Najlepsze nurkowania

SOCORRO : safari nurkowe z rekinami - Majówka 2021

Meksyk | 24.04.2021 - 02.05.2021


DOSTĘPNOŚĆ: 7 MIEJSC

DUŻA RYBA - Wyspy Socorro są miejscem, które powinno znaleźć się na szczycie listy każdego nurka. Bliskie spotkania z mantami a przy okazji odrobiny szczęścia nawet z humbakami wbiją się w pamięć do końca życia.


Opis

Duża ryba = Dużo akcji = Socorro

 

5 miejsc w promocyjnej cenie -25%

zapisy  biuro@nurkowania.pl

telefonicznie +48 790 611 123

 

Ogromne manty, rekiny, delfiny a przy odrobinie szczęścia humbaki! Wyspy Socorro są spełnieniem marzeń każdego nurka o spotkaniach z największymi przedstawicielami oceanów. 

Majówka 2021 maluje nam się pod znakiem wielkiej ryby i mnóstwa akcji! Wybieramy się do Meksyku na zachodnie wybrzeże Baja California by zanurkować z rzeszami rekinów oraz ogromnymi mantami. Pewnie nie raz widzieliście filmy pełne akcji z Meksyku więc tym razem macie okazję zostać jej uczestnikami!

  

Wyspy Socorro, lokalnie znane jako archipelag Revillagigedo tworzą cztery wulkaniczne wyseki: San Benedicto, Socorro, Roca Partida oraz Clarion, które zostały odkryte przez hiszpańskich konkwistadorów w 1533 r. Przez cztery wieki nikt o nich nie pamiętał i dopiero relacje z naukowej ekspedycji z początku XIX w. przykuły uwagę świata.
 
Wyspy są położone na Oceanie Spokojnym około 250 mil morskich na południowy zachód od portu Cabo San Lucas na zachodnim wybrzeżu Meksyku (Baja California) i tworzą unikatowy ekostystem wabiący niespotykane liczby pelagicznych przedstawicieli oceanów. Bujność życia oraz mnogość akcji spowodowały, że wyspy uzyskały miano meksykańskiego Galapagos. Obecnie obszar ten został objęty ochroną i utworzono tu sanktuarium znajdujące się pod bacznym okiem dwóch organizacji : The Socorro Island Conversation Fund oraz Guadelupe Island Conservation Fund. Obie instytucje współpracują z meksykańskim rządem  patrolując i poszukując wszelkich nielegalnych połowów i akcji, stanowiących największe zagrożenie dla występujących tu licznie rekinów. 
 
Od razu uprzedzamy... 

Socorro nie jest miejscem dla tych, którzy szukają życia macro albo żywo kolorowych raf.

Tu się liczy wyłącznie wielka ryba!

KIEDY NURKOWAĆ NA SOCORRO?

Nurkowanie możliwe jest w zasadzie wyłącznie od listopada do maja. Temperatura wody waha się od 28C w listopadzie i spada do 21C w lutym by ponownie wzrosnąć do 26C w maju.  Napływ zimnych prądów bogatych w składniki odżywcze powoduje namnożenie pokarmu dla ryb, których liczebność w tym rejonie raptownie wzrasta, a za nimi przypływają zwabione, wygłodniałe drapiżniki takie jak: rekiny, manty, wieloryby i inne oceaniczna megafauna. Najlepszy okres na nurkowanie na Socorro to okres przełomu sezonowefo występowania gatunków. Zmniejsza się ilość planktonu dzięki czemu przejrzystość wody wzrasta – lepsze warunki dla fotografów! - i nadal występuje jeszcze duża liczba ryb i w dalszym ciągu mamy dużo akcji podwodnej.

CO MOŻNA ZOBACZYĆ NURKUJĄC NA SOCORRO?

