Najlepsze nurkowania

Tajlandia: Rejs w górę rzeki Kwai - 4 dni

Tajlandia


Rejs połączony ze zwiedzaniem licznych zabytków i atrakcji usytuowanych wzdłuż brzegów rzeki Kwai.

Opis

Wycieczka słynną rzeką Kwai, podczas której będzie można podziwiać przepiękne zabytki architektury Tajlandii. Na trasie znajdują się takie atrakcje, jak: najwyższa stupa w Tajlandii Phra Pathom Chedi w miejscowości Nakhon Pathom, świątynie Wat Tham Khao Noi usytuowana na wzgórzu i udekorowana w chińskim stylu oraz pobliska Wat Tham Sua, usytuowaną w głębokiej jaskini i będącej jedna z najbardziej popularnych centrów medytacyjnych w regionie. W programie znajduje się także zwiedzanie JEATH War Museum, będącego jednym z dwóch muzeów w Tajlandii poświęconych Kolei Śmierci wybudowanej przez Japończyków podczas II Wojny Światowej. Uczestnicy wycieczki zwiedzą też Somdet Phra Sri National Park, w którym znajdują się liczne kamienie i głazy narzutowe o ciekawych kształtach porozrzucane na obszarze parku, a także starożytne miasto Khmerów Prasat Muang Singh zbudowane najprawdopodobniej w XII wieku. Podczas wycieczki przewidziano przejazd pociągiem między stacjami Tha Kilen i Tham Krasae, na trasie przebiegającej przez drewniany wiadukt przyklejony do ściany klifu nad rzeką Kwai oraz wizytę w Sai Yok Elephant Village, gdzie będzie można zobaczyć show z uczestnictwem słoni i przejechać się na jednym z nich. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać niesamowite stalaktyty i stalagmity w jaskini Kaeng Lava. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zrobienia Elephant Driving Licence.


Naszym zdaniem

Rejs połączony ze zwiedzaniem licznych zabytków i atrakcji usytuowanych wzdłuż brzegów rzeki Kwai.


Program

Wyjazdy – w każdy poniedziałek.

Dzień 1:

Bangkok – Kanchanaburi – Ban Kao

Wyjazd autokarem z Bangkoku do Kanchanaburi przez Nakhon Pathom. Krótki przystanek na zwiedzanie najwyższej stupy w Tajlandii, o nazwie Phra Pathom Chedi, która jest największą pagoda w południowo-wschodniej Azji. Następnie wizyta w Wat Tham Khao Noi usytuowanej na zachodnim brzegu rzeki i pobliskiej Wat Tham Sua. W Kanchanburi, zwiedzanie Jeath War Museum, następnie zaokrętowanie na RV River Kwai w Nong Ya. Lunch na pokładzie. Wizyta w buddyjskiej świątyni Wat Tham Khaopoon, która podczas II WŚ była przekształcona w obóz. Przejazd autokarem do Somdet Phra Sri Nakharin Park. Powrót na łódź, przepłynięcie do Wang Pla Moo Bridge. Przed kolacją, wykład na temat słoni [dla osób chcących zdobyć Asian Trails Elephant Driving Licence]. Kolacja i nocleg na pokładzie. [lunch, kolacja]

Dzień 2:

Ban Kao – Sai Yok

Śniadanie na pokładzie, podczas podróży rzeką Kwai do Muang Singh. Po śniadaniu, egzamin teoretyczny. Zwiedzanie Prasat Muang Singh, skansenu architektury Khmerskiej. Przejazd autokarem do Tha Kilen Train Station, następnie przejazd pociągiem w kierunku Saphan Tham Krasae, gdzie przewidziano postój na zwiedzanie Krasae Cave na brzegu rzeki Kwai. Przejazd autokarem do Wang Pho Bridge, gdzie uczestnicy ponownie wejdą na pokład. Po drodze krotki postój w Sai Yok Elephant Village. Opcjonalnie: półgodzinna przejażdżka na słoniu, wzdłuż rzeki Kwai (za dodatkową opłatą). Trening i egzamin praktyczny na Elephant Driving Licence. Po lunch na pokładzie, odpoczynek. Kolacja i nocleg na pokładzie. [śniadanie, lunch, kolacja]

Dzień 3:

