Najlepsze nurkowania

FILIPINY 2020 Sabang - Złoto Północy

Filipiny - Mindoro i Luzon | 21.02.2020 - 04.03.2020


9 WOLNYCH MIEJSC - POLSKA GRUPA

Wyprawa grupowa do jednej z najlepszych baz nurkowych w Puerto Galera. Mindoro od lat uznawane jest za jedno z najbardziej różnorodnych miejsc nurkowych w północnej części Filipin. Jest to także wspaniała destynacja wakacyjna - Sabang tętniąca życiem plaża z mnóstwem knajpek do odkrycia, potraw do spróbowania.


Opis

Filipiny - Sabang

21.02 - 04.03.2020 (13 dni / 10 nocy)

polska grupa  9 MIEJSC

zapisy na listę  biuro@nurkowania.pl

 

Wyspa Mindoro

Mindoro to jedna z 7 największych wysp na Filipinach położona na południu od Luzon. Piękne piaszczyste plaże w tym rejonie wabią turystów z całego świata spragnionych spokoju i nurkowań na niezniszczonych rafach koralowych. W tym rejonie rafy nadal pozostają w bardzo dobrej kondycji ze względu na brak zjawiska blaknięcia korali oraz wycofanie się z połowu ryb za pomocą dynamitu. Dzięki temu nurkowie mogą cieszyć się obfitością występujących tu gatunków ryb. W pobliżu Puerto Galera leży kilka dobrze zachowanych wraków dostępnych podczas nurkowań rekreacyjnych. Do najbardziej znanych należą wrak Sabang, wielopoziomowy St. Christopher oraz japoński wrak, który w rzeczywistości był filipińską łodzią rybacką, przejętą przez Japończyków podczas wojny.
 
  

Nurkowanie na Filipinach

Jeśli lubisz urozmaicone nurkowania to czeka Cię również nur w kanionach, jaskiniach, ściany i drop off oraz nurkowania "muck". W zasięgu bazy znajduje się ponad 40 wyjątkowych miejsc nurkowych znajdujących się w odległości 15 minut podróży łodzią i nadających się dla nurków o różnym poziomie zaawansowania. Wśród mieszkańców tych wód znajdują się rafowe rekiny white tip, liczne ślimaki nagoskrzelne, sweetlips, snapery, pigmejskie koniki morskie, frogfishe, różnorodne gatunki krewetek, dragonetki, węgorze, ośmiornice (mimic octopus) i wiele innych.
 
 
Najbardziej znanymi miejscami są nurkowiska wokół Verde Island z przepięknymi wachlarzami gorgonii i nurkowanie z występującymi tu ławicami gatunków pelagicznych wśród wydobywających się spomiędzy wychodni koralowej wulkanicznych bąbli. Ten ciasny przesmyk wody oddzielający wypsy Luzon i Midoro jest uznawany za najbardziej bioróżnorodne miejsce nurkowe w tej części Filipin. Warto również zanurkować w zatoce Sabang, gdzie oprócz wcześniej wspomnianych wraków można znaleźć wiele gatunków makro jako ślimaki, ghost pipe fish, frigfishe oraz zółwie, skrzydlice i ośmiornice.
  
 
Fotografowie będą zachwyceni, zaś dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w fotografii podwodnej jest to idealne miejsce ze względu na wiele prostych i przyjemnych miejsc nurkowych pozwalających skupić się na obsłudze sprzętu fotograficznego.
 
Najlepszym okresem na nurkowanie w tym rejonie są miesiące od grudnia do czerwca. Temperatura wody waha się od 22C do 29C przez cały rok. Widoczność pod wodą waha się od 15m do 40m..

W planie mamy wykonanie 12 nurkowań ale jeśli chciałbyś powiększyć swój pakiet to daj nam znać!


 

 

Co poza nurkowaniem?

Przede wszystkim przyroda. Piękne plaże (White Beach, Talipanan, Haligi Beach). Wodospady (Tamaraw, Talipanan, Aninuan, Tukuran).
 
  

BBQ NAD MORZEM

Oprócz nurkowanie, odwiedzania najładniejszych plaż i wodospadów zaplanowaliśmy wieczór z wieczór z barbeque .  Będzie to idealny ciepły wieczór, z szumem fal, sączącą się muzyczką, wspaniałym towarzystwem i przysmakami przyrządzonymi specjalnie dla nas na grillu.
 