Na podwodny krajobraz składają się ogromne ściany, skały które opływają bogate w składniki odżywcze prądy morskie zwabiające największe okazy rekinów, mant oraz humbaki! Przez cały rok występują tu rekiny z gatunku żarłacz białopłetwy oceaniczny oraz rafowy, a także ogromne manty pacyficzne. Okres w którym odbywa się nasz rejs wypada w samym środku sezonu na spotkania z rekinami młotami oraz jest to również okres przejściowy na najlepszy moment spotkań z humbakami, delfinami białymi oraz rekinem wielorybim.
 
Socorro jest świetnym kierunkiem dla zaawansowanych nurków (bardziej doświadczonych ze względu na prądy), na duże zwierzęta i dla fotografów podwodnych akcji. Nie polecamy osobom szukającym wraków, małych stworzeń, osobom początkującym i nienurkującym gdyż Socorro leży na otwartym oceanie więc jest bardzo odsłonięte i podatne na zmianę warunków pogodowych. Na szczęście Socorro oferuje kilka miejsc kotwiczenia wokół wysepek gdzie można zacumować w spokojnym miejscu. Może się zdarzyć, że będzie większa fala podczas przepraw do bardziej odległych nurkowisk.
 
Socorro dostępne jest wyłącznie z pokładu liveaboardu - statków przeznaczonych do nurkowych wypraw.

  

RAMOWY PLAN REJSU

Plan ma charakter orientacyjny gdyż ze względu na specyficzne położenie na otwartym oceanie i nieprzewidywalne warunki pogodowe trasa lub organizacja rejsu może ulec zmianie. Planowanych jest wykonanie do 23 nurkowań. Ostatnie nurkowanie w ciągu dnia jest do godz. 17.00 - w tak odległych miejscach nurkowych jakikolwiek problem po zmroku może okazać się fatalnym w skutkach.
 
DZIEŃ 1

sobota 24.04.2021

Odbiór z hotelu po godzinie 08.00. Dzień wejścia na statek. Podział kabin. Brifieng statku. Zapoznanie z załogą i pozostałymi uczestnikami safari. Przed nami długa przeprawa morska, która zajmie cały dzień i noc.

DZIEŃ 2

niedziel 25.04.2021

Około godziny 10.00 dotrzemy do Socorro. zaplanowano 3 nurkowania.

DZIEŃ 3

poniedziałek 26.04.2021

zaplanowano 3 nurkowania

DZIEŃ 4

wtorek 27.04.2021

zaplanowano 3 nurkowania

DZIEŃ 5 - 6

środa - czwartek 28 - 29.04.2021

zaplanowano 3 nurkowania

DZIEŃ 7

piątek 30.04.2021

zaplanowano 3 nurkowania, wieczorem jacht wyrusza z Socorro w kierunku wybrzeża Meksyku

DZIEŃ 8

sobota 01.05.2021

do San Jose del Cabo dotrzemy około godziny 20.00

DZIEŃ 9

niedziela 02.05.2021

Po śniadaniu około godziny 08.00 transfery do hoteli lub na lotnisko.

MIEJSCA NURKOWE W PLANIE

Socorro Island
Oneal Rock
Punta Tosca
The Aquarium
Cabo Pearce
 
St. Benedicto Island
The Boiler
The Canyon
 
Roca Partida

 

ŁÓDŹ

Socorro Aggressor pływa pod flagą floty Aggressor od 2018 roku zabierając nurków do najlepszych miejsc w Meksyku na nurkowanie z dużą drapieżną rybą. Od listopada do maja organizowane są rejsy w kierunku Socorro.

  

Socorro Aggressor to 41 metrowy stalowy jacht mogący przyjąć na pokład 26 pasażerów w 13 dwuosobowych kabinach. Załogę stanowi 11 wyszkolonych osób w tym: kapitan, inżynier / mechanik, kucharz, stewardzi oraz przewodnicy nurkowi.

Kabiny pasażerskie zlokalizowane są na głównym oraz dolnym pokładzie.