Sai Yok – Sai Yok Yai – Ban Hin Dad

Po śniadaniu na pokładzie, wędrówka pod górę w celu zwiedzenia Kaeng Lava Cave. Dalej, rejs do Ban Haad Ngiu i przejazd autokarem do Hell Fire Pass, będącego częścią Kolei Śmierci przedzierającej się przez skaliste wzgórza. Powrót na łódź w Kaeng Pa Lorm. Lunch na pokładzie. Popołudniu, wizyta w szkole z internatem dla dzieci uchodźców wybudowanej pod patronatem Księżniczki Sirindhorn. Wieczorem, pożegnalna kolacja i nocleg na pokładzie. [śniadanie, lunch, kolacja]

Dzień 4:

Ban Hin Dad – Kanchanaburi – Bangkok

Około 8:30, śniadanie na pokładzie. Wyokrętowanie i przejazd autokarem do Kanchanaburi. Wizyta w Muzeum Kolei Tajlandzko-Birmańskiej. Lunch w restauracji River Kwai, niedaleko słynnego mostu. Przejazd do hotelu w Bangkoku. [śniadanie, lunch]Uczestnictwo w kursie jazdy na słoniu, zakończone uzyskaniem Elephant Driving Licence1900 PLN
Półgodzinna przejażdżka na słoniu w Sai Yok Elephant Village300 PLN
Godzina tradycyjnego masażu tajskiego500 PLN
45-minutowy pokaz tradycyjnego tańca Monów (2. dnia)150 PLN
Nurkowanie

Tajlandia to przede wszystkim niesamowita różnorodność zarówno pod, jak i nad wodą. Najbardziej popularne miejsca nurkowe znajdują się na zachodniej stronie kraju na Morzu Andamańskim, wszystkie dostępne wyłącznie z łodzi. Wyspy Similan, niezamieszkałe i obdarowane białymi piaszczystymi plażami, dostępne są z Phuket podczas kilkudniowych wyjazdów i z Khao Lak podczas całodziennych rejsów lub safari nurkowych. Niektóre wyspy można odwiedzić w przerwie pomiędzy nurkowaniami, rajskie krajobrazy piaszczystych plaż w połączeniu z tropikalną roślinnością stanowią nie lada atrakcję.

 

 

Polecane miejsca nurkowe:

 

Similan Islands

W Podwodnym Parku Narodowym wysp Similan, zobaczyć możemy dwa typy terenów nurkowych:

Od strony zachodniej prawie wszystkie wyspy otoczone są olbrzymimi granitowymi blokami. Są to idealne miejsca nurkowe, gdzie zobaczyć można zarówno większe ryby typu rekiny czy manty jak i mnóstwo mniejszych gatunków.

Po wschodniej stronie wysp leżą łagodnie opadające rafy, gdzie znajdziemy piaszczyste dno pokryte blokami koralowymi, a na nich wielką różnorodność miękkich i twardych korali, mniejsze gatunki życia podwodnego typu makro jak i mureny, płaszczki czy żółwie.    Similany dają schronienie ok. 200 rodzajom korali kamiennych, ok. 350 rodzajom korali miękkich, setkom rodzajów ryb, z których kilka jest szczególnie popularnych nurkującym, jak np. rekin tygrysi czy manty.

 

Elephant Head Rock – jedno z najbardziej widowiskowych nurkowisk na całych Similanach. Nazwa miejsca pochodzi od nietypowego ułożenia ogromnych skał, które kształtem przypominają głowę słonia. Sceneria pod wodą to głównie strome ściany i piękne, ogromne, granitowe bloki, które tworzą tunele, przejścia i półki. Nurkując wokół nich mamy szansę na spotkanie płaszczek, żółwi, muren czy ławice większych ryb z gatunku sweetlips, snapper czy przy odrobinie szczęścia rekiny rafowe.

 

Anita’s Reef – to typowe dla wschodniej strony wysp Similan nurkowisko, z łagodnie opadającym piaszczystym dnem, gdzieniegdzie usianym kolorowymi blokami koralowymi. Nurkowanie zwykle odbywa się dryfując z prądem, a podziwiać możemy między innymi: skrzydlice, rogatnice, żółwie, węgorze czy płaszczki. Pomiędzy usłanymi miękkimi koralami blokami koralowymi spotkać możemy ślimaki nagoskrzelne, żabnice, kraby i krewetki.

