Najlepsze nurkowania

MALEDIWY: Luksusowe safari nurkowe - LUTY 2021

Malediwy | 31.01.2021 - 07.02.2021


DOSTĘPNOŚĆ: ostatnie 2 miejsca!

Trasa marzeń każdego nurka zwieńczająca wszystko co najlepsze w tej części Oceanu Indyjskiego. Nurkowania z rekinami, mantami i innymi gatunkami pelagicznymi jest tu na porządku dziennym. Mnóstwo akcji podwodnej zapewniają nurkowania nocne z drapieżnikami z głębin zaś standard łodzi zapewnia relaks na powierzchni. Słońce w środku zimy - tylko na Malediwach!


Opis

SAFARI NURKOWE NA MALEDIWACH

ferie zimowe 2021

31.01.2021 - 07.02.2021

 

DOSTĘPNOŚĆ: ostatnie 2 miejsca!

zapisy na  biuro@nurkowania.pl 

 

Malediwy tworzy archipelag ponad 500 wysp leżących w środkowej części Oceanu Indyjskiego, stanowiącego 20% powierzchni Wszechoceanu. Tutejsze rejony sklasyfikowano w czołówce światowej listy najlepszych miejsc nurkowych.

 
Nurkowania są różnorodne: od płytkich ogrodów koralowych aż po stromo opadające ściany porośnięte wielkimi gorgoniami i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Różnorodne ławice pelagicznych gatunków są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami i płaszczkami w wielu miejscach nurkowych. Niemal wszystkie wyspy mają swoje charakterystyczne punkty, gdzie można spotkać manty i rekiny. Najlepsze nurkowania z reguły są w przesmykach między atolami i na Thilas – małej rafie z przewieszeniami i jaskiniami nie sięgającymi powierzchni. 
 

Dlaczego zapraszamy Cię na safari nurkowe?

Safari daje Ci nieograniczone możliwość zanurkowania w różnych rejonach, na kilku atolach podczas tygodniowych wakacji. Codziennie zanurkujesz nawet 3 - 4 razy! Łącznie wykonamy w tygodniu aż 17 nurkowań, w tym również nocne, które obfitują w akcję podwdoną.  Na jachcie  poznasz ludzi, którzy tak jak Ty kochają aktywne spędzanie wakacji nurkując! Wydawać by się mogło, że nie ma czasu na relaks? Wręcz przeciwnie jest go mnóstwo pomiędzy nurkowaniami i posiłkami. Gwarantujemy Ci, że z tych wakacji wrócisz przyjemnie zrelaksowany!
 
Kolejnym niepodważalnym atutem rejsów nurkowych jest to, że cały czas jesteś na wodzie i możesz obserwować toń z pokładu statki. Malediwy to jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie w zasadzie normą są nocne spotkania z mantami i rekinami (szczególnie wielorybimi), które w nocy podpływają do platformy nurkowej statku zaintrygowane snopami światła emitowanymi przez łódkę - takie "karmienie z ręki" dzikiego drapieżnika to jedna z najlepszych wspomnień z rejsów nurkowych na Malediwach.

Dodatkowe atrakcje?

W trakcie naszego rejsu będziemy mieli okazję zejść na ląd. Kultową atrakcją są kolacje z grillem lub BBQ na małej lokalnej wysepce, na której nie ma żywej duszy. Tylko piasek, palmy, szum morza i gra świateł z pochodni oświetlających plażę podczas bezchmurnej nocy. Nasi kucharze przygotują dla nas wspaniałą ucztę z najwyższej jakości i świeżości smakołyków wprost z morza - owoce morza, ryby a także grillowany kurczak, świeże sałatki i owoce. Do tego lampka wina. Na samą myśl może pocieknąć ślinka... Brzmi kusząco?

 

Jak przebiega rejs?