 

Nasze kabiny to: deluxe 2, deluxe 3, deluxe 4, deluxe 5, deluxe 6, Master 9 czyli wszystkie daleko od... silnika ;)

Na dolnym pokładzie znajdują się kabiny 2 kabiny Master (#1, #2) z podwójnym łóżkiem małżeńskim oraz 6 kabin Deluxe (#3 - #8) z dwoma pojedynczymi łóżkami. Wszystkie kabiny na dolnym pokładzie posiadają bulaje, klimatyzację oraz prywatne łazienki z prysznicem i toaletą.

Na głównym pokładzie znajduje się 3 kabiny Master (#9, #12, #13)  oraz 2 kabiny Deluxe (#10, #11). Kabiny na głównym pokładzie posiadają okna oraz klimatyzację i łazienki z prysznicem i toaletą.

Na wyposażeniu kabin znajdują się również: telewizor z odtwarzaczem  i wejściem USB, szlafroki, ręczniki oraz suszarka, gniazdka o napięciu 220V z amerykańskim wejściem.

  

Przestronna platforma nurkowa znajduje się na tyłach łodzi na głównym pokładzie. Znajdują się tutaj ławki, stojaki na butle oraz relingi z wieszakami na sprzęt nurkowy. Dla nurków przygotowano również kuwety ze słodką wodą do płukania sprzętu a także stół fotograficzny w wężami o niskim ciśnieniu powietrza. W standardzie nurkuje się 12l aluminiowymi butlami z zaworami INT (yoke).  Na łodzi można wypożyczyć adapater DIN.  Statek jest wyposażony w kompresor z membraną Nitrox.

  

Bardzo przestronna jadalnia z aneksem wypoczynkowym z wygodnymi kanapami znajduje się również na głównym pokładzie.

Jacht jest wyposażony w odpowiednie urządzenia zapewniające bezpieczeństwo podczas nawigowania rejsów oceanicznych m.in. radary, kompasy magnetyczne, głębokościomierze, GPS, radio VHF, radio fal długiego zasięgu, telefon oraz email satelitarny, apteczka pierwszej pomocy, apteczka tlenowa D.A.N. defibrylator AED, systemy detekcji pożaru, gaśnice, EPIRB, tratwy ratunkowe, kamizelki ratunkowe, flary sygnalizacyjne.

JEDZENIE

Przysmaki kuchni z całego świata przyrządzane są codziennie w kuchni pokładowej przez utalentowanego kucharza. Dba on aby dania były jak najbardziej urozmaicone i komponuje je z najświeższych produktów.

Śniadania serwowane są w formie bufetu gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ulubionego płatki, tosty, jajecznice, omlety, świeże owoce, jogurty i selekcja wędlin oraz serów a do tego pyszna świeża kawa lub herbata.

Pomiędzy nurkowaniami podajemy przekąski. Twój żołądek nie ucierpi.

Obiady, to jeden z tych posiłków w ciągu dnia rejsu, na który czeka się najbardziej. Kucharz Socorro Aggressor zaskoczy cię wyrafinowanymi smakami oraz obfitością spośród mięs, makaronów, świezych sałatek... a być może  wolisz coś bardziej amerykańskiego... jak chrupiący burger z grillowanym mięsem? Kreatywność kucharza Aggressora nie zna granic.

Kolacja to najbardziej uroczysty posiłek na statkach Aggressora z obsługą do stolika. Pozwól się rozpieścić jak w wyrafinowanej restauracji gdzie kelner poda Twoje danie i zadba abyś spędził ten czas komfortowo. A może kieliszek wina do kolacji? Wolisz coś mniej zobowiązującego, może piwo na rozluźnienie? Już się robi!


Naszym zdaniem

DOSTĘPNOŚĆ: 7 MIEJSC

DUŻA RYBA - Wyspy Socorro są miejscem, które powinno znaleźć się na szczycie listy każdego nurka. Bliskie spotkania z mantami a przy okazji odrobiny szczęścia nawet z humbakami wbiją się w pamięć do końca życia.


Introducing the new Socorro Aggressor from Aggressor Adventures on Vimeo.

