Najlepsze nurkowania

EGIPT: safari nurkowe Brothers Daedalus Elphinstone

Egipt | 05.11.2020 - 12.11.2020


9 WOLNYCH MIEJSC - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Jeśli posiadasz już uprawnienia Advanced Open Water Diver i pewne doświadczenie w nurkowaniu w prądach to jest to wspaniała okazja odkryć jedne z najlepszych parków morskich Morza Czerwonego! Nasza trasa obejmuje nurkowanie na "świętej trójcy": B - Brothers, D- Daedalus, E- Elphinstone.


Opis

 

Program 8 dni / 7 nocy

05.11.2020 - 12.11.2020

 

trasa: Brothers - Daedalus - Elphinstone

9 miejsc wolnych zapisy na  biuro@nurkowania.pl 

 

 

 

 

Elphinstone

Jest to magiczna rafa zatopiona w błękitnych wodach Morza Czerwonego oferująca liczne niespodzianki dla nurków a jeszcze bardziej cieszące oko fotografa podwodnego. Najlepsze nurkowania w tym miejscu odbywają się wczesnym rankiem kiedy panują najlepsze warunki na spotkania z rekinami młotami. 

Wzdłuż południowego pleasteu położony jest najbardziej znany fenomen koralowy: Łuk (the Arch) oraz twarz Faraona. Dryfując wzdłuż łuku co chwila będziesz dostrzegał czające się w ciemnościach duże ławice pokolców (surgeon fish) a duże pelagiczne kursują wzdłuż i wszerz głębiej położonych koralowców. Pod koniec nurkowania, podczas powolnego wynurzenia spotkasz duże rekiny z gatunku silvertip.

Na północnym plateau mamy najlepsze miejsce do obserwacji rekinów młotów, które zwykle spotykane są już na głebokości 25m. Dryfując wzdłuż ściany całkiem prawdopodobne jest spotkanie żółwi oraz dużych rekinów srebrnopłetwych.

 

Little Borther

Mały Brat to miejsce gdzie zobaczysz fantastyczną rafę koralową, którą tworzą wielobarwne miękkie koralowce oraz ogromne lasy delikatnych gorgoni na głębokości 30m.  Jeśli tylko odwrócisz wzrok i spojrzysz w toń to zauważysz sunące w głębinach rekiny. Brothersy są niezwykle atrakcyjne dla rekinów różnych gatunków w tym: rekinów młotów, srebrnopłetwych, białopłatwych żarłaczy a także rekinów tygrysich.

 

Big Brother

Na północnym pleteau Większego Brata, na głębokości 80m znajduje się wrak frachtowca, który wbija się rufą w wyspę. Jest on pięknie porośnięty miękkimi koralowcami tańczącymi w silnym prądzie. To nurkowanie jest tylko dla doświadczonych nurków. Aida II jest statkiem dostawczym, który uderzył w rafę w 1957 r. Część rufowa statku znajduje się pomiędzy 30 a 70 m i jest silnie porośnięta miękkimi i twardymi koralami. Miejsce jest atrakcyjne nie tylko dla nurków ale również dla dużych pelagicznych ryb oraz szkółek barakud.

 

Daedalus

Rafy Daedalus (Abu Kizan) są jednymi z najlepszych miejsc nurkowych w całym Morzu Czerwonym. Jest to rafa położona około 80km na wschód od Marsa Alam, pełna twardych i miękkich koralów oraz niezwykle licznie zamieszkana przez morskie zwierzaki. Spotkać tu można różne gatunki rekinów takich jak żarłacz białopłetwy, szkółkujące rekiny młoty a także szare rekiny rafowe. Okazjonalnie spotyka się tutaj także niezwykle rzadkiego rekina kosogona. Większość nurkowań odbywa się w dryfie wzdłuż ścian pokrytych koralami. Oprócz rekinów spotkać tu można różne pelagiczne gatunki takie jak karanksy (Giant Trevally), tuńczyki (Dogtooth Tuna) czy nawet manty. 