Przez cały tydzień będziemy mieszkać na dużym i wygodnym jachcie przeznaczonym specjalnie dla nurków. Każdy uczestnik zakwaterowany jest w dwuosobowej kabinie z prywatną klimatyzacją oraz łazienką. Na statku kucharze będą serwować codziennie trzy świeżo przygotowywane posiłki, większość w formie bufetu z wyborem spośród kilku dań oraz przekąski pomiędzy posiłkami. Nurkujemy z towarzyszącej nam dodatkowej łodzi Dhoni, na której przechowywany będzie nasz sprzęt nurkowy przez cały okres rejsu. W ciągu tygodnia wykonamy do 17 nurkowań, w tym odbędzie się również jedno nocne nurkowanie.
 
 

Trasa rejsu: Rasdhoo Atoll, Północny & Południowy Ari Atoll, Vaavu Atol, Północny & Południowy Male Atol

Trasa Best of Maldives jest wybuchową mieszanką spotkań z dużymi rybami takimi jak rekiny czy manty a także nurkowań na rafach, ryb rafowych, muren i bogatego życia makro. Odwiedzimy stacje czyszczenia mant - w tym najsłynniejszą Maya Thila - 30 metrową piankle wyrastającą z dna morza zwabiającą rekiny i mnóstwo innych gatunków Oceanu Indyjskiego.

Nurkowania w kanałach pomiędzy atolami Malediwów będą na porządku dziennym. Wartko przeciskające się przez kandusy prądy zwykle zwabiają szare żarłacze rafowe, tuńczyki (dog tooth tuna), raje ale miej się na baczność i obserwuj toń, w każdej chwili może pojawić się niespodziewany gość.  Nurkowania nocne na osłoniętych rafach są obowiązkowym punktem naszej trasy! Będziemy także wypatrywać rekina wielorybiego zatem nie zapomnij o fajce bo będzie to szybki strzał do wody, gdy tylko napotkamy.
 
  
 
 

Mapa miejsc nurkowych

Choć mamy ogólny zarys trasy to każdy z tych rejsów opiera się na elastyczności wyboru miejsc,któe w danym momencie obfitują w najlepsze warunki!
 
W naszym grafiku pojawią się:
- Atol Rasdhoo: rekiny młoty, piękne rafy i spotkania z pelagicznym gatunkami
- Północny Ari Atol: szare rekiny rafowe, nocne nurkowanie na Maaya Thila, liczne stacje czyszczące mant
- Południowy Ari Atol: rekin wielorybi, piękne pinakle
- Południowy Male Atol: szary rekin rafowy, raje, gatunki pelagiczne, piękne życie makro zamieszkujące wrak
- Atol Vaavu: zjawiskowe kanały z magicznym miękkimi koralowcami i spotkania z gatunkami pelagicznym. Mnóstwo akcji podczas nocnego nurkowania z rekinami wąsatymi oraz innymi,
- Północny Male Atol: dumnie piętrzące się pinakle
 

 

Dla kogo jest ta wyprawa?

Nie wymagamy minimalnej liczby odbytych nurkowań zanim przyłączysz się do tego rejsu, jednak powinieneś już czuć się komfortowo podczas nurkowania w dryfie ponieważ Malediwy znane są z prądów, które są praktycznie normą podczas nurkowań. Mogą być one momentami silne. Jeśli posiadasz uprawnienia OWD to zachęcamy Cię do podniesienia swoich kwalifikacji ponieważ wiele nurkowań odbywa się na głębokościach poniżej 18m. Jeśli jesteś nurkiem Open Water i niektóre miejsca nurkowe okażą się być dla Ciebie zbyt wymagające to przewodnik może zasugerować pominięcie danego nurkowania. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś podczas rejsu będzie podniósł swoje uprawnienia do AOWD uczestnicząc w kursie.
 