Cena od: 12410 PLN

(9 dni / 8 nocy, noclegi, pełne wyżywienie, wszystkie nurkowania)Majówka 2021 na Socorro : 24.04 - 02.05.2021
Cena za osobę w kabinie dwuosobowej DELUXE16548 PLN
PROMOCJA: Zapytaj o dostępność ceny promocyjnej12410 PLN

Cena rejsu zawiera: zakwaterowanie w wybranej kabinie dwuosobowej, pełne wyżywienie (śniadanie i obiad w formie bufetu kolacja serwowana do stolika, przekąski), napoje: soki owocowe, napoje bezalkoholowe, woda, herbata, kawa, limitowana ilość piwa i wina, nurkowanie do 3-4 razy dziennie (butla, balast, przewodnik), transfery w dniu rozpoczęcia i zakończenia rejsu z wybranych hoteli.

Cena nie zawiera: przelotu międzynarodowego (wyceniamy w momencie rezerwacji), opłat parkowych / pozwoleń ($480 od 01.01.2021), ubezpieczenie podróżne i nurkowe, ewentualnych dodatkowych noclegów i usług poza rejsem.


Warunki rezerwacji:

1. Depozyt w wysokości $1108,5 ~4160zł do 18.12.2020 na konto Najlepszych Nurkowań:
Biuro Podróży Najlepsze Nurkowania
ul. Legionów 69
91-070 Łódź


płatność w pln : Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960
Tytułem:

2. Dopłata reszty kwoty zgodnie z warunkami rezerwacji floty Aggressor na 90 dni przed rozpoczęciem rejsu tj. do 24.01.2021

3. Ubezpiecz wycieczkę od kosztów rezygnacji z ryzykiem COVID-19 >>> Sprawdź szczegóły ubezpieczenia -> jednorazowa składka wynosi tylko $91,5

Rezerwacja: zgłoszenia telefoniczne pod numerem telefonu +48 790 611 123 lub elektronicznie pod adresem biuro@nurkowania.pl
Nurkowanie

Nieustannie rosnąca popularność Meksyku związana jest z głównie z faktem, że w Meksyku znajdziemy wszystko to, czego można potrzebować do realizacji wymarzonych wakacji, nie tylko nurkowych. Zapierające dech w piersiach wody Pacyfiku i jego rajskie plaże, wyspy i zatoki Morza Karaibskiego, a pod wodą nurkowania, którymi zachwycać się będzie każdy nurek, niezależnie od doświadczenia. Znajdziemy tu relaksujące nurkowania na łagodnie opadających rafach, światowej sławy nurkowania jaskiniowe czy popularne wyprawy na oglądanie rekinów wielorybich.

 

 

Polecane miejsca nurkowe:

 

Morze Karaibskie

Myśląc o Meksyku, z pewnością myśleć powinniśmy o idyllicznych plażach, naturalnych rafach i krystalicznie czystej wodzie. Większość miejsc nurkowych znajduje się na Wybrzeżu Morza Karaibskiego, na półwyspie Jukatan, pomiędzy Cancun i Tulum, a do najlepszych na wybrzeżu zaliczyć można wyspę Cozumel i okolice miasteczek Playa del Carmen, Tulum, Cancun, Puerto Morelos oraz Akumal. Rafy na Morzu Karaibskim mogą pochwalić się wspaniałą różnorodnością flory i fauny, występuje tu całe bogactwo korali i ryb Karaibów, a przy odrobinie szczęścia między połową czerwca a wrześniem można spotkać rekiny wielorybie.

 

Jukatan

Słynie przede wszystkim z cenot - woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów.

Cenote Dos Ojos - Najsłynniejsza chyba cenota Meksyku, którą tworzą dwie studnie położone bardzo blisko siebie, przypominające parę oczu, stad też nazwa „dos ojos”. Znajdziemy tu wiele jaskiń, komnat i korytarzy, które oferują różne stopnie trudności, natomiast wszystkie uraczą nas niezapomnianym widokiem efektów świetlnych, kolorowych komór udekorowanych stalaktytami, a to wszystko podziwiać będziemy w doskonałej widoczności sięgającej 90 metrów!

