Najlepsze nurkowania

Egipt: Wycieczki lądowe - Marsa Alam

Egipt - Marsa Alam


Wycieczki fakultatywne to interesująca alternatywa dla osób nienurkujących ale spragnionych wrażeń i atrakcji lub świetne uzupełnienie wypoczynku nurkowego.


Opis

Zakupy w Port Ghalib

52 USD

 

City Tour El Quiser

52 USD Wycieczka po El Quseir oddalonego o 90 km od Marsa Alam, zwiedzanie: meczetu, kościoła koptyjskiego, Instytut Papirusa, cytadela.

 

Kair (1 dzień) 

127 USD Wycieczka rozpoczyna się w godzinach nocnych transferem do Kairu. Śniadanie w formie suchego prowiantu. Giza - jest tu jeden z siedmiu cudów świata - Piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mekenosa,(możliwość wejścia do piramidy Chefrena ok. 30LE), Sfinks oraz świątynia mumifikacji Chefrena), perfumeria, bazar Khan Kalili, lunch (napoje płatne dodatkowo). Muzeum Egipskie (znajduje się tam m.in. skarb Tutenhamona, pokój mumii Krolewskich dodatkowo płatny ok. 100 LE). Powrót do hotelu w późnych godzinach nocnych.

 

Kair (2 dni)

224 USD Wycieczka rozpoczyna się w godzinach nocnych transferem do Kairu. Śniadanie w formie suchego prowiantu. Giza - jest tu jeden z siedmiu cudów świata - Piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mekenosa,(mozliwosc wejscia do piramidy Chefrena ok. 30LE), Sfinks oraz świątynia mumifikacji Chefrena), perfumeria, bazar Khan Kalili, lunch (napoje płatne dodatkowo). Muzeum Egipskie (znajduje się tam m.in. skarb Tutenhamona, pokoj mumii Krolewskich dodatkowo platny ok. 100 LE).+zakwaterowanie w hotelu+kolacja (napoje płatne). Meczet Alabastrowy Mohameda Alego, panorama Miasta Umarłych, Stary Kair Koptyjski- Kościół Zawieszony i najstarszy meczet Amr Ibn As, lunch (napoje dodatkowo płatne ). Powrót do hotelu w późnych godzinach nocnych. Na osobę SGL dodatkowa oplata ok 15 USD.

 

Kair samolotem z Hurghady

400 USD Wycieczka rozpoczyna się w godzinach nocnych transferem do Kairu. Śniadanie w formie suchego prowiantu. Giza - jest tu jeden z siedmiu cudów świata Piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mekenosa,(możliwość wejścia do piramidy Chefrena ok. 30LE), Sfinks oraz świątynia mumifikacji Chefrena),Meczet Alabastrowy, perfumeria, bazar Khan Kalili, lunch (napoje płatne dodatkowo). Muzeum Egipskie (znajduje się tam m.in. skarb Tutenhamona, pokój mumii królewskich dodatkowo płatny ok. 100 LE). Powrót do hotelu w późnych godzinach nocnych.

 

Luksor

127 USD Wycieczka zaczyna się ok 3 rano. Śniadanie w formie suchego prowiantu. Przejazd przez pustynie, podziwianie pięknych widoków, następnie podroż wzdłuż Nilu gdzie można obserwować codzienne życie rolników egipskich. Program w Luksorze: Świątynia w Karnaku (aleja sfinksów, sala hypostylowa), Dolina Królów (wejście do 3 grobowców, możliwość wejścia do grobowca Tutenhamona ok.100LE), świątynia Hatszepsut, kolosy Memnona, fabryka alabastru, przeprawa przez Nil (za dopłatą ok 20LE), lunch (napoje dodatkowo płatne). Powrót do hotelu około 02:00 w nocy

 

Jerozolima samolotem z Hurghady 

368 USD Dwudniowa pielgrzymka do Ziemi Świętej.  

Dzien 1:

Przelot samolotem do Sharm El Sheikh - przejazd autokarem do Taby (przejście graniczne), następnie przejazd nad Morze Martwe ok. 200 km (kąpiel), następnie przejazd do Betlejem, kolacja oraz nocleg.

