Najlepsze nurkowaniaMiejsca nukowe: Brother Islands


BROTHER ISLANDS

To szczyty dwóch podwodnych gór wyrastających z głębin Morza Czerwonego, oddalonych o około 60 mil od brzegu Egiptu. Wchodzące w skład Narodowego Parku Morskiego, wyspy oferują zapierające dech w piersiach nurkowania na ścianach porośniętych miękkimi koralami, lasami gorgonii tworzącymi kalejdoskop nieustająco zmieniających się barw.

 

Zachwycają one różnorodnymi gatunkami pelagialnych zwierząt. Duże tuńczyki, okonie morskie (jack fish), lucjanusy, którym czasem towarzyszą rekiny młoty, silvertips, white tip sharks i manty. Nawet rzadki kosogon może być tu odnaleziony. Spotkanie na północy i południu wysp Brothers żarłaczy rafowych jest niemal pewne.

 

Big Brother

Większy Brat jest wysunięty na północ i posiada małą latarnię. Na ścianach leżą dwa wraki. Na najbardziej na północ wysuniętym szczycie Większego Brata spoczywa duży frachtowiec Namibia, drugi to Aida II, egipski statek zaopatrzeniowy, który uderzył w wyspę podczas nocnej przeprawy. Wzdłuż całej południowej ściany znajduje się wspaniała rafa oferują nurkowanie w silnym prądzie, który pobudza wzrost spektakularnego lasu miękkich korali. To co charakteryzuje to miejsce to bardzo częste spotkania z dużymi pelagicznymi gatunkami i zdumiewająca różnorodność życia morskiego.
 

Small Brother

Jak sama nazwa wskazuje ta wyspa jest mniejszą spośród dwóch omawianych. Jej północny kraniec niczym długi jęzor rafy wdziera się wprost do morza, podczas dobrych warunków pogodowych możliwe jest rozpoczęcie stąd nurkowania i dalszy dryf wzdłuż ściany. Prądy biegną ze wschodu na zachód i to właśnie tutaj najczęściej spotyka się patrolujące rekiny. Na południowej stronie wyspy, na 35m głębokości znajduje się wspaniały las koralowych wachlarzy. Jest tu również sporo jaskiń, nawisów, czarne korale i sporo gatunków pelagicznych w tym rekiny, tuńczyki, barakudy, żółwie i szkółki ryb rafowych. Po przekroczeniu południowego szczytu Mniejszego Brata znajdziesz się na zboczu dającym bardzo dobry widok na pobliską ściankę wzdłuż której najczęściej spotyka się żarłacze srebrnopłetwe (silvertip sharks).  Latem pojawiają się tu rekiny kosogony (thresher shark), zaś w październiku szare żarłacze rafowe (grey reef sharks) gromadzą się tutaj na tarło. Wielu nurków widziało również stada rekinów młotów i grupy żaglic w tym rejonie. 
 

Jakie są wymogi dla nurków na Brother Islands?

Ponieważ Brother Islands stanowią Morski Park Narodowy to konieczne będzie uiszczenie opłaty parkowej.  Dodatkowym wymogiem stawianym nurkom jest posiadanie zalogowanych co najmniej 30 nurkowań ze względu na dosyć silne prądy w tych miejscach. Nie ma możliwości wykonywania nurkowań nocnych w Parkach Morskich. 
 

Jak zanurkować na Brother Islands?

Wyspy są dosyć oddalone od wybrzeża Egiptu dlatego nie jest możliwym zanurkowanie na nich podczas dziennej wycieczki. Najlepszym sposobem na zanurkowanie na Brother Island jest rejs nurkowy. Rejsy zawierające w grafiku Brother Islands zwykle wypływają z Hurghady lub Marsa Ghalib i często obejmują również inne ciekawe miejsca nurkowe takie jak Daedalus czy Elphinstone. Do wyboru jest wiele łodzi o różnym standardzie. Wszystkie oferują tygodniowe zakwaterowanie w dwuosobowych kabinach, pełne wyżywienie oraz 3 do 4 nurkowań dziennie. Przy tak dużej liczbie zanurzeń warto wybrać łódź oferującą Nitrox. 
 
Czytaj więcej:

Egipt - opis regionu

Rejsy nurkowe w Egipcie

Hotele w Egipcie

Bazy nurkowe w Egipcie


Powiązane ofertyRejsy

Emperor Asmaa

Egipt

Built for travelers and divers, a motor yacht that can take 20 people in 10 double cabins with bathrooms. The cabins and lounge are fully air-conditioned. There is a large solar and diving platform here

Emperor Elite

Egipt

Luksusowa łódź klasy Platinum.

Emperor Superior

Egipt

Luksusowa łódka o standardzie Gold Class 5*

Grand Sea Serpent

Egipt

Grand Sea Serpent to bardzo luksusowy statek. Jeśli chodzi o serwis, komfort i bezpieczeństwo jest jednym z najlepszych na całym Morzu Czerwonym.

Ramadan 3

Wygodna łódź oferująca duży wybór tras w niewygórowanej cenie.  Posiadająca duże doświadczenie w obsłudze polskich nurków.

Blue Planet 1

Egipt

Dobra, średniej klasy łódka z idealnym stosunkiem ceny do usługi

Golden Dolphin

Egipt

Jest to dobry statek nurkowy z odpowiednim stosunkiem ceny do usługi.

Sea Serpent Serena

Nowa łódź w katalogu floty Serpent Fleet. Idealna dla osób ceniących sobie niewielkie grupy nurkowe. Łódź o podwyższonym standardzie. Wykonuje praktycznie wszystkie trasy z Hurghady oraz Port Ghalib obejmujące Północ Morza Czerwonego, cieśninę Tiran, południe St. Johns, Fury Shoals a także bardziej wymagające rejony jak Wyspy Brothers, Daedalus oraz Elphinstone.