Cenota Angelita - Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość – najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Sceneria tej cenoty pozostawia niezapomniane wrażenie.

 

Cancun

Manchones Reef - To niezwykłe miejsce położone u brzegu wyspy Isla Mujeres w Cancun. Bardzo popularne, płytko położone nurkowisko (ok. 9-10 metrów), słynie z ponad 60 zatopionych rzeźb tworzących sztuczną rafę. W podwodnym muzeum zobaczyć można między innymi naturalnej wielkości figury ludzi, rzeźbę Człowieka-w-Ogniu (Man on Fire) na którym rośnie koralowiec wyglądający jak płomienie, a także ważącą 8 ton replikę Volkswagena garbusa. Instalacje stały się domem dla homarów, muren i barakud.

 

Wyspa Cozumel

Położona zaraz obok Playa del Carmen, rewelacyjne miejsce do nurkowania w morzu, słynne od kiedy Jacques Cousteau w 1961 r. ogłosił je jednym z ukrytych klejnotów świata. Palancar Reef to jedno z najpopularniejszych miejsc na Cozumel. Ta długa na blisko 5 km rafa ma do zaoferowania wiele zróżnicowanych nurkowisk, gdzie możemy liczyć na spotkanie z murenami, płaszczkami, żółwiami czy lucjanami.

 

Pacyficzne Wybrzeże Meksyku

Morze Corteza

Jacques Cousteau nazwał Morze Corteza akwarium świata i całkiem słusznie – wielka różnorodność morskiego życia przyciąga tu badaczy oraz wszystkich tych, którzy zwyczajnie pragną podziwiać podwodne stworzenia. Południe Zatoki Kalifornijskiej oferuje wiele miejsc nurkowych znanych szczególnie ze stad uchatek i fok. Miejsca te szczycą się także różnorodnością gatunków ryb i spotkaniami z wielkimi rybami.

 

Wyspy Socorro

To najlepsze nurkowania z wielkimi rybami w całym Meksyku. Trudy 28- godzinnej podróży zostaną nam wynagrodzone przez możliwość podziwiania wielu gatunków rekinów, jak również wielkich ławic rekinów młotów i wielkich pacyficznych mant z gatunku Mantas birostris - znanymi pod nazwą Manta rays, które nurkowie czesto mylą z mniejszym i pospolitym gatunkiem Mobula. Gigantyczne manty, które można spotkać w Socorro są największym z gatunków mantowatych, oraz najbardziej majestatycznym stworzeniem w tej części podmorskiego świata. Na Socorro, te olbrzymy są bardzo ciekawe interakcji z nurkami i podpływają bardzo blisko, często pływając wraz z nurkami płetwa w płetwę. Co jeszcze bardziej niezwykłe to fakt,  że miejscowa populacja delfinów butlonosych nauczyła się naśladować zachowanie mant. Jest więc bardzo prawdopodobne, że delfiny również będą poruszać się w pobliżu nurków.

Wyspa Socorro jest również bardzo dobrym miejscem do obserwacji rekinów z wielu gatunków: zarówno rekinów młotów jak i żarłacza białego i szarego. Rekiny wielorybie można zwykle spotkać na początku i w drugiej części sezonu. Licząca ponad 1200 osobników populacja humbaków przepływa w okolicach wyspy co roku w styczniu, więc zawsze o tej porze jest duża szansa by je spotkać. Ławice rekinów młotów można spotkać niemal w każdej chwili, ale najlepszą porą by zobaczyć je z bliska jest przełom kwietnia i czerwca.

 

Guadelupa

W okolicy Guadelupy gromadzi się ławica około 50 żarłaczy białych. Niemal zawsze nieopodal łódki pływa jakiś żarłacz biały, a często nawet więcej niż jeden. Widoczność jest zazwyczaj bardzo dobra. Do obserwowania rekinów w wodzie posłużą klatki. Przestronne klatki oferują miejsce dla 3 osób i są odpowiednie dla fotografów. Do nurkowania w klatkach niepotrzebna jest żadna dodatkowa licencja. Pod łodzią znajduje się kamera, dzięki temu można przez cały czas obserwować wszystko co dzieje się w wodzie na dużej plazmie w pokoju wypoczynkowym. Oglądaniu towarzyszy informacja o tym, co akurat dzieje się pod wodą. Na łodzi przebywają stale trzej naukowcy, którzy badają zachowania żarłaczy białych. Goście mają możliwość wspierania naukowców w ich badaniach, np. pomagając oznaczać żarłacze, dzięki czemu wyprawa staje się wyjątkowo interesującą.