Organizacja nurkowania

W ciągu dnia odbywa się zwykle do 3 nurkowań. Dla każdego miejsca nurkowego podawany jest szczegółowy instruktaż tak aby każdy nurkujący wiedział czego może spodziewać się pod wodą i jakie warunki zastaliśmy danego dnia.
Wszystkie nurkowania są przeprowadzane z Dhoni. W zależności od miejsca nurkowego i posiadanego doświadczenia nurkowanie odbywa się albo w małych grupach z instruktorem lub niezależnie w systemie partnerskim buddy. Każdemu wyjściu Dhoni towarzyszy co najmniej 2 divemasterów.
Dhoni towarzyszy nurkom podczas schodzenia pod powierzchnię, a także służy do transportu gości. Standardowo nurkujemy z 12 litrowymi butlami aluminiowymi ze złączem DIN, ale za niewielką opłatą możesz wynająć większą 15 litrową butlę . Za każdym razem między nurkowaniami będziemy wracać na główną łódź.
Nurkujesz na Nitrox? 
To się świetnie składa bo jest bezpłatny.

Nasza łódź

Emperor Serenity oferuje 13 komfortowych kabin które mogą pomieścić maksymalnie 26 gości. Wszystkie kabiny wyposażone są w indywidualnie sterowaną klimatyzację i nowoczesny telewizor, oraz system audio-video, oraz luksusową łazienkę z prysznicem i WC. Standardowe kabiny na pokładzie dolnym wyposażone są w podwójne łóżko, pozostałe w dwa pojedyncze łóżka. 
 
Na głównym pokładzie znajduje się przestronny, klimatyzowany salon z dużą ilością miejsc siedzących, bar oraz mała biblioteka. Codzienne posiłki serwowane są także na głównym pokładzie, a do dyspozycji mamy szeroki wybór dań kuchni lokalnej i międzynarodowej w formie bufetu. Dostępny jest również mały bar. Pomieszczenie na górnym pokładzie jest wyposażone w dodatkowe sofy oraz TV. Na tarasie goście mogą zrelaksować się na leżakach lub hamakach.
 
Wszystkie aktywności nurkowe odbywają się z dodatkowej łodzi, tradycyjnego Dhoni. Na niej przechowywany jest sprzęt do nurkowania, oraz znajduje się tu specjalne miejsce dla fotografii nurkowej.
 
   
 
 
 

Naszym zdaniem

DOSTĘPNOŚĆ: ostatnie 2 miejsca!

Trasa marzeń każdego nurka zwieńczająca wszystko co najlepsze w tej części Oceanu Indyjskiego. Nurkowania z rekinami, mantami i innymi gatunkami pelagicznymi jest tu na porządku dziennym. Mnóstwo akcji podwodnej zapewniają nurkowania nocne z drapieżnikami z głębin zaś standard łodzi zapewnia relaks na powierzchni. Słońce w środku zimy - tylko na Malediwach!


Cena od: 9446 PLN

(8dni / 7 nocy, zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wszystkie nurkowa, transfery)MALEDIWY - THE BEST OF MALDIVES

Termin rejsu: 31.01 - 07.02.2021
DOSTĘPNOŚĆ: 9 WOLNYCH z 15 MIEJSC
Cena za osobę w kabinie dwuosobowej standardowej9446 PLN

Dla zainteresowanych istnieje możliwość rezerwacji kabiny na innym pokładzie za dopłatą w wysokości 300 euro za osobę / tydzień w suicie na górnym pokładzie, 180 euro za osobę / tydzień w kabinie na górnym pokładzie, 235 euro za osobę / tydzień w kabinie na głównym pokładzie.

Jeśli chcesz zarezerwować kabinę na wyłączność - do jednoosobowego użytku - to opłata wynosi +50% to ceny podstawowej.
Jednak jeśli nie masz partnera do kabiny i nie masz nic przeciwko zakwaterowaniu z nieznajomym (tej samej płci) to nie jest wymagana dopłata do kabiny jednoosobowej. Dopłata wymagana jest tylko jeśli zależy ci na gwarancji prywatnej kabiny.

