwara Eliya Spotkają Państwo szofera/ przewodnika na stacji Nanu Oya i zabrani do hotelu w Nuwara Eliya. Nuwara Eliya Krajobraz górski na Sri Lance to widok godny zapamiętania. Po wysokich temperaturach panujących na nizinach różnorodność temperatury i krajobrazu wyżyn jest niesamowita. Kandy, Nuwara Eliya I Bandarawela to 3 popularne miejsca na wyżynach. Nuwara Eliya jest położona najwyżej, ponad 1800 metrów nad poziomem morza, nazywana jest również „Little England”. Ponieważ to tu Brytyjczycy stworzyli swój dom z dala od prawdziwego. Kręta droga, która wiedzie w górzyste rejony przez plantacje herbaty, pokrywające wzgórza rozciągające się dalej niż sięga wzrok, wodospady, tajemnicze zaułki tworzą naprawdę inspirującą scenerię. Jeśli ktoś jedzie do Nuwara Eliya z Colombo (ok. 4 godzin) uzna za niemożliwe, że jest to ten sam kraj. Fabryka herbaty Wizyta na plantacji herbaty I w fabryce. Sri Lanka znana jest ze swojej cejlońskiej herbaty. Przyjazd do Nuwara Eliya, gdzie zaskoczy Państwa chłodna temperatura, bungalowy w kształcie chatek i kolonialna atmosfera. Zwiedzanie Nuwara Eliya Przejazd przez małe miasto Nuwara Eliya, podczas którego podziwiać można dobrze zachowane budynki w stylu kolonialnym. Odwiedziny na targu, gdzie plantatorzy herbaty sprzedają swoje produkty. Podziwianie jeziora Gregory zbudowanego do dostarczania prądu za czasów Brytyjczyków, natomiast teraz dodaje uroku miastu. Kolacja i nocleg w hotelu w Nuwara Eliya.

 

Dzień 5.

Nuwara Eliya./ Yala Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Yala. Po drodze przystanek w motelu Ella Grand, by podziwiać znany widok ella gap, również piękny widok Ravana Falls. Po drodze wizyta w Buduruwagala

Budurwagala

Uważa się że skalne rzeźby w Buduruwagala mają ponad tysiąc lat. Jest tu 7 wyrzeźbionych figur na skale wystającej ze strumienia, a najwyższy jest posąg Buddy (51 stóp). Wieczorem Park Narodowy Yala. Odwiedziny w Parku Narodowym Yala. Obejmuje to wyprawę safari jeepem z naganiaczem zwierząt, podczas którego można zobaczyć zwierzęta mieszkające w dżungli, w tym słonie, niedźwiedzie, dziki, jelenie, bawoły, małpy i wiele innych zwierząt, a jeśli ma się szczęście to nawet leopardy. Można również zobaczyć różne gatunki ptaków. To fantastyczne doświadczenie dla miłośników ptaków. Kolacja I nocleg w hotelu w Yala.

 

Dzień 6.

