Najlepsze nurkowania

EGIPT: Brothers, Daedalus, Elphinstone - Safari nurkowe - termin z Polakami

Egipt - Marsa Alam | 25.10.2018 - 01.11.2018


Najbardziej wygodny jacht na Morzu Czerwonym - Royal Evolution  i jedna z najbardziej rozchwytywanych tras Morza Czerwonego. Tutaj znajdziesz wszystko jacuzzi na pokładzie a pod wodą rekiny, ściany, bujnie kolorowe rafy i mnóstwo życia.


Opis

Program 8 dni / 7 nocy

25.10.2018 - 01.11.2018

 

trasa: Brothers - Daedalus - Elphinstone 

6 miejsc wolnych zapisy na  biuro@nurkowania.pl 

 

Royal Evolutionjest najwyższej klasy łodzią nurkową, jedną z najbardziej luksusowych pływających po Morzu Czerwonym. W miesiącach letnich organizowane są tygodniowe rejsy do najlepszych miejsc nurkowych w Egipcie. Ostatni nocleg odbywa się, w zależności od trasy, w hotelu w Port Ghalib oddalonym o 10 minut drogi od lotniska w Marsa Alam. Nasza wyprawa wiedzie przez jedne z najpiękniejszych morskich parków narodowych Egiptu.

 

Elphinstone

Jest to magiczna rafa zatopiona w błękitnych wodach Morza Czerwonego oferująca liczne niespodzianki dla nurków a jeszcze bardziej cieszące oko fotografa podwodnego. Najlepsze nurkowania w tym miejscu odbywają się wczesnym rankiem kiedy panują najlepsze warunki na spotkania z rekinami młotami. 

Wzdłuż południowego pleasteu położony jest najbardziej znany fenomen koralowy: Łuk (the Arch) oraz twarz Faraona. Dryfując wzdłuż łuku co chwila będziesz dostrzegał czające się w ciemnościach duże ławice pokolców (surgeon fish) a duże pelagiczne kursują wzdłuż i wszerz głębiej położonych koralowców. Pod koniec nurkowania, podczas powolnego wynurzenia spotkasz duże rekiny z gatunku silvertip.

Na północnym plateau mamy najlepsze miejsce do obserwacji rekinów młotów, które zwykle spotykane są już na głebokości 25m. Dryfując wzdłuż ściany całkiem prawdopodobne jest spotkanie żółwi oraz dużych rekinów srebrnopłetwych.

 

Little Borther

Mały Brat to miejsce gdzie zobaczysz fantastyczną rafę koralową, którą tworzą wielobarwne miękkie koralowce oraz ogromne lasy delikatnych gorgoni na głębokości 30m.  Jeśli tylko odwrócisz wzrok i spojrzysz w toń to zauważysz sunące w głębinach rekiny. Brothersy są niezwykle atrakcyjne dla rekinów różnych gatunków w tym: rekinów młotów, srebrnopłetwych, białopłatwych żarłaczy a także rekinów tygrysich.

 

Big Brother

Na północnym pleteau Większego Brata, na głębokości 80m znajduje się wrak frachtowca, który wbija się rufą w wyspę. Jest on pięknie porośnięty miękkimi koralowcami tańczącymi w silnym prądzie. To nurkowanie jest tylko dla doświadczonych nurków. Aida II jest statkiem dostawczym, który uderzył w rafę w 1957 r. Część rufowa statku znajduje się pomiędzy 30 a 70 m i jest silnie porośnięta miękkimi i twardymi koralami. Miejsce jest atrakcyjne nie tylko dla nurków ale również dla dużych pelagicznych ryb oraz szkółek barakud.

 

Daedalus

Rafy Daedalus (Abu Kizan) sa jednymi z najlepszych miejsc nurkowych w całym Morzu Czerwonym. Jest to rafa położona około 80km na wschód od Marsa Alam, pełna twardych i miękkich koralów oraz niezwykle licznie zamieszkana przez morskie zwierzaki. Spotkać tu można różne gatunki rekinów takich jak żarłacz białopłetwy, szkółkujące rekiny młoty a także szare rekiny rafowe. Okazjonalnie spotyka się tutaj także niezwykle rzadkiego rekina kosogona. Większość nurkowań odbywa się w dryfie wzdłuż ścian pokrytych koralami. Oprócz rekinów spotkać tu można różne pelagiczne gatunki takie jak karanksy (Giant Trevally), tuńczyki (Dogtooth Tuna) czy nawet manty. 