 

JAK PRZEBIEGA TYGODNIOWY REJS NURKOWY NA MORZU CZERWONYM?

Typowe safari nurkowe na Morzu Czerwonym trwa 8 dni / 7 nocy. Każdy dzień jest rozplanowany przez cruise director rejsu tak aby maksymalnie wykorzystać warunki pogodowe, odległości między miejscami nurkowymi oraz aby zapewnić Wam przyjemne spędzeni tygodnia na pokładzie statku. Pierwszy i ostatni dzień rejsu poświęcone są na zaokrętowanie i wyokrętowanie  gości ze statku. Pozostałe dni wypełniają na przemian takie aktywności jak spanie, jedzenie, nurkowanie, relaksowanie się i tak na przemian w kółko.

 

Dzień 1:      Przylot do Egiptu i przejazd do portu. Zaokrętowanie na statku.

                     Przydział kabin, rozpakowanie bagaży oraz przygotowanie sprzętu. Kolacja na statku.

Dzień 2:      W planie 2 - 3 nurkowania.

                     EAT, SLEEP, DIVE - REPEAT!

Dzień 3:     W planie 4 -5 nurkowań jeśli nurkujemy poza parkiem morskim

                    lub 3 - 4 nurkowania jeśli nurkujemy w parku morskim. 

                     EAT, SLEEP, DIVE - REPEAT!

Dzień 4:     W planie 4 -5 nurkowań jeśli nurkujemy poza parkiem morskim 

                    lub 3 - 4 nurkowania jeśli nurkujemy w parku morskim. 

                     EAT, SLEEP, DIVE - REPEAT!

Dzień 5:     W planie 4 -5 nurkowań jeśli nurkujemy poza parkiem morskim 

                    lub 3 - 4 nurkowania jeśli nurkujemy w parku morskim. 

                     EAT, SLEEP, DIVE - REPEAT!

Dzień 6:     W planie 4 -5 nurkowań jeśli nurkujemy poza parkiem morskim 

                    lub 3 - 4 nurkowania jeśli nurkujemy w parku morskim. 

                     EAT, SLEEP, DIVE - REPEAT!

Dzień 7:       W planie do 2 nurkowań - uwaga na zachowanie przerwy powierzchniowej

                     przed planowanym lotem! 

                     EAT, SLEEP, DIVE - REPEAT!

Dzień 8:      Śniadanie i wyokrętowanie ze statku. Przejazd na lotnisko.

 

JAK TRUDNE JEST TO SAFARI?

Safari przeznaczone jest dla każdego nurka rekreacyjnego posiadającego już uprawnienia Advanced Open Water Diver lub wyższe. W grafiku rejsu nurkowania odbędą się w miejscach nurkowych jak np. Elphinstone czy Brothers Islands gdzie prąd może być silniejszy, dlatego dobrze by było aby uczestnik safari posiadał już pewne doświadczenie nurkowe i panował nad pływalnością. Jeśli posiadasz uprawnienia niższe tj. Open Water Diver to podczas rejsu możesz wykonać kurs Advanced Open Water Diver.

Jeśli jesteś miłośnikiem większych mieszkańców mórz i oceanów takich jak rekiny to jest to safari dla Ciebie. W planie odwiedzanych miejsc nurkowych powinny się pojawić szare żarłacze rafowe, srebrnopłetwe żarłacze a także rekiny młoty. Nurkując w tym rejonie mamy również dużą szansę spotkać się z delfinami!

 

MY BLUE PEARL

Jacht My Blue Pearl to 36 metrowy statek ,  który cechuje eleganckie wzornictwo oraz ergonomia. Został on zbudowany w 2003 r i regularnie oferuje rejsy na trasach północnych oraz południowych, podczas, których można wykonać do 21 nurkowań w ciągu jednego tygodnia.

