Najlepsze nurkowania

ANILAO & DONSOL - polska grupa, termin: 27.04 - 08.05.2016

Filipiny - Mindoro i Luzon | 22.04.2016 - 30.11.-0001


Zapraszamy na bajecznie kolorową wyprawę nurkową dla każdego! W Anilao pokażemy Ci to co na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. W Donsol odwiedzimy światową stolicę rekinów wielorybich, z którymi będziemy pływać płetwa w płetwę.


Opis

Poznaj piękno świata macro i spotkaj rekina wielorybiego

Anilao & Donsol - Majówka 2016 na Filipinach

27.04 - 08.05.2016

polska grupa 16 MIEJSC

zapisy na listę  biuro@nurkowania.pl

Majówka 2016 maluje się kolorami, których nawet się nie spodziewałeś. Nauczymy się czerpać garściami i wyciskać z nurkowania maksimum wrażeń. Nasi przewodnicy nurkowi pokażą nam jak szukać i fotograwać najbardziej urocze stworzenia morskich głębin wokół Anilao a także odwiedzimy rekiny wielorybie w zatoce Donsol. Podczas wyprawy odwiedzimy dwa różne regiony Filipin. Anilao w Batangas zachwyca bogactwem makro organizmów a Donsol w Sorsogon snorkelingiem z rekinami wielorybimi. 

 

! DARMOWE WARSZTATY FOTOGRAFII PODWODNEJ !

Anilao

Dekady temu Anilao było sekretem mieszkańców tej pięknej prowincji filipińskiej. Dziś wzdłuż wybrzeża Mabini ciągnie się szereg resortów, które powstały specjalnie dla nurków odkrywających tutejsze podwodne skarby. Anilao od ponad 70 lat jest ściśle chronionym obszarem morskim dlatego dokłada się wszelkich starań i przestrzega zasad aby ten wyjatkowo dobry stan tutejszych nurkowisk utrzymał się na niezmienionym poziomie. 

 

Duża ryba w Anilao

Anilao jest rajem nurkowym, w którym każdy nurek o różnym stopniu zaawansowania będzie czuł się świetnie. Ci, którzy preferują spotkania z większymi zwierzętami zauważą, że Anilao wbrew ogólnej opinii oferuje nurkowanie z rekinami, rajami, sporych rozmiarów ławicami ostroboków czy barakud. Okazjonalnie można spotkać tu rekina wielorybiego. Tutaj polecamy trochę bardziej wymagające miejsca nurkowe z silniejszym prądem i głebszymi rafami np. Mainit Point, Bahura Kanto, Mapating Larry's Garden oraz Twin Rocks.

Koralowce w Anilao

Anilao może poszczycić się rownież jedną z najbardziej różnorodnych gatunkowo populacji koralowców w rejonie. Nurkowe szukający pięknych formacji koralowych i łatwych nurkowań znajdą miejsca obfitujące w kolorowe miękkie oraz twarde koralowce, które położone są w samym środku trójkąta koralowego. 

Makro w Anilao

Największą atrakcją Anilao jest jednak niespotykane w żadnym innym rejonie Filipin bogactwo organizmów makro! Miejsca takie jak Secret Bay, Basura obfiitują w crittersy: frogfishe (każdej maści :giant, clown, hairy), wonderpus, flamboyanty, mątwy (cuttlefish), koniki morskie (pygmy sea horse) a także niesamowitą liczbę ślimaków nagoskrzelnych (nudibranch). Ostatnio zaobserwowano i sfotografowano nawet skorpenę z gatunku rhinopias, która jest perełką w swoim gatunku.

 

Planowane Nurkowanie w Anilao

W naszym zasięgu będą miejsca nurkowe dookoła Anilao, Batangas a także Verde Island i Puerto Galera. Każdy z uczetników podczas rezerwacji może wybrać jaki duży pakiet nurkowy będzie chciał wykorzystać. Możliwe są dwa warianty. Pierwszy wariant to 2 nurkowania dziennie, drugi wariant to trzy nurkowania dziennie. Po każdym nurkowaniu wracamy do hotelu, jedynie w przypadku dalszych wypłynięć pomiędzy nurkowaniami planowana jest dłuższa przerwa powierzchniowa. W tym czasie będzie możliwość opalania się lub zjedzenia posiłku.