 

 

Royal Evolution

Jest to 39-metrowa łódź przeznaczona dla 24 pasażerów oraz 16 osób z załogi. 8 luksusowych dwuosobowych kabin z pojedynczymi łóżkami znajduje się na dolnym pokładzie a 4 kabiny typu Suite z łóżkami podwójnymi lub pojedynczymi na pokładzie górnym.

Wszystkie kabiny posiadają indywidualnie regulowaną klimatyzację, telewizor z DVD, barek, sejf oraz własne łazienki ze szlafrokami. Jedna z kabin przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

W klimatyzowanym salonie znajdzie się wystarczająca ilość miejsca dla wszystkich gości. Jest tu bar, telewizor plazmowy z DVD, sprzęt Hi-Fi i mała biblioteczka. Na pokładzie można wygodnie odpocząć w cieniu lub słońcu, skorzystać z baru i jacuzzi. Na statku znajduje się też małe SPA oferujące masaże.

Do dyspozycji nurków są dwie dodatkowe łodzie. Sprzęt można ładować prądem 220 lub 110 V. W restauracji 3 razy dziennie są serwowane posiłki. Przekąski, świeże owoce i ciepłe i zimne napoje są cały czas dostępne dla gości.

 

Zalety Royal Evolution:

- 39 m jacht motorowy dla max 24 gości

- klimatyzowane kabiny

- suity na głównym pokładzie

- jacuzzi

- bardzo urozmaicone posiłki w formie bufetu

- Nitrox dla certyfikowanych nurków

 

 

Nurkowanie z Royal Evolution

W dni nurkowe oferowanych jest do 3 - 5 nurkowań, w tym nurkowanie nocneNurkowania odbywają się z reguły z dwóch dodatkowych łodzi. Za nurkowanie odpowiedzialnych jest 3 dive masterów mówiących w wielu językach. Podczas każdego rejsu kręcony jest film, który można nabyć przed opuszczeniem łodzi.

Od gości oczekuje się odpowiedniego doświadczenia nurkowego- minimum 50 zalogowanych nurkowań i przynajmniej AOWD. Nurkuje się z reguły w systemie partnerskim. Do dyspozycji są 12-litrowe butle z zaworami typu DIN i INT, jest też kilka butli 15-litrowych. Istnieje możliwość nabicia butli nitroksem za dodatkową opłatą. Sprzęt przechowywany jest na pokładzie nurkowym, jest tu także toaleta i prysznic.


Naszym zdaniem

Najbardziej wygodny jacht na Morzu Czerwonym - Royal Evolution  i jedna z najbardziej rozchwytywanych tras Morza Czerwonego. Tutaj znajdziesz wszystko jacuzzi na pokładzie a pod wodą rekiny, ściany, bujnie kolorowe rafy i mnóstwo życia.


Cena od: 5761 PLN

(zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, pełne wyżywienie (3 posiłki z napojami), napoje , kawa, herbata, woda, opłata paliwowa , nurkowanie, transfery lotniskowe)Termin: 25.10 - 01.11.2018

Trasa rejsu: Brothers, Daedalus, Elphinstone
Kabina standardowa (dolny pokład)5761 PLN
Dopłata do kabiny na głównym pokładzie992 PLN

Cena rejsu:

W cenie: zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej na łodzi Royal Evolution (ostatnia noc w hotelu), pełne wyżywienie (3 posiłki i napoje), nurkowania (butla, balast, przewodnik), transfery z/do Marsa Alam, opłata paliwowa 50euro, wiza egipska, ubezpieczenie turystyczne (KL 30 000 euro, NNW 4000 euro, komora dekompresyjna, bagaż podróżny i sportowy), transfer z/do lotniska w Hurghadzie 70euro,

Cena nie zawiera: przelotu z Polski 1300-1500 PLN, opłaty parkowe / pozwolenia nurkowe 120 euro (obowiązkowa opłata regulowana na łodzi),
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie. 

 

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el SheikhHurghadzieEl Gouna i Marsa Alam.