Blue Pearl może pomieścić maksymalnie 20 gości w 8 bliźniaczych kabinach deluxe i 2 kabinach master z podwójnym łóżkiem. Wszystkie kabiny posiadają łazienki oraz klimatyzację. MY Blue Pearl oferuje komfortowy salon i jadalnię wyposażoną w telewizor, odtwarzacz DVD i CD, a na zewnątrz znajdują się 2 przestronne, częściowo zacienione, amortyzowane pokłady słoneczne, zapewniające dużo miejsca do wypoczynku.

Podwójne klatki schodowe prowadzą na dużą platformę nurkową gdzie znajdują się stacje ładujące do latarek i akumulatorów do aparatów fotograficznych, kuwety do płukania sprzętu i prysznice pokładowe.

Codzienne menu szefa obejmuje 3 świeżo przygotowane posiłki dziennie, wybór przekąsek między nurkowaniami, butelkowane napoje bezalkoholowe, wodę mineralną, herbatę i kawę.

Dodatki dostępne do zakupu na pokładzie to lokalne wina, piwa, miksery i napoje dietetyczne.

Dzień 6:          


Naszym zdaniem

9 WOLNYCH MIEJSC - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Jeśli posiadasz już uprawnienia Advanced Open Water Diver i pewne doświadczenie w nurkowaniu w prądach to jest to wspaniała okazja odkryć jedne z najlepszych parków morskich Morza Czerwonego! Nasza trasa obejmuje nurkowanie na "świętej trójcy": B - Brothers, D- Daedalus, E- Elphinstone.


Cena od: 5893 PLN

(8 dni / 7 nocy, noclegi, nurkowanie, wyżywienie, transfery)TERMIN WYPRAWY: 05.11.2020 - 12.11.2020

Cena za osobę w kabinie dwuosobowej:
Kabina deluxe (dolny pokład - dwa osobne łóżka)5893 PLN
Kabina master na górnym pokładzie (podwójne łóżko - dla par)6153 PLN

Cena zawiera:
- transfery lotniskowe,
- zakwaterowanie w standardowych kabinach dwuosobowych z prywatnymi łazienkami i klimatyzacją,
- pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje),
- napoje (woda, kawa, herbata, butelkowane softdrinks),
- 6 dni nurkowych (butla, balast, przewodnik, pas balastowy),
- NITROX GRATIS (dla certyfikowanych nurków)
- opieka polskiego instruktora nurkowania przy grupie co najmniej 9 uczestników (63 EUR),
- ubezpieczenie KL i transportu (z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych) 20 000 EUR, NNW 20 000 PLN, bagaż 800 PLN/osoba, 2 000 PLN/rodzina, ASSISTANCE PODSTAWOWY z dodatkową ochroną COVID-19 oraz za nurkowanie (16 EUR),
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (3 EUR),

Cena nie zawiera:
- przelot z Polski do Hurghady w dwie strony ok.1499zł (cenę przelotu potwierdzamy w momencie rezerwacji),
- opłat parkowych, portowych i paliwowych 225EUR (płatne na łodzi),
- wizy do Egiptu 30 USD - płatne na lotnisku (na obecną chwilę zniesiono obowiązek wizy, jednak może to ulec zmianie)
- napojów puszkowanych,
- nespresso i alkoholu,
- napiwków,
- wypożyczenie sprzętu nurkowego (innego niż zapewnione tj. butla i balast).
- kosztu wykonania testu PCR

Warunki rezerwacji:

- Zgłoszenie uczestnictwa na biuro@nurkowania.pl
- Wpłata depozytu 1700zł /os. w momencie rezerwacji.
- Dopłata reszty kwoty do 05.10.2020

Konto do wpłat: Najlepsze Nurkowania 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960


UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Każdy uczestnik ma możliwość ubezpieczenia podróży od kosztów rezygnacji. Jest to ubezpieczenie w razie choroby lub zobowiązań zawodowych, dzięki któremu odzyskasz do 100% poniesionych kosztów imprezy. Składka jednorazowa to tylko 3%. Należy ją opłacić najpóźniej w ciągu 3 dni od rezerwacji, lub tego samego dnia jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni. Nasze ubezpieczenie obejmuje ryzyko COVID-19!
Wysokość jednorazowej składki (3,3% ceny wycieczki) - kabina deluxe na dolnym pokładzie194 PLN