Interakcje z rekinem wielorybim w Donsol

W Donsol spotkanie z rekinem wielorybim jest praktycznie pewne! Od grudnia do maja zatoka Donsol staje się światową stolicą rekina wielorybiego. Tutaj rekiny wielorybie są szczególnie chronione, dlatego dozwolone jest wyłącznie snurkowanie w towarzystwie tych łagodnych olbrzymów, które w liczbie kilku sztuk jednocześnie podpływają pod samą taflę wody umożliwiając naprawdę bliską interakcję. Wiele osób miało szczęście zobaczyć jednego dnia nie jednego, ale nawet kilkanaście okazów. Rekordziści w szczycie sezonu naliczyli aż CZTERDZIEŚCI PIĘĆ REKINÓW podczas jednego dnia.

Typowe wypłynięcie na spotkanie z rekinem wielorybim odbywa się na niewielkiej łódce z lokalnym przewodnikiem.  Jest to atrakcja, w której mogą uczestniczyć zarówno osoby nienurkujące jak i nurkujące gdyż z rekinem wielorybim pływamy wyłącznie z maską, fajką i płetwami. Nasz przewodnik został specjalnie przeszkolony aby już z dużej odległości wypatrzyć rekina przepływającego w pobliżu. Kiedy tylko rekin wielorybi zostanie dostrzeżony, przewodnik daje sygnały by przygotować się. Zakładamy ABC zanim jeszcze olbrzym dopłynie do łodzi, tak abyśmy wskoczyli do wody w odpowiednim momencie by razem z nim móc płynąć płetwa w płetwę. Takie wypłynięcia zaplanowaliśmy na dwa pełnych dni.

 

Ramowy program wyprawy

01 dzień

 Wylot z Polski

02 dzień

 Lądowanie w Manili, transfer samochodem do Mabini do hotelu. Zakwaterowanie.

        03 dzień - 07 dzień                             

 Codzienne nurkowania po 2 lub 3 razy dziennie, w zależności od pakietu. 

08 dzień

 Wykwaterowanie i transfer do Manili, przelot z Manili do Legazpi, transfer do hotelu

09 dzień

 Snurkowanie z rekinami wielorybimi

10 dzień

 Snurkowanie z rekinami wielorybimi

11 dzień

 Wykwaterowanie i transfer na lotnisko, przelot do Manili, wylot z Manili

12 dzień

 Lądowanie w Polsce

 

 

Anilao April 2014

 

 

Ayianar Beach & Dive Resort - Anilao

W Anilao będziemy spać w hotelu o bardzo wysokim standardzie. Aiyanar Beach & Dive Resort to nowy luksusowy kompleks położony na wybrzeżu Mabini (Batangas), na zboczu gór skąd rozpościerają się panoramiczne widoki na zachód słońca nad oceanem. Pokoje są niezwykle komfortowe i przestrzenne. Zostały urządzone ze smakiem i wyczuciem, wszystkie posiadają zapierający dech w piersiach widok na ocean oraz własny balkon z tarasem. Na wyposażeniu znajdują się między innymi TV, klimatyzacja, wygodne duże łóżka (podwójne king size lub pojedyńcze queen size) oraz łazienki.

Na terenie kompleksu Aiyanar Beach & Dive Resort znajdują się również restauracja / club house serwująca dania przygotowywane codziennie ze świeżych urozmaiconych składników. Hotel posiada duży basen infinity przy którym można zrelaksować się lub poprawić swoje umiejętności nurkowe, gdyż jedna ze stron posiada głębokość 4,5m.