Yala/ Bentota Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Bentota. Po drodze zwiedzanie holenderski fortec. Galle Galle, starożytne miasto jest obecnie bardzo nowoczesnym miejsce. Dawniej było to bardzo ważne miejsce portowe, gdzie przybywali handlarze, by kupować, sprzedawać i wymieniać się towarami. To tutaj po raz pierwszy zjawili się w 1505 roku Portugalczycy i zbudowali fortecę, która została później zdobyta przez Holendrów. Forteca jest jedną z najlepiej zachowanych na Sri Lance. Wizyta tam i podziwianie zachodu słońca z murów to niezapomniane przeżycie. Stary protestancki kościół zwany „Groote Kirk” wybudowany przez Holendrów znajduje się w forcie. Położony jest obok New Oriental Hotel również przez nich wybudowany jako rezydencja dla gubernatora w 1684 roku. Następnie wizyta w wylęgarni żółwi Wylęgarnia żółwi Projekt został stworzony w celu ochrony populacji żółwi, których liczba wciąż spada i takie projekty znajdują się na całym południowym wybrzeżu Sri Lanki, gdzie zjawiają się żółwie, by złożyć jaja. Żółwie wykopują dziury na plaży, składają jaja, zakrywają je piaskiem, mają one być ogrzewane przez słońce. Często się jednak zdarza, że jaja wykopywane są przez rybaków i sprzedawane do konsumpcji. Jednak teraz jaja wykupywane są przez organizatorów projektu I młode wylęgają się w naturalny sposób na zamkniętych obszarach, gdzie ptaki nie mają szans ich zaatakować, a młode wypuszczane są do morza w nocy, po dwóch dniach, dzięki czemu mają większe szanse na przeżycie. Safari na rzece w Madhu Ganga (fakultatywnie) Safari na rzece Madhu to coś, czego nie można opisać słowami. Prymitywny styl życia mieszkańców tych rejonów może być podziwiany po przepłynięciu kawałka rzeki łódką. Trasa prowadzi przez namorzyny, dookoła pełno jest ptaków, a prymitywne metody łowienia ryb i krewetek pozwoli Państwu poznać inną stronę Sri Lanki. Kolacja I nocleg w hotelu w Iduruwa/ Bantota/ Beruwala

 

Dzień 7.

Bentota Śniadanie w hotelu. Pobyt na plaży Dla relaksu proponowany jest pobyt na plaży. Istnieje wiele możliwości spędzenia tego dnia na złotych plażach, na tarasie słonecznym czytając książkę, czy sącząc owocowego drinka z ananasów, mango, bananów. Można również spróbować nart wodnych, windsurfingu, nurkowania z fajką. Kolacja i nocleg w hotelu w Iduruwa/ Bantota/ Beruwala

 

Dzień 8.

Bentota/ Colombo Śniadanie w hotelu Rano czas wolny. Po południu transfer do Colombo.
Ceny podawane są przykładowo dla programu 8 dni/7 nocy. Wysokość ceny zależy również od ilości uczestników
7 nocy w pokojach DBL w hotelach 4*, ze śniadaniami, przy minimum dwóch osobach3919 PLN
7 nocy w pokojach DBL w hotelach 4*, z wyżywieniem HB przy minimum dwóch osobach4210 PLN
7 nocy w pokojach DBL w hotelach 5*, ze śniadaniami, przy minimum dwóch osobach4591 PLN
7 nocy w pokojach DBL w hotelach 5*, z wyżywieniem HB przy minimum dwóch osobach5330 PLN
Nurkowanie

Nurkowania na Malediwach z całą pewnością zaliczyć możemy do najlepszych na świecie. Nurkowania są różnorodne: od pięknych ogrodów koralowych usytuowanych na białym piaszczystym dnie aż po strome ściany i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Różnorodne ławice ryb przepływające w niebieskiej toni są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami, rekinami wielorybimi czy płaszczkami. Najlepsze nurkowania z reguły są w kanałach między atolami i na tzw. thilas, zwanych „zatopionymi rafami”. Są to rafy niesięgające powierzchni, na których często znajdziemy malownicze przewieszenia i jaskinie pokryte pięknymi koralowcami.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Najbardziej ekscytujące nurkowania w kanałach między atolami, podczas których możemy liczyć na niezapomniane spotkania z rekinami rafowymi, znajdziemy przy atolach: Lhaviyani, North i South Male, Vaavu, Meemu, Laamu i Gaafu.

Największą szansę na spotkania z rekinami wielorybimi będziemy mieć nurkując w okolicach: Ari Atoll, Gaafu i Thaa.

Manty zaś najchętniej odwiedzają rejony: Ari Atoll, North Male, Haa Alifu, Haa Daalu i Baa Atoll.

 

 

Ari Atoll

ma do zaoferowania różnorodne nurkowiska, na których spotkanie większych gatunków ryb jest niemal pewne.