W cenie zawarto:

- zakwaterowanie w dwuosobowej kabinie z klimatyzacją i prywatną łazienką - 7 nocy.
- 17 nurkowań / 6 dni (w tym nurkowanie nocne), butla, balast, przewodnik,
- powietrze / nitrox
- BBQ na bezludnej lokalnej wyspie na Oceanie Indyjskim (z zastrzeżeniem warunków pogodowych)
- nielimitowana woda pitna, herbata, kawa
- kieliszek wina do kolacji
- pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie)
- popołudniowe przekąski
- transfery lotniskowe
- podatki rządowe oraz bed tax
- wizyta na lądzie

W cenie nie zawarto:

- przelotu międzynarodowego cena regularna to około 3200-3500zł, jednak może ona ulec zmianie na +/- w zależności od momentu rezerwacji,
- ubezpieczenie podróżne KL 40 000 euro, NNW 30 000 pln, Bagaż 1200 pln, Opóźnienie bagażu 600 pln, OC 50 000 euro, Koszty ratownictwa 5000 euro, Assistance, Pandemia, Sporty Wysokiego Ryzyka - nurkowanie (98 pln)
- wypożyczenia sprzętu nurkowego (uczestnicy wyjazdu powinni posiadać komplet własnego sprzętu nurkowego poza butlą i balastem, sprzęt można wypożyczyć na łodzi lub w CN Seaquest w Łodzi)
- napojów alkoholowych oraz softdrinków
- wydatków osobistych i napiwków

UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Każdy uczestnik ma możliwość ubezpieczenia podróży od kosztów rezygnacji. Jest to ubezpieczenie w razie choroby lub zobowiązań zawodowych, dzięki któremu odzyskasz do 100% poniesionych kosztów imprezy. Składka jednorazowa to tylko 3,3%. Należy ją opłacić najpóźniej w ciągu 3 dni od rezerwacji, lub tego samego dnia jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni. Nasze ubezpieczenie obejmuje ryzyko COVID-19!
Wysokość jednorazowej składki (3,3% ceny wycieczki) - kabina standard na dolnym pokładzie312 PLN

WARUNKI REZERWACJI

- Zgłoszenie uczestnictwa na biuro@nurkowania.pl lub telefonicznie +48 790 611 123
- Wpłata depozytu 2550zł /os. w momencie rezerwacji.
- Dopłata reszty kwoty do 06.12.2020

Konto do wpłat: Najlepsze Nurkowania 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960


WAŻNE - WARUNKI WJAZDU NA MALEDIWY

Każdy uczestnik rejsu zobowiązany jest do wykonania testu PCR wykrywającego obecność COVID-19, którego negatywny wynik oraz posiadanie oświadczenia z wynikiem w języku angielskim lub arabskim są warunkami wjazdu do kraju. Wynik testu nie może być starszy niż 96h od daty wyjazdu. Więcej informacji >>> >>
Nurkowanie

Nurkowania na Malediwach z całą pewnością zaliczyć możemy do najlepszych na świecie. Nurkowania są różnorodne: od pięknych ogrodów koralowych usytuowanych na białym piaszczystym dnie aż po strome ściany i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Różnorodne ławice ryb przepływające w niebieskiej toni są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami, rekinami wielorybimi czy płaszczkami. Najlepsze nurkowania z reguły są w kanałach między atolami i na tzw. thilas, zwanych „zatopionymi rafami”. Są to rafy niesięgające powierzchni, na których często znajdziemy malownicze przewieszenia i jaskinie pokryte pięknymi koralowcami.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Najbardziej ekscytujące nurkowania w kanałach między atolami, podczas których możemy liczyć na niezapomniane spotkania z rekinami rafowymi, znajdziemy przy atolach: Lhaviyani, North i South Male, Vaavu, Meemu, Laamu i Gaafu.

Największą szansę na spotkania z rekinami wielorybimi będziemy mieć nurkując w okolicach: Ari Atoll, Gaafu i Thaa.

Manty zaś najchętniej odwiedzają rejony: Ari Atoll, North Male, Haa Alifu, Haa Daalu i Baa Atoll.

 

 

Ari Atoll

ma do zaoferowania różnorodne nurkowiska, na których spotkanie większych gatunków ryb jest niemal pewne.

