Najlepsze nurkowania

FILIPINY: Malapascua & Anilao KWIECIEŃ 2020

Filipiny | 16.04.2020 - 29.04.2020


Połączenie Malapascua z mantami i rekinem kosogonem, pięknymi białymi plażami oraz Anilao na północy Filipin z pięknymi ogrodami koralowymi skrywającymi bogactwo stworzeń makro , do którego ściągają fotografowie podwodni z całego świata.


Opis

Program 14 dni / 12 nocy

16.04 - 29.04.2020 (+/- 2 dni)

 

9 miejsc wolnych zapisy na  biuro@nurkowania.pl 

 

 

Filipiny to kraj wyspiarski, tworzy je 7100 wysepek kuszących gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Wakacje w tym kraju słyną z rajskiej aury, malowniczych widoków i świetnych nurkowań. Przez wieloletnie wpływy hiszpańskie dominuje tu wiara katolicka, co oczywiście nie oznacza, że nie przetrwały żadne obrzędy kultury lokalnej. Aby zgłębić kilka tajemnic, które kryją Filipiny, poczuć się błogo na rajskich plażach i zanurkować na wyjątkowych miejscach nurkowych na Filipinach trzeba po prostu tam pojechać.

 

MALAPASCUA (7 nocy / 8 dni + 10 nurkowań)

Malutka Malapasqua otoczona jest przez wysepki i rafy. Do najciekawszych miejsc nurkowych należy bez wątpienia Gato Island. Miejsce to znane jest ze spotkań z rekinami (głównie white tip reef shark). Nurkowie nie będą zawiedzeni kondycją raf, będą mogli nacieszyć się ogromnymi ilościami miękkich korali, czerwonych i pomarańczowych gorgonii, gąbek i twardych korali. Grota Gato będącą tunelem pod wyspą, oferuje okazję spotkania rekina lub węża morskiego. Pamiętajmy o prądach, które w tym miejscu mogą być dość silne. Bardziej doświadczeni nurkowie mogą przepłynąć przez tunel, ale należy pamiętać o latarkach ponieważ w środku jest naprawdę ciemno.
Nie można również zapomnieć o pozostałych atrakcjach tej części Filipin czyli Callangaman Island, Monad Shoal i Kimud Shoal.

 
ANILAO (6 dni / 5 nocy + 8 nurkowań)

Magiczna kraina Filipin skrywająca pod taflą wody niebywałe bogactwo gatunków organizmów makro: ślimaków nagoskrzelnych, koników morskich, żabnic, pipefishy, ghost pipefishy, krewetek, krabów, ośmiornic i całego mnóstwa innych gatunków.

Anilao położone jest około 3 godzin jazdy na południe od Manili, na południowo zachodnim wybrzeżu Zatoki Batangas. Miejsce to jest atrakcyjne dla nurków w szczególności ze względu na niebywałą różnorodność gatunkową, niezwykle bogate rafy i dużą liczbę spotykanych ryb tropikalnych.  

Nurkowanie w Anilao pozwala zaobserwować takie rzadkie gatunki jak Mimic Octopus, Rhinopia, Hairy Frogfish czy Wonderpus.  Jest tu również niebywała populacja miękkich oraz twardych koralowców - niewykluczone, że jest to jedna z najbardziej okazałych kolekcji na całym świecie.  

Oprócz małych organizmów, które są perłą w koronie tego regionu, miejsca nurkowe oferują nurkowanie wśród dużych ławic ostroboków, karanksów czy spotkania z żółwiami.  W niektórych miejscach, gdzie pojawiają się silniejsze prady jak np. w Mainit point pojawiają się polujące barakudy a także rekiny rafowe.

 

BAZA NOCLEGOWA

Malapascua - Ocean Vida Resort

Kameralny hotel nurkowy należący do Sea Explorers. Hotel spełnia wysoki standard, jaki posiadają inne hotele Sea Explorers. Jest to z pewnością najpiękniejszy hotel na wyspie.

Niewielki ośrodek nurkowy należący do Sea Explorers leży tuz przy bazie nurkowej przy białej, przepięknej plaży. Transfer z Cebu obejmuje około 3-godzinną podróż samochodem do małej wioski rybackiej Maya, położonej na północnym krańcu Cebu, a następnie podróż łodzią, trwającą ok. 30 minut. Malapascua to dosyć mała wysepka, o długości 2,5 km i szerokości 1 km. Nie ma tu ulic i nie jeżdżą tu samochody a okrążenie wyspy pieszo zajmuje ok. 3 godziny.