 

Koh Bon

Położony na północy Wysp Similan oferuje spektakularną stromą ścianę po południowo-zachodniej stronie wyspy i jest najlepszym miejscem w Tajlandii do podziwiania przepływających blisko mant

 

Koh Tachai

Wyspa położona 30 km na północ od Ko Bon oferuje dużą różnorodność twardych i miękkich korali. Koh Tachai znany jest z możliwości regularnego oglądania barakud czy mant

 

Richelieu Rock

Uznawane za najlepsze miejsce nurkowe całego Morza Andamańskiego, leży około 45 km na północ od Koh Tachai. Ta samotnie stojąca skała, która pojawia się jedynie przy niskim poziomie wody, strzeżona jest całkowicie przez różne rodzaje miękkich korali i oferuje jedyne w swoim rodzaju bogactwo ryb, wśród nich barakudy, krewetki, skorpeny, bat fish, duże ławice makreli, jak również ogończy. To miejsce nurkowe jest również często odwiedzane przez rekina wielorybiego.

 

Archipelag Merguii mielizny Birmy należą do najlepszych miejsc nurkowych południowej Azji. Znajdziemy tu bogactwo korali i różnorodność ryb: tuńczyków, mant, barrakud oraz rekinów wielorybich. Równie piękne miejsca nurkowe znajdziemy wokół wyspy Ko Lanta obfite w korale miękkie oraz w wiele kolorowych ryb rafowych osiedlonych w jej pobliżu. Na wielu rafach spotkać można rekiny tygrysie.

 

Miejsca nurkowe w Zatoce Tajlandzkiej może nie są tak pełne kolorów jak w Morzu Andamańskim, ale również tutaj przeżyć można piękne nurkowania. Najlepszym rejonem jest obszar raf wokół Koh Tao. Zaletą nurkowania w Zatoce jest fakt, że nurkowanie odbywa się w niej niezależnie od sezonu, podczas gdy odległe miejsca nurkowe na Similanach na zachodniej stronie Tajlandii dostępne są jedynie w tzw. porze suchej, czyli od mniej więcej listopada do kwietnia/maja.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na safari nurkowe na Similan Islands trwa od listopada do kwietnia.

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT . Temperatury wody wahają się pomiędzy 27°C a 30°C. Wystarcza pianka o grubości od 3 do 5 mm.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Phuket i Koh Samui

 

Według nas: Idealne w połączeniu z programami lądowymi. Najlepsze nurkowania możliwe są podczas safari.Kraj i ludzie

Obszar kraju graniczy na północy i zachodzie z Myanmar (Birma), na północnym-wschodzie z Laosem, na południowym-wschodzie z Kambodżą. Bangkok jest stolicą i jednocześnie największym miastem kraju. Tajowie stanowią przeważającą część społeczeństwa Tajlandii. Największą grupą mniejszości są Chińczycy - ok. 1%, z których wielu jest już obywatelami Tajlandii. Pozostałe grupy mniejszości to żyjący na południowych prowincjach Malezyjczycy, członkowie narodów górskich Północy jak np. obywatele Kambodży i uchodźcy wietnamscy na wschodzie kraju. Tajlandia, to kraj śmiechu. Turystę zachwycają widoki na szerokie piaszczyste plaże, lazurową wodę, zielone połacie pól i rzeczki wijące się przez tropikalne ściany. Tajlandia jest krajem spokojnym i jednocześnie bardzo przyjemnym do życia.

Bangkok będący stolicą kraju łączy te przeciwieństwa - codzienny chaos komunikacji i wzmożonego ruchu oraz miejsca ciszy w tamtejszych świątyniach. Bangkok stanowi również idealny punkt wyjścia dla całodziennych wycieczek oraz podróży po regionach tego fascynującego kraju.

Przepiękne plaże po zachodniej stronie Morza Andamańskiego lub wschodniej stronie zatoki zapraszają do pobytu. Sławne wyspy Phuket i Ko Samui oferują turystom różnorodne możliwości, wraz z hotelami odpowiadającymi wymaganiom standardów światowych.Łodzie

Zabierają nurków do najlepszych miejsc nurkowych wokół Morza Andamańskiego. Łodzie nurkowe wypływają najczęściej z Khao Lak lub Phuket, a dostępne rejsy trwają zwykle od 4 do 8 dni. Podczas krótszych rejsów odwiedzić można: Wyspy Similan, Koh Bon, Koh Tachai, Richelieu Rock, a dłuższe rejsy dodatkowo zabiorą nas jeszcze do Surin Islands, Birma Banks i Archipelagu Mergui. Standard statków nurkowych w Tajlandii jest dobry, a jedzenie wyśmienite.Programy

