Najlepsze nurkowania

Australia: Sydney do Cairns

Australia


Wycieczka na której poznają Państwo część Australii pomiędzy Cairns a Sydney


Naszym zdaniem

Wycieczka na której poznają Państwo część Australii pomiędzy Cairns a Sydney


Program

Dzień 1.

Sydney do Surf Camp: Dzisiaj udamy się do obozu surfingowego położonego na północ od Sydney. Można się poopalać na białej plaży lub przejść się wzdłuż pięknego wybrzeża. To popołudnie poświęcone jest na odpoczynek na plaży, a wieczorem udamy się na kolacje do Mojo Beach House (Kolacja)

 

Dzień 2.

Surf Camp do Byron Bay: Po śniadaniu udamy się na plażę na poranną lekcję surfingu. Profesjonalni instruktorzy zrobią wszystko, by pod koniec lekcji stali już Państwo na desce. Zaczyna się od lekcji teoretycznej, po czym już z deską udajemy się na plażę. Po tej miłej lekcji udamy się do Byron Bay- najbardziej wysuniętego na wschód punktu Australii. Udamy się do miejscowej latarni morskiej, by podziwiać wspaniały widok na wschodnie wybrzeże i lądowe parki narodowe. Po zakwaterowaniu w hotelu mogą się Państwo udać na jedne z najwspanialszych plaż w Australii. (śniadanie)

 

Dzień 3.

Byron Bay do Rainbow Beach: Niech będą Państwo pierwszymi, którzy powitają nowy dzień w Australii. Opcjonalnie przewidziana na dzisiejszy poranek jest wyprawa do latarni morskiej na wschód słońca. Istnieje szansa na zobaczenie waleni i delfinów. Po śniadaniu udamy się do Rainbow Beach przez Surfers Paradise. Dalej zrobimy krótką przerwę na wspaniały widok Wild Horse Mountain. Będą Państwo podziwiać spektakularne widoki na Sunshine Coast, Noosa i Mooloolaba, przed dotarciem do Rainbow Beach, nowego miasta ze wspaniałą plażą i cudowną atmosferą. Nasze zakwaterowanie znajduje się jedynie 100 metrów od plaży (kolacja)

 

Dzień 4 i 5.

2 dni na Fraser Island Następne dwa dni spędzą Państwo zwiedzając Fraser Island. Zakwaterowanie w Eurong Resort. Będą Państwo jechali wzdłuż plaży Seventy-Five Mile Beach, odwiedzą Państwo, Lake’s Wabby i Mackenzie, Eli Creek, Maheno Wreck i Indian Head, powrót do Rainbow Beach, zakwaterowanie (Dzień 4. lunch, kolacja, Dzień 5. śniadanie, lunch, kolacja)

 

Dzień 6.

Rainbow Beach do Kroombit Cattle Station: Opcją na dzisiejszy dzień jest karmienie dzikich delfinów na Tin Can Bay. Można się tam wybrać busem lub promem (przejazd nie jest wliczony w cenę). Po karmieniu delfinów udamy się lądem do Kroombit Cattle Station. Tutaj będą Państwo mieli okazje poznać życie na outback. Istnieje możliwość przejażdżki na mechanicznym byku i zwiedzenie farmy. Wieczorem tradycyjna kolacja pieczona na ogniu. (kolacja)

 

Dzień 7.

Kroombit Cattle Station: Dzisiejszy dzień naładowany jest atrakcjami. Można poznać prawdziwe życie na farmie w Queensland podczas przejażdżki na koniu, strzelaniu, mini rodeo z zaganianiem zwierząt. Wieczorem kolejna tradycyjna kolacja połączona z opowieściami przy ognisku. (śniadanie, lunch, kolacja).

 

Dzień 8.