Fotografowie będą zadowoleni ze specjalnie przygotowanego dla nich pomieszczenia Camera Room, który pomieści 18 fotografów. Specjalne stanowiska posiadają węże ze sprężonym powietrzem do suszenia i czyszczenia delikatnego sprzetu fotograficznego. Stoły zostały pokryte gumą aby zminimalizować ryzyko ześlizgnięcia się. Całe pomieszczenie jest klimatyzowane dzięki czemu sprzęt fotograficzny jest chroniony przed wilgocią.

Baza nurkowa Ayianar

Centrum nurkowe w Aiyanar Beach & Dive Resort posiada sporo wygodnej przestrzeni dla nurków. Na miejscu znajduje się duży lounge, w którym przeprowadzany jest briefing przed każdym nurkowaniem. Dla nurków przygotowano również przebieralnię z szafkami (dla każdego nurka) i z prysznicami. Do płukania sprzętu po nurkowaniu przygotowano duże tanki, wyłożone gumą i wypełnione słodką wodą. Dla nurków korzystających z mieszanek gazowych dostępny jest Nitrox. 

Nurkuje się z dwóch wygodnych łodzi typu bangka, które są dłuższe, szersze i szybsze niż typowe lokalne łodzie w Anilao. Dodatkowo na wyposażeniu bazy znajduje się 8m speedboat o mocy 150 koni mechanicznych.


Naszym zdaniem

Zapraszamy na bajecznie kolorową wyprawę nurkową dla każdego! W Anilao pokażemy Ci to co na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. W Donsol odwiedzimy światową stolicę rekinów wielorybich, z którymi będziemy pływać płetwa w płetwę.


Cena od: 8416 PLN

(9 nocy, pełne wyżywienie w Anilao, śniadania w Donsol, transfery lotniskowe, nurkowanie, )


Cena za osobę nurkującą8416 PLN
Przelot Polska - Manila - Polska (aktual. 07.2015)3630 PLN

Cena zawiera:
- 6 nocy w pokoju dwuosobowym w Anilao (Ayianar Beach & Dive Resort),
- pełne wyżywienie (śniadania, obiady i kolacje) w Anilao,
- 3 noce w pokoju dwuosobowym w Donsol (Vitton Hotel lub o podobnym standardzie),
- śniadania w Donsol,
- 10 nurkowań w Anilao (butla, balast, przewodnik) / możliwość zwiększenia pakietu do 15 nurkowań, dopłata zależy od liczby osób w grupie,
- 2 wycieczki na interakcje z rekinami wielorybimi w Donsol (snorkeling!),
- transfery lotniskowe Manila - Anilao - Manila,
- transfery lotniskowe Legazpi - hotel Donsol - Legazpi

Cena nie zawiera:
- przelot Manila-Legazpi-Manila (aktual. 02.2016 ok. 650 - 700zł),
- opłaty wylotowej z Filipin 250 - 750 peso (w zalezności czy lot lokalny czy międzynarodowy),
- napiwków,
- wyżywienia innego niż wymienione,
- dodatkowych noclegów jeżwli będzie tego wymagał zarezerwowany przez uczestnika przelot),
- ubezpieczenie turystyczne KL/NNW 30.000 EUR (na 12 dni),
- sopłaty do ubezpieczenia za sporty wysokiego ryzyka (koszty leczenia w komorze dekompresyjnej) +12 EUR,

WARUNKI REZERWACJI

I rata w momencie rezerwacji, do 01.09.2015 - 30%,
Reszta Płatności do 14.03.2016

UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI
Jednorazowa składka, płatna w momencie rezerwacji250 PLN
Nurkowanie

Morza otaczające Filipiny to przede wszystkim rafy. Obfitują one w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom  nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.

 

W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Komory dekompresyjne znajdują się w Manili,Batangas i Cebu.

 

NURKOWANIE W MINDORO I LUZON

W regionie Mindoro i Luzon znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera (Mindoro), gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można, poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych, także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są także nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.


Na Luzon znajduje się stolica nurkowania w tym zakątku – Anilao ze wspaniałymi nurkowaniami na rafach oraz Subic Bay z kilkoma wrakami wartymi eksploracji.

 

THE CANYONS – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlips, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip sharks. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dwóch dużych skrzydlic. Jeśli będziesz mieć szczęście, spotkasz tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.