 

Maaya Thila: należy do najlepszych nurkowisk na całych Malediwach.W płytszych częściach thili znajdziemy mureny, ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice, czy ośmiornice. Natomiast najbardziej interesująca jest głębsza część ściany, gdzie znajdują się jaskinie i przewieszenia niemal całkowicie pokryte pięknymi, zdrowymi, kolorowymi gąbkami i koralowcami. Wokół thili znajdziemy ławice ryb z gatunku: batfish, unicornfish, soldierfish czy triggerfish. Możliwe, że pomiędzy nimi znajdzie się również kilka orleni, czy rekinów rafowych. Naprawdę wyjątkowe miejsce!

 

Fish Head (zwane również Shark Point lub Mushimasmingili Thila): zaliczana do pierwszej 10 najlepszych nurkowisk na Malediwach. Jest to niewielka thila, a jej ściany są dość gęsto usiane niewielkimi jaskiniami i przewieszeniami, pięknie pokryte gorgoniami, koralami i gąbkami. Pośród nich znajdziemy ogromne ławice snapperów. Jednak prawdopodobnie najciekawszym wydarzeniem będzie obserwowanie licznie tu występujących szarych rekinów rafowych.

 

Broken Rock: to kolejna „zatopiona rafa”. Pośrodku niej znajduje się ogromne pęknięcie, przypominające kanion, skąd też pochodzi nazwa nurkowiska. To właśnie możliwość przepłynięcia przez ten podwodny kanion przyciąga tu rzesze nurków. Znajdziemy tu cheliny napoleońskie, snappery i barakudy a w sezonie od maja do listopada częstym gościem jest również rekin wielorybi.

 

 

North Male Atoll

jeden z najpopularniejszych wśród nurków, położony stosunkowo blisko lotniska w Male.

 

Helengeli Thila: „zatopiona rafa”, z wierzchołkiem na głębokości około 12 m. Najbardziej interesująca część rafy to jej strome ściany na głębokości miedzy 25 a 30m, gdzie znajdziemy mnóstwo przewieszeń całkowicie pokrytych kolorowymi, miękkimi koralami i gdzie liczyć możemy na zobaczenie ławic rekinów rafowych jak i tuńczyków czy barakud.

 

HP Reef: to wyjątkowe nurkowisko, głównie pod względem formacji skalnych. Znajduje się tam duża skała, oddzielona od rafy wąskim piaszczystym kanałem. Zewnętrzna strona tej skały opada stromo, a u podstawy skały znajduje się ogromna jaskinia pokryta niebieskimi koralami. W jednym z końców jaskini usytuowany jest wąski przesmyk zwany kominem („the chimney”), prowadzący na dach skały. HP Reef to dom dla barakud, rekinów rafowych, tuńczyków, orleni, ryb z gatunku big-eye trevally czy blue-fin jack.

 

Okobe Thila (Barracuda Thila): jest to podwodna rafa składająca się z trzech części położonych obok siebie. Najmniejsza z nich ma średnicę około 10m, a największa ma około 50m. długości. Wszystkie trzy części rafy tworzą niezwykłe formacje skalne i są malowniczo pokryte miękkimi i twardymi koralami. Cheliny napoleońskie, barakudy, tuńczyki, hemulony orientalne to domownicy często spotykani na tej rafie.

 

 

South Male Atoll

usytuowany na południe od North Male Atoll. Znajduje się tu wiele popularnych miejsc nurkowych.

 

Kandooma Thila: jedno z najbardziej ekscytujących miejsc nurkowych w rejonie South Male. Wierzchołek rafy sięga 14 metrów, ale ze względu na występujące tu silne prądy, jest to nurkowisko dla doświadczonych nurków. Ta rafa w kształcie łzy położona pośrodku kanału przyciąga niezliczone ilości ryb z gatunku barakud, tuńczyków, chelinów napoleońskich, muren, orleni, jak również żółwi. Najbardziej interesującym zaś miejscem jest cleaning station dla szarych rekinów rafowych, które podziwiać możemy przypięci hakami do rafy. Te ogromne rekiny podpływają tam bardzo blisko nurków, oddając się z rozkoszą podwodnej higienie małym rybkom czyścicielom, zupełnie nie zwracając uwagi na obserwatorów. Niezapomniany widok!