Niewielki ośrodek dysponuje łącznie 20 pokojami. Wszystkie pokoje posiadają barek, sejf, klimatyzację i wentylator, osobna łazienkę z ciepłą i zimną wodą i są przytulnie umeblowane.

8 pokoi Garden View z widokiem na ogród - znajdują się obok recepecji w bardziej prywatnej i spokojnej części ośrodka. Pokoje są tej samej wielkości co pokoje z widokiem na morze. Wszystkie pokoje Garden posiadają prywatną łazienkę , klimatyzację, wentylator, minibar, sejf, ręczniki. Herbata, kawa i woda są dostępne w pokojach. Codziennie zapewniane są świeże ręczniki plażowe, których można używać na terenie ośrodka lub na leżakach na wybrzeżu. Ręczniki można wymieniać codziennie w recepcji.

12 pokoi Deluxe z widokiem na morze - znajdują się w dwukondygnacyjnym budynku uzytuowanym na piaszczystym wybrzeżu wyspy z widokiem na południe dzięki czemu z balkonu Twojego pokoju rano możesz podziwiać wschody a wieczorem zachody wpadającego do oceanu słońca. Wszystkie pokoje posiadają balkon lub taras z wiodkiem na ocean, prywatną łazienkę. Wyposażone są w klimatyzację, wentylator, minibar, sejf, świeże ręczniki. Herbata, kawa i woda są dostępne w pokojach. Codziennie zapewniane są świeże ręczniki plażowe, których można używać na terenie ośrodka lub na leżakach na wybrzeżu. Ręczniki można wymieniać codziennie w recepcji.

Na terenie resortu znajduje się mała restauracja i bar, znajdujące się tuż obok budynku głównego przy bazie nurkowej. Serwowane są posiłki łączące kuchnię azjatyckąz europejską. Na terenie dostępny jest bezprzewodowy Internet oraz niewielka biblioteczka dla gości. Do plaży jest stąd zaledwie kilka metrów.

 

 

 

Anilao - Buceo Anilao

Buceo Anilao to wspaniały kurort, który ma wiele do zaoferowania, szczególnie dla fanów podwodnych fotografii. Jest to idealny ośrodek dla tych gości którzy lubią dużo nurkować

Buceo Anilao to nowy kompleks wypoczynkowo-nurkowy, otwarty wiosną 2014 roku pod zarządem  filipińsko-europejskim, znajduje się na wyspie Luzon. Niewielki ośrodek położony jest na zboczu z doskonałym widokiem na morze i bezpośrednim dostępem do plaży. Mała miejscowość Anilao jest oddalona tylko 10 kilometrów od ośrodka.
 
Z lotniska w Manili można dostać się tu samochodem. Przejazd z lotniska do hotelu trwa około 3 godzin.
 
Ten mały ośrodek nurkowy składa się z ośmiu Bungalowów, które położone są na całej szerokości wzgórza. Wszystkie pokoje mieszczą około 45 m2 i wyposażone są w dwa podwójne łóżka i jedno łóżko pojedyncze, łazienkę z prysznicem i WC, ciepłą wodę, klimatyzację, wentylator sufitowy oraz balkon z widokiem na morze. Pozostałe sześć domków to bungalowy typu single, każdy z jedną sypialnią a następne dwa dwuosobowe bungalowy posiadają dwa oddzielne pokoje.
 
W dolnej części kompleksu bezpośrednio przy plaży znajduje się otwarta restauracja, w której serwowane są śniadania w formie bufetu, obiady i kolacje. Oferuje dania kuchni lokalnej i międzynarodowej oraz szeroki wybór koktajli, win i alkoholi. Restauracja składa się z części zadaszonej i tarasu z widokiem na morze. Na poziomie dwóch pierwszych domków usytuowane są dwa baseny z leżakami. Jeden z basenów jest również używany do szkolenia nurkowego. Cały ośrodek wyposażony jest w bezpłatne WIFI.
 
Poza nurkowaniem oferowane są wycieczki w okolicy wulkanu Taal, gorących źródeł Los Banos, Hidden Valley, wodospadu Pagsanjan , góry Makiling, wyspy Corregidor i wielu innych. Wszystkie wycieczki można zamówić w recepcji.
 