Kroombit do Carnarvon Gorge Po śniadaniu udamy się lądem przez centrum Queensland outback, do małej perełki- Carnarvon Nationa Park. Carnarvon Gorge leżący w centrum parku to niezapomniana atrakcja z 30 km ścieżek do chodzenia, 200 gatunkami ptaków, roślinami, i aborygeńską rzeźbioną skałą, która liczy ok. 3500 lat. My wybierzemy się na krótki spacer wśród kangurów po niezamieszkanym terenie. Nocleg wśród dziczy w namiotach. (śniadanie, kolacja)

 

Dzień 9.

Carnarvon Gorge: Istnieje duża możliwość, że zostaną Państwo obudzeni przez żyjące w okolicy ptaki. Po śniadaniu całodniowe spacery po dróżkach rozrzuconych w parku. Spacery te nie są wymagające, więc jest to miejsce odpowiednie dla osób w każdym wieku i o każdym stopniu sprawności. Zobaczyć można 500-letnie cykady, eukaliptusy, prawdziwe dzikie życie oraz nauczyć się o historii tego miejsca. Wieczorem kolacja w obozie (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Dzień 10.

Carnarvon Gorge do Airlie Beach: Dzień zaczyna się wcześnie. Ruszamy w długą drogę z Carnarvon Gorge do regionu Mackay. To pierwszy raz od 4 dni, gdy wracamy na wybrzeże. Będziemy podążać tą trasą aż do Airlie Beach. (śniadanie)

 

Dzień 11-13,

Whitsunday Sailing: Będą Państwo mieli okazję opalać się na słońcu, nurkować z fajką, pływać po Whitsundays Islands na wspaniałym jachcie. Odwiedziny na wielu wspaniałych plażach, zatoczkach podczas tego dwudniowego rejsu, z możliwością pokierowania łodzią. Noclegi odbywają się na łodzi, zakotwiczonej w spokojnej zatoczce. Kabiny są wspólne. Z powrotem na lądzie jedziemy z Airlie Beach do Townsville. Stąd bierzemy prom na Magnetic Island, nazwana tak od kapitana Cooka, ponieważ w 1771 roku, gdy kapitan żeglował po tych wodach, jego kompas oszalał. Tego wieczoru relaksujemy się z zimnym piwkiem oglądając zachód słońca w barze na plaży w jedynym ośrodku w Australii położonym bezpośrednio na plaży (dzień 11- lunch, dzień 12- śniadanie, lunch, kolacja, dzień 13- śniadanie)

 

Dzień 14.

Magnetic Island do Cairns: Po krótkiej przejażdżce promem z powrotem na ląd, przejedziemy do Johnstone River Crocodile Farm, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o najgroźniejszych mieszkańcach Australii. Dowiemy się jak te stworzenia przetrwały wieki i zobaczymy je z bliska. Zatrzymamy się jeszcze w Babinda Boulders na krótki spacer po lesie deszczowym. Po południu dotrzemy do Cairns.Nurkowanie

Australia oferuje zarówno tropikalne wody na północy jak również wody stref umiarkowanych na południu i wokół Tasmanii. Dzięki temu różnorodność świata podwodnego jest jedyna w swoim rodzaju. Najlepsze miejsca nurkowe Queensland leżą na północnej rafie barierowej lub na morzu Koralowym i są osiągalne jedynie podczas kilkudniowych rejsów.

 

Wielka Rafa Barierowa

Nurkowanie w Australii możliwe jest przez cały rok jednak najlepsze warunki na Wielkiej Rafie Barierowej są od późnego sierpnia do wczesnego grudnia. 
 
Ribbon Reef to długie, cienkie wstęgi raf tworzące zewnętrze krawędzi Wielkiej Rafy Barierowej, położone w odległości 140km od Cairns. Rafy Ribbon Reef są szerokie na 450m i stanowią część Morskiego Parku Wielkiej Rafy Barierowe, są pokryte kolorowymi koralami porozdzielanymi pasami piaszczystych wąwozów będącymi idealnymi kryjówkami wielu morskich gatunków. Ribbon Reef są generalnie płytkimi miejscami nurkowymi gdzie rafy rozpoczynają się na głębokości 5m i sięgają do 15 - 20m wgłąb.   
 
