Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe wokół Dumaguete na Negros - Filipiny


Nurkowanie w Dumaguete na Negros - Filipiny

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście polecamy umieścić Dumaguete na liście miejsc do odwiedzenia. To filipińskie miasto, położone w południowo-wschodniej części prowincji Negros słynie z wielu atrakcji. Dla podwodnych fotografów jest jednak przede wszystkim „stolicą frogfish”. Ryby z rodzaju żabnico-kształtnych wdzięcznych ryb do obserwacji. Kolorowe zwierzątka różnych rozmiarów i niezwykłych kształtów występują tutaj w dużych ilościach. Najwyższy sezon, żeby zobaczyć frogfish trwa od marca do maja. Najmniejsze szanse na ich spotkanie są w listopadzie. Poza tym Dumaguete jest popularnym miejscem nurkowań i snurkowań na rafie (jest tu duża ilość sztucznych raf) oraz muck divingu.

Baz nurkowych jest tutaj pod dostatkiem, zwłaszcza w okolicy Dauin. Wiele może się pochwalić wysokim standardem obsługi i zakwaterowania. Nie będzie też problemu ze znalezieniem restauracji. Jest też dużo miejsc w sam raz dla początkujących nurków, którzy chcieliby przejść kursy i ćwiczenia pod okiem profesjonalnych instruktorów. Z resortów możemy polecić:


Atlantis Dumaguette

Luksusowy resort zaledwie 30 minut drogi samochodem od najbliższego lotniska (aglomeracja Dauin). Budynki otoczone są egzotycznym ogrodem pełnym rzadkich gatunków roślin. Resort oferuje pokoje z widokiem na morze i na ogród, z klimatyzacją, WiFi (dostęp na terenie całego ośrodka), telewizorem i telewizją kablową oraz minibarem i urządzeniami do zaparzania kawy i herbaty.

Ponadto resort oferuje kursy nurkowe na różnym poziomie zaawansowania, wypożyczalnię sprzętu, łodzie, transport sprzętu, dostęp do basenu ćwiczebnego.

Spa na terenie ośrodka.


Atmosphere Resort – Dauin

Resort z basenem, pokojami i domkami do wynajęcia dla 90 gości. W luksusowych pokojach znajdują się między innymi TV, minibar, ekologiczne kosmetyki i świeże owoce, urządzenia do przyrządzania kawy i herbaty, WiFi.

Na terenie ośrodka znajduje się również spa i jedna z najlepszych restauracji w okolicy. W menu restauracji między innymi organiczne produkty Healthy Living.         

Miejsce przyjazne nurkom, z wypożyczalnią sprzętu, dostępem do kursów nurkowania i fotografii na różnych poziomach, wycieczki nurkowe w niewielkich grupach, nocne nurkowania.

Na terenie ośrodka jest też dostęp do sprzętu fitness i plac zabaw dla dzieci.


El Dorado Beach Resort – Dauin

Znajduje się zaledwie kilka minut drogi od Dumaguete. Resort oferuje pełną obsługę nurków, wyżywienie na najwyższym poziomie, dostęp do spa. Na terenie ośrodka znajduje się sklep nurkowy. Istnieje też możliwość dalszych wycieczek nurkowych w stronę Cebu, Sumilon i Siquijor. Główną atrakcją jest pobliska rafa El Dorado.

WiFi dostępna w miejscach publicznych. Śniadania wliczone w cenę pokoju.


Kawayan Holiday Resort – Siquijor

Resort przede wszystkim dla tych, którzy chcą odpocząć. Nie mają tutaj dostępu odwiedzający, nie odbywają się nocne imprezy. Jednak ośrodek jest położony blisko ciekawych miejsc nurkowych. Dysponuje dwoma profesjonalnymi łodziami nurkowymi i własną bazą nurkową. Wody wokół resortu są spokojne, doskonale nadają się do pływania, snurkowania i nurkowania przez 24 godziny na dobę. Goście mają dostęp do darmowej sieci WiFi, a także do biblioteki, wypożyczalni samochodów, kantora itp. Unikatowe miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć z dala od typowego resortowego życia i cieszyć się kontaktem z przyrodą.