 

Najlepszy czas na wyjazd na Socorro to okres pomiędzy listopadem a majem, kiedy morze jest spokojniejsze. Rekiny wielorybie można oglądać w dwóch pierwszych miesiącach sezonu. Miesiące zimowe zaś to dobry czas do oglądania ogromnych ławic (ponad tysiąc sztuk!) humbaków, które przypływają w te rejony. Manty oglądać można praktycznie przez cały rok.

Sezon nurkowy na Guadalupe trwa od sierpnia do października.

Rejsy nurkowe po Morzu Corteza organizowane są w miesiącach od sierpnia do listopada, jest to jednocześnie najcieplejszy okres. Wrzesień i październik to doskonałe miesiące na wyprawy na rekiny młoty.

W rejony Morza Karaibskiego wybrać się można przez cały rok. Najlepsze efekty świetlne w cenotach na Jukatanie będziemy mieć w miesiącach od maja do września.

Za okres szczytowy dla nurków uważa się miesiące od grudnia do marca.

 

Porady: Temperatura wody w Morzu Corteza waha się pomiędzy 19°C, w styczniu a 28°C w październiku. Na wyspie Socorro temperatura waha się w granicach 22°C i 28°C. Z powodu dosyć chłodnej wody przydatna będzie pianka o grubości 7 mm i kaptur. Temperatury Morza Karaibskiego wahają się pomiędzy 25°C a 29°C, w tych rejonach pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Warto zabrać ze sobą również bojki oraz latarki.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Cozumelu i w Cancun. Na wyspie Socorro nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa znajduje się na lądzie w Cabo San Lucas. Club Cantamar w La Paz ma swoją własną komorę. 

 

Według nas Meksyk to doskonałe, różnorodne miejsca nurkowe, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego nurka, oraz niezliczona ilość miejsc wartych zwiedzenia na lądzie.Kraj i ludzie

Meksyk to kraj niezwykle różnorodny, zarówno pod względem ukształtowania terenu, pogody, roślinności, ale także i pod względem kulturowym.

 

Półwysep Jukatan otoczony jest od wschodu morzem Karaibskim, a od północy i zachodu Zatoką Meksykańską. Plaże na Jukatanie są długie, białe i piaszczyste, charakterystyczne dla rejonu Karaibów. Meksykańskie stany Yukatan i Quintana Roo, zajmujące obszar półwyspu to kolebka cywilizacji Majów.

Baja California to wąski półwysep położony w Zachodnim Meksyku otoczony Oceanem Spokojnym od zachodu i Morzem Corteza od wschodu. Tu znajdziecie piękne krajobrazy i fenomenalne życie podwodne i nurkowania. Wyspa Socorro jest jedną z wysp archipelagu Revillagigedo – grupy wysp pochodzenia wulkanicznego i skalistych szczytów, znajdującego się około 300 mil na południowy zachód od Cabo San Lucas. Można się tu dostać jedynie z Baja California w czasie rejsu trwającego 22 godziny.

Większość ludności Meksyku stanowią Metysi – potomkowie konkwistadorów i Indian, dużą część populacji stanowią Indianie, a pozostałą – więcej niż 50 grup rdzennej ludności, z których część wciąż żyje w tradycyjny sposób, np. uprawiając niewielkie poletka, sprzedając ryby, naszyjniki z muszli lub plotąc ozdobne kosze i hamaki oraz wyznając tradycyjną religię i odprawiając obrzędy  z użyciem pejotlu – halucynogennego kaktusa.Łodzie

Dostępne są rejsy na Socorro (na które można dostać się tylko na pokładzie łodzi) oraz po Morzu Corteza.