Cod Hole
jak nazwa wskazuje jest miejscem, w którym spotykane są ogromne 60kg dorsze (cod - dorsz) z gatunku giant cod hole. Czeka was bliskie spotkanie z tymi okazami, gdyż są one już przyzwyczajone, że grupy nurków przynoszą dla nich pokarm. Karmienie zwabia też inne gatunki morskie takie jak rafowe groupery, lucjany, rogatnice, ostroboki, które próbują się załapać na wyżerkę.
 
Steve's Bommie jest jednym z legendarnych miejsc nurkowych. Jest wiele historii w zależności kto ją opowiada ale jedna z nich mówi, że Steve darzył to miejsce wyjątkowym uczuciem, więc gdy przedwcześnie odszedł to miejsce otrzymało jego imię. Na miejscu znajduje się pamiątkowa platkietka na głębokości 25m i zwykle jest ona miejscem rozpoczęcia nurkowania. To co można zobaczyć w  tym miejscu to akcje ławic, dużą rybę a także makro życie. Patrolujące barakudy, żarłacze białopłetwe a okazjonalnie płetwale karłowate (minke whale - głownie w czerwcu do lipca).
 

Zewnętrzna rafa koralowa leży w dużej części bardzo daleko od stałego lądu i osiągalna jest jedynie w ramach rejsów dużymi, szybkimi statkami. Zabierają one do 80 nurków i płyną zawsze w te same miejsca. Mniejsze łodzie mogą opłynąć jedynie miejsca wewnątrz rafy. Temperatura wody wynosi od 22ºC do 28ºC. Najlepsze miesiące na nurkowanie to okres od sierpnia do stycznia.

 

Wyspa Bożego Narodzenia

Otaczająca Wyspę Bożego Narodzenia rafa oddalona jest o jedynie parę metrów od wybrzeża i opada stromymi, pięknie porośniętymi skałami na wielką głębokość. Rafa jest we wspaniałym stanie, nie występuje tu zjawisko blaknięcia korali. Między listopadem a majem istnieją duże szanse spotkania rekinów wielorybich.

 

Wyspy Kokosowe

Nurkowania wokół Wysp Kokosowych to wspaniałe strome skały i ogrody koralowe. Dzięki wyeksponowane położeniu tej grupy wysp i ograniczonej pojemności bazy nurkowej fantastyczne nurkowania są tu zagwarantowane. Wyspy kokosowe znane są z tego, że przez cały rok można tu spotkać manty i rekiny rafowe.

 

Standard nurkowań w Australii jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wyposażenie jest bardzo wysoki. Należy zabrać ze sobą logbook, certyfikat i adapter do zaworów typu INT. Na Wielkiej rafie, wyspie Bożego Narodzenia, wyspach Kokosowych wystarcza z reguły pianka o grubości 3 do 5 mm. W zachodniej części Australii w zależności od miejsca i pory roku potrzebna jest pianka o grubości 7 mm z kapturem. Naszym zdaniem: Australia oferuje bardzo różnorodne nurkowania od tropikalnych wód do nurkowaniach w zimnych wodach.Kraj i ludzie

Australia jest najmniejszym a po Arktyce najbardziej oddalonym od Europy kontynentem. Ze swoją rozległością i pomnikami przyrody oferuje turystom uczucie przygody i wspaniałe przeżycia. Większość z 19 milionów mieszkańców ma europejskie korzenie. 60% mieszkańców żyje w 6 największych miastach. Około 1% mieszkańców stanowią Aborygeni.

Queensland w północno- wschodniej Australii to „słoneczny stan“. Ma wiele kilometrów plaż, bujne lasy deszczowe i wspaniałe miejsca do nurkowania. Wielka Rafa rozciąga się na długości ponad 2000 km wzdłuż wybrzeża Queensland i ze swoimi 2900 pojedynczymi rafami i 71 wyspami koralowymi stanowi największy park wodny świata.