Pura Vida Beach Resort – Dauin

Resort przy plaży mieści się 15 kilometrów od Dumaguete. Ośrodek jest zarządzany przez Szwajcarów. Restauracja używa świeżych składników, z poszanowaniem dostępności sezonowych owoców i warzyw. Dekoracje z bambusa zostały wykonane przez lokalną firmę. Duży nacisk jest położony na przyjazność naturze. Do wyboru jest 31 pokojów o 5 różnych standardach, wszystkie z telewizorem, prysznicem i klimatyzacją.


Takatuka Lodge – Sipalay

Ośrodek znajduje się bezpośrednio na Sugar Beach, jednej z najpiękniejszych, piaszczystych plaż na Negros. Zapewnia zarówno akomodację jak i dostęp do bazy nurkowej z dostępem do ponad 30 unikalnych miejsc nurkowych wzdłuż linii brzegowej Sipalay.

W ośrodku dużą uwagę zwraca się na przyjazność dla środowiska i lokalnej społeczności. Kuchnia korzysta głównie z surowców dostarczanych przez lokalnych rolników i rybaków. Warzywa pochodzą z lokalnych organicznych farm.

Resort może się też pochwalić kolorowym, oryginalnym wystrojem pokoi, nawiązującym do lokalnej kultury i sztuki.

 

Wybrane miejsca do nurkowania na Negros:

 

Bulak

To świetne miejsce niedaleko Dauin, przede wszystkim do muck divingu. Pochyłe, piaszczyste dno jest domem wielu miejscowych gatunków. Frogfish można zobaczyć przede wszystkim w sezonie, ale oprócz tego jest mnóstwo garden eels, shrimp gobies, ślimaków nagoskrzelnych, anemonów, razorfish i harlequin crabs. Woda ma ok. 29 stopni Celsjusza. Przy bardzo dobrej widoczności (do 20 m) można bez problemu podziwiać i fotografować tutejszy podwodny świat.

 

Poblacion

Kolejne ciekawe miejsce do muck divingu w pobliżu Dauin. Maksymalna głębokość to 24 m. Oprócz frogfish można tutaj namierzyć ghost pipefish, węgorze moray, mantis shrimps, homary typu squat lobsters i barakudy żółtoogoniaste, a nawet morskie żółwie.

 

San Miguel North

Miejsce znane z tego, że jest bardzo płytkie. Głębokość do 18 metrów sprawia, że łatwo można eksplorować cały teren bez zaawansowanych umiejętności nurkowych (wymagany certyfikat Open Water). Teren składa się z piaszczystych stoków porośniętych trawą morską. Jest to doskonałe miejsce do wypatrzenia niejednej młodziutkiej frogfish. Niektóre mają zaledwie kilka milimetrów, więc trzeba się bacznie przyglądać. Warto przygotować się do zdjęć makro, gdyż większość mieszkańców jest naprawdę malutka. Innymi mieszkankami tego przyjaznego zakątka są pipefish, spiny devilfish i maleńka kałamarnica, mierząca zaledwie jeden centymetr długości.

 

Sztuczne rafy

Wokół Dauin jest dużo sztucznych raf o różnej głębokości. Dla zaawansowanych nurków polecana szczególnie El Dorado Deep, sięgająca 30 m. Pośród wraków statków i części samochodowych można namierzyć flamboyand cuttlefish, ghost pipefish, emperor angels, a także różne rodzaje krabów i krewetki hinge beak shrimps. Znajduje się też tutaj kilka sztucznych raf stworzonych z wraków samochodów – np. Ginama-an, na głębokości do 20 m.

 

Masaplod Norte

Ten stosunkowo płytki punkt nurkowy (do 24 m) charakteryzuje się umiarkowanymi prądami, dlatego mogą z niego korzystać wszyscy, którzy posiadają certyfikat Open Water. Zobaczymy tu trumpetfish, rock cod, snappers, zielone żółwie i towarzyszące im blue trevally, a także barakudy, garden eels, softcoral crabs, batfish i ślimaki nagoskrzelne. Największą atrakcją miejsca jest flasher wrasse.