 

Guraidhoo Corner: rafa, która niezależnie od siły prądu i widoczności ma wiele do zaoferowania. Płynąc wewnątrz kanału znajdziemy kilka ciekawych do obejrzenia przewieszeń usytuowanych na dość stromej ścianie. Nie powinniśmy jedynie skupiać się na rafie, ponieważ przegapić możemy ławice orleni lub rekiny rafowe przepływające w toni. Wypływając na zewnątrz rafy liczyć możemy na duże skupiska ryb z gatunku fusilier, surgeonfish, jak i żółwie, czy mureny w kilku gatunkach.

 

Kuda Giri Wreck: jest to wrak niewielkiego statku zatopionego specjalnie dla nurków. Wrak porośnięty jest miękkimi i twardymi koralami, co czyni go bardzo wdzięcznym wrakiem do fotografii podwodnej. Odwiedzają go żółwie, barakudy i ryby z gatunku batfish. Schronienia na samym wraku szukają ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice, krewetki i kraby.

 

 

Vaavu Atoll (Felidhoo)

jest to najmniejszy i najmniej skomercjalizowany spośród atoli. Położony jest po wschodniej stronie archipelagu, w pobliżu atolu South Male.

 

Miyaru Kandu: „miyaru” w lokalnym języku Dhivehi znaczy rekin. Znaleźć ich tu można naprawdę wiele, stąd też wzięła się nazwa rafy. Po północnej stronie rafy znajduje się wiele przewieszeń, wokół których gromadzą się szare rekiny rafowe. Natomiast gatunki rekinów white-tip jak i black-tip przepływać będą raczej kanałem, którym, w zależności od kierunku prądu, nurkowie odwiedzą na początku lub pod koniec nurkowania. 

 

Rakeedhoo Kandu: słynie głównie z podwodnych tarasów znajdujących się na rogu rafy. Pierwszy stopień tarasu leży na głębokości 20m. i schodzi do głębokości 45m. a pod każdym ze stopni tarasu są malownicze nawisy i niewielkie jaskinie pokryte miękkimi koralowcami. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji rekinów rafowych, żółwi oraz majestatycznych chelinów napoleońskich.         

 

 

Baa Atoll

tenpołożony na północny zachód od Male atol nie jest tak często odwiedzany przez turystów jak jego południowi bracia, jednak równie atrakcyjny jak oni.

 

Bathalaa: jest to jedno z najlepszych nurkowisk w tym regionie. Ściana rafy opada łagodnie do głębokości 18m., gdzie zaczyna się podwodny klif, który następnie opada stromo w kierunku kanału na głębokość 25m. Nurkując z prądem wzdłuż ściany przepięknie pokrytej miękkimi koralowcami, mamy szansę znaleźć dość wyjątkowe różowe oraz czarne korale. Cała ściana to kalejdoskop różnorodnych barw utworzony przez liczne gąbki, miękkie i twarde korale, gorgonie i ukwiały.

 

Dhigu Thila: jest to wąska i długa na 200m. thila, która w najpłytszym miejscu osiąga 6m. Jej wschodnia i północna część to przepiękne przewieszenia, pokryte zdrowymi, miękkimi koralami. Na piaszczystym dnie wokół rafy dość często wylegują się płaszczki, a dryfując wzdłuż thili liczyć możemy na spotkania z ławicami ryb z gatunku trevally, fussilier czy red bass.   

 

Najlepszy czas na wyjazd: Rekomendowany sezon na safari nurkowe to miesiące od listopada do maja, ale sezon nurkowy na Malediwach trwa cały rok.