 

Wyspa Bożego Narodzenia

Wyspa Bożego Narodzenia to górzysta wyspa wulkanicznego pochodzenia pokryta puszczą z endemiczną fauną i florą typową dla środka Oceanu Indyjskiego. Należąca do Australii wyspa o powierzchni 135 km² położona jest bliżej indonezyjskiej wyspy Jawa i osiągalna jest z Dżakarty w ciągu 1,5 godzinnego lotu. W centrum wyspy wydobywany jest fosforan, wysyłany później statkiem z portu. Ze względu na odizolowane położenie wyspa nie została jeszcze zalana masową turystyką. Większa część wyspy to teren chroniony. Do szczególnych spektaklów zalicza się wędrówka krabów, która odbywa się od końca listopada do początku grudnia. Ponieważ na wyspie nie ma ani autobusów ani taksówek turyści nie powinni liczyć na możliwość korzystnego wypożyczenia auta i zwiedzenia wyspy również ponad wodą. Jedynie autem można dotrzeć do wszystkich małych, urokliwych plaż i poznać uroki wyspy. Oba należące do Australii atole wysp Kokosowych to 27 mało znanych wysp środku Oceanu Indyjskiego, oddalone 2800 km na północny- zachód od Perth i 1000 km na południe od Jawy. Mieszka to około 800 osób. Tysiące palm kokosowych i wspaniałych plaż sprawia, że jest to prawdziwy raj. Do 1978 roku Wyspy Kokosowe były w prywatnych rękach, później zostały odkupione przez Australię, która włożyła wiele pieniędzy w poprawę infrastruktury. Za wiele luksusu nie należy tu jednak oczekiwać, nie ma aut do wypożyczenia, autobusów i taksówek, można jednak zwiedzić wyspy na rowerze. Z 27 wysp tylko dwie są zamieszkane, zabudowania turystyczne znajdują się na wyspie West. Do wyspy Home, drugiej z zamieszkanych wysp pływa kilka razy dziennie prom. Niezamieszkany Atol Północny był na krótko w centrum uwagi w 1914, gdy niemiecki okręt wojenny został zatopiony w bitwie morskiej przez własna załogę. Nasze zdanie:Australia oferuje niesamowitą różnorodność nurkowań, od wód tropikalnych do nurkowania w zimnych wodach: wszystko jest tu możliwe.Łodzie

Rejs nurkowy jest z pewnością najlepszym sposobem na zwiedzenie miejsc nurkowych Wielkiej Rafy i Morza Koralowego. Wszystkie statki oferowane przez nas są statkami wyłącznie o charakterze nurkowym wyposażonymi w nowoczesny sprzęt zgodny z najnowszymi standardami bezpieczeństwa.Programy

Niezależnie od tego czy chce się zakosztować życia w nowoczesnym mieście czy podróżować przez jedyne w swoim rodzaju krajobrazy odludzia, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kontynent oferuje całą paletę cudów natury z których najbardziej znany to Ayer Rock, duży monolit w samym centrum kraju. Queensland ma również jako ląd dużo do zaoferowania. Warte zobaczenia są obszary lasu deszczowego (Cape Tribulation) z jedyną w swoim rodzaju fauną i florą. Wycieczki całodzienne do lasu deszczowego lub kilkudniowe wędrówki są tak samo możliwe jak wyprawy kanu czy rafting.