NOCLEGI: El Galleon Beach Resort

Ośrodek El Galleon znajduje się na plaży Sabang, na północ od Puerto Galera na wyspie Mindoro. Ośrodek pozostający pod filipińsko - szwedzkim kierownictwem położony jest przy morzu, w spokojnej, zachodniej części zatoki Small Laguna. Do wioski Sabang można dojść w ok. 10 minut. Transfer z Manili trwa 3 godziny busem do Batangi, następnie godzinę łodzią bezpośrednio do ośrodka. Więcej o hotelu El Galleon przeczytasz tutaj
 
W El Galleon Beach Resort do dyspozycji gości jest basen z łagodnym zejściem po stopniach usytuowany w ogrodzie pośród drzew palmowych a także SPA, w którym oferowane są różne zabiegi na ciało a także masaże relaksujące po intensywnych nurkowanich. Posiłki serwowane są w Restauracji Arthur's . Restauracja położona jest na wybrzeży i posiada wspaniały widok na morze. Serwowane są dania kuchni włoskiej, francuskiej a także coś dla miłośników steków czy owoców morza.
 
Barrel Bar - to najnowsze "dziecko" w El Galleon w którym goście mogą spędzić wieczór sącząc ulubiony koktajl i cieszyć się morską bryzą.
 
WIFI  - Goście El Galleon Beach Resort mogą korzystać z bezpłatnego połączenia WiFi. Jest ono dostępne w restauracji, przy basenie a także w pokojach.
 
Pokoje:
Budget - niewielkie przytulne pokoje dwuosobowe posiadające wszystkie udogodnienia: klimatyzację,  minibar, łazienkę z toaletę z prysznicem, jedno podwójne łóżko lub dwa pojedyncze łóżka. Pokoje nie posiadają widoku na morze ale dzięki niskiej cenie stanowią łakomy kąsek.
 
Seaview - te dwuosobowe pokoje posiadają fantastyczny widok na morze. Sa to najbardziej rozchwytywane rodzaje pokoi w El Galleon Beach Resort. Posiadają klimatyzację, minibar oraz jedno podwójne lub dwa pojedynze łóżka. Pokoje te są również bardziej przestronne.
 
  

Baza nurkowa : Asia Divers

Baza Asia Divers położona jest 30 metrów od hotelu i pozostaje pod kierownictwem Alana Nasha (z Australii) i Tommy'ego Sonderstrom (Szwecja). Poza codziennymi nurkowaniami oferowane są także kursy nurkowe od podstawowych po bardziej zaawansowanych. Kursy można zrobić w systemie PADI lub CMAS. Przy bazie znajdują się prysznice ze słodką wodą i umywalki do płukania sprzętu i aparatów fotograficznych. Sprzęt można przechowywać w bazie. Jest tu dobrze wyposażony sklep i mały warsztat. Za dodatkową opłatą można nurkować z nitroksem. Więcej o bazie Asia Divers przeczytasz tutaj

   

Szczegóły ceny w zakładce "CENY"


Naszym zdaniem

9 WOLNYCH MIEJSC - POLSKA GRUPA

Wyprawa grupowa do jednej z najlepszych baz nurkowych w Puerto Galera. Mindoro od lat uznawane jest za jedno z najbardziej różnorodnych miejsc nurkowych w północnej części Filipin. Jest to także wspaniała destynacja wakacyjna - Sabang tętniąca życiem plaża z mnóstwem knajpek do odkrycia, potraw do spróbowania.


Cena od: 5179 PLN

(zakwaterowanie, nurkowanie, transfery, śniadania, ubezpieczenie)TERMIN WYPRAWY: 21.02 - 04.03.2020 (+/- 2dni)

Termin wyprawy może ulec przesunięciu o 1-2 dni gdyż na obecną chwilę nie ma jeszcze grafiku lotów umożliwiającego dokładne podanie terminu.

* Bilety lotnicze wyceniamy w momencie rezerwacji. Możesz je wykupić u nas lub samodzielnie jednak zawsze potwierdź z nami godziny lotów przed wykupem aby były zgodne z grafikiem transferów grupy.