SABANG POINT – to znajduje się rafa zaczynająca się na 7m i opadająca do 18-20m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdziesz tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.


VERDE ISLAND WALL – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach, trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować was w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runners, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip sharks).
 Kraj i ludzie

Mindoro to 7 co do wielkości wyspa na Filipinach, leży ona na południe od Luzon. W pobliżu miasta portowego Puerto Galera znajduje się wiele plaż i ośrodków. Ze względu na piękne plaże, czyste morze i małą odległość do Manili wyspa ta stała się bardzo szybko jednym z pierwszych celów turystycznych na Filipinach. W głębi lądu jest tropikalny las, żyje tam plemię Mangyan, pierwotni mieszkańcy Mindoro. Z Manili jedzie się najpierw samochodem do Batangas a później statkiem do Mindoro trwa to około 5 godzin.

 

Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
 
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.


Łodzie
Wokół Mindoro i Luzon nurkuje się głównie z łodzi. Pływają tu także liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:
 

TUBBATAHA
Rafa Tubbataha dostępna jest tylko w określonej porze roku i tylko z pokładu łodzi rejsowych. Południowa część Visayas to odwiedziny między innymi na wyspie Apo, Balicasac i Cabilao. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.

CORON i APO REEF
Rejsy nurkowe na Coron oferują nurkowania na najpiękniejszych wrakach zatoki Coron Bay i osławioną rafę Apo Reef, o której znawcy mówią, że w niczym nie ustępuje rafie Tubbataha.

BOHOL
Piękne krajobrazy podwodne z gorgoniami, koralami miękkimi i wieloma kolorowymi rozgwiazdami. Podziwiać tu można ślimaki nagoskrzelne, antenariusy, wężorybowate, skorpeny, węże morskie.

POŁUDNIOWE LEYTE
Obok pięknej rafy występują tu rekiny wielorybie, najlepszy czas na spotkania z nimi to miesiące od marca do maja. Południowa Leyte odwiedzana jest w sezonie na rekiny wielorybie, co sprawia że istnieją naprawdę duże szanse na spotkanie tych majestatycznych stworzeń. Dodatkowo występują tu przepiękne ściany i wiele nieznanych jeszcze miejsc. Rejsy te oferujemy z reguły w połączeniu z pobytem na Malapascua.

ANILAO
Anilao oferuje wspaniałe nurkowania makro i piękną rafę na południe od Luzon i w pobliżu wyspy Mindoro.Programy

Mindoro obdarzone jest najlepszymi na Filipinach krajobrazami. Piękne plaże, a wewnątrz lądu – góry, jeziora, rzeki, las deszczowy, dzikie zwierzęta, rzadkie okazy flory i fauny oraz kolorowe etniczne społeczności. Najbardziej znane jest Puerto Galera ze wspaniałą naturalną zatoką i znaną na świecie rafą koralową. Można tu także wybrać się w góry na wspinaczkę, trekking, wędrówki, camping i oglądanie motyli.

 

JEZIORO I WULKAN TAAL

Mierzący 300 m Taal jest najmniejszym na świecie aktywnym wulkanem i zarazem bardzo popularnym miejscem na wędrówki. Położony jest na Jeziorze Taal, około 50 km na południe od Manili. W miasteczku Talisay można wynająć łódkę banca, aby dopłynąć do wyspy i ruszyć na wędrówkę pieszą lub konną na szczyt krateru, gdzie znajduje się parujące jezioro. Widoki zapierają tu dech w piersiach!
 

Pogoda i klimat

Przez cały rok panuje tu ciepły, wilgotny, tropikalny klimat. Temperatura waha się w zależności od pory roku od 25º C w nocy do 35º C w dzień. Najcieplej jest od marca do maja. Pora deszczowa w zależności od regionu jest bardzo wyraźna i przypada na miesiące od czerwca do października. W porze deszczowej może także dojść do tropikalnych huraganów.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język

Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.


Waluta

Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.


Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad
Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.

Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.

22 213 18 31
od 8416 PLN