Warunki wjazdu do Egiptu:
Wysokość jednorazowej składki (3,3% ceny wycieczki) - kabina master na górnym pokładzie203 PLN

WAŻNE - WARUNKI WJAZDU DO EGIPTU

Każdy uczestnik rejsu zobowiązany jest do wykonania testu PCR wykrywającego obecność COVID-19, którego negatywny wynik oraz posiadanie oświadczenia z wynikiem w języku angielskim lub arabskim są warunkami wjazdu do Egiptu. Wynik testu nie może być starszy niż 72h od daty wyjazdu. Więcej informacji >>> >>
Nurkowanie

Opanowanie kontrastu pomiędzy pełnymi życia i kolorytu rafami koralowymi a wrogim środowiskiem pustyni może stanowić dla każdego wyzwanie. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Często można zaobserwować różne gatunki ryb tropikalnych. Warunki do nurkowania są tu wspaniałe przez cały rok. Korale Morza Czerwonego nie są uszkodzone gdyż nie przeprowadzano tu połowów ryb przy użyciu dynamitu. Widoczność jest dobra do znakomitej przez cały rok. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari są komfortowe. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.

    

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, a podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę.

    

Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el Sheikh, Hurghadzie, El Gouna i Marsa Alam. Na podwodne życie południowej części Morza Czerwonego składają się piękne ogrody koralowe, strome ściany i obfitość ryb. Często można spotkać wszelkie gatunki tropikalnej fauny. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Niektóre hotele zostały już wybudowane, niektóre z nich posiadają swoje własne rafy.

    

Miejsce nurkowe na południu nie są jeszcze przepełnione, jak to bywa w Sharm el Sheikh lub Hurghadzie. Infrastruktura nie jest jeszcze gotowa dla przyjęcia zbyt wielu turystów a łodzie do całodziennych wypraw są dosyć proste. Czasami aby dopłynąć do celu używa się pontonów. Dla zainteresowanych wyłącznie nurkowaniem, warto wspomnieć o prostych obozach namiotowych na dalekim południu, pozbawionych udogodnień i przeznaczonych wyłącznie dla nurków.

    

Hurghada

   Śmiało można powiedzieć że Hurghada ma największą liczbę centrów nurkowych na jednostkę powierzchni na całym świecie. Jednak nie wszystko jest takie jak wygląda na pierwszy rzut oka. Nie każde centrum nurkowe przestrzega wszystkich wymagań prawnych. Hurghada dysponuje sporą liczbą bardzo dobrych miejsc nurkowych. Wyprawy odbywają się na komfortowych i dobrze wyposażonych jednostkach. Jeśli wasz przewodnik jest odpowiednio zmotywowany, nic nie jest w stanie zmącić sielankowego nurkowania. Większość nurkowań nadaje się dla nurków początkujących ale nawet najbardziej doświadczeni nurkowie znajdą tu coś dla siebie. Płytkie rafy koralowe, strome ściany oraz wraki tu jest wszystko. Niektóre z raf dokoła Hurghady zostały objęte ochroną i prawo to jest surowo przestrzegane. Na niektórych rafach przygotowano boje do cumowania a wszystkie jednostki mają na pokładzie zbiorniki na ścieki. Rafy dokoła Hurghady znane są jako jedno z najlepszych miejsc na spotkanie z delfinami. Z niewielką dozą szczęścia niemal zawsze można spotkać delfiny podczas nurkowania.