 

Naszym zdaniem

Połączenie Malapascua z mantami i rekinem kosogonem, pięknymi białymi plażami oraz Anilao na północy Filipin z pięknymi ogrodami koralowymi skrywającymi bogactwo stworzeń makro , do którego ściągają fotografowie podwodni z całego świata.


Cena od: 6780 PLN

(12 noclegów w pokojach dwuosobowych, śniadania, transfery, nurkowanie, ubezpieczenie)FILIPINY Kwiecień 2020 ( 9 WOLNYCH MIEJSC )
Osoba nurkująca (12 noclegów, 18 nurkowań, wyżywienie)6780 PLN
Osoba nienurkująca (12 noclegów, wyżywienie)4062 PLN

Przelot międzynarodowy i lokalny dodatkowo + ok. 3600zł

Cena zawiera:
- ubezpieczenie podróżne KL 30 000 euro / NNW 4000 euro
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjnyjny
- opieka polskiego instruktora nurkowania (przy grupie minimum 9 uczestników)

ANILAO:
- 5 nocy w pokoju Superior Seaview,
- transfery lotniskowe,
- pakiet 8 nurkowań na osobę (nurkowania z łodzi, 2 x dziennie, butla, balast, przewodnik)
- śniadania;

MALAPASCUA:
- 7 nocy w pokoju dwuosobowym Garden View ze śniadaniem (dopłata do pokoju Beach Front + 365zł) ,
- transfery lotniskowe,
- pakiet 10 nurkowań (nurkowania z łodzi, butla, balast, przewodnik);

Cena nie zawiera:
- przelotu międzynarodowego i lokalnego ok. 3600zł (wycena potwierdzana w momencie rezerwacji zależnie od dostępności w danej klasie)
- ubezpieczenie nurkowe dopłata 14 euro
- wyżywienia innego niż wymienione (możliwość wykupienia wyżywienia half board lub full board w ośrodku w Anilao)
- dodatkowych wycieczek lądowych

Warunki rezerwacji
Prosimy o wysłanie do nas zgłoszenia na biuro@nurkowania.pl lub telefonicznie pod nr 790 611 123. W odpowiedzi otrzymasz od nas umowę zgłoszenie. Następnym krokiem jest wpłacenie wymaganych rat aby blokada miejsca była zagwarantowana.

1. Blokada miejsca / I rata 2100 PLN
2. Zakup biletu lotniczego po wpłacie 100% ceny biletu - bilety lotnicze wyceniamy indywidualnie.
3. Końcowa płatność do 13.03.2020

NUMER KONTA DO WPŁAT W ZŁOTÓWKACH
Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

Ubezpieczenie wycieczki (pobyt / nurkowanie / zwiedzanie) od kosztów rezygnacji (na życzenie)
Osoba nurkująca203 PLN
Osoba nienurkująca122 PLN

Ubezpieczyć możemy również bilety lotnicze, cena ubezpieczenia to 3% wartości biletu.
Nurkowanie

Filipiny obfitują w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

 

Filipiny oferują bardzo zróżnicowane nurkowanie wśród tropikalnych raf koralowych. Jest tu wszystko, od stromych ścian do wspaniałych ogrodów koralowych i nurkowania wrakowego. Miejsca nurkowe przekonują do siebie wielością gatunków, szczególnie wśród makro-organizmów. W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm.

 

Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili, Batangas i Cebu.

 

NURKOWANIE NA BOHOL
Nurkowanie tutaj wśród pięknych koralowych ogrodów w płytkich wodach jest bardzo zróżnicowane. Jednak główną atrakcją są strome ściany z jaskiniami i nawisami. Podwodny świat wokół Bohol jest w znakomitym stanie i ma wiele do zaoferowania nie tylko fotografom. Pod wodą znajdziemy wspaniałe krajobrazy z gorgoniami, koralowcami i niezliczoną ilością kolorowych miękkich korali (nephtheidae) dających schronienie ślimakom, antenicom, węgorzom morskim, skrzydlicom i węgorzom piaskowym. Przy odrobinie szczęścia w okresie od lutego do kwietnia można spotkać tu przedstawicieli gatunków wielkich ryb. Obfitość gatunków na rafach sprawia, że nurkowanie na Bohol jest niezapomnianym przeżyciem. Nurkować na Bohol można przez cały rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja.