Przelot z Warszawy w dwie strony (dodatkowy koszt) 2400 - 3300 PLN

Cena za osobę w pokoju dwuosobowym:
Pokój Seaview : nurkującą (zakwaterowanie, transfery, nurkowanie)5439 PLN
Rabat dla os. nurkującej za rezerwację do 30 czerwca 2019-260 PLN
Osoba nienurkująca - zniżka-1588 PLN

Cena zawiera:
- 1 nocleg w Manilii w hotelu 3* ze śniadaniem,
- transfery Manila - El Galleon - Manila (samochodem i promem),
- 9 noclegów w pokojach dwuosobowych wg wybranego standardu,
- codzienne śniadania,
- pakiet dla osoby nurkującej: 12 nurkowań, butla z powietrzem, balast, przewodnik,
- BBQ Night,
- ubezpieczenie podróżne AXA Travel KL 30 000euro, NNW 4000euro, bagaż podróżny, sportowy oraz ochrona podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka (nurkowanie z komorą dekompresyjną),
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera:
- przelotu z Polski*
- wyżywienia innego niż wymienione śniadania,
- opłaty parkowe 2 euro dziennie,
- dodatkowe wycieczki,
- nurkowanie nocne (dopłata 10 euro/nurkowanie),
- Nitrox (5euro/nurkowanie, 54 euro/tydzień),
- wypożyczenie sprzętu nurkowego

Warunki rezerwacji:

Prosimy o wysłanie do nas zgłoszenia na biuro@nurkowania.pl lub telefonicznie pod nr 790 611 123. W odpowiedzi otrzymasz od nas umowę zgłoszenie. Następnym krokiem jest wpłacenie wymaganych rat aby blokada miejsca była zagwarantowana.

1. I rata w momencie rezerwacji / Blokada miejsca 1400 PLN
2. II rata - 100% ceny biletu w momencie zebrania się grupy 9 osób
3. III rata końcowa do 20.01.2020, pozostała część wg bieżącego kursu euro / pln.

NUMER KONTA DO WPŁAT W ZŁOTÓWKACH
Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży. W sytuacji gdy spotyka Cię nieprzewidziane zdarzenie (np. choroba), które zmusza do rezygnacji z upragnionych wakacji taka polisa umożliwia odzyskanie do 100% poniesionych kosztów. Składka jest jednorazowa i płatna w momencie rezerwacji wycieczki.
Składka standardowa 3% (program bez przelotu) - pokój seaview156 PLN
Nurkowanie

Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

 

W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili,Batangas i Cebu.

 

NURKOWANIE W MINDORO I LUZON

W regionie Mindoro i Luzon znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera (Mindoro), gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można, poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych, także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są także nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.


Na Luzon znajduje się stolica nurkowania w tym zakątku – Anilao ze wspaniałymi nurkowaniami na rafach oraz Subic Bay z kilkoma wrakami wartymi eksploracji.

 

THE CANYONS – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlips, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip sharks. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dwóch dużych skrzydlic. Jeśli będziesz mieć szczęście, spotkasz tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.


SABANG POINT – to znajduje się rafa zaczynająca się na 7m i opadająca do 18-20m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdziesz tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.


VERDE ISLAND WALL – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach, trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować was w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runners, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip sharks).
 Kraj i ludzie

Mindoro to 7 co do wielkości wyspa na Filipinach, leży ona na południe od Luzon. W pobliżu miasta portowego Puerto Galera znajduje się wiele plaż i ośrodków. Ze względu na piękne plaże, czyste morze i małą odległość do Manili wyspa ta stała się bardzo szybko jednym z pierwszych celów turystycznych na Filipinach. W głębi lądu jest tropikalny las, żyje tam plemię Mangyan, pierwotni mieszkańcy Mindoro. Z Manili jedzie się najpierw samochodem do Batangas a później statkiem do Mindoro trwa to około 5 godzin.

 

Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
 
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.


Łodzie
Wokół Mindoro i Luzon nurkuje się głównie z łodzi. Pływają tu także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

Mindoro obdarzone jest najlepszymi na Filipinach krajobrazami. Piękne plaże, a wewnątrz lądu – góry, jeziora, rzeki, las deszczowy, dzikie zwierzęta, rzadkie okazy flory i fauny oraz kolorowe etniczne społeczności. Najbardziej znane jest Puerto Galera ze wspaniałą naturalną zatoką i znaną na świecie rafą koralową. Można tu także wybrać się w góry na wspinaczkę, trekking, wędrówki, camping i oglądanie motyli.

 

JEZIORO I WULKAN TAAL

Mierzący 300 m Taal jest najmniejszym na świecie aktywnym wulkanem i zarazem bardzo popularnym miejscem na wędrówki. Położony jest na Jeziorze Taal, około 50 km na południe od Manili. W miasteczku Talisay można wynająć łódkę banca, aby dopłynąć do wyspy i ruszyć na wędrówkę pieszą lub konną na szczyt krateru, gdzie znajduje się parujące jezioro. Widoki zapierają tu dech w piersiach!
 

Pogoda i klimat

Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język

Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.


Waluta

Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.


Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.

Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.

22 213 18 31
od 5179 PLN