    

Sharm el Sheikh

   To najlepszy i najbardziej luksusowy egipski kurort z 5-gwiazdkowymi hotelami oraz centrum turystycznym z zatoką Naama, wokół której znajduje się deptak z siecią sklepów, restauracji, pubów i dyskotek. W mieście znajdziemy również kasyna, Hard Rock Cafe, Planet Hollywood, KFC i McDonald’s. Sharm El Sheikh to jedno z lepszych miejsc do nurkowania. Ma do zaoferowania ponad 30 miejsc nurkowych: od płytkich ogrodów koralowych do wraków i stromych ścian tu można znaleźć wszystko. Bez względu czy nurek jest początkujący, czy doświadczony Synaj ma coś do zaoferowania każdemu bez względu na upodobania i umiejętności. Znane na całym świecie miejsca, takie jak Shark Reef w parku narodowym Ras Mohamed czy rafy Straights of Tiran nie straciły nic ze swego uroku przez te lata. W Parku Narodowym Ras Mohammed i cieśninie Tiran znajduje się przepiękna rafa koralowa, po której pływają wielkie ławice ryb. Ze względu na silne prądy Ras Mohammed i Tiran są świetnym miejscem do nurkowania dla nieco bardziej doświadczonych nurków. Sharm el Sheikh jest również świetnym punktem wypadowym dla odwiedzin na wrak Thistlegorm, który można odwiedzić podczas całodniowej wyprawy.

Opisy miejsc nurkowych w Sharm el Sheikh

    

Thistlegorm

   Ten kontenerowiec z okresu II Wojny Światowej został po raz pierwszy opisany przez Jacques Cousteau w 1955r, jednak przez kolejnych 20 lat obiekt ten nie był odwiedzany przez nurków rekreacyjnych. Thistlegorm jest obecnie chyba najczęściej odwiedzanym na świecie wrakiem przez nurków. Na głębokości ponad 122 m, jego ładownia przepełniona jest motocyklami, ciężarówkami Bedford’a a nawet karabinami Lee Enfield. Podczas bombardowania statku w 1941 r. zginęło 9 osób z załogi. Działka lotnicze nadal są przymocowane do nadbudowy. Bogactwo wód Cieśnin Gubal zachęca obfitością życia morskiego. Wrak obecnie jest żywym ładunkiem barakud, ostroboków, grouperów oraz soldierfishy.   ...więcej o wrakach.

    

Marsa El Alam

   To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc do nurkowania w Egipcie znajduje się 260 km na południe od Hurghady. Baza noclegowa w postaci ekskluzywnych hoteli i prywatnych apartamentów jest dosyć uboga. Nurkowania odbywają sie z lądu bądź łodzi. Blisko stąd do Elphistone – jednego z najlepszych miejsc do podwodnych eksploracji w Egipcie. Fury Shoal - położone niedaleko Wadi Lahami, zaskakuje pięknymi rafami oraz niezliczona kombinacja podwodnych jaskiń i korytarzy.

    

Taba

   Malownicze miasteczko położone w najdalej na północ wysuniętej części zatoki Araba, na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Piaszczysta plaża w Tabie, liczne bary,kafejki, restauracje, niewielkie zatoczki, laguny, wysepki, a nawet fiordy kontrastują z majestatyczną surowością masywów górskich otaczających zatokę. Nurkowania odbywają się z łodzi lub lądu.

    

Safaga

   Były port przeładunkowy znajdujący się godzinę drogi na południe od Hurghady. To niewielka miejscowość, w której można rozkoszować się ciszą i spokojem, nie ma w niej bowiem turystycznego tłoku. Nurkowania odbywają się z lądu lub łodzi. Wciąż można zobaczyć tu, jak wyglądają arabskie zwyczaje i poczuć, co oferuje egipska kultura. Leniwym popołudniem zagrasz w lokalnym barze w domino, zapalisz tradycyjną shishę i napijesz się znakomitej herbaty.
   
   Podwodne okolice Safagi oferują wspaniałe spotkania z tropikalnymi rybami. Tutejsze rafy są w dużo lepszym stanie niż w Hurghadzie i żyją tu delfiny, żółwie, mureny, rekiny, lionfish, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice. Zanurkować tu może każdy - w zatoce znajdziecie miejsca łatwiejsze i płytsze, po wypłynięciu w morze poczujecie dreszczyk emocji na Abu Kefan, Panorama, Middle Reef oraz słynnym wraku Salem Express.