Dzien 2:

Zwiedzanie Betlejem ( Bazylika Narodzenia) przejazd okolu 1 godz. do Jerozolimy (Góra Oliwna, Wieczernik, Grobowiec Króla Dawida, Bazylika Grobu Świętego, Via Dolores - Droga Krzyżowa (stacje od 10 do 14), Ściana Płaczu, powrót do granicy autokarem, przejście granicy około 22:00 - przejazd do Sharm-El Sheikh wylot samolotu do Hurghady około 4:30 rano środa. Transfer do Marsa Alam około 3 godz.

 

Super Beduin Safari 

81 USD Zwiedzanie wioski beduińskiej, fatamorgana, przejażdżka na wielbłądach, quadach (motorach czterokołowych) oraz meleksach. Kolacja z pieczonym baranem, napoje bezalkoholowe, zachod slonca nad Górami Morza Czerwonego, orientalne show (taniec brzucha, wirujący derwisz, folklor arabski, fakir). Wyjazd około 13:00

 

Moto Safari 

52 USD Wycieczka zaczyna się ok 13:00. Przejazd do wioski beduińskiej motorami czterokołowymi. W programie: fatamorgana, zwiedzanie wioski, przejażdżka na wielbłądach, lunch, zachód słońca. Należy zabrać ze sobą nakrycia głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Powrót ok 18:30.

 

Asuan

132 USD Wycieczka rozpoczyna się około 3 rano . W programie zwiedzanie Wysokiej Tamy Asuańskiej, przepiękna Świątynia bogini Izydy na wyspie File. W drodze powrotnej dla osób chętnych za dodatkową opłatą zwiedzanie Edfu. Lunch wliczony w cenę (napoje dodatkowo płatne ). Powrót do hotelu ok 23:00.

 

Sea Scope

81 USD 1,5 godzinna wycieczka po Morzu Czerwonym, specjalnie przystosowaną łodzią, podczas której można podziwiać przepiękną faunę i florę M. Czerwonego, bez bezpośredniego kontaktu z wodą. Idealna wyprawa dla rodzin z dziećmi i osób niepływających.

 

Abu Simbel

253 USD Wycieczka dwudniowa,pierwszego dnia zwiedzanie największej tamy na Nilu w Egipcie. Następnie świątynia Izydy na wyspie Fila, obiad, nocleg na statku na Nilu. Drugiego dnia zwiedzanie największej świątyni w Egipcie Abu Simbel. Obiad, przejażdżka faluką po Nilu, w drodze powrotnej zwiedzanie świątyni Etfu, powrót ok 21:00

 

Alquseir

29 USD Wycieczka rozpoczyna się ok. 14-tej. Wycieczka po El Quseir oddalonego o 65km od Marsa Alam, zwiedzanie: panorama Alquzer,  meczetu, kościoła koptyjskiego,muzeum. Czas na zrobienie zakupów, cytadela. Powrót ok 19:30.


Naszym zdaniem

Wycieczki fakultatywne to interesująca alternatywa dla osób nienurkujących ale spragnionych wrażeń i atrakcji lub świetne uzupełnienie wypoczynku nurkowego.


Cena od: 96 PLN

(kurs USD 3.30)


Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie. 

 

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el SheikhHurghadzieEl Gouna i Marsa Alam.

 

NURKOWANIE W MARSA ALAM

 

Marsa Abu Dabbab

To fantastyczne miejsce nurkowe dostępne z brzegu. Niemal gwarantowane są bliskie spotkania z ogromnymi zielonymi żółwiami, często można stracić rachubę jeśli próbuje się je policzyć. Równie często spotykane są guitar sharks, płaszczki ogończowate. Wielbiciele zdjęć makro będą zachwyceni, uważne oko dostrzeże tu pygmy pipehorses, igliczniowate (ghost pipefish), a nawet Hippocampus histrix. Znajdziesz też miękkie korale, wygładzone iglice, ławice barwenowatych, skorpenowatych i rai w każdym rozmiarze. Wszystko to na głębokości od 4 do 18 metrów.