 

NURKOWANIE W BORACAY

Boracay ma coś dla każdego, począwszy od relaksującego i przyjemnego nurkowania do nurkowania w prądzie. Pod wodą jest mnóstwo gatunków żyjących wśród korali i wiele gatunków koralowców. Sporo jest tu do odkrycia w zakresie makroorganizmów. Szczególnie ciekawe są nurkowania na Yapak. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy okres jest od listopada do czerwca.

 

NURKOWANIE W CEBU

Najpiękniejsze nurkowania wokół Cebu są po zachodniej stronie wyspy Moalboal. Obok stromych i cudownie porośniętych ścian znajdziemy tu piękne ogrody koralowe z ogromną ilością gatunków ryb oraz wokół wyspy Malapascua miejsca dobre do obserwacji rzadkich gatunków wielkich ryb. Szczególnie atrakcyjne miejsca znajdują się wokół wyspy Pescador i Monad Shoal, niedaleko Malapascua, gdyż tam spotkać można thresher shark i manty. W tym regionie leży kilka ciekawych wraków. Szczególną atrakcją jest wyspa Gato. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy jest okres od listopada do maja.
 

NURKOWANIE W MINDORO I LUZON

Rafy wokół Puerto Galera w Mindoro są w bardzo dobrym stanie, nie zachodzi tu blaknięcie korali, a połowy przy pomocy dynamitu należą już do przeszłości. Stan koralowców i populacje ryb rosną z roku na rok i występuje tu obfitość gatunków ryb tropikalnych. Nurkowania wokół wyspy Verde są niezwykle widowiskowe a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
 

NURKOWANIE W NEGROS

Na Negros nurkowanie jest bardzo urozmaicone, wśród ogrodów koralowych w płytkich wodach i wspaniale porośniętych stromych ścian. Utrzymujący się w znakomitym stanie podwodny świat kusi nie tylko podwodnych fotografów. Szczególną atrakcją są miejsca nurkowe wokół wyspy Apo a miłośnicy makroorganizmów z pewnością dokonają paru ciekawych odkryć, nurkując z brzegów Dauin. Nurkować wokół Negros można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja.

 

NURKOWANIE W PALAWAN

Miejsca nurkowe wokół Palawan to przeważnie płytkie, wspaniałe ogrody koralowców. Na najlepsze nurkowanie wrakowe na Filipinach można liczyć na wyspie Busuanga. W zatoce Coron leżą zatopione japońskie okręty z okresu drugiej wojny światowej. Widoczność zazwyczaj nie jest najlepsza, jednak wraki są na małej głębokości i są wspaniale porośnięte. Zadziwiają sobą również przez ilość ryb, którym dają schronienie. Jednym z najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach jest Rafa Tubbathaha, położona pośrodku morza Sulu. Nurkowanie tutaj możliwe jest jedynie od marca do czerwca. Wyprawy na te wody rozpoczynają się z Puerto Princessa na Palawan. Rafa Apo, leżąca w przesmyku, ma do zaoferowania zachwycające nurkowania na stromych ścianach. Nurkowanie na Busuanga i Palawan możliwe jest przez cały rok, a najlepszy jest okres od grudnia do czerwca. Ze względu na turystykę podwodną, w tym regionie rafy są pod szczególna opieką a stan ich jest bardzo dobry.Kraj i ludzie

Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka.

Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonald’s i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.Łodzie

Na Filipinach pływają rejsy nurkowe (safari nurkowe, liveaboard'y). Typowymi trasami rejsów na Filipinach są:

 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

Filipiny są państwem wyspiarskim na obszarze którego jest wiele do zobaczenia. Góry na północy wyspy Luzon i gigantyczne terasy ryżowe są warte szczególnej uwagi.

 

Wyspa Bohol znana jest Czekoladowego wzgórza, na które można bez problemu wybrać się w ciągu całodniowej wycieczki rozpoczynającej się z Alona Beach.

 

Według nas warto odwiedzić Wyspę Calauit na północy Palawan, gdzie prezydent Marcos usiłował stworzyć park narodowy dla dużych afrykańskich gatunków. Jest tu idealne środowisko dla żyraf, zebr i antylop. Na wyspę najłatwiej dostać się z Club Paradise.

Pogoda i klimat

Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. Podczas pory deszczowej mogą pojawić się tropikalne cyklony, szczególnie na terenie prowincji północnych (Luzon, Mindoro).


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.


Waluta

Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek

22 213 18 31
od 6780 PLN