Wyspa Socorro– łódki pływają tu od listopada do początku czerwca z portu Cabo San Lucas. Rejsy trwają zazwyczaj 8 i 12 nocy. Wyspa Guadalupe – rejsy, podczas których ogląda się żarłacze białe, odbywają się od sierpnia do końca października. Zaczynają się i kończą w San Diego w USA.Programy

Poza nurkowaniem, w Meksyku jest mnóstwo innych atrakcji – wylegiwanie się na białej plaży i pływanie w turkusowych wodach, a także kilka wyjątkowych miejsc. Osoby zainteresowane miejscami historycznymi z pewnością powinny wybrać się do Chichen Itza, Coba i Tulum, i również do piramid Teotihuacan niedaleko stolicy kraju.

 

Chichen Itza

Słynna strefa archeologiczna Chichen Itza – jeden z 7 cudów świata, gdzie podziwiać można sztukę Majów oraz Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te – cenoty były miejscem składania ofiar -  Majowie wrzucali tu rytualnie łamane przedmioty. Przy okazji warto zanurzyć się w jednej z piękniejszych cenot na półwyspie Jukatan – IK’KIL.

 

Tulum

Miasto Majów odkryte jako pierwsze przez konkwistadorów w wieku XVI. Miasteczko jest położone w wyjątkowy sposób - na klifie - i otoczone murem. Znane szczególnie z tajemniczych świątyń, miasteczko nasyci zmysły przepięknymi widokami turkusowych wód Morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić strefę archeologiczną COBA, starożytnego miasta Majów, gdzie można wejść na najstarszą piramidę wybudowaną przez Majów w Meksyku.

 

X-Caret

Imponujący park ekologiczno-archeologiczny położony nad brzegiem morza. Oferuje rozmaite aktywności, podczas których zabawa miesza się z poznawaniem różnorodności kulturalnej i przyrodniczej Meksyku - oglądać tu można namorzyny, poznawać piękno dżungli, podglądać ptaki i płaszczki pływające w wodzie, a także zapoznać się z tradycyjnymi obrzędami Majów, jak również odbyć lekcje nurkowania i snurkowania po powierzchni.

Pogoda i klimat

Baja California ma klimat pustynny z niewielką ilością deszczu. Temperatury wahają się od 20°C w styczniu do 35°C we wrześniu. Na wyspach Socorro panuje klimat tropikalny, również z niewielką ilością opadów. Temperatura na wyspach Socorro to 24°C w styczniu aż do 35°C w sierpniu. Klimat Jukatanu jest gorący i wilgotny, temperatury wahają się między 25°C a 35°C w ciągu roku. W okresie od połowy sierpnia do końca października mogą występować huragany.


Wjazd

Wymaganym dokumentem przy wjeździe do Meksyku (wyspy Socorro) jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Przy przejściach lądowych pobierana jest opłata graniczna w wysokosci 30 USD.


Język

Językiem narodowym jest hiszpański. W hotelach, bazach nurkowych oraz na pokładach łodzi safaryjnych można porozumiewać się również językiem angielskim.


Waluta

Walutą oficjalną jest peso meksykańskie.1 MXN = 0,30 PLN. W wielu miejscach akceptowane są karty kredytowe. Polecamy wzięcie ze sobą dolarów amerykańskich w gotówce oraz czekach podróżnych.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, łącznie z awaryjnym lotem do domu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy (np. DAN).


Wyjzad

Istnieje opłata przy przekraczaniu granicy w wysokości ok 30 USD (zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe). Opłata nie jest pobierana na lotniskach dlatego że jest ukryta w cenie przelotu.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Jeśli planujecie przedłużyć swój pobyt w Meksyku zalecamy przeprowadzenie profilaktyki antymalarycznej. Zaleca się również szczepienia przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży.


Prąd

110V. Wymagany jest adapter do amerykańskiego typu kontaktu.

22 213 18 31
od 12410 PLN