 

Elphinstone

Słynna na całym świecie rafa Elphinstone jest klejnotem w koronie. Strome ściany i występujący prąd czynią to miejsce odpowiednim tylko dla doświadczonych nurków. Na wschodniej ścianie zanurkuj o poranku, a na zachodniej po południu, by słońce oświetlało korale. Wielkie wachlarze gorgonii i czarne korale skrywają tu przeróżne stworzenia, np. okryte złą sławą Oxycirrhites typus (longnose hawkfish). Nietrudno wypatrzyć tu także lucjanowate, duże barakudy i ogromne napoleony. Na północy i południu, w opadającej do 40 m głębi spotkać można manty, żarłacze srebrnopłetwe, młotowate, Carcharhinus amblyrhynchos.

 

Shaab Abu Dabab

Miejsca te charakteryzują się doskonałą widocznością, wspaniałym życiem podwodnym (z ukwiałami, napoleonami, żółwiami i rajami pośród barwnych korali), iglicami, a nawet małym wrakiem, Heaven One.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Marsa Alam

To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc do nurkowania w Egipcie znajduje się 260 km na południe od Hurghady. Baza noclegowa w postaci ekskluzywnych hoteli i prywatnych apartamentów jest dosyć uboga, jednak ze względu na fakt, iż tutejsze rafy są jednymi z najlepiej zachowanych w Egipcie, jest to ulubiony kierunek polskich wypraw na nurkowanie na rafach egipskich.Łodzie

W Marsa Alam nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Wypływają stąd liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:

 

Trasa Simply the Best

Trasa oferuje nurkowania w 3 najlepszych miejscach rejonu: Elphinstone, gdzie spotkać można white tip sharks, Brothers, które zachwycają bogactwem spotkań z morskimi stworzeniami oraz wrakami (Aida II i  Numidia) oraz Deadalus Reef z młotowatymi i żarłaczami rafowymi.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Południowa i St. Johns (South & St. Johns)

Podróż do najbardziej wysuniętych na południe raf, Fury Shoals i St. John. Kusi wspaniałymi ogrodami koralowymi i spotkaniami z mieszkańcami podwodnej krainy (ukwiały, gorgonie, czarne korale, Triaenodon obesus, błazenki - clownfish, żółwie, ustnikowate, tuńczyki, młotowate, żarłacze srebrnopłetwe, lucjanowate, barakudy, manty). Znajduje się tak także wrak prywatnej żaglówki, można zanurkować na stromych ścianach oraz w tunelach, idealnych dla początkujących nurków jaskiniowych.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 40 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Marsa Alam Mini Cruise

Niezależnie, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym nurkiem, i tak znajdziesz tu coś dla siebie. Podczas tego rejsu odwiedzisz takie miejsca jak Abu Dabab Reef, Shaab Sharm, Shaab Marsa Alam.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Simply Magnificent

Trasa oferuje nurkowania na dziewiczych terenach, wśród stromych skał, spektakularnych nawisów i gór, w otoczeniu formacji twardych korali. Jest tu również duża szansa spotkania ławic młotowatych i szarych żarłaczy.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z El Gouny:

 

LUKSOR – DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

TAMA W ASUANIE

Ta długa na ponad 3 km Wysoka Tama (Wysoka Tama Asuańska, Wielka Tama Asuańska) jest jedną z 2 wybudowanych na Nilu zapór. Jej budowa trwała od 1960 roku przez blisko 11 lat. Przy jednym z końców Tamy znajduje się pomnik w kształcie kwiatu lotosu, upamiętniający pomoc finansową i wsparcie konstrukcyjne, jakie przy budowie zapory Egipt otrzymał od ZSRR. Tama Asuańska zapewniła możliwość regulacji poziomu wody na Nilu i zapanowania nad wylewami rzeki. Z materiału, jaki został użyty do jej budowy możliwe byłoby zbudowanie 17 piramid Cheopsa, a gdyby pękła, woda z jeziora Nasera zalałaby cały Egipt.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 96 PLN