 

Maaya Thila: należy do najlepszych nurkowisk na całych Malediwach.W płytszych częściach thili znajdziemy mureny, ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice, czy ośmiornice. Natomiast najbardziej interesująca jest głębsza część ściany, gdzie znajdują się jaskinie i przewieszenia niemal całkowicie pokryte pięknymi, zdrowymi, kolorowymi gąbkami i koralowcami. Wokół thili znajdziemy ławice ryb z gatunku: batfish, unicornfish, soldierfish czy triggerfish. Możliwe, że pomiędzy nimi znajdzie się również kilka orleni, czy rekinów rafowych. Naprawdę wyjątkowe miejsce!

 

Fish Head (zwane również Shark Point lub Mushimasmingili Thila): zaliczana do pierwszej 10 najlepszych nurkowisk na Malediwach. Jest to niewielka thila, a jej ściany są dość gęsto usiane niewielkimi jaskiniami i przewieszeniami, pięknie pokryte gorgoniami, koralami i gąbkami. Pośród nich znajdziemy ogromne ławice snapperów. Jednak prawdopodobnie najciekawszym wydarzeniem będzie obserwowanie licznie tu występujących szarych rekinów rafowych.

 

Broken Rock: to kolejna „zatopiona rafa”. Pośrodku niej znajduje się ogromne pęknięcie, przypominające kanion, skąd też pochodzi nazwa nurkowiska. To właśnie możliwość przepłynięcia przez ten podwodny kanion przyciąga tu rzesze nurków. Znajdziemy tu cheliny napoleońskie, snappery i barakudy a w sezonie od maja do listopada częstym gościem jest również rekin wielorybi.

 

 

North Male Atoll

jeden z najpopularniejszych wśród nurków, położony stosunkowo blisko lotniska w Male.

 

Helengeli Thila: „zatopiona rafa”, z wierzchołkiem na głębokości około 12 m. Najbardziej interesująca część rafy to jej strome ściany na głębokości miedzy 25 a 30m, gdzie znajdziemy mnóstwo przewieszeń całkowicie pokrytych kolorowymi, miękkimi koralami i gdzie liczyć możemy na zobaczenie ławic rekinów rafowych jak i tuńczyków czy barakud.

 

HP Reef: to wyjątkowe nurkowisko, głównie pod względem formacji skalnych. Znajduje się tam duża skała, oddzielona od rafy wąskim piaszczystym kanałem. Zewnętrzna strona tej skały opada stromo, a u podstawy skały znajduje się ogromna jaskinia pokryta niebieskimi koralami. W jednym z końców jaskini usytuowany jest wąski przesmyk zwany kominem („the chimney”), prowadzący na dach skały. HP Reef to dom dla barakud, rekinów rafowych, tuńczyków, orleni, ryb z gatunku big-eye trevally czy blue-fin jack.

 

Okobe Thila (Barracuda Thila): jest to podwodna rafa składająca się z trzech części położonych obok siebie. Najmniejsza z nich ma średnicę około 10m, a największa ma około 50m. długości. Wszystkie trzy części rafy tworzą niezwykłe formacje skalne i są malowniczo pokryte miękkimi i twardymi koralami. Cheliny napoleońskie, barakudy, tuńczyki, hemulony orientalne to domownicy często spotykani na tej rafie.

 

 

South Male Atoll

usytuowany na południe od North Male Atoll. Znajduje się tu wiele popularnych miejsc nurkowych.

 

Kandooma Thila: jedno z najbardziej ekscytujących miejsc nurkowych w rejonie South Male. Wierzchołek rafy sięga 14 metrów, ale ze względu na występujące tu silne prądy, jest to nurkowisko dla doświadczonych nurków. Ta rafa w kształcie łzy położona pośrodku kanału przyciąga niezliczone ilości ryb z gatunku barakud, tuńczyków, chelinów napoleońskich, muren, orleni, jak również żółwi. Najbardziej interesującym zaś miejscem jest cleaning station dla szarych rekinów rafowych, które podziwiać możemy przypięci hakami do rafy. Te ogromne rekiny podpływają tam bardzo blisko nurków, oddając się z rozkoszą podwodnej higienie małym rybkom czyścicielom, zupełnie nie zwracając uwagi na obserwatorów. Niezapomniany widok!