 

NURKOWANIE W MARSA ALAM

 

Marsa Abu Dabbab

To fantastyczne miejsce nurkowe dostępne z brzegu. Niemal gwarantowane są bliskie spotkania z ogromnymi zielonymi żółwiami, często można stracić rachubę jeśli próbuje się je policzyć. Równie często spotykane są guitar sharks, płaszczki ogończowate. Wielbiciele zdjęć makro będą zachwyceni, uważne oko dostrzeże tu pygmy pipehorses, igliczniowate (ghost pipefish), a nawet Hippocampus histrix. Znajdziesz też miękkie korale, wygładzone iglice, ławice barwenowatych, skorpenowatych i rai w każdym rozmiarze. Wszystko to na głębokości od 4 do 18 metrów.

 

Elphinstone

Słynna na całym świecie rafa Elphinstone jest klejnotem w koronie. Strome ściany i występujący prąd czynią to miejsce odpowiednim tylko dla doświadczonych nurków. Na wschodniej ścianie zanurkuj o poranku, a na zachodniej po południu, by słońce oświetlało korale. Wielkie wachlarze gorgonii i czarne korale skrywają tu przeróżne stworzenia, np. okryte złą sławą Oxycirrhites typus (longnose hawkfish). Nietrudno wypatrzyć tu także lucjanowate, duże barakudy i ogromne napoleony. Na północy i południu, w opadającej do 40 m głębi spotkać można manty, żarłacze srebrnopłetwe, młotowate, Carcharhinus amblyrhynchos.

 

Shaab Abu Dabab

Miejsca te charakteryzują się doskonałą widocznością, wspaniałym życiem podwodnym (z ukwiałami, napoleonami, żółwiami i rajami pośród barwnych korali), iglicami, a nawet małym wrakiem, Heaven One.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Marsa Alam

To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc do nurkowania w Egipcie znajduje się 260 km na południe od Hurghady. Baza noclegowa w postaci ekskluzywnych hoteli i prywatnych apartamentów jest dosyć uboga, jednak ze względu na fakt, iż tutejsze rafy są jednymi z najlepiej zachowanych w Egipcie, jest to ulubiony kierunek polskich wypraw na nurkowanie na rafach egipskich.Łodzie

W Marsa Alam nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Wypływają stąd liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:

 

Trasa Simply the Best

Trasa oferuje nurkowania w 3 najlepszych miejscach rejonu: Elphinstone, gdzie spotkać można white tip sharks, Brothers, które zachwycają bogactwem spotkań z morskimi stworzeniami oraz wrakami (Aida II i  Numidia) oraz Deadalus Reef z młotowatymi i żarłaczami rafowymi.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Południowa i St. Johns (South & St. Johns)

Podróż do najbardziej wysuniętych na południe raf, Fury Shoals i St. John. Kusi wspaniałymi ogrodami koralowymi i spotkaniami z mieszkańcami podwodnej krainy (ukwiały, gorgonie, czarne korale, Triaenodon obesus, błazenki - clownfish, żółwie, ustnikowate, tuńczyki, młotowate, żarłacze srebrnopłetwe, lucjanowate, barakudy, manty). Znajduje się tak także wrak prywatnej żaglówki, można zanurkować na stromych ścianach oraz w tunelach, idealnych dla początkujących nurków jaskiniowych.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 40 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Marsa Alam Mini Cruise

Niezależnie, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym nurkiem, i tak znajdziesz tu coś dla siebie. Podczas tego rejsu odwiedzisz takie miejsca jak Abu Dabab Reef, Shaab Sharm, Shaab Marsa Alam.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Simply Magnificent

Trasa oferuje nurkowania na dziewiczych terenach, wśród stromych skał, spektakularnych nawisów i gór, w otoczeniu formacji twardych korali. Jest tu również duża szansa spotkania ławic młotowatych i szarych żarłaczy.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z El Gouny:

 

LUKSOR – DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

TAMA W ASUANIE

Ta długa na ponad 3 km Wysoka Tama (Wysoka Tama Asuańska, Wielka Tama Asuańska) jest jedną z 2 wybudowanych na Nilu zapór. Jej budowa trwała od 1960 roku przez blisko 11 lat. Przy jednym z końców Tamy znajduje się pomnik w kształcie kwiatu lotosu, upamiętniający pomoc finansową i wsparcie konstrukcyjne, jakie przy budowie zapory Egipt otrzymał od ZSRR. Tama Asuańska zapewniła możliwość regulacji poziomu wody na Nilu i zapanowania nad wylewami rzeki. Z materiału, jaki został użyty do jej budowy możliwe byłoby zbudowanie 17 piramid Cheopsa, a gdyby pękła, woda z jeziora Nasera zalałaby cały Egipt.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 5761 PLN