    

   Hamata

   Na głębokim południu Egiptu odnajdziesz raj pośród słońca i szumu fal Czerwonego Morza wciąż z dala od turystycznego zgiełku. Hamata posiada jedne z najpiękniejszym miejsc nurkowych dostępnych wprost z brzegu, w tym legendarne Fury Shoals. Rafy Hamaty zaliczane są do najpiękniejszych na świecie, kwitnie na nich bujne koralowe życie - prawdziwa gratka dla podwodnych fotografów. W tej okolicy najdziesz też niezwykłe formy: niezliczoną ilość tuneli, jaskiń, zagłębień i prześwitów.
   
   Wybierając ten kierunek będziesz miał niebywałą okazję spotkać wiele gatunków niezwykłych morskich storzeń, m.in. żółwie, delfiny, parrotfish, napoleony, angelfish, butterflufish, clownfish, barakudy, tuńczyki, mureny, hawkfish, orlenie, rekiny rafowe, guitar rays, koniki morskie, ghost pipefish, a nawet rekiny wielorybie i manty.

    

   Dahab

   Miejsce, które zachowało swój egzotyczny charakter. Piaszczyste wybrzeże zatoki porośnięte jest powyginanymi palmami, których kontur widać na tle żółto-czerwonych gór. Stąd też nazwa: dahab to po arabsku złoto. Pomiędzy palmami znajdują się niskie, białe budynki hotelików i barwne sklepiki. Po całym dniu nurkowania zrelaksujecie się w jednej z arabskich restauracji, których na plaży jest całe mnóstwo.

    

   Odnajdziecie tu niezwykle atrakcyjne podwodne kaniony i przepaście w koralowych platformach (Canyon i Blue Hole). Można spotkać tu większe ryby, takie jak barakudy, a nawet rekiny, ogromne żółwie, a także lasy gorgonii z setkami wachlarzy.
   
   Stąd organizuje się też safari nurkowe na wielbłądach na dotąd niezniszczone rafy Ras Abu Gallum czy Gabr El Bint.

    

   El Gouna

   Znajduje się 60 km na północ od Hurghady. Pustynię zamieniono tu w luksusowe miasteczko zbudowane na wysepkach połączonych kanałami i mostami oferujące komfortowe hotele, szpital z komorą dekompresyjną, dużą ilość restauracji, barów i klubów, kasyno, browar, wytwórnia wina i akwarium.
   
   Nurkowania odbywają się z łodzi. Morze wokół El Gouny jest domem dla wielokolorowych rybek rafowych, płaszczek, żółwi, a nawet delfinów. Znajdują się tu miejsca nurkowe odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków, od relaksujących nurkowań w lekkich prądach do nurkowania na ścianach i znanych na całym świecie wrakach.

    

Safari Nurkowe - lokalizacje dostępne tylko z łodzi

Brothers Islands

   Dwie malutkie, skaliste wysepki, położone na środku Morza Czerwonego, dostępne są dla nurków tylko z pokładu łodzi safaryjnej. Warto je zobaczyć, ponieważ malownicza rafa obfituje w ławice ryb. Spotkacie tu również w żółwie, rekiny, manty i orlenie. St Johnes Rozległy region samodzielnych raf i atoli, niemalże nie tkniętych ludzką ręką. Swym charakterem przypomina już bardziej rafy sudańskie. Doskonałe miejsce do spotkań z rekinami i dużymi stadami ryb. Dedalus Leży 180 km na południe od Brothers Islands. Rafa znajduje się na pełnym morzu i wyrasta w 600m głębiny, znajduje się na niej latarnia morska. Ściany wyspy obficie obrośnięte są przez koralowce miękkie. Na głębokości 25 m można oglądać przepiękne ogromne gorgonie o średnicy dochodzącej do 2,5metra. Łatwo tu o spotkanie z rekinami oraz z żółwiami.