 

Guraidhoo Corner: rafa, która niezależnie od siły prądu i widoczności ma wiele do zaoferowania. Płynąc wewnątrz kanału znajdziemy kilka ciekawych do obejrzenia przewieszeń usytuowanych na dość stromej ścianie. Nie powinniśmy jedynie skupiać się na rafie, ponieważ przegapić możemy ławice orleni lub rekiny rafowe przepływające w toni. Wypływając na zewnątrz rafy liczyć możemy na duże skupiska ryb z gatunku fusilier, surgeonfish, jak i żółwie, czy mureny w kilku gatunkach.

 

Kuda Giri Wreck: jest to wrak niewielkiego statku zatopionego specjalnie dla nurków. Wrak porośnięty jest miękkimi i twardymi koralami, co czyni go bardzo wdzięcznym wrakiem do fotografii podwodnej. Odwiedzają go żółwie, barakudy i ryby z gatunku batfish. Schronienia na samym wraku szukają ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice, krewetki i kraby.

 

 

Vaavu Atoll (Felidhoo)

jest to najmniejszy i najmniej skomercjalizowany spośród atoli. Położony jest po wschodniej stronie archipelagu, w pobliżu atolu South Male.

 

Miyaru Kandu: „miyaru” w lokalnym języku Dhivehi znaczy rekin. Znaleźć ich tu można naprawdę wiele, stąd też wzięła się nazwa rafy. Po północnej stronie rafy znajduje się wiele przewieszeń, wokół których gromadzą się szare rekiny rafowe. Natomiast gatunki rekinów white-tip jak i black-tip przepływać będą raczej kanałem, którym, w zależności od kierunku prądu, nurkowie odwiedzą na początku lub pod koniec nurkowania. 

 

Rakeedhoo Kandu: słynie głównie z podwodnych tarasów znajdujących się na rogu rafy. Pierwszy stopień tarasu leży na głębokości 20m. i schodzi do głębokości 45m. a pod każdym ze stopni tarasu są malownicze nawisy i niewielkie jaskinie pokryte miękkimi koralowcami. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji rekinów rafowych, żółwi oraz majestatycznych chelinów napoleońskich.         

 

 

Baa Atoll

tenpołożony na północny zachód od Male atol nie jest tak często odwiedzany przez turystów jak jego południowi bracia, jednak równie atrakcyjny jak oni.

 

Bathalaa: jest to jedno z najlepszych nurkowisk w tym regionie. Ściana rafy opada łagodnie do głębokości 18m., gdzie zaczyna się podwodny klif, który następnie opada stromo w kierunku kanału na głębokość 25m. Nurkując z prądem wzdłuż ściany przepięknie pokrytej miękkimi koralowcami, mamy szansę znaleźć dość wyjątkowe różowe oraz czarne korale. Cała ściana to kalejdoskop różnorodnych barw utworzony przez liczne gąbki, miękkie i twarde korale, gorgonie i ukwiały.

 

Dhigu Thila: jest to wąska i długa na 200m. thila, która w najpłytszym miejscu osiąga 6m. Jej wschodnia i północna część to przepiękne przewieszenia, pokryte zdrowymi, miękkimi koralami. Na piaszczystym dnie wokół rafy dość często wylegują się płaszczki, a dryfując wzdłuż thili liczyć możemy na spotkania z ławicami ryb z gatunku trevally, fussilier czy red bass.   

 

Najlepszy czas na wyjazd: Rekomendowany sezon na safari nurkowe to miesiące od listopada do maja, ale sezon nurkowy na Malediwach trwa cały rok.