 

Pyramids

Żeby nurkować w tym miejscu trzeba być na poziomie Advanced Open Water lub wyższym. Głębokość sięga tylko 25 metrów. Zejście od płycizny na głębsze wody jest łagodne. Swoją nazwę miejsce zawdzięcza metalowym strukturom, które przypominają piramidy. Ciekawe oko wypatrzy tutaj gąbki, czarne koralowce, xeno crabs i banded tozeuma shrimps. Dalej na północ znajduje się rafa pełna ślimaków nagoskrzelnych, soft coral crabs, rhino shrimps. Można też spotkać wielkie frogfish.

 

Apo Island

Dla odmiany od muck divingu warto wybrać się w to słynne miejsce. Położona 7 km na południowy-wschód od Negros ta wulkaniczna wyspa jest otoczona mnóstwem miejsc do nurkowania na różnych poziomach zaawansowania. Apo i okoliczne rafy są objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Dzięki temu można tu zobaczyć dobrze zachowany ekosystem rafowy. Głębokości wahają się od 5 do 30 m. Główną atrakcją, jeśli chodzi o morską faunę są zielone żółwie, ale poszczególne punkty nurkowe kryją dużo więcej bogatego morskiego życia.

Dla zaawansowanych nurków godne polecenia są przede wszystkim Coconut's Point. Silne prądy sprzyjają zróżnicowaniu biologicznemu i czynią to miejsce doskonałym do pełnego wrażeń nurkowania dryftowego. Oprócz wspomnianych żółwi można tu zobaczyć m.in. triggerfish, gropers, snappers, fusiliers, angelfish, batfish, bigeye trevally oraz duże makrele. Warto też zwrócić uwagę na morskie węże.

Dobrą odmianą będą jaskinie i ogrody koralowe w Chapel i Katipatan. Również tutaj głównymi mieszkańcami są zielone żółwie morskie oraz ogromne frogfish.

 

Bonnet's Corner

Miejsce może się wydawać niezbyt ciekawe, nie ma tu wraków ani naturalnej rafy, tylko piasek. Jednak można tutaj spotkać rzadkie gatunki zwierząt morskich. Jest to zasługa przepływających tędy prądów morskich. Przede wszystkim zobaczymy tutaj mimic octopus, wonderpus, blue-ring, mototi octopus, flambouyant cuttlefish, snake eels i oczywiście frogfish.


Powiązane ofertyHotele

Whispering Palms Island Resort - Sipaway

Filipiny - Negros

Piękny, przyjazny rodzinom ośrodek z dobrym stosunkiem ceny do usługi.

Takatuka Lodge - Sipalay

Filipiny - Negros

Miły ośrodek, urządzony w stylu przypominającym dziecięce marzenia.

Pura Vida Beach Resort - Dauin

Filipiny - Negros

Doskonały ośrodek idealny do wypoczynku dla nurków i nie tylko.

Atmosphere Resort - Dauin

Filipiny - Negros

Atmosphere Resort jest komfortowym ośrodkiem, który spełni oczekiwania wszystkich klientów. Poza dobrą kuchnią oferowany jest również duży wybór win.

Atlantis Dumaguette

Filipiny - Negros

Atlantis jest hotelem uczęszczanym głównie przez amerykańskich nurków. Jeśli chcesz nurkować nawet do 5 razy dziennie, poczujesz się tutaj doskonale.


Bazy nurkowe

Waidroka Dive Center - Viti Levu

Fiji

Baza nurkowa o dobrym standardzie, oferuje nurkowania w najlepszych miejscach rejonu.

Kawayan Holiday - Siquijor

Filipiny - Negros

Niewielka baza nurkowa, prowadzona przez Szwajcarów, o dobrym standardzie.

Takatuka Divers - Sipalay

Filipiny - Negros

Bardzo rodzinna baza oferująca nurkowania na bardzo urozmaiconych miejscach

Atmosphere Dive Center - Dauin

Filipiny - Negros

Baza zapewnia wypłynięcia do najlepszych miejsc nurkowych wokół wyspy Apo.

Atlantis Dumaguete Dive Center - Dauin

Filipiny - Negros

Doskonałe miejsce na wypoczynek i niezapomniane, różnorodne nurkowania.