    

Zabargad

   Południowo-wschodnia część wyspy to królestwo koralowców, możemy spotkać między innymi wiele gatunków strzępiele, napoleony, rekiny. Znanym bywalcem tych okolic jest żarłacz white tip oceanic shark. Podczas nurkowań nocnych w tym miejscu spotyka się ośmiornice, oraz różne gatunki skorupiaków, ślimaków nagoskrzelnych wyruszających w nocy na łowy w koralowych grotach. na północnym brzegu znajduje się wrak , spoczywa on na piaszczysto-skalnym podłożu równolegle do rafy. Wrak zaczyna się od 5 metrow a kończy przy 18 metrach.

    

Rocky Island

   Wyspa oddalona o 20 minut na południowy wschód od Zabargad, jest jednym z najlepszych miejsc nurkowych w Egipcie. Rafa opada na głębokość 50m, poniżej widać już tylko "wielki błękit". Rafa jest w pierwszorzędnym stanie przepiękne korale miękkie nadają jej czerwony odcień. Można tu spotkać rekina szarego, rekina młota.

    

Opisy tras safaryjnych 

   OPISY MIEJSC NURKOWYCH (z flotą Emperor), OPISY MIEJSC NURKOWYCH (z flotą Heaven) Według nas Morze Czerwone jest idealnym miejscem przez cały rok dla nurków doświadczonych, jak i początkujących. Jakość usług i komfort zapewniany przez bazy nurkowe i statki wymienione w naszej ofercie stoją na najwyższym poziomie. W przypadku rejsów nurkowych na w Parkach Narodowych egipskie prawo wymaga od nurków przynajmniej 50 zdobytych wcześniej zejść nurkowych.Kraj i ludzie

Samolotem trwa to tylko 4 godziny aby dolecieć do Orientu jednej z kolebek cywilizacji. Jednak Egipt to znacznie więcej niż same świątynie piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Większość Egipcjan mieszka wzdłuż Nilu, jednej z najdłuższych rzek, ciągnącej się przez 6670 kilometrów. Nil jest główną arterią Egiptu, a jego dolina rozciąga się na długości ponad 1000 km od Wielkiej Zapory aż do delty na północ od Kairu. Religią obowiązującą jest Islam a 90% Egipcjan to muzułmanie. Pozostałe 10% stanowią koptowie (chrześcijanie). Kawiarnie w Egipcie są bardzo istotną instytucją społeczną. Mężczyźni spędzają tam swój czas, rozmawiając z ludźmi, pijąc herbatę bądź kawę po turecku, paląc wodne fajki. Z drugiej strony widzimy pogodę ducha i spokój, które zawsze zaskakiwały turystów. Wszystko leży w rękach Boga i zostanie rozstrzygnięte w ten czy inny sposób.

 

Najbardziej znane miejsca przeznaczenia na zachodnim brzegu Morza Czerwonego stały się niezwykle popularne. Rozwinęły się one w krótkim czasie z niewielkich wiosek rybackich w wielkie centra turystyczne. Właściwie w chwili obecnej prawie całe wybrzeże zajęte jest przez kompleksy wypoczynkowe o różnych rozmiarach, a ciągle widać nowe budowy. Oprócz łańcuchów górskich w tle i morza z niesamowitą ilością odcieni koloru niebieskiego, wybrzeże ma do zaoferowania niewiele. Hurghada była niegdyś miasteczkiem wyłącznie dla nurków. Teraz jednak widuje się na plażach coraz więcej osób opalających i kąpiących się, mimo że plaże nie są najwyższej klasy. Oczywiście dzieje się tak ze względu na gwarancję słońca. Wyrażenia typu ”zła pogoda” albo „deszcz” nie stanowią części lokalnego języka. Sharm el Sheikh jest częścią fascynującego krajobrazu południowego Synaju. Również tutaj rozwój postępował bardzo szybko. Naama Bay, opuszczona niemal 25 lat temu, dziś jest częścią Sharm el Sheikh. Tam właśnie znajduje się większość hoteli i centrów nurkowych. Wiele restauracji i sklepów oraz atrakcyjna promenada przekształciły Naama Bay w kipiący życiem kurort. Hotele budowane są teraz nawet na północy, w kierunku lotniska. Południowa część Morza Czerwonego, należąca jeszcze do Egiptu również jest przekształcana dla potrzeb turystyki. Jako że wkrótce ma zostać otwarte lotnisko w Marsa Alam (by uniknąć długich podróży do Hurghady), dostęp do tego regionu stanie się jeszcze prostszy. Kolejnym interesującym miejscem jest Dahab na Półwyspie Synajskim, oraz Nuweiba i Taba które zachowują nadal swój pierwotny urok. Chociaż i tutaj przemysł turystyczny szybko się zadomawia.Łodzie