Podczas północno-wschodniego monsunu (od grudnia do maja) wiatry wieją z tegoż kierunku, co przynosi słoneczną i raczej bezwietrzną pogodę. Widoczność na wschodnich częściach atoli jest wtedy bardzo dobra (20, 30m. +), a na zachodnich między 15 a 20m. Wschodnie części atoli ogólnie w tym czasie będą cieszyć się najlepszą widocznością, a sezon od grudnia do marca pod względem dobrej pogody i widoczności będzie najlepszym czasem na wyjazd na Malediwy, w szczególności na rejsy nurkowe. W tym czasie prądy płyną z kierunku wschodniego na zachodni i są najsilniejsze. Silne prądy to dobry czas na nurkowania z rekinami, które zbierają się przy wejściach do kanałów między atolami. Manty zaś w tym czasie będzie można znaleźć po przeciwnych, zachodnich stronach atoli, ponieważ tam będzie wtedy najwięcej pożywnego dla nich planktonu.

Monsun południowo-zachodni trwa od czerwca do listopada i wtedy cała powyższa sytuacja się odwraca, czyli prądy płyną z zachodu na wschód, więc manty będą wtedy na wschodnich częściach atoli a sezon na rekiny i lepsza widoczność będą wtedy na zachodzie atoli. Jest to też czas roku, w którym można spodziewać się silnych wiatrów i deszczowej pogody z mniejszą szansą na całe słoneczne wakacje, mimo, że szansa na słoneczne dni również istnieje. Najsilniejszych wiatrów i najbardziej deszczowej pogody należy spodziewać się podczas pory deszczowej na przełomie czerwca i lipca oraz podczas zmiany monsunów, późnym majem i wczesnym grudniem.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook i świadectwo zdrowia a także adapter do zaworów INT. W ciągu roku temperatura wody waha się w granicach 27ºC do 29ºC, więc pianka o grubości 3-5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Jeżeli planujemy safari nurkowe, bądź wyjazd między grudniem a marcem, haki rafowe będą dużym ułatwieniem, warto wtedy też przemyśleć zamówienie butli 15L, aby móc jak najdłużej cieszyć się obserwowaniem rekinów. Zalecamy również zabranie bojek.

 

Komory dekompresyjne: dostępne są na Kuramathi w atolu Rasdhoo i na Bandos w atolu North Male.

 

Według nas  Malediwy wciąż są jednym z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Połączenie wygodnych, a nawet luksusowych kwater, z ciepłymi wodami i obfitością ryb o kilka kroków od własnego bungalowu jest po prostu bezkonkurencyjne. Poza tym Malediwy są jednym z najlepszych miejsc do obserwacji wielkich ryb na całej kuli ziemskiej.Kraj i ludzie

Piękno Malediwów staje się oczywiste już na pierwszy rzut oka z samolotu. Małe wysepki, porośnięte palmami, rafy koralowe i turkusowa woda. Grupa wysp pod wspólną nazwą Malediwy leży około 360 kilometrów na południe od Indii i rozpościera się na przestrzeni 760 kilometrów wzdłuż równika. Na terenie 90000 km2 rozrzuconych jest 1200 wysp o łącznej powierzchni 300 km2. Tylko około 200 wysp jest zamieszkanych, a na 89 z nich ulokowane są pensjonaty, z reguły niezwykle komfortowe. Pierwsza wyspa, na której powstał przemysł turystyczny w 1972 roku to Kurumba. Malediwy leżą na podwodnym łańcuchu górskim, którego najwyższe szczyty tworzą 26 atoli. Religia obowiązującą jest Islam a napoje alkoholowe dozwolone są tylko na wyspach turystycznych i na niektórych rejsowych statkach nurkowych.Łodzie

Rejsy nurkowe po Malediwach zwykle odbywają się na większych łodziach nurkowych (dhoni), które zostały przekształcone w pływające hotele. Standard i komfort tych jednostek różni się i zaczyna od najprostszych a kończy na absolutnie luksusowych. Statkom safari zwykle towarzyszą małe nurkowe dhoni, a nurkowania odbywają się właśnie z nich. Na nich trzymany jest sprzęt i tam napełniane są butle. Rejsy trwają od jednego do dwóch tygodni. Dłuższe wyprawy zabierają nurków w regiony gdzie nie pływają inne statki safari. Safari wymaga nieco doświadczenia, jako że nurkowania zwykle odbywają się indywidualnie. Nurkowie początkujący z pewnością lepiej będą się bawić na wyspach, gdzie mają możliwość dziennych nurkowań z łodzi.