 

Wyspa Bożego Narodzenia

Wyspa Bożego Narodzenia oferuje pełne przygód podróże po dżungli przez łatwy do wędrówki las deszczowy, w którym nie ma żadnych jadowitych zwierząt. Możliwe jest tez zwiedzanie punktów widokowych, z których zobaczyć można bardzo rzadkie i tylko tu występujące rodzaje ptaków. Ponieważ na wyspie nie ma ani autobusów ani taksówek turyści nie powinni liczyć na możliwość korzystnego wypożyczenia auta i zwiedzenia wyspy również ponad wodą. Jedynie autem można dotrzeć do wszystkich małych, urokliwych plaż i poznać uroki wyspy. Na wyspach Kokosowych można wspaniale wypocząć. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów i zwiedzenia wyspy lub zorganizowania wycieczek na bezludne wyspy. Polecamy Państwu stronę naszego partnera Adventure Connection Australia www.aca-australia.com Znajdą tu Państwo wybrane oferty. Całodniowe lub kilkudniowe, w małych grupach, indywidualnie, podróże przez odludzia, poszukiwanie złota na tropikalnej północy wszystko dostosowane do Państwa życzeń. Chętnie zaplanujemy Państwu wspaniały urlop w Australii.


Galeria

Pogoda i klimat

Podczas naszego lata w Australii panuje zima, wtedy w południowej części jest dosyć chłodno i często pada. W centralnej Australii, tropikalnych terenach na północy i północnym- wschodzie (Queensland) jest wtedy przyjemnie ciepło. Podczas australijskiego lata na południu jest przyjemnie ciepło, zaś w północnej części jest gorącą i wilgotność powietrza jest duża. Queensland ma z reguły tropikalny klimat z wyraźnie wydzieloną porą deszczową od stycznia do kwietnia. Przeciętna temperatura w dzień wynosi od 25ºC (czerwiec) do 30ºC (styczeń).

Wyspa Bożego Narodzenia ma tropikalny wilgotny klimat z cyklami suchymi i deszczowymi. Pora deszczowa pozostająca pod wpływem północno- zachodnich monsunów trwa od listopada do kwietnia. Pozostała część roku to południowo- wschodnie monsuny z suchą pogodą z małą ilością deszczu. Luty i marzec to z reguły miesiące z największymi opadami. Przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi od 22ºC (sierpień) do 28ºC (kwiecień).

Wyspy Kokosowe to również tropikalny klimat z suchą i deszczową porą. Pora deszczowa pozostająca pod wpływem północno- zachodnich monsunów trwa od listopada do kwietnia. Pozostała część roku to południowo- wschodnie monsuny z suchą pogodą z małą ilością deszczu. Luty i marzec to z reguły miesiące z największymi opadami. Przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi od 22ºC (sierpień) do 28ºC (kwiecień).


Wjazd

Dla większości mieszkańców Europy Środkowej wymagane są paszport i wiza. Prosimy skonsultować się z najbliższą placówką ambasady lub konsulatu Australii by otrzymać listę wymagań. Wiza jest również ważna na wjazd na Wyspę Bożego Narodzenia i Cocos Keeling należących do Australii. Zezwala ona na wielokrotny wjazd w czasie jej okresu ważności. Trwa on przeważnie 3 miesiące. Wwożenie jakichkolwiek produktów żywnościowych na teren Australii jest ściśle zabronione.


Język

Angielski (australijski angielski), czasem nieco trudniejszy do zrozumienia od pierwotnego języka angielskiego dla ludzi spoza krajów anglojęzycznych.


Waluta

Walutą obowiązującą jest dolar australijski (AUD). Zalecamy wzięcie dolarów amerykańskich w gotówce, jak również czeków podróżnych. 1AUD=3,26PLN (kurs z dn. 7.03.2013).


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Istnieje opłata lotniskowa w wysokości 38 AUD.


Zdrowie

Aktualnie nie ma żadnych wymagań w kwestii szczepionek. Prosimy skonsultować się z ambasadą Australii by ustalić wymagania zdrowotne obowiązujące osoby wjeżdżające do Australii. Pomoc medyczna stoi na dość wysokim poziomie, zalecamy jednak wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

240/250V. Konieczny jest adapter do wtyczki australijskiej (I).

22 213 18 31