Zwiedzanie starych zabytków i monumentów minionych kultur przenoszą zwiedzających w inny czas. Lśniące złotem świątynie i pełne splendoru pałace spotkać można na terenie całego kraju. Północna Tajlandia i legendarny "Złoty Trójkąt" zwiedzić można podczas wycieczek objazdowych. Możliwa jest klasyczna prywatna wycieczka do najlepszych hoteli lub indywidualna trasa w małej grupie. Ludzie tam mieszkający są bardzo serdeczni i przyjaźni, trudno więc zapomnieć o tej wspaniałej przygodzie. Podróżowanie i zwiedzanie Tajlandii należy do dość łatwych zadań, różnorodność i dostępność wszelkiego rodzaju wycieczek czyni ten kraj bardzo interesującym. W zależności od zainteresowań możemy wybrać się na zwiedzanie niezliczonych świątyń, muzeów, trekkingi po lasach deszczowych i oglądanie wodospadów, zakupy nocne w Bangkoku, wycieczki lasem na słoniach czy odwiedziny licznych parków narodowych z ich atrakcjami takimi jak: oglądanie małp czy tygrysów, wyprawy kajakowe lub raj wspinaczkowy w Krabi.

Pogoda i klimat

Tropikalne powietrze z wysokim poziomem wilgotności. Dwa okresy pogodowe dominują na zachodzie Tajlandii. Od maja do października jest pora deszczowa, jest upalnie, parno i może bardzo dużo padać. Od listopada do kwietnia jest najsuchszy i najprzyjemniejszy czas, choć może być również bardzo upalnie. Po wschodniej stronie Zatoki Tajlandzkiej te dwie fazy klimatyczne zmieniają się co pół roku. W regionach gór na północy "Złotego Trójkąta" może nocami ochładzać się do punktu zamarzania. Tajlandia jest jednakże całorocznym celem podróży, także podczas pory deszczowej, gdzie krótkie intensywne ulewy przeplatają się z promieniami mocno świecącego słońca.


Wjazd

 

Od dnia 11 sierpnia 2011 posiadacze polskich paszportów mogą podróżować do Tajlandii w celach turystycznych do 30 dni pobytu bez konieczności ubiegania się o wizę. W sytuacji gdy granica Tajlandii będzie przekraczana drogą lądową z państw sąsiednich (Laos, Malezja, Kambodża i Birma) pobyt wynosi 15 dni. Gdy pobyt będzie przekraczał 30 dni bądź cel wizyty będzie inny niż turystyczny należy ubiegać się o wizę w Ambasadzie Królestwa Tajlandii.
 
Przekraczając granicę Tajlandii i korzystając ze zwolnienia wizowego należy posiadać:
- paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu,
- bilety (lotnicze, kolejowe, autobusowe itp.) potwierdzające opuszczenie terytorium Tajlandii w ciągu 30 dni (15 dni jeżeli granica Królestwa Tajlandii przekraczana jest drogą lądową),
- środki finansowe na pobyt (10.000 Baht/osoba, 20.000 Baht/rodzina).

 

 

W Tajlandii obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.
Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.

Język

Językiem narodowym jest tajski, jednak w turystycznie dobrze zagospodarowanych rejonach można porozumieć się w języku angielskim.


Waluta

Walutą narodową jest Baht. 1 EURO = 38,- Baht (stan na kwiecień 2002). Czeki podróżne najlepiej w dolarach oraz karty kredytowe są akceptowane w znacznym stopniu.


Ubezpieczenie

Zalecamy ubezpieczenia: od odwołania wyjazdu, bagażu oraz zdrowotne na czas podróży. Nurkom zaleca się członkostwo w DAN-ie.


Wyjzad

Podczas wyjazdu z Tajlandii pobierana jest opłata w wysokości Baht 500. Zapłata może nastąpić jedynie w walucie narodowej na lotnisku.


Zdrowie

Przed przybyciem z Europy nie ma konieczności zrobienia specjalnych szczepień. W Tajlandii co prawda istnieją jeszcze rejony objęte malarią, jednakże nie na zachodzie kraju. Informacji na ten temat udzielić Państwu może lekarz rodzinny lub centrum medycyny tropikalnej w Warszawie. Warte polecenia są szczepionki Tetanus, Polio, Hepatitis A i B. Zalecamy również wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży.


Prąd

220 Volt, potrzebna międzynarodowa wtyczka.

22 213 18 31