Rejsy do odległych raf na dalekim południu są punktem kulminacyjnym każdych wakacji nurkowych na Morzu Czerwonym. Znane miejsca nurkowe, takie jak Brother Islands, Rocky Island, Zabargad, Daedalus i odległe rafy St. John osiągalne są jedynie na statkach safari. Tam właśnie można oglądać ściany o na co dzień podziwiać rafy koralowe i ogromne ryby. Nurkowe safari wymagają nieco doświadczenia, jako że przeważnie nurkowania wykonywane są indywidualnie. Początkujący skorzystają chętniej z baz nurkowych w Hurghadzie lub Sharm el Sheikh. Hurghada jest centralnym punktem do wypraw na Brother Islands i na północną część Morza Czerwonego. Brother Islands to dwie samotne skały wyrastające z głębin. Uważa się je za jedne z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Każdego doświadczonego nurka mogą zafascynować tutejsze pionowe ściany porośnięte delikatnym koralem, dwa wraki i całe mnóstwo wielkich ryb. Podczas sztormowej pogody podróż na wyspy może być nieco uciążliwa ale nurkowanie na miejscu w pełni rekompensuje wysiłek. Jest to nurkowanie dla bardziej doświadczonych nurków, jako że lokalne prądy mogą przybrać na sile. Miejsca nurkowe na północy Morza Czerwonego wiodą do wielu wspaniałych wraków. Nurkowanie na Thistlegorm albo na Rosalie Moller - angielskich frachtowcach zatopionych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, stanowią nie lada atrakcję w logbooku. Z Sharm el Sheikh można wybrać się na rafy północnej części Morza Czerwonego, gdzie oprócz wraków, szczególną atrakcję stanowi park narodowy Ras Mohamed ze swoją słynną Shark Reef.Programy

Ale Egipt nie jest jedynie krajem dla nurków, jest raczej dziedzictwem faraonów z niezliczonymi piramidami, świątyniami i grobowcami. Każdy kto interesuje się kulturą, powinien przynajmniej raz odbyć rejs statkiem po Nilu aby doświadczyć fascynacji starożytnym świadectwem jednej z pierwszych cywilizacji ludzkości. Hurghada jest znakomitym punktem wypadowym dla całodziennych wycieczek do Luxoru z wizytą w Dolinie Królów i w świątyniach w Karnak. Bardzo polecamy również wizytę w Kairze: stolicy Egiptu - gdzie w Gizie znajduje się jeden z cudów świata: piramidy. Ta wycieczka powinna trwać co najmniej dwa dni. Inne wspaniałe możliwości spędzenia wolnego czasu na lądzie to jazda na wielbłądach przy zachodzie słońca, wizyta na Górze Mojżesza i w klasztorze Świętej Katarzyny bądź pustynne safari w samochodzie terenowym.

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 25 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

Wszystkim podróżnym zalecamy wykupienie polisy podróżnej obejmującej Koszty Leczenia i Nieszczęśliwe Wypadki ze zwyżką za uprawianie sportów wysokiego ryzyka (nurkowanie). 

Opcjonalnie warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Ubezpieczenie to chroni wpłacone środki w przypadku konieczności rezygnacji z uczestnictwa w wycieczce z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Dostępne są również warianty tzw. ALL RISK.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 5893 PLN