Podczas północno-wschodniego monsunu (od grudnia do maja) wiatry wieją z tegoż kierunku, co przynosi słoneczną i raczej bezwietrzną pogodę. Widoczność na wschodnich częściach atoli jest wtedy bardzo dobra (20, 30m. +), a na zachodnich między 15 a 20m. Wschodnie części atoli ogólnie w tym czasie będą cieszyć się najlepszą widocznością, a sezon od grudnia do marca pod względem dobrej pogody i widoczności będzie najlepszym czasem na wyjazd na Malediwy, w szczególności na rejsy nurkowe. W tym czasie prądy płyną z kierunku wschodniego na zachodni i są najsilniejsze. Silne prądy to dobry czas na nurkowania z rekinami, które zbierają się przy wejściach do kanałów między atolami. Manty zaś w tym czasie będzie można znaleźć po przeciwnych, zachodnich stronach atoli, ponieważ tam będzie wtedy najwięcej pożywnego dla nich planktonu.

Monsun południowo-zachodni trwa od czerwca do listopada i wtedy cała powyższa sytuacja się odwraca, czyli prądy płyną z zachodu na wschód, więc manty będą wtedy na wschodnich częściach atoli a sezon na rekiny i lepsza widoczność będą wtedy na zachodzie atoli. Jest to też czas roku, w którym można spodziewać się silnych wiatrów i deszczowej pogody z mniejszą szansą na całe słoneczne wakacje, mimo, że szansa na słoneczne dni również istnieje. Najsilniejszych wiatrów i najbardziej deszczowej pogody należy spodziewać się podczas pory deszczowej na przełomie czerwca i lipca oraz podczas zmiany monsunów, późnym majem i wczesnym grudniem.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook i świadectwo zdrowia a także adapter do zaworów INT. W ciągu roku temperatura wody waha się w granicach 27ºC do 29ºC, więc pianka o grubości 3-5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Jeżeli planujemy safari nurkowe, bądź wyjazd między grudniem a marcem, haki rafowe będą dużym ułatwieniem, warto wtedy też przemyśleć zamówienie butli 15L, aby móc jak najdłużej cieszyć się obserwowaniem rekinów. Zalecamy również zabranie bojek.

 

Komory dekompresyjne: dostępne są na Kuramathi w atolu Rasdhoo i na Bandos w atolu North Male.

 

Według nas  Malediwy wciąż są jednym z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Połączenie wygodnych, a nawet luksusowych kwater, z ciepłymi wodami i obfitością ryb o kilka kroków od własnego bungalowu jest po prostu bezkonkurencyjne. Poza tym Malediwy są jednym z najlepszych miejsc do obserwacji wielkich ryb na całej kuli ziemskiej.Kraj i ludzie

Piękno Malediwów staje się oczywiste już na pierwszy rzut oka z samolotu. Małe wysepki, porośnięte palmami, rafy koralowe i turkusowa woda. Grupa wysp pod wspólną nazwą Malediwy leży około 360 kilometrów na południe od Indii i rozpościera się na przestrzeni 760 kilometrów wzdłuż równika. Na terenie 90000 km2 rozrzuconych jest 1200 wysp o łącznej powierzchni 300 km2. Tylko około 200 wysp jest zamieszkanych, a na 89 z nich ulokowane są pensjonaty, z reguły niezwykle komfortowe. Pierwsza wyspa, na której powstał przemysł turystyczny w 1972 roku to Kurumba. Malediwy leżą na podwodnym łańcuchu górskim, którego najwyższe szczyty tworzą 26 atoli. Religia obowiązującą jest Islam a napoje alkoholowe dozwolone są tylko na wyspach turystycznych i na niektórych rejsowych statkach nurkowych.Łodzie

Rejsy nurkowe po Malediwach zwykle odbywają się na większych łodziach nurkowych (dhoni), które zostały przekształcone w pływające hotele. Standard i komfort tych jednostek różni się i zaczyna od najprostszych a kończy na absolutnie luksusowych. Statkom safari zwykle towarzyszą małe nurkowe dhoni, a nurkowania odbywają się właśnie z nich. Na nich trzymany jest sprzęt i tam napełniane są butle. Rejsy trwają od jednego do dwóch tygodni. Dłuższe wyprawy zabierają nurków w regiony gdzie nie pływają inne statki safari. Safari wymaga nieco doświadczenia, jako że nurkowania zwykle odbywają się indywidualnie. Nurkowie początkujący z pewnością lepiej będą się bawić na wyspach, gdzie mają możliwość dziennych nurkowań z łodzi.