Nurkowanie na Malediwach to nurkowania przede wszystkim  w prądach, dhoni nie są kotwiczone, ale dryfują razem z nurkami. Z tego też względu większość nurkowań ograniczona jest do 60 minut. Zgodnie z prawem nurkowanie dozwolone jest tylko do głębokości 30 m.

Oferta łodzi nurkowych na Malediwach jest bardzo bogata. Najczęściej łodzie wypływają w rejsy siedmio, dziesięcio lub czternastodniowe z Atolu Male. Trasy różnią się w zależności od sezonu, ale zwykle obejmują rejony atoli: North Male, South Male, Ari Atoll, Baa Atoll, Raa Atoll, Rasdhoo Atoll. W naszej ofercie znajdują się różwnież oferty rejsów w mniej popularne rejony jak Haa Alifu na północy archipelagu, czy Atole Foammulah i Addu na jego południowym krańcu. Możliwe są również rejsy, które zaczynają się na atolu Male, a kończą na najbardziej wysuniętym na południe Atolu Addu.Programy

Malediwy to raj dla nurków i tych, którzy chcą wypocząć na rajskich plażach z przerwami na relaksujące zabiegi w spa. Dla tych, którzy chcą spędzać czas aktywnie poza nurkowaniem, poszczególne wyspy oferują np. island hopping (zwiedzanie innych wysp), liczne atrakcje nie nurkowych sportów wodnych typu przejażdżki motorówką ze spadochronem, kajaki, czy pływanie po powierzchni z maską i rurką. Na większych wyspach możliwe są też gry w tenisa czy golfa.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Malediwów przez cały rok jest tropikalny z bardzo dużą wilgotnością. Temperatury wahają się od 27ºC do 34ºC. Chłodniej robi się tylko w nocy, ale nieznacznie. Opady przychodzą w postaci krótkich, ale intensywnych ulew. Klimat zdominowany jest przez monsunowe wiatry, podobnie jak w całej południowej części Azji. Północno-wschodnie monsuny wieją od grudnia do maja, przynosząc niewielkie opady. Morze jest spokojne a widoczność dobra. Południowo-zachodnie monsuny, trwające od maja/czerwca do listopada, często przynoszą silne wiatry i wzburzone morze.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju. Import alkoholu, wieprzowiny, materiałów o treści pornograficznej, broni oraz narkotyków jest zabroniony. Na lotnisku sprawdzane są bagaże.


Język

Językiem narodowym jest malediwski. W regionach turystycznych mówi się po angielsku.


Waluta

Lokalną walutą jest rupia malediwska. 1MVR=0,34PLN. W większych sklepach w Male oraz w kurortach akceptowane są karty kredytowe. Nieoficjalną walutą jest dolar. We wszystkich hotelach za usługi dodatkowe należy płacić w USD.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy.


Wyjzad

Obowiązuje opłata za wyjazd z kraju w wysokości 10 USD (często wliczona w koszt pakietu podróżnego). Obowiązuje całkowity zakaz wywozu owoców morza. UWAGA Od 01.01.2012 r. wprowadzona zostaje nowa opłata lotniskowa "Airport Development Tax" w wysokości 25 USD od osoby. Opłata ta będzie pobierana przy check-in przy wylocie w USD. Płatność będzie można dokonać gotówką lub karta kredytową. Z opłaty zwolnione są dzieci poniżej 2 roku życia.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Malediwach malaria nie występuje. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V, potrzebny jest międzynarodowy adapter.

22 213 18 31
od 9446 PLN