Najlepsze nurkowaniaNurkowanie w Polinezji Francuskiej


Polinezja jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Nurkowanie w Polinezji to marzenie większości nurków. Jest domem dla około 800 gatunków podwodnych i 118 wysp. Każda wyspa rajskiego archipelagu ma bogatą i specyficzną różnorodność biologiczną. Rurutu dla wielorybów, Tuamotu dla rekinów i delfinów,Bora-Bora dla raj, Moorea dla róż koralowych, Raiatea dla miękkich koralowców, Markizy dla ferez małych (pygmy killer whale). Woda jest czysta i przejrzysta, a niezliczone miejsca do nurkowania w Polinezji Francuskiej oferują imponujące podwodne show.

 
Polinezja Francuska ma jedną najbogatszych faun podwodnych na świecie, składającą się z ponad 800 gatunków. Ze względu na występujące tu walenie, raje, rekiny czy delfiny, nurkowanie samo w sobie jest wystarczającym powodem do odbycia podróży na ten archipelag. Zdarza się, że musisz przedzierać się pomiędzy rybami, aby utrzymać kurs podwodny. Co więcej, obecność rekinów jest gwarantowana. Podczas gdy Polinezja Francuska nie jest zbyt rozsławiona ze względu na koralowce to na Moorea możesz podziwiać przepiękne różowe korale. W niektórych rejonach, takich jak Rangiroa, delfiny są gatunkiem rezydującym.
 
Delfiny lubią się zwykle bawić w polinezyjskich wodach, jednak są znacznie trudniejsze do zaobserwowania podczas sezonu na humbaki. Humbaki pojawiają się zwykle podczas australijskiej zimy od sierpnia do października. Będziesz miał możliwość zobaczenia ich w rejonie Tahiti i Moorea podczas ich wędrówki migracyjnej, ale także  przy Rurutu, gdzie pozostają przez kilka dni aby urodzić młode. Dostojne manty, posiadające duże czarne skrzydła o rozpiętości do 7 metrów, są często widywane pomiędzy archipelagami. Nurkowanie z mantą najłatwiejsze jest na Bora Bora oraz na Wyspach Tuamotu. Najlepszym sezonem na aby zanurkować z mantą w Polinezji Francuskiej są miesiące od czerwca do października. 
Polinezja Francuska jest jednym z najlepszych miejsc na zobaczenie rekinów. Na Rangiora, będziesz mógł zobaczyć całe ściany z rekinów o ile prąd będzie sprzyjał wejściu do Tiputa pass. Rekiny młoty najliczniej występują na Rangiroa od listopada do kwietnia.
 

Topowe miejsca nurkowe Polinezji Francuskiej

Wyspy Tuamotu

Wyspy Tuamotu tworzy osiem atoli. Są one zamieszkane przez różne gatunki, a ich lądowa część nadal pozostaje stosunkowo dzika. Wody przemieszczające się przez przejścia pomiędzy atolami są prawdziwymi akwariami, sprawiają, że Archipelag Tuamotu jest jedną z najlepszym destylacji nurkowych na świecie. 
 

Tiputa Pass 

Opadając na zewnętrzną krawędź nurkowie mogą zaczepić się hakiem o ścianę rafy I obserwować wspaniały pokaz rekinów. Rekiny młoty, tygrysie i ogromne szkółki szarych rekinów rafowych są głównymi atrakcjami tego przesmyku.
 
Dryf przez The Canoyons podczas przypływu, gdzie szkółki karanksów smugowych oraz manty wiszą w toni w pod prąd. Nurkowanie kończy się w Shark Cave gdzie zwykle rekiny white tip gromadzą się na odpoczynek. Innym gatunkami często spotykanymi w tym miejscu są grupery oraz napoleony wargacze.
 

Guaruae Pass

Przesmyk Guaraue jest wprost niezwykłe. Niektórzy uważają, że jest ono znacznie bardziej interesujące od Tiputa czy Rangirora. Co więcej jest łatwiejsze do nurkowania. Ściany rekinów rafowych uciekają do przodu przed imponującymi rekinami młotami czy rekinami szarymi. Zagęszczenie rekinów jest tu tak duże, że nurkowie instynktownie ignorują obecne tu barakudy, karanksy, tuńczyki czy inne ryby, które mogłyby przyciągnąć uwagę podczas typowego nurkowania.
 
Ogromne I pełne wdzięku manty są tu również obecne. To miejsce jest oczywistym „must dive”. Aby wycisnąć z nurkowania w Guaruae najwięcej dobrze by było posiadać już uprawnienia co najmniej AOWD. 
 

Tapu, Bora Bora

Nurkowanie na Tapu jest prawdopodobnie najlepszym miejscem nurkowym na całym Bora Bora. Położone ekstremalnie na zachodzie wyspy, miejsce to jest praktycznie słynne z nurkowania z rekinami na Bora Bora. W rzeczy samej, więcej niż 10 gatunków rekinów jest tu obecnych a w szczególności wspaniały rekin cytrynowy (lemon shark). Spotkać tu można również bardziej pospolite gatunki jak skorpeny czy mureny ale nie oczekuj, że zobaczysz tu piękne koralowce, bo nie po to się nurkuje na Tapu!
 

The Aquarium, Tahiti

Jest to prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce nurkowe na Tahiti i jest ono zdecydowanie warte odwiedzenia. Nie jest to jednak najlepsze miejsce nurkowe na Polinezji jednak chcieliśmy je umieścić w artykule ponieważ jest ono bardzo znane na Polinezji i Tahiti. Zainteresowanie wokół tego miejsca przykuwają w szczególności trzy wraki, dwa szkunery i samolot Cesna, które umożliwiają początkującym nurkom odkrywanie przygody w nurkowaniu wrakowym.
 

Co zobaczyć pod wodami Polinezji Francuskiej?

Większość lądowych gatunków spotykanych na Polinezji Francuskiej pojawiło się na wyspach polinezyjskich ponad 3000 lat temu wraz z pierwszymi osadnikami. W związku z tym nie ma tu żadnych endemicznych gatunków ssaków.
Polinezja Francuska posiada za to bardzo różnorodne życie morskie w tym piękne koralowce w kolorach żółci, purpury, czerwieni, neonowej zieleni i turkusu. Rekiny tygrysie, szare rekiny, manty i ogromne żółwie spotykane są w wodach Polinezji równie często co barakudy i delfiny.
Na wszystkich wyspach można odkryć blisko 90 różnych gatunków ptaków z których najbardziej popularnym jest atolówka (Itata’e) oraz majna brunatna.  
 

Jachty nurkowe

French Polynesia Master
Aquatiki II
Aquatiki III
 

Porty

Zaokrętowanie: Makemo, Fakarava , Rangiroa
Wyokrętowanie: Fakarava, Rangiroa
 

Jak tu dotrzeć

Większość turystów dociera na  Polinezję Francuską przez Międzynarodowy Port Faa’a na przedmieściach Papeete, 5km na zachód od stolicy. Jest to jedyne międzynarodowe lotnisko na Polinezji Francuskiej. 
 

 

Powiązane ofertyHotele

Pension Raimiti

Polinezja

Pensjonat Raimiti jest idealnym miejscem dla osób, które chcą cieszyć się nietkniętą przyrodą i absolutnym spokojem z dala od zgiełku dnia codziennego. Ze względu na odległe położenie, goście powinni przybyć co najmniej dwie osoby, ponieważ ośrodek nie jest odpowiedni dla osób podróżujących w pojedynkę.

Havaiki Lodge - Fakarava

Polinezja

Mały, przytulny pensjonat na Fakarava.

Maitai Rangiroa - Rangiroa

Polinezja

Hotel z najlepszym stosunkiem ceny do usługi na Rangiroa

Hibiscus Hotel Moorea - Moorea

Polinezja

Hotel w polinezyjskim stylu. Idealny dla chcących spędzić urlop pod palmami.


Rejsy

French Polynesia Master

Łódź ma zaledwie dwa lata ale z zewnątrz może sprawiać wrażenie dosyć starego. Czasami zdarzają się awarie silnika. Mimo wszystko jest to najlepszy wybór dla nurków, którzy chcą wykonać więcej niż dwa nurkowania dziennie. Jedzenie na statku jest bardzo dobre.

Aquatiki II

Polinezja

Doświadczonym nurkom Aquatiki oferuje wyjątkowe doświadczenie nurkowe w przyjaznej atmosferze. Początkujący nurkowie powinni nabrać najpierw większego doświadczenia.


Bazy nurkowe

Top Dive

Polinezja

Wspaniała baza nurkowa oferująca odprężające nurkowania. Dobra kombinacja nurkowań na Fakarava i w pasażu południowym.

The Six Passengers - Rangiroa

Polinezja

The 6 Passengers to dobra baza nurkowa oferująca bezpieczne i wspaniałe nurkowania.

Fun Dive - Moorea

Polinezja

Nieziemska wyspa i rodzinna baza nurkowa.