Nurkowanie na Malediwach to nurkowania przede wszystkim  w prądach, dhoni nie są kotwiczone, ale dryfują razem z nurkami. Z tego też względu większość nurkowań ograniczona jest do 60 minut. Zgodnie z prawem nurkowanie dozwolone jest tylko do głębokości 30 m.

Oferta łodzi nurkowych na Malediwach jest bardzo bogata. Najczęściej łodzie wypływają w rejsy siedmio, dziesięcio lub czternastodniowe z Atolu Male. Trasy różnią się w zależności od sezonu, ale zwykle obejmują rejony atoli: North Male, South Male, Ari Atoll, Baa Atoll, Raa Atoll, Rasdhoo Atoll. W naszej ofercie znajdują się różwnież oferty rejsów w mniej popularne rejony jak Haa Alifu na północy archipelagu, czy Atole Foammulah i Addu na jego południowym krańcu. Możliwe są również rejsy, które zaczynają się na atolu Male, a kończą na najbardziej wysuniętym na południe Atolu Addu.Programy

Malediwy to raj dla nurków i tych, którzy chcą wypocząć na rajskich plażach z przerwami na relaksujące zabiegi w spa. Dla tych, którzy chcą spędzać czas aktywnie poza nurkowaniem, poszczególne wyspy oferują np. island hopping (zwiedzanie innych wysp), liczne atrakcje nie nurkowych sportów wodnych typu przejażdżki motorówką ze spadochronem, kajaki, czy pływanie po powierzchni z maską i rurką. Na większych wyspach możliwe są też gry w tenisa czy golfa.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Malediwów przez cały rok jest tropikalny z bardzo dużą wilgotnością. Temperatury wahają się od 27ºC do 34ºC. Chłodniej robi się tylko w nocy, ale nieznacznie. Opady przychodzą w postaci krótkich, ale intensywnych ulew. Klimat zdominowany jest przez monsunowe wiatry, podobnie jak w całej południowej części Azji. Północno-wschodnie monsuny wieją od grudnia do maja, przynosząc niewielkie opady. Morze jest spokojne a widoczność dobra. Południowo-zachodnie monsuny, trwające od maja/czerwca do listopada, często przynoszą silne wiatry i wzburzone morze.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju. Import alkoholu, wieprzowiny, materiałów o treści pornograficznej, broni oraz narkotyków jest zabroniony. Na lotnisku sprawdzane są bagaże.


Język

Językiem narodowym jest malediwski. W regionach turystycznych mówi się po angielsku.


Waluta

Lokalną walutą jest rupia malediwska. 1MVR=0,34PLN. W większych sklepach w Male oraz w kurortach akceptowane są karty kredytowe. Nieoficjalną walutą jest dolar. We wszystkich hotelach za usługi dodatkowe należy płacić w USD.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy.


Wyjzad

Obowiązuje opłata za wyjazd z kraju w wysokości 10 USD (często wliczona w koszt pakietu podróżnego). Obowiązuje całkowity zakaz wywozu owoców morza. UWAGA Od 01.01.2012 r. wprowadzona zostaje nowa opłata lotniskowa "Airport Development Tax" w wysokości 25 USD od osoby. Opłata ta będzie pobierana przy check-in przy wylocie w USD. Płatność będzie można dokonać gotówką lub karta kredytową. Z opłaty zwolnione są dzieci poniżej 2 roku życia.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Malediwach malaria nie występuje. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V, potrzebny jest międzynarodowy adapter.

22 213 18 31