Najlepsze nurkowania

Patatran Village Hotel

Seszele


Ten wspaniały, mały hotelik na la Digue uważamy za nasz absolutny hit. Kto odwiedza tą cudowną wyspę nie powinien się jednak nastawiać na dużo nurkowań i powinien sam załatwić wszystko z bazą. Od czerwca do października, ze względu na wysokie fale nie można korzystać z plaży przy hotelu. Można jednak wybrać się na inne plaże rowerem.
Ten wspaniały, mały hotelik na la Digue uważamy za nasz absolutny hit. Kto odwiedza tą cudowną wyspę nie powinien się jednak nastawiać na dużo nurkowań i powinien sam załatwić wszystko z bazą. Od czerwca do października, ze względu na wysokie fale nie można korzystać z plaży przy hotelu. Można jednak wybrać się na inne plaże rowerem.

PołożenieLa Digue to przepiękna mała wyspa, na którą można się dostać z Praslin lub Mahe jedynie promem, nie ma tu lotniska. Jest tu niewiele aut, a głównym środkiem lokomocji dla turystów jest rower. Na północno- wschodnim krańcu wyspy, na małej plaży Anse Patates znajduje się ten mały sympatyczny ośrodek. Plaża przy hotelu jest typowa dla tego rejonu, hotel położony jest wśród granitowych skał. Jest to idealne miejsce wyjściowe dla zwiedzania wyspy na rowerze.

WyposażeniePokoje leżą trochę ponad Anse Patates. Do dyspozycji gości jest 17 pokojów i 1 bungalow. 8 pokojów Standard wyposażonych jest w łazienkę/prysznic/toaletę, suszarkę telefon, barek, klimatyzację, wentylator i taras. 9 pokojów Superior jest trochę większych, częściowo są one wyposażone w wannę, a niektóre z nich mają piękny widok na morze. Bungalow oferuje wiele miejsca i jest odpowiedni dla rodziny. W hotelu znajduje się restauracja serwującą wspaniałe dania kuchni kreolskiej, jak również bar. Restauracja znajduje się na świeżym powietrzu i oferuje wspaniały widok na może. Do dyspozycji gości jest także mały basen, a w recepcji można wykupić różne wycieczki.Cena na zapytanie
NurkowanieNurkowie mogą spodziewać się bardzo zróżnicowanego świata podwodnego. Jako że w tych rejonach rybołówstwo niemalże nie istnieje, wszystkie miejsca nurkowe są niezwykle bogate w wiele gatunków ryb, jak na przykład duże ławice lucjanusów, Cezji (fusilier), prickle mackerel oraz barakud, które można często tutaj spotkać. Miejsca nurkowe na Wyspach Wewnętrznych to ogrody koralowe i granitowe skały. Na dnie leży kilka dobrze zachowanych wraków. Niestety światowe zjawisko blaknięcia korali nie przeszło bez echa na Seszelach. Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia oraz adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 25ºC do 29ºC. Pianka o grubości 3 do 5 milimetrów będzie zupełnie wystarczająca. Najlepszym sezonem na wyprawę na Seszele jest okres od października do grudnia i od lutego do maja. Według nas Seszele są dobrym miejscem do nurkowania. Być może nie posiadają takiej różnorodności gatunków tropikalnych zwierząt jak inne miejsca, jednak są wspaniałą okazją do wypoczynku połączonego z nurkowaniem.


Kraj i ludzieNiewielka grupa wysp składających się na Seszele leży niecałe 10 godzin samolotem od wschodniego wybrzeża Afryki na Oceanie Indyjskim. Granitowe i koralowe wyspy otoczone wspaniałymi plażami, ze swoją florą i fauną stworzyły jedyny w swoim rodzaju tropikalny raj. Mieszkańcy Seszeli są wyjątkowo uroczy. Wynika to z niezwykłej mieszanki kultur, narodowości i ludzi.. W sumie w skład Seszeli wchodzi około 100 wysp podzielonych na Wyspy Wewnętrzne i Zewnętrzne. Wyspy Wewnętrzne to granitowa wyspa Mahe, Praslin, Silhouette oraz największa wyspa - La Digue. Wszystkie są gęsto porośnięte tropikalnym lasem deszczowym. Wyspy Zewnętrzne to płaskie wyspy koralowe, podzielone na kilka Amiratów, leżące około 120 mil morskich na południowy zachód od Mahe. Leżą one w największym koralowym atolu świata, atolu Aldabra, który jest domem 150 tysięcy żółwi i niezliczonych gatunków ptaków morskich. Mahe, o długości 30 kilometrów i szerokości dochodzącej do 8, jest największą wyspą Seszeli. Na niej znajduje się międzynarodowe lotnisko i stolica Seszeli – Victoria. Drogi tu są dobre i prowadzą przez tropikalny las deszczowy, mijając plantacje herbaty i roztaczając wspaniały widok na morze i przybrzeżne wyspy. Na wyspie oznakowanie jest bardzo dobre i zachęca do wycieczek na osamotnione plaże z palmami. Warto zwiedzić wyspę na własną rękę w wynajętym samochodzie. Praslin, druga co do wielkości wyspa Seszeli, jest pagórkowata i gęsto porośnięta tropikalnym lasem deszczowym. Praslin jest mniej rozwiniętą turystycznie i cichszą wyspą niż Mahe. Ma około 5000 mieszkańców. Wszystkie domy są niższe od najwyższych palm. Obok wspaniałych plaż, główną atrakcją jest Valle de Mai z wyjątkową florą i fauną, gdzie występuje jedyny w swoim rodzaju „Coco de Mer” czyli podwójny orzech kokosowy. Wyspy Zewnętrzne na południu Seszeli to grupa płytkich atoli koralowych, głównie niezamieszkanych, gdzie występują rafy koralowe charakterystyczne dla wielu miejsc Oceanu Indyjskiego. Wyspy Amirantów, Farquhar oraz atol Aldabra przynależą do Wysp Zewnętrznych i leżą około 120 do 700 mil morskich od Mahe. Atol Aldabra jest terenem ściśle chronionym, zamieszkanym przez tysiące olbrzymich żółwi i wiele różnych gatunków ptaków.


ŁodzieRejsy nurkowe dają sposobność odwiedzenia Wysp Zewnętrznych, które są nieco oddalone. Nurkowanie tam to głównie rafy koralowe, strome ściany i kanały wśród raf. Często można zobaczyć przedstawicieli gatunków wielkich ryb.


ProgramySeszele to synonim odpoczynku. Warto zwiedzić wyspy na własną rękę wynajętym samochodem. Tropikalne lasy deszczowe oraz samotne zatoki czekają cały czas na swoich odkrywców. W Valle du Mai można podziwiać niewiarygodną różnorodność flory i fauny. Tylko tam rośnie legendarny „Coco de Mer” – podwójny orzech kokosowy.
Pogoda i klimatNa Seszelach panuje klimat tropikalny, co oznacza znaczną wilgotność powietrza. Od maja do października wieją wiatry z południowego wschodu, przynosząc suche i chłodniejsze powietrze. Okres od grudnia do marca to wilgotne wiatry z północnego zachodu, chociaż pogoda jest tak naprawdę bardzo przyjemna przez cały rok. Temperatura na Seszelach waha się bardzo niewiele w ciągu roku, oscylując wokół 29ºC i towarzyszy jej niezmiennie lekka bryza. Główne wyspy leżą poza pasmem cyklonów i dlatego nie mają one na nie wpływu. Z tego też względu Seszele witają swoich gości przez okrągły rok. Tropikalne opady występują częściej w styczniu i lutym, jednak pogoda na jednym krańcu wyspy może się zdecydowanie różnić od tej na drugim. Zwykle wystarczy kilka kilometrów, żeby odnaleźć słońce.

WjazdAby dostać się na teren Seszeli wymagany jest paszport, ważny przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Konieczne jest również posiadanie biletu powrotnego, jak również potwierdzenie rezerwacji w hotelu (na przynajmniej trzy noce). Mieszkańcy Europy otrzymują bezpłatną wizę turystyczną.

JęzykJęzykami urzędowymi są kreolski i francuski. Przeważnie mieszkańcy również dobrze mówią po angielsku.

WalutaJednostką monetarną jest seszelska rupia. 1SCR=0,70PLN. Większość kart kredytowych jest akceptowana. Niektóre karty umożliwiają wypłacenie pieniędzy z bankomatu.

UbezpieczenieZalecamy: ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.

WyjzadObowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 40 USD.

ZdrowieNa dzień dzisiejszy nie ma wymagań dotyczących szczepień dla turystów przylatujących z Europy. Prosimy o sprawdzenie w ambasadzie bądź konsulacie wymagań dla osób przylatujących z danego kraju. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Zalecamy również wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży.

Prąd220V, 50Hz. Wtyczki są zgodne ze standardem Wielkiej Brytanii – 3 prostokątne